Συμπεριφορά ψυχιάτρου!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363

    Συμπεριφορά ψυχιάτρου!

    Θέλω να κάνω μια ερώτηση να μου πείτε εάν έχω δίκιο η οχι: Παίρνω τηλέφωνο σε έναν ψυχίατρο (αυτό το διάστημα ψάχνω καινούργιο ψυχίατρο) σε άλλη πόλη 80 χιλιόμετρα μακριά από την περιοχή μου. Σηκώνει λοιπόν το τηλέφωνο ένας ψυχίατρος με κάπως παράξενη φωνή δεν μπορώ να την περιγράψω ακριβώς πάντως όχι προσεγγισημη. Του λέω γειά σας με λένε Ανδρέα και είμαι από την τάδε περιοχή θα ήθελα να σας ρωτήσω πόσο χρήματα παίρνετε για την συνεδρία και μου λέει πρώτα με την όχι και τόσο προσεγγισημη ότι πρώτα πρέπει να ρωτήσεις εάν θες να γίνεις καλά και μετά μου λέει δεν μπορώ να σου πω από το τηλέφωνο την τιμή πρέπει να έρθεις στο γραφείο μου αυτά στο περίπου ότι θυμάμαι από χθες!! Εγώ ξενέρωσα πάντως. Έχω δίκιο, άδικο πάντως για εμένα αυτή δεν είναι προσέγγιση από γιατρό σε κάποιον άνθρωπο που μπορεί να είναι και πελάτη σου..

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    κατι αντιστοιχο ειχε ρωτησει και τη μανα μου η ψυχολογος που ειχα παει και επειδη η απαντηση ηταν οχι της προτεινα να αλαξει τις συνεδριες με τη μανα μου και τελικα πηγενε η μανα μου αντι για μενα και το αποτελεσμα ηταν να βαλει ιδεες στη μανα μου και να την οδηγησει σε ενα ουτοπικο σκεπτικο οτι θα αλαξω μονος μου ψυχαναγκαστικα με το ζορι χωρις να το επιθυμω και το αποτελεσμα ολου αυτου ειναι να τσακωνωμαι χρονια με τη μανα μου λεγοντας τις οτι θα κανω σκοπο της ζωης μου να σου αποδειξω οτι η ψυχολογος αυτη θα σκισει τα πτυχια της αν εγω αλαξω μεχρι που σταματησε να μου το λεει γιατι οσο μου το ελεγε εξαγριονομουν ολο και περισσοτερο οστοσο δε το γενικευω γιατι μπορει να επεσε σε μια κακη ειδικο εμενα ομως αυτο μου στοιχησε πολυ ακριβα γιατι ηταν σαν να εχασα τη μαν μου μετα απ αυτο αφου αντι να με στηρηξει ψυχολογικα εκανε το ακριβως αντιθετο κατεστρεψε τη σχεση που ειχα με τη μανα μου επειδη της ειπα οτι θελω να με αλαξει με τη μανα μου και απλα σου λεω την εμπειρεια μου δε το γενικευω ομως εμενα η κατασταση αυτη μου δημιουργησε τρομερο θυμο γιατι πηγα για βοηθεια και ελεβα το ακριβος αντιθετο

  3. #3
    xaka10
    Guest
    ετσι ειναι πολλοι ψυχιατροι κοιτανε τον πελατη σαν χρημα.δεν θα ξεχασω ενας που ειχε σχιζοφρενεια και πηγε σε εναν ψυχιατρο να ρωτησει κατι και του ζητησε 100 ευρω για τα πεντε λεπτα που τον απασχολησε.κοινως τον εκμεταλλευτηκε.

    δυστυχως οι ψυχικα ασθενεις ηταν παντα περιγελος των φυσιολογικων απο την αρχαιοτητα.παλια ηταν ταμπου και η καταθλιψη αλλα μιας και τα τελευταια χρονια εχουν βγει πολλοι διασημοι και πολιτικοι και εχουν παραδεχτει ανοιχτα οτι εχουν περασει καταθλιψη δεν τους κοιτανε με μισο ματι,αλλα αμα πεις οτι εχεις σχιζοφρενεια θα σε εκμεταλλευτουν, θα σε χλευαζουν,δεν θα σε παιρνουν στα σοβαρα,θα σου ασκουν bullying.

    δυστυχως και οι ψυχιατροι που εχουν δωσει τον ορκο του ιπποκρατη εκμεταλλευονται τους ασθενεις οικονομικα και πολλες φορες επεμβαινουν στην προσωπικη τους ζωη με ασχημο αποτελεσμα οτι δηθεν αυτη η κοπελα που θελεις για σχεση καλυτερα να την αφησεις π.χ. η μην βγαλεις επιδομα γιατι εχεις τον πατερα σου να σε βοηθαει.σου κανουν κουμαντο τι θα κανεις.

    φιλε επειδη διαβασα ορισμενα θεματα σου και εχεις αυτοκτονικες τασεις θα σε συμβουλευα να βρεις εναν ψυχιατρο που να ειναι ανθρωπος και να σε σεβεται σπανιζει αλλα υπαρχουν τετοιοι ανθρωποι ακομη.τωρα αμα δεν ειχες αυτοκτονικες τασεις και το προβλημα σου ηταν ελαφρυ ας απεφευγες τους ψυχιατρους παμε οταν ειναι σοβαρο το θεμα και δεν λυνεται με ψυχοθεραπεια.γιατι στις μερες μας πολλοι καταφευγουν σε ψυχιατρους για ψιλοπροβληματα και παιρνουν φαρμακευτικη αγωγη με αποτελεσμα να γινονται καποιοι χειροτερα οταν τα κοψουν τα ψυχοφαρμακα απο οτι πριν τα παρουν.

    αυτοκτονικο ιδεασμο,ιδεοψυχαναγκασμο ,μετατραυματικο στρες,διπολικη διαταραχη,σχιζοφρενεια,χρο νιο αγχος,εξαρτηση απο ουσιες,βαρια καταθλιψη,συνεχομενες κρισεις πανικου αυτες ειναι διαταραχες για να ζητησεις καποιος φαρμακευτικη αγωγη απο ψυχιατρο.γιατι αγχος και καταθλιψη εχουν ολοι οι ανθρωποι αλλοι σε μετριο βαθμο αλλοι σε μικρο.μονο οταν ειναι εντονο θελει θεραπεια.

    ποιος δεν εχει στεναχωριες που απο τον σεπτεμβρη θα χανει την πρωτη του κατοικια,ποιος που χρωσταει στην εφορια μπορει να κοιμηθει ησυχος φοβουμενος κατασχεση στον τραπεζικο του λογαριασμο,ποιος δεν εχει στεναχωρια οταν χανει ενα αγαπημενο του προσωπο ή οταν χανει την δουλεια του ή οταν θα χασει το προνοιακο επιδομα απο σεπτεμβρη γιατι θα επιβαλλουν την λειτουργικοτητα που ειναι μνημονιακη υποχρεωση που λεει εφοσον ντυνεσαι μονος σου,ξερεις να κυκλοφορεις τραβα δουλεψε μην περιμενεις επιδομα (θα δειτε σφαγη που θα πεσουν στα κεπα απο σεπτεμβρη -οκτωμβρη και μετα)ποιος δεν εχει αγχος οταν δουλευει αρκετες ωρες και πιεζεται κτλ. σε ολες αυτες τις κατηγοριες και αλλες κατηγοριες ειναι ολοι οι ανθρωποι που ειναι ζωντανοι επι της γης. δεν χρειαζεται ολοι αυτοι να καταφυγουν στα φαρμακα παρα μοναχα οταν η ψυχικη τους κατασταση ειναι εντονη και ειναι δυσλειτουργικοι στην κοινωνια ή απειλειται η ζωη τους η των αλλων απο μια αυτοχειρια ή ενα δολοφονικο αμοκ

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    οταν εχεις ενα προβλημα οι αλλοι σε θεωρουν υποχρεωμενο να ζεις για να πληρωνεις γιατρους μια ζωη ακομα και αν αυτοι δε σου δινουν καμια λυση στα προβληματα σου αλλα σε κανουν να νιωθεις καλυτερα προσωρινα για να ερχεσε συνεχεια σε αυτους ενω η κοινωνια δε σε σεβετε απαιτει να τη σεβαστεις εσυ ο νομος της ζουγκλας σε πληρη εφαρμογη τα βγαζει περα ο πιο αναισθητος και ο πιο σκληροπετσος απ ολους σε θεωρουν υποχρεωμενο να ζεις να δουλευεις και οτι λεφτα εχεις να τα χαριζεις γιατι αν δε γινει ετσι ο κοσμος θα αλαξει και μετα αφεντες θα ειναι οι ασθενεις και χαμενοι οι θεραπευτες γι αυτο και τους εχουν ολους υποταγμενους στο φοβο και στη πλυση εγκεφαλου απο πολυ μικρη ηλικια οστε να τους συνηθισουν να ειναι σκλαβοι στο συστημα γι αυτο παντα μπροστα βγαινουν οσοι ειναι στο κοσμο τους επειδη τα βλεπουν βερεσε οσα θελουν να τους επιβαλουν

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Θέλω να κάνω μια ερώτηση να μου πείτε εάν έχω δίκιο η οχι: Παίρνω τηλέφωνο σε έναν ψυχίατρο (αυτό το διάστημα ψάχνω καινούργιο ψυχίατρο) σε άλλη πόλη 80 χιλιόμετρα μακριά από την περιοχή μου. Σηκώνει λοιπόν το τηλέφωνο ένας ψυχίατρος με κάπως παράξενη φωνή δεν μπορώ να την περιγράψω ακριβώς πάντως όχι προσεγγισημη. Του λέω γειά σας με λένε Ανδρέα και είμαι από την τάδε περιοχή θα ήθελα να σας ρωτήσω πόσο χρήματα παίρνετε για την συνεδρία και μου λέει πρώτα με την όχι και τόσο προσεγγισημη ότι πρώτα πρέπει να ρωτήσεις εάν θες να γίνεις καλά και μετά μου λέει δεν μπορώ να σου πω από το τηλέφωνο την τιμή πρέπει να έρθεις στο γραφείο μου αυτά στο περίπου ότι θυμάμαι από χθες!! Εγώ ξενέρωσα πάντως. Έχω δίκιο, άδικο πάντως για εμένα αυτή δεν είναι προσέγγιση από γιατρό σε κάποιον άνθρωπο που μπορεί να είναι και πελάτη σου..
    Mακρυα . Βρηκες καποιον άλλον;

Similar Threads

  1. Αναζήτηση ψυχιάτρου!!
    By andreas86 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 3
    Last Post: 16-07-2020, 00:38
  2. Αναζήτηση ψυχιάτρου
    By aspasias in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 17-08-2018, 11:12
  3. Αλλαγή Ψυχιάτρου
    By Γάτος in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 27
    Last Post: 20-11-2015, 01:42
  4. ΕΡΕΥΣΗ ΨΥΧΙΑΤΡΟΥ
    By ΧΡΥΣΟΥΛΑ in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 2
    Last Post: 25-09-2008, 17:28
  5. επιλογή ψυχίατρου
    By mstrouf in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 47
    Last Post: 09-05-2008, 10:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •