Κλαίω πάρα πολύ εύκολα.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    4

    Κλαίω πάρα πολύ εύκολα.

    Δεν ξέρω αν ταιριάζει εδώ το θέμα αλλά δεν ήξερα που αλλού να το βάλω.


    Μπορεί να φαίνεται ασήμαντο αλλά με φέρνει σε πολύ δύσκολη θέση συνέχεια..Κλαίω σε περιστάσεις που δεν πρέπει.Πέρα από το κλάμα όταν στεναχωριέμαι κλαίω όταν νευριάζω όταν βρίσκομαι σε αμηχανία..
    Τί εννοώ..Όταν για παράδειγμα έρχομαι σε αντιπαράθεση με κάποιον και είμαι θυμωμένη ξαφνικά η φωνή μου σπάει και αν συνεχίσω να μιλάω θα ξεσπάσω σε κλάματα.
    Και δεν είναι μόνο σε καταστάσεις που θυμώνω.Όταν πρέπει να μιλήσω σε κάποιον που δεν έχω οικειότητα και θέλω να ζητήσω κάτι π.χ στο διευθυντή του σχολείου,στο γιατρό μου πάλι συμβαίνει το ίδιο πράγμα.Αν κάποιος μου μιλήσει έντονα ή με ειρωνεία και βρεθώ πάλι σε αμηχανία πάλι το ίδιο.Σαν να ανεβαίνει ένας κόμπος στο λαιμό μου και δε μπορώ να βγάλω καθαρή φωνή.Τα μάτια μου ξαφνικά βουρκώνουν και νιώθω ότι αν δεν κλάψω θα ηρεμήσω.Αν δε μιλήσω σταματάει.Αλλιώς γίνεται χειρότερα.
    Όταν στεναχωριέμαι για κάτι το κλάμα είναι διαφορετικό.Δε μπορώ να σταματήσω.Χρειάζομαι νερό και όταν ηρεμώ αν παλι αρχίσω και μιλάω ξεκινάω πάλι..
    Είναι εκνευριστικό.Κάθε φορά που θα τσακωθώ με φίλους και αρχίζει να σπάει η φωνή μου μου λένε "Ναι.Κλάψε πάλι." Και γω με το που το ακούω αυτό ξεσπάω.
    Όταν συγκινούμαι -πράγμα που συμβαίνει συχνά- δεν με ενοχλεί.Αλλά φοβάμαι αργότερα που θα πρέπει να τα βγάλω πέρα μόνη μου πόσο ρεζίλι θα γίνομαι όταν κάποιος με φέρει σε δύσκολη θέση.
    Το να είσαι ευσυγκίνητος σε τόσο μεγάλο βαθμό είναι πρόβλημα.Ειδικά αν κλαίω μπροστά σε άλλους για ασήμαντο λόγο με κάνει να νιώθω ακόμα πιο άβολα..

    Μπορώ να το μετριάσω;Δεν ξέρω πως να μην έρχομαι τόσο εύκολα σε αμηχανία όταν ανεβαίνουν οι τόνοι...Παθαίνει κανένας το ίδιο;
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.
    Last edited by Neverland; 14-10-2013 at 01:14.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    θα ελεγα οτι πολες κοπελες το κανουν αυτο απο οτι πιστευω απλα το κανουν συνηθως οταν ειναι μονες τους κ δε τις βλεπει κανενας εγω αυτο πιστευω εισαι ευαισθητη ετσι γενικα αυτο αναρωτιεμαι

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    17
    Σε καταλαβαινω απολυτα γιατι ετσι ειναι και μενα ο γιος μου που παει ακομα δημοτικο.Δεν ξερω αν μεγαλωνοντας θα αλλαξει..που το ευχομαι αλλα οτι και να του πουν τα παιδια στο σχολειο,η ο δασκαλος οι εμεις βαζει αμεσως τα κλαματα.Εκεινη την ωρα καταλαβαινω οτι πνιγεται και οτι ολο αυτο ειναι ενα ξεσπασμα γιατι δεν μπορει να αντιμετωπισει τους αλλους.Πολλες φορες του εχω πει μιλα τους και εσυ το ιδιο ...φερσου αναλογα αλλα ειναι τοσο ευαισθητο παιδι που δεν ξερω τι θα γινει...δεν ειναι καλο για ενα αγορι να ειναι τοσο....θα δουμε..ευχομαι να σκληρινη με τον καιρο.Δεν αξιζει τελικα του το εχω πει εκατο φορες πως η ζωη ειναι σκληρη και αδικη...δυστυχωςςςς.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    197
    Καλημέρα! Εγω θα έλεγα μάλον οτι εχω το αντιθετο...Ωστόσο ετσι οπως τα εξιστορείς νομίζω οτι εχεις θεμα γενικά με τα δυσαρεστα συναισθήματα (φοβος,φλιψη,αμηχανία) που δεν μπορεις να τα διαχειριστείς και ξεσπάς σε κλάμματα. Ισως να πρέπεινα δουλέψεις με τον εαυτό σου και να απευθυνθείς σε κάποιον ειδικό. Θα σε βοηθήσει στη διαχείριση αυτή και θα ενδυναμώσει την αυτοπεποιθηση σου και την αγάπη προς τον εαυτό σου.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    4
    Θέμα ομως έχω μόνο στα συγκεκριμένα συναισθήματα .
    Π.χ Τον θυμό μου δεν τον δείχνω εκτός αν ειναι στις περιπτώσεις που κλαίω. Δε.λεω λόγια που θα τα μετανιώσω γιατί σκέφτομαι οτι ειναι της στιγμής και δεν ειμαι άνθρωπος που τσαντίζομαι εύκολα. Αλλα στεναχωριεμαι πιο πολύ.
    Και γενικά έχω παρατηρήσει οτι αλλάζω στάση συνέχεια . Δηλαδή σε ορισμένα πραγματα ανησυχώ κ αγχώνομαι υπερβολικά και σ αλλα ειμαι εντελώς αναίσθητη.


    Φέτος δεν έχω χρόνο λόγω πανελληνίων να δουλέψω στο συγκεκριμένο πρόβλημα.
    Δε θέλω να μ αλλάξω . Μ αρέσει που ειμαι ευαίσθητη απλα οχι σε τέτοιο βαθμο.
    Δεν με πειράζει αν δω μια ταινία κ κλάψω αλλα ειναι διαφορετικό ν κλαίω σε περίπτωσεις άκυρες.
    Φορτίζομαι με συναισθήματα αμηχανίας πολύ ευκολα...

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    4
    Σήμερα λόγου χάρη με ρώτησε κατι η Κυρια στο μάθημα και απάντησα λάθος. Συνήθως δε κανω λάθη στη τάξη. Και βούρκωσαν παλι τα μάτια μου...δεν μπορώ να το σταματήσω. Την αμηχανία..

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    4
    Για να μην κλαψω οταν στρεσσσαριστώ τσιμπιέμαι ή πιεζω τα νύχια μου στα χέρια μου για να αποσπαστω.
    Οταν ειμαι μόνη μου δεν έχω ποτέ ανάγκη να κλαψω . Χαρούμενος άνθρωπος ειμαι γενικά.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    197
    Βασικά επειδή απο οτι κατάλαβα είσαι στην εφηβεία,να ξέρεις οτι σε αυτή τη περίοδο οι ορμόνες κάνουν τρελά παρτυ και γιαυτό είσαι πιο ευαισθητη. γενικά είναι μια ηλικία με έκρηξη συναισθημάτων.
    Αν ομως γίνεται πολύ ενοχλητικό εγώ θα επιμείνω στην αποψη μου να επισκεφτείς κάποιον ειδικό για τη διαχείριση των συγκεκριμένων συναισθημάτων.Δεν σημαίνει οτι δεν εισαι χαρούμενος ή ισσοροπημενος ανθρωπος σημαίνει οτι κάποια πράγματα απλά δεν μπορείς να τα διαχειριστείς. Κάθε ανθρωπος εχει θέματα που δεν μπορεί να ελέγξει και εκει χρειάζεται ο ειδικός,ο φίλος, ή κάποιος άλλος που μπορεί να μας βοηθήσει.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    614
    Το παθαίνω, αλλά δεν έχω ιδέα πώς να το σταματήσω. Κάθε φορά τα ίδια... Για σένα βέβαια είναι κάπως φυσιολογικό να συμβαίνει, καθώς φαίνεται πως είσαι στην εφηβεία και φορτίζεσαι συναισθηματικά πιο εύκολα, αλλά για έναν ενήλικα δεν νομίζω να είναι φυσιολογικό.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    1
    Έχω και εγώ το ίδιο το θέμα μόνο που επηρεάζει την σχέση μου με τον σύντροφο μου και νιώθω ότι ίσως ευθύνεται και λίγο..κλαίω με το παραμικρό.. με κάνει να νιώθω λίγη για αυτόν ενώ ποτέ δεν ένιωθα απο μόνη μου.. κάποτε σκέφτομαι πως δεν είμαι για σχέσεις ότι μου πει που ίσως να ακουστεί κάπως κακό αρχίζω και κλαίω.. και μου λέει θα κλάψεις πάλι;; και ειλικρινά νιώθω αβοήθητη και ευάλωτη .. και δεν μου αρέσει να το νιώθω αυτό επειδή δεν είμαι.. αν κοιτάζει άλλη κοπέλα που δεν το κάνει αλλα στην φαντασία μου όλα γίνονται αρχίζω και κλαίω.. οταν δεν μου δίνει σήμασια κτλ.. και το ξέρω πως είναι παράλογο.. επειδή δεν είμουν έτσι.. και αυτή μου η συμπεριφορά με ρίχνει σε όλα τα επίπεδα της ζωης μου.. εκείνη που λένε ότι πνίγονται σε ένα ποτήρι νερό πρέπει να δουν τι σημαίνει πνίγομαι απο τα δάκρυα μου... Ποιά είναι η λύση;;

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2016
    Posts
    1
    Αντιμετοπιζω ακριβως την ιδια κατασταση.ειμαι 37 χρονων και απο οταν θυμαμαι τον εαυτο μου κλαιω συνεχεια και στεναχωριεμαι οταν καποιος μου μιλαει αποτομα ,οταν μια κατασταση δεν παει οπως την ειχα φανταστει και γενικα δεν μπορω να το ελενγξω κλαιω μπροστα στα παιδια μου σε συναδελφους.και ντρεπομαι που δεν μπορω να ελενξω μεχρι και ο συζυγος νιωθω οτι με λυπαται και αν συνεχισω ετσι θα με αφησει.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Sofim View Post
    Αντιμετοπιζω ακριβως την ιδια κατασταση.ειμαι 37 χρονων και απο οταν θυμαμαι τον εαυτο μου κλαιω συνεχεια και στεναχωριεμαι οταν καποιος μου μιλαει αποτομα ,οταν μια κατασταση δεν παει οπως την ειχα φανταστει και γενικα δεν μπορω να το ελενγξω κλαιω μπροστα στα παιδια μου σε συναδελφους.και ντρεπομαι που δεν μπορω να ελενξω μεχρι και ο συζυγος νιωθω οτι με λυπαται και αν συνεχισω ετσι θα με αφησει.
    αυτο παλι, πως σου ηρθε ???
    εφοσον ησουν παντα ετσι, ετσι σε γνωρισε. δεν αλλαξε κατι.
    γιατι να σε αφησει?
    εχεις ευαισθητα νευρα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Δεν ειναι διολου κακο να κλαις , εμενα δεν θα με πειραζε , ως αντρα , εκτος αν εκλαιγε για μενα, εκει θα μενοχλουσε .......ειναι ενα ειδος ξεσπασματος , αλλοι θυμωνουν , εσυ κλαις , καλυτερο ......

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    118
    Quote Originally Posted by Sofim View Post
    Αντιμετοπιζω ακριβως την ιδια κατασταση.ειμαι 37 χρονων και απο οταν θυμαμαι τον εαυτο μου κλαιω συνεχεια και στεναχωριεμαι οταν καποιος μου μιλαει αποτομα ,οταν μια κατασταση δεν παει οπως την ειχα φανταστει και γενικα δεν μπορω να το ελενγξω κλαιω μπροστα στα παιδια μου σε συναδελφους.και ντρεπομαι που δεν μπορω να ελενξω μεχρι και ο συζυγος νιωθω οτι με λυπαται και αν συνεχισω ετσι θα με αφησει.
    Πόσο χρονών ειναι τα παιδια σου; Κλαις απο τοτε που γενηθηκαν; Κοψτο μαχαιρι! Προσπάθησε οσο μπορείς τουλάχιστον. Έχει γινει ήδη ζημιά.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    5
    Quote Originally Posted by Neverland View Post
    Για να μην κλαψω οταν στρεσσσαριστώ τσιμπιέμαι ή πιεζω τα νύχια μου στα χέρια μου για να αποσπαστω.
    Οταν ειμαι μόνη μου δεν έχω ποτέ ανάγκη να κλαψω . Χαρούμενος άνθρωπος ειμαι γενικά.
    Σε καταλαβαινω απολυτα βασικα δεν σε καταλαβαινω σε νιωθω ..υποψιαζομαι πως περασες δυσκολες στιγμες / εμπειριες και συγκεκριμένα στην παιδικη σου ηλικια (βεβαια μπορει και να κανω λάθος) μου θυμιζεις ως
    μαθητρια 3ης λυκειου και ως ετοιμη να δωσεις πανελλαδικές την κολλητη μου που και αυτη στο σταδιο αυτο βρίσκεται. Εχει ζησει και αυτη καποιες στιγμες αδυναμιας...και οταν ειπες οτι εισαι γενικα χαρούμενος ανθρωπος τα ιδια λεει και εκείνη στο περιπου..γενικα ειναι χαμογελαστο κοριτσι. Ξερετε ομως γιατι ειστε πολυ χαμογελαστα κοριτσια? Γιατι καταλαβα πως προσπαθειτε να δημιουργησετε ενα ζωντανο κλημα περα απο το τι νιωθει η ψυχη σας ..προσπαθειτε να τραβηξετε (με την καλη εννοια ) την προσοχη του αλλου χωρις φυσικα να δραματοποιητε κατι απλως θελετε να πεισετε στον ιδιο σας τον εαυτο και στους αλλους οτι ειστε χαρουμενες οτι δεν εχετε αναγκη και προσπαθειτε να κανετε τον αλλον να γελασει γιατι ισως (λεω ισως) νιωθετε οτι θελετε καποιος να κανει το ιδιο σε εσας.
    Θελω να ξερεις και εσυ λοιπον και οσοι ειστε ετσι οτι ταυτιζομαι...καποτε ημουν και εγω ετσι ασχετα αν οι περισσοτεροι με βλεπουν ανιαρή (βαρετη) ..παντως ειτε γελάσετε ειτε οχι θα ειστε παντα τα χαρούμενα κοριτσια για αυτους που σας αγαπανε και δεν θα παψουν να σας θεωρουν ενδιαφερον οπως εγω την κολλητη μου οπως οι γονεις της κλπ..οπως και εσενα οποιους εχεις δίπλα σου..Ξερεις τι θα κανεις; θα πας το πιο αγαπημενο προσωπο σου και θα του μιλησεις..θα πεις τα οσα σε βασανιζουν..δεν υπαρχει καλυτερη ιατρεια απο την αγκαλιά. .στο λεω απο πειρα ...σου ευχομαι οτι καλυτερο και να περασεις καπου που να διευκολυνει το μελλον σου και εσενα ..δηλ για το καλο του μελλον σου ωστε να εχεις και μια ηρεμη ζωη οσο μποτει να γινει..να σε παντα καλα και οταν θα μιλησεις να ξερεις πως σιγα σιγα ολα θα αλλαξουν μεσα σου :)

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ασχήμυνα πάρα πολύ....
    By δελφίνι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 18
    Last Post: 14-10-2013, 14:51
  2. εχω παρα πολυ αγχος,δεν ξερω τι να κανω.
    By ell in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 28-02-2013, 23:34
  3. θελω την βοηθεια σας παρα πολυ
    By d_o in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 32
    Last Post: 18-02-2011, 02:38
  4. ξεχναω παρα πολυ
    By filipk in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 10
    Last Post: 30-08-2010, 18:30
  5. ΠΩΣ ΝΑ ΤΗΣ ΜΙΛΗΣΩ ΑΦΟΥ ΤΗΝ ΕΧΩ ΠΛΗΓΩΣΗ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ
    By harrisxr650 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 16-01-2007, 23:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •