Είπα όχι στο OCD - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 11 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 157
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    528
    Κι ένα κομμάτι τελετουργίας που έσπασες, μπράβο. Γιατί ήταν δική σου ενδυνάμωση έναντι των τελετουργικών. Αυξήθηκε η δική σου δύναμη. Προχώρα και σε άλλα κομμάτια, αν χρειαστείς βοήθεια να την πάρεις, αν σε βοηθάει να μιλάς, μίλα, κάνε ό,τι σε ενδυναμώνει. Έχω καταλάβει ότι πιο πολύ σε βοηθάει να το εκφράζεις παρά να το συζητάς με μέλη. Κάνω λάθος;
    Κατά τον Δαίμονα Εαυτού

  2. #17
    Antonis8
    Guest
    Οικογένεια έχεις να σε βοηθήσει; Αφού έχεις φτάσει να αρνεισαι να πας σε ψυχίατρο.

    Ή τρολαρεις ή είσαι εκτός πραγματικοτητας και θα πρεπει η οικογένεια σου να βρει τροπο να σε παει.

  3. #18
    Banned
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    246

    sorry, again. please delete

    delete due to ocd
    Last edited by Erudinam; 06-08-2020 at 09:05.

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    26
    Αφου ειναι υποτιθέμενη γτ σκας;
    αστο να παει στο καλο
    κανε κατι αλλο

  5. #20
    Μην αγχώνεσαι, δεν έκανες καμία υπόσχεση!

  6. #21
    Ηρέμησε, όλα είναι εντάξει, σκέψου πιο λογικά και ρεαλιστικά

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Πως περνάς τις μέρες σου τώρα που είσαι στο πατρικό; Τι κάνεις όλη μέρα; Κάθεσαι μόνος και σκέφτεσαι ή έχεις κάποιες δραστηριότητες; Οι δικοί σου δεν έχουν καταλάβει ότι κάτι τρέχει;

    Δεν υπάρχει πρόβλημα με τις υποσχέσεις, στο έχουμε εξηγήσει τόσες φορές, προσπάθησε να βρεις κάτι άλλο να απασχολήσεις το μυαλό σου. Λύσε κανένα σταυρόλεξο, διάβασε κανένα βιβλίο, βγες να δεις κανένα φίλο, στην ανάγκη μπες στο chess com και παίξε κανένα σκάκι με αντίπαλο σε πραγματικό χρόνο.

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    26
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Πως περνάς τις μέρες σου τώρα που είσαι στο πατρικό; Τι κάνεις όλη μέρα; Κάθεσαι μόνος και σκέφτεσαι ή έχεις κάποιες δραστηριότητες; Οι δικοί σου δεν έχουν καταλάβει ότι κάτι τρέχει;

    Δεν υπάρχει πρόβλημα με τις υποσχέσεις, στο έχουμε εξηγήσει τόσες φορές, προσπάθησε να βρεις κάτι άλλο να απασχολήσεις το μυαλό σου. Λύσε κανένα σταυρόλεξο, διάβασε κανένα βιβλίο, βγες να δεις κανένα φίλο, στην ανάγκη μπες στο chess com και παίξε κανένα σκάκι με αντίπαλο σε πραγματικό χρόνο.
    Απότι έχω καταλάβει από προηγούμενα posts καθεται μονος ολη μερα. Οι δικοι του δεν ξερουν τίποτα και δε θελει να τους πει

  9. #24
    Banned
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    246

    Μπορείτε να μου εξηγήσετε και αυτές τις τελευταίες συμπτώσεις?

    15) Έιχε γίνει κατι σαν σύμπτωση στο youtube, όταν έβλεπα κατι videos με το video game Mortal Kombat. Η σύμπτωση είχε να κάνει με τον Scorpion και την με την μεταμόρφωσή του σε σκορπιό. Αμέσως, μου γεννήθηκε η σκέψη " κάτι μου λέει οτι ο σκορπιός θα μας ταλαιπωρήσει ως σημάδι" Και είχα δίκιο. Έβαλα ένα emulator για να παίξω το Mortal Kombat 4. Πρώτος κακός, ο Scorpion. Τον παλεύω, χάνω και βγαίνει το "FINISH HIM" οπου ο ήρωας μπορεί να δώσει το τελειωτικό χτύπημα με όποιο τρόπο θέλει. Αμέσως, θυμήθηκα την σύμπτωση, με τον σκορπιό και λέω μέσα μου " έχει γούστο να μεταμορφωθει σε σκορπιός" και ναί, μεταμορφώθηκε σε σκορπιό για να μου δώσει το τελειωτικό χτύπημα. Δηλαδή, πρώτο παιχνίδι και με αποτελειώνει με το να γίνει σκορπιός, κάτι που όταν παίζεις με αντίπαλο τον υπολογιστή, είναι σπάνιο να συμβεί. Ξαναπαίζω με τον ίδιο, σκεπτόμενος " Για να δουμε αν θα το ξανακάνει δεύτερη φορά" Παλεύω, χάνω, FINISH HIM, ΞΑΝΑ μεταμόρφωση σε σκορπιό! εκει φρικάρω! δεν είναι δυνατόν να παίζω με αντίπαλο τον υπολογιστή και 2 φορές συνεχόμενα να κάνει το ίδιο κόλπο ενώ συνήθως κάνει άλλα. Κατέβασα μια σειρά με τον Benedict Cumberbatch και ήταν την ίδια βδομαδα, μπορεί και την ίδια μέρα που συνέβησε αυτό με τον σκορπιό, ή μια δυο μέρες διαφόρα, και το σκεφτόμουν αρκετές φορές, ενώ έβλεπα την σειρά. Και είχε μια σκηνή με ένα επεισόδιο οπου είχε έναν σκορπιό. Μια άλλη μέρα, έβλεπα ενα video που είχε collection όλα τα fatalities απο το Μortal Kombat. To video ήταν, περίπου 1-2 ώρες και εγώ, έτσι στο άκυρο παταώ σε ενα τυχαίο δευτερόλεπτο. Στο σημείο αυτό, είχε τον Scorpion να γίνεται σκορπιός! παλΙ! και όλο αυτο κρατούσε, περιπου, 7 δευτερόλεπτα. Δηλαδη, από τις 1-2 ώρες που κρατούσε το βίντεο, έπεσα στα 7 δευτερόλεπτα που είχε τον σκορπιο;



    16) Βλέπω έναν σκύλο σε μια φωτογραφία και νομίζω μου ήρθε αυτόματα, η σκέψη " ωχ! ωχ! κάτι θα ακούσω" και ακούω, ξαφνικά, έντονο γαβγισμα. Έβλεπα, μετά από κάποια ώρα, τυχαία, ένα βίντεο στο youtube που ειχε parody trailers απο ταινιες. Θυμήθυκα την σύμπτωση με τον σκύλο και αναρωτιομουν "ηταν άραγε, σύμπτωση ή σημάδι" και μετα από λίγα δευτερόλεπτα, ακούω στο parody να λεει " WITH SIGNS OF PSYCOPATH" δηλαδη ειπε την λέξη "signs" την ώρα που σκεφτόμουν αν αυτό με τον σκύλο ήταν σύμπτωση ή σημαδι.



    17) Είχα πάει σε ένα τσιπουράδικο και είδα μια αφίσα που μου θύμισε τον ψυχαναγκαστικό φόβο. Αναρωτιόμουν, υποσυνείδητα για κανα, 15 λεπτο, αν ήταν συμπτωση ή οχι και ξαφνικα, ακουω τον φίλο μου να λεει για εναν παλιο καθηγητη μας " ειναι σημάδια οτι μεγαλώνει"



    18) Μια φορά ήμουν έξω με την θεατρική μου ομάδα, και μια κοπέλα έλεγε για τους κλέφτες των ΜΜΜ. Εκεινή την στιγμή, σκεφτόμουν το όλο θέμα μου και μου ήρθε μια άκυρη σκέψη " Άραγε μας καταράστηκε ο Θεός" και εκείνη την στιγμή, λέει η κοπέλα " Ο κλέφτης καταρίεται όταν κλέβει ένα πορτοφόλι και το βρίσκει άδειο λόγω της κρίσης"


    19) Διάβασα την λέξη "curse" στο ιντερνετ και θυμήθηκα το ψυχαναγκαστικό μου θέμα. Τότε, ακούω απο την τηλεοράση που έδειχνε τυχαία, scooby-doo, να λέει κάτι για μια κατάρα. Φρικάρα, και αυτό συνέχισε να λεει για την κατάρα και ότι κάποιος καταράστηκε και οτι ο χειρότερος φόβος του είχε βγει αληθινός.



    20) Έιχα βρει μια οφθαλμαπάτη στο ιντερνετ από ένα άρθρο του 2015. Ήταν αυτο που κοιτάς την φωτογραφία με τα αρνητικα χρώματα και μετά, κοιτας τον τοιχο. Κατέληξα να βρω αυτή την oφθαλμαπάτη όταν έψαχνα πληροφορίες για το γνωστό θέμα μου. Την ίδια μέρα ή την επόμενη, βρίσκω στο facebook άρθρο με αυτην την οφθαλμαπάτη.το οποιο άρθρο δημιουργήθηκε την προηγούμενη μέρα. Το λέω επειδη είναι πολυ πιθανό το google να πήρε τα στοιχεια της οφθαλμαπατης και να μου τα πέταξε στο facebook μου. δεν ισχυει διότι οταν βρήκα πρώτη φορά την οφθαλμαπατη, ηταν απο άρθρο του 2015. Και μετά, την ίδια μέρα ανέβηκε και στο facebooκ με νεα ημερομηνια. δηλαδη, δεν ηταν copy paste του αρθουρ του 2015. την πρωτη φορά βρηκα την ιδια οφθαλμαπάτη απο το google images. οπου και ξαναμπήκα επειδη είχα φρικάρει και δίπλα απο την ίδια οφθαλμαπάτη ήταν άλλη εικόνα με την οφθαλμαπάτη με τον Χριστό.



    21) Είχα πει στον Θεό οτι θα θεωρήσω κάτι σαν υποψήφιο σημάδι μονο αν το δω 3 φορες, συνεχόμενα. Και είδα μια φορα, στο ονειρό μου να είαμι αγχωμένος με τον ψυχαναγκαστικό μου φόβο και ξαφνικά, βλέπω μια γυάλα με κάτι πορτοκαλί ψάρια σε μια οδο της Αθήνας. Μετά, άλλη μία κάπου αλλού και μέτα, άλλη μια στο σπίτι του ξαδέρφου μου στο χωρίο. τι να σημαίνει άραγε σκεφτομουν στο ονειρο.



    22) Η τηλεόραση έπαιζε μια εκπομπή με μια μυθολογία. Πριν σκεφτόμουν το θέμα μου το γνωστό. Με το που μπαίνω στο δωμάτιο με την τηλεόραση, ακούω την αφηγήτρια να λεει, νομίζω " καταράστηκε την θάλασσα και τον εαυτό της και ζήτησε από τον Θεό να την μεταμορφώσει σε πέτρα και ο Θεός εκπλήρωσε το αίτημα της" Φυσικά, αυτό με φρίκαρε. Και άρχισα να γράφω στο ίντερνετ για αυτή την σύμπτωση. Εκεί που σκεφτόμουν να γράψω "ηταν σημάδι ή οχι" ακουώ την γιαγια μου να λέει στον πατέρα μου για ένα άσχετο θέμα "είναι σημάδια"


    23) έμενα σε ένα airbnb και κοίταξα για λίγο, την βιβλιοθήκη που είχε λίγα βιβλία. Δεν είδα κάτι ενδιαφέρον. Ευτυχώς, τότε είχα ηρεμήσει κάπως και δεν σκεφτόμουν το θέμα μου. Μετά από ώρα, ξανακοιτάω, τυχαία την βιβλιοθήκη και βλέπω ενα βιβλίο με τίτλο "ΤΟ ΣΗΜΑΔΙ ΤΟΥ ΘΕΟΥ" Δεν φρίκαρα γιατι δεν σκεφτομουν σχεδον, καθολου το προβλημα μου τοτε. Αλλα, πως γίνεται την πρωτη φορα που ειδα την βιβλιοθήκη με τα λίγα βιβλία, να μην είδα αυτόν τον τίτλο;

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    εισαι καποιος που του αρεσει να ειναι στο επικεντρο ολων και να ασχολουνται ολοι μαζι του.
    αυτο συμβαινει

  11. #26
    Banned
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    246
    τι σε κανει να νομιζεις οτι τρολαρω?

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Δεν έχω χρόνο να τα πιάσω ένα ένα. Αλλά όποιος ψάχνει σώνει και καλά, θα βρίσκει κι ας είναι παράλογα όλα αυτά που σκέφτεται. Αν το ψάξεις κι άλλο κι άλλα θα σκεφτείς να μας πεις.
    Οι συμπτώσεις έτσι εξηγούνται. Το μυαλό σoυ στέκεται και δίνει σημασία σε κάτι που σε απασχολεί κι όχι σε εκατομμύρια άλλα ερεθίσματα που σου είναι αδιάφορα. Σκέφτεσαι για γαυγίσματα και σκύλους και κολλάς στο ότι άκουσες γάβγισμα ταυτόχρονα, όχι στο πουλάκι τσίου που μπορεί να κελαϊδάει έξω από το παράθυρο ή στο καζανάκι του απο πάνω. Ψάχνεις θεϊκά σημάδια, απομονώνεις μία φράσή ή έναν τίτλο με σημάδια. Αν σκεφτόσουν για πεσκανδρίτσες ας πούμε, θα θεωρούσες σημάδι να ακουγόταν στο ράδιο "γιατί δεν με θες κυρά μου επειδή είμαι ψαράς" ή να φωνάζει ένας στο δρόμο μια γκόμενα "ζαργάνα μου" ή θα έβλεπες πρώτα το "Ο γέρος και η θάλασσα" στη βιβλιοθήκη του airb&b κι όχι τα άλλα που λες. Σε απασχολεί κάτι και το ψάχνεις στο ίντερνετ, απομονώνει το μυαλό σου μόνο αυτά που "σου κολλάνε". Να σου τονίσω επειδή αναφέρεις πολύ συχνά για ταινίες, βίντεο, παιχνίδια, social και άλλα, ότι ειδικά στον υπολογιστή θα βλέπεις συνεχώς "συμπτώσεις", διότι υπάρχουν τα cookies και ένα σωρό προγράμματα που προσαρμόζουν στο ιστορικό σου το τι θα σου δείξουν ή το πως θα συμπεριφερθεί ένα παιχνίδι. Μου κάνει εντύπωση που για άνθρωπο που φαίνεται να περνάει αρκετό χρόνο στο ίντερνετ, δεν το καταλαβαίνεις αυτό.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    Quote Originally Posted by Erudinam View Post
    τι σε κανει να νομιζεις οτι τρολαρω?
    μα δεν τρολλαρεις ολα αυτα που γραφεις τα πιστευεις

  14. #29
    Banned
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    246

    ΤΟ ΓΡΑΦΩ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.

    Είχα κάνει υπόσχεση να μην ξαναελεγχω ψυχαναγκαστικά τον θερμοσίφωνα. Δεν θυμαμαι αν ημουν συγκεκριμενος με τις λέξεις και αν ήταν υπόσχεση μόνο για τον θερμοσίφωνα ή το είπα γενικά για ότι έχει σχέση με ψυχαναγκαστικό έλεγχο. Μασάω τσίχλα και την πετάω στα σκουπίδια αλλά λόγω του ψυχαναγκαστικού φόβου που είχα πριν λιγες μέρες με την τσιχλά, παρολο που προσεχω να μην πεταχτεί έξω απο τον κάδο, αναγκάζομαι και ρίχνω μια ματιά έξω απο τον κάδο για να σιγουρευτώ οτι επεσε μεσα. Ανησυχω μηπως αυτο μετρήσε σαν ψυχαναγκαστικος έλεγχος και έσπσσα την υποσχεση. Δεν ξερω αν η υποσχεση μετρησε μονο για τον θερμοσιφωνα ή για ολα τα πραματα. Δεν θυμαμαι. Απλα, δεν μπορεσα να επιβεβαιωσω 100% οτι η τσιχλα επεσε στον σκουπιδοτενεκε και απλά, έριξα μια ματια κάτω για να ειμαι σιγουρος. Ανησυχω μηπως, έτσι εσπασα την υπόσχεση.

  15. #30
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Σταματα να δινεις υποσχεσεις αφου βλεπεις δε σε βοηθανε απλα περιπλεκουν το προβλημμα.μην υποσχεσε.

Page 2 of 11 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Η συμπεριφορα του με αφηνει αναυδη
    By survivor in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 42
    Last Post: 06-05-2017, 11:31
  2. Replies: 72
    Last Post: 22-08-2015, 02:20
  3. Θα ηθελα κι εγω να μοιραστω ενα προβλημα που αφορα τη σχεση μου
    By Lens in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 25
    Last Post: 11-05-2012, 17:35
  4. Θέλω να μοιραστώ το πρόβλημά μου
    By topapaki in forum Παχυσαρκία
    Replies: 5
    Last Post: 07-03-2012, 14:50
  5. ο θυρεοειδης δεν μ αφηνει σε ησυχια
    By wannabeskinny in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 18
    Last Post: 13-05-2011, 10:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •