Είπα όχι στο OCD - Page 11
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 11 of 11 FirstFirst ... 91011
Results 151 to 157 of 157
  1. #151
    Banned
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    246
    μαρεσει να μιλαω στο τηλ οταν πινω τον καφε μου. Οκ πηγαινω και με φιλους αλλα δεν μπορω καθε μερα να πηγαινω με φιλους.

  2. #152
    Antonis8
    Guest
    Μην απαντάτε,επιδεινώνετε την κατάσταση. Αφού βλέπετε ότι δεν προτίθεται καν να συζητήσει εδώ μέσα,μπαίνει μόνο για να ικανοποιήσει τις ιδεοληψίες του. Προφανώς δεν πρόκειται να ζητήσει βοήθεια.

  3. #153
    Δεν νομίζω πως θέλει να πάει σε ειδικό.δεν οφείλει να μιλάμε μόνοι μας χωρίς να απαντα.

  4. #154
    Antonis8
    Guest
    Αυτό που γίνεται πάντως,να απαντάτε στο ερώτημα και να λέτε "είναι παράλογο" ή "μην ανησυχείς δεν μέτρησε η υπόσχεση" είναι βλαπτικό. Μια απάντηση δίνετε,δέκα καινούργια θέματα ανοιγει,δεν υπάρχει καμία πρόοδος ή συνειδητοποιηση. Ικανοποιεί απλώς τις ιδεοληψίες του. Τουλάχιστον να συζητούσε το θέμα,οκ, αλλά φαίνεται να είναι σε μια εντελώς δική του πραγματικότητα.

    Αν είχε και τάσεις να βλάψει τον εαυτό του, ίσως μπορούσαμε να καλέσουμε κάποιον, αλλά δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει με τα έως τώρα δεδομένα. Πιστεύω ότι η κατάσταση έχει ξεφυγει, περιγράφει μια πραγματικα εφιαλτική καθημερινότητα με πάρα πολλές ιδεοληψιες,χρειάζεται αγωγή και ψυχίατρο για να τις αντιμετωπίσει. Εμείς ο,τι και να λέμε δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα.

  5. #155
    Αυτό καταλαβαίνω και εγώ..ότι αν συνεχίσει έτσι τα πράγματα δεν θα είναι καλά.

    Erudinam ελπίζω να ζητήσεις βοήθεια δεν μπορώ να σε βοηθησουμε εμείς.αν θες να γίνεις καλά μπορείς να γίνεις..το θέμα είναι να το θες..καλή συνεχεια..

  6. #156
    Banned
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    246

    ΒΟΗΘΕΙΑ! ΠΑΛΙ ΑΝΗΣΥΧΩ!

    Πήρα κάτι απο το μπαλκόνι και επειδή, για ocd λογους ανησυχησα οτι αυτο το μεσα έξω μπορει να μετρησε σαν επιστροφη στο σπίτι. Ανηυσχω μηπως, χωρις να το προσεξω, όταν γυρισα απο το μπαλκόνι, μηπως στο πατωμα υπήρχε, τυχον ίχνη χαρτοπετσέτας (απιθανο)

    Παλιά, προσπάθησα να κάνω μια υπόσχεση σχετικα με το οτι δεν πρεπει να γυρίσω σπίτι απεξω για να παρω χαρτοπετσέτες.

    Το αγνοησα και πήγα στο γραφειο. Τo οcd μου ελεγε οτι μπορει ετσι, οπως γυρισα απο το μπαλκονι, μπορει χωρις να το προσεξω να πατησα ίχνη χαρτοπετσέτας και να μέτρησε σαν επιστρόφη στο σπιτι για χαρτοπετσέτες (παλια υπόσχεση)


    Έτσι, οπως ήμουν, σκέφτηκα να ξαναγυρίσω προς ττην μπαλκονόπορτα και να κοιταξω στο πατωμα αν υπάρχουν ιχνη χαρτοπετσέτες για να επιβεβαιωσω οτι δεν ακουμπησα καθολου καμια χαρτοπετσέτα. Ενστικτωδως, γύρισα με το σωμα με σκοπο να παω προς τη μπαλκονόπορτα για να κοιτάξω ότι στο πάτωμα δεν υπάρρχουν χαρτοπετσέτες.


    Φρίκαρα. δηλαδή, γύρισα απο το μπαλκονι (ισως μετραει ως έξω αρα επιστροφη στο σπιτι) και μετά, ξαναγυρίσα προς την μπαλκονόπορτα για να δω αν υπάρχουν ιχνη χαρτοπετσέτας στο πάτωμα? δηλαδή, επιστρόφη στο σπίτι και μετα, απόφαση να κοιταξω για χαρτοπετσέτες?

    Μοιάζει κάπως με την υπόσχεση

    Η υπόσχεση ηταν οτι δεν επρεπε να γυρίσω σπίτι (ενω ειμαι εξω) για να παρω χαρτοπετσέτες.

    και εγω σήμερα, βγήκα στο μπαλκόνι για να πάρω κάτι. Μπήκα μέσα με σκοπο να συνεχίσω την μέρα μου, αγχωθηκα, και ενστικωτως γύρισα προς την μπαλκονοπορτα για να δω αν υπάρχουν ίχνη χαρτοπετσέτας.

    Έσπασα την υπόσχεση?

  7. #157
    Banned
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    246

    ΘΥΜΗΘΗΚΑ ΚΑΤΙ ΠΑΛΙΟ! ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ! ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ! ΜΙΛΗΣΤΕ ΜΟΥ! ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΟ.

    Πριν 2 χρόνια προσπαθησα να κανω υπόσχεση στον Θεό σχετικα με το να μην γυρισω σπίτι (ενω ειμαι εξω) με σκοπο να παρω χαρτοπετσέτες.

    Πριν μέρες, είχα παραγγείλει φαγητό από έξω. Το φαγητό ήρθε και ο deliveras ήταν στην πόρτα. Άνοιξα την πόρτα, τέντωσα τα χέρια μου και πήρα την σακούλα. Πήγα στην κουζίνα και άφησα την σακούλα. Ήξερα ότι η σακούλα είχε χαρτοπετσέτες και τις ακούμπησα, λίγο, γιατί ήθελα να ελέγξω κάτι για ψυχαναγκαστικούς λόγους. Φρίκαρα.

    Οι πράξεις μου έσπασαν την υπόσχεση? Η υπόσχεση ήταν οτι δεν έπρεπε να γυρίσω σπίτι, από έξω, με σκοπό να πάρω χαρτοπετσέτες.

    Μήπως όταν τέντωσα τα χέρια μου, περνώντας την γραμμή της πόρτας (για να πάρω την σακούλα απο τον delivera) μέτρησε σαν έξοδος από το σπίτι και όταν έφερα την σακούλα προς τα έμενα, περνώντας πάλι την γραμμή της πόρτας, μέτρησε ως επιστροφή στο σπίτι? Μήπως όταν άφησα την σακούλα στην κουζίνα και για ψυχαναγκαστικούς λόγους, ακούμπησα, κατα κάποιο τρόπο τις χαρτοπετσέτες που είχε η σακούλα, μέτρησε σαν να τις πήρα?

    Αρα, οι πράξεις μου έσπασαν, κατα λάθος την υπόσχεση? Απλά, θέλω κάποιος να μου πει αν όντως οι πράξεις και η υπόσχεση είναι το ίδιο ή οχι. Μην μου πείτε για ιατρο. Μόνο επιβεβαίωση θέλω. Σας παρακαλώ, για το συγκεκριμένο θέμα την χρείαζομαι. Είναι το πιο αγχωτίκο θέμα από όλα τα περιστατικά. Βοηθήστε με.

    Το είχα γράψει και παλιότερα αλλά δεν ξέρω πως κατάφερα και ηρέμησα. Λίγη βοήθεια σας παρακαλω.

    όταν έκανα την υπόσχεση, πριν 2 χρόνια, ήμουν σε άλλο σπίτι και στο μυαλό μου, ημουν πολυ συγκεκριμένος όταν την έκανα και όταν σκέφτηκα την λέξη "επιστροφη" φαντάστηκα συγκεκριμένη διαδρομή. Απλα, επειδη προσπαθουσα να κάνω υπόσχεση, ήθελα να ειμαι πολυ συγκεκριμένος για να μην την σπάσω κατα λάθος. Νομίζω, δεν διευκρίνισα αν ισχύει για πάντα ή για το αν ισχύει μόνο για εκείνο το σπίτι. Δεν ξέρω καν, αν ήθελα να είμαι συγκεκριμένος αλλά το ότι χρησιμοποιούσα εικόνες στο μυαλό μου και φανταζομουν το σπίτι και την διαδρομή. μήπως αυτο σημαίνει ότι αν μετρήσε, μέτρησε μονο για εκεινο το σπίτι? Σε περίπτωση, που μέτρησε η υπόσχεση, ήταν μόνο για εκείνο το σπίτι ή για ολα τα σπίτια? Περα απο αυτό, πείτε μου αν οι πράξεις μου, ετσι όπως τις εξήγησα (ξαναδιαβαστε το προσεχτικα) έσπασαν την υπόσχεση.

Page 11 of 11 FirstFirst ... 91011

Similar Threads

  1. Η συμπεριφορα του με αφηνει αναυδη
    By survivor in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 42
    Last Post: 06-05-2017, 11:31
  2. Replies: 72
    Last Post: 22-08-2015, 02:20
  3. Θα ηθελα κι εγω να μοιραστω ενα προβλημα που αφορα τη σχεση μου
    By Lens in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 25
    Last Post: 11-05-2012, 17:35
  4. Θέλω να μοιραστώ το πρόβλημά μου
    By topapaki in forum Παχυσαρκία
    Replies: 5
    Last Post: 07-03-2012, 14:50
  5. ο θυρεοειδης δεν μ αφηνει σε ησυχια
    By wannabeskinny in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 18
    Last Post: 13-05-2011, 10:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •