Είπα όχι στο OCD
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 11 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 157
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    246

    Είπα όχι στο OCD

    Πριν 2 χρόνια, είχα ψυχαναγκασμούς να ελέγχω ξανα και ξανα και ξανα την πορτα, τον θερμοσιφωνα, τον φούρνο, τις βρύσες, τις μπαλκονόπορτες, το air condition πριν φύγω από το σπίτι. Πολύ κουραστικό. Θυμάμαι, μερικές φορές γυρνούσα πίσω μόνο για να ξανατσεκάρω. Για να σταματήσω να τα κάνω αυτά, έκανα υπόσχεση στον Θεό. Αυτό θα με ανάγκαζε να σταματήσω τους ψυχαναγκασμούς και να είμαι ελεύθερος. Και όντως, με βοήθησε να σταματήσω να κοιτάω.

    Χθες, προσευχόμουν στους Θεούς (προσεύχομαι σε μη συγκεκριμένους Θεούς για να είμαι σίγουρος) και το ocd, άρχισε να μου λέει ότι υπάρχει μια μικρή πιθανότητα, η προσευχή μου να μην εισακούστηκε γιατί μπορεί να μην χρησιμοποίησα τις σωστές λέξεις. Κάτι που ήταν απίθανο αλλά δεν ήμουν και σίγουρος 100% Θα μπορούσα να περιμένω και να ηρεμήσω τον εαυτό μου ότι εισακούστηκε, αλλά αντί για αυτό, ξαναπροσευχήθηκα ξανά, για να είμαι σίγουρος. Στην άρχη είχα ενδοιασμούς. Σκέφτηκα ότι ίσως μετρήσει σαν ψυχαναγκαστικός έλεγχος, δηλαδή σαν να ελέγχο πάλι αν εισακούστηκε η προσευχή μου, αλλά βιαστικά είπα στον εαυτό μου ότι από την στιγμή που δεν μπορούσα να επιβεβαιώσω αν προσευχήθηκα σωστά, δεν μετράει σαν ψυχαναγκαστικός έλεγχος. Οπότε ξαναπροσευχήθηκα.

    Άρχισα να το αναλύω παραπάνω και συνειδητοποίησα ότι δεν χρειαζόταν όλο αυτό και ότι βιάστηκα. Ανησυχώ μήπως, έσπασα την υπόσχεση να μην ελέγχω ψυχαναγκαστικά. Δεν θυμάμαι ποιές ήταν ακριβώς, οι λέξεις μου, πριν 2 χρόνια, όταν έκανα την υπόσχεση. Μπορεί να ήταν να μην ξαναελέγχω ψυχαναγκαστικά τα συγκεκρίμενα πράματα του σπιτιού (πόρτες, φούρνος, θερμοσίφωνας) αλλά μπορεί να αναφέρθηκα γενικά, σε οτιδήποτε υπάρχει ψυχαναγκαστικός έλεγχος. Δεν θυμάμαι. Ανησυχώ μήπως, έσπασα αυτήν την υπόσχεση. Από την μια, ηρεμώ και λέω ότι έχω έναν ψυχαναγκασμό να χρησιμοποιώ σωστές λέξεις, όταν ξεκινάω την προσευχή. Αν ήταν πολύ σημαντικό για μένα και δεν θυμόμουν αν τις χρησιμοποίησα σώστα δεν θα είχα πρόβλημα να ξαναεπαναλάβω την προσευχή. Τώρα, που το ζήτημα δεν ήταν τόσο αγχωτικό για μένα. Θα μπορούσε να το αφήσω έτσι. Μπορεί να εισακούστηκε, μπορεί και όχι. Δεν ήμουν και τόσο αγχωμένος για να την επαναλαβώ. Παρόλα αυτά επειδή ημουν λίγο σε βιασύνη, δικαιολόγησα τον εαυτό μου και είπα ότι από την στιγμή, που δεν μπορώ να επιβεβαιώσω 100% αν είπα τις σωστές λέξεις στην άρχη, ΔΕΝ θα θεωρηθεί σαν ψυχαναγκαστικός έλεγχος, από την στιγμή που δεν είμαι σίγουρος. Και για αυτό ξαναπροσευχήθηκα.

    Απλά, ένιωσα περίεργα. Σαν τελικά, να μην χρειαζότανε, άσχετα που δεν μπορούσα να θυμηθώ/επιβεβαίωσω αν είπα τις σωστές λέξεις στην αρχή. Και αργότερα, συνειδητοποίησα ότι ακόμη και να μην τις είπα σωστά, δεν πείραζει. Απλά, βιάστηκα στο όλο ζήτημα και ξαναπροσευχήθηκα. Στην αρχή, αγχώθηκα και σκέφτηκα ότι μπορεί να μετρήσει σαν ψυχαναγκαστικός έλεγχος και να σπάσω την υπόσχεση, αν ξαναπροσευχηθώ. Μέτα, άλλαξα γνώμη και είπα ότι δεν θα μετρήσει σαν ψυχαναγκαστικός έλεγχος γιατί δεν θυμάμαι αν χρησιμοποιήσα τις σωστές λέξεις. Για αυτό και ξαναπροσευχήθηκα με την σκέψη οτι δεν σπάω υπόσχεση. Απλά αργότερα, το ανέλυσα λίγο και κατέληξα στο συμπέρασμα ότι δεν χρειαζόταν όλο αυτό.
    Last edited by Aeon; 28-08-2020 at 13:32.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    26
    Ωραία, αφού κατέληξες οτι δε χρειαζόταν γιατί το γράφεις; Έληξε το θέμα, προχώρα, μην το ξανασκεφτείς
    Last edited by basilakis; 04-08-2020 at 11:56.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Χθες, προσευχόμουν στους Θεούς (προσεύχομαι σε μη συγκεκριμένους Θεούς για να είμαι σίγουρος)
    Για να είσαι σίγουρος ότι τι; Κάπου εδώ ξεκινάνε οι λάθος σκέψεις σου.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    246
    δεν ξέρω αν ο Χριστός είναι αληθινός οπότε προσεύχομαι γενικά.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    26
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Για να είσαι σίγουρος ότι τι; Κάπου εδώ ξεκινάνε οι λάθος σκέψεις σου.
    δλδ το πρόβλημα ξεκινάει επειδή δεν πιστεύει οτι ο χριστος ειναι αληθινός;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Όχι, ότι ουσιαστικά έχει αντικαταστήσει τους ψυχαναγκασμούς με ψυχαναγκαστικές σκέψεις υποσχέσεων/τιμωρίας/προσευχών, όπως θες πες το, χωρίς μάλιστα να βασίζονται σε συγκεκριμένες θρησκευτικές πεποιθήσεις.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    246
    ακριβώς αυτο.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    26
    Quote Originally Posted by Erudinam View Post
    ακριβώς αυτο.
    Άρα ή σταματάς να πιστεύεις σε θεότητες (ειμαστε στο 2020) ή πας σε γιατρό ή και τα 2 :D

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Έχεις ψάξει για άλλο γιατρο(ψυχολόγο ή ψυχίατρο); Μέχρι το Σεπτέμβρη ειναι αρκετές οι μέρες.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    26
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Έχεις ψάξει για άλλο γιατρο(ψυχολόγο ή ψυχίατρο); Μέχρι το Σεπτέμβρη ειναι αρκετές οι μέρες.
    Σε αλλο post γραφει ότι ενδεχεται να εχει προβλημα στα νεφρά αλλά ούτε σε ουρολογο δεχεται να πάει
    Last edited by basilakis; 04-08-2020 at 15:29.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    246

    Καταλάθος ζήτησα τιμωρια;

    Ήθελα να σπάσω ένα κομμάτι του ψυχαναγκασμού. Άρχισα να έχω τύψεις ότι ή πρεπει να σπάσω όλο τον ψυχαναγκασμό ή να τον τηρήσω ολόκληρο γιατι μπορει να θεωρηθεί κοροιδεια στους Θεούς αν δεν σπάσω όλη την τελετουργια. Αμέσως ήθελα να πω στους Θεούς ότι δεν κοροιδευω απλα, σπάω οσο μπορω ένα μερος της τελετουργιας και οτι αν θεωρουν οτι σπαω ολη την τελετουργια τοτε την σπαω ολη και οτι δεν κοροιδευω. αντι να πω αυτό, ειπα κατι άλλο. θα το πω σε τριτο προσωπο λογω αγχους. Ο τύπος με το ocd είπε οτι αν υπαρχει τιμωρια εστω και για το σπασιμο της μισης τελετουργιας, να τον τιμωρησουν κατι τετοιο. δεν ηθελα να πω κατι τετοιο. Ηθελα απλα να πω οτι διακινδυνευω να σπασω ολη την τελετουργια,'ασχετα με το αν σπαω τη μιση. απλα, λογω βιασυνης ειπα κατι λαθος επειδη ειπα λαθος λεξεις.
    Last edited by Erudinam; 05-08-2020 at 00:41.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    26
    Δεν υπαρχει ουτε χριστος ουτε θεος ουτε θεοι.
    πηγαινε σε γιατρο αμεσα

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    246

    Ήθελα να αποδείξω οτι δεν κοροιδεύω

    Υπήρξε μια ψυχαναγκαστική τελετουργία (δεν χρειάζονται λεπτομέρεις) Ήθελα να σπάσω μόνο ένα κομμάτι της τελετουργιας και όχι ολοκληρη γιατι αγχωνόμουν too much για να την σπάσω ολοκληρη. Ο λογος για αυτην την τελετουργια ήταν μια υποτιθεμενη, ψυχαναγκαστικη υπόσχεση στους Θεούς και ο φοβος της τιμωρίας. Προσπάθησα οσο μπορούσα να σπάσω λίγοτερο αυτην την τελετουργία. Αρχισα να αγχώνομαι οτι μπορεί να θεωρηθεί σαν κοροιδεία στους Θεούς. Ότι δηλαδή, κρυφά σπάω ενα κομμάτι της τελετουργιας. Σε καμια περίπτωση δεν ήθελα να την σπάσω ολοκληρη. Θα πω την συνέχεια σε τρίτο πρόσωπο γιατι άγχωνομαι.

    Οπότε, ο τυπος με το ocd για να αποδείξει στους Θεούς οτι δεν τους κοροιδευει, φευγαλέα, Τους ειπε οτι αν υπάρχει τιμωρία, να τον τιμωρήσουν.

    Όπως όταν κάποιος είναι ύποπτος για κλοπή και λέει στην αστυνομία οτι αν βρουν πάνω του έστω και 10 ευρώ να τον φυλακισουν.

    Δηλαδη, στην ουσία ήθελα να τους πω ότι δεν υπαρχουν τιμωρίες και υποσχέσεις, μόνο ψυχαναγκασμός. Και ότι αν σπάζοντας ένα μέρος του ψυχαναγκασμού σημαίνει οτι τον σπάω ολόκληρο, τότε τον σπάω ολόκληρο και δεν κρύβω τίποτα. Απλα, αντι να πω αυτο, το μυαλο μου στο ακυρο, λογω βιασυνης, επέλεξε τις χειρότερες λέξεις.

    Σαν να λέει κάποιος ότι αν υπάρχει τιμωρία, να τον τιμωρήσουν αλλά αφού δεν υπάρχει υπόσχεση, δεν υπάρχει τιμωρία. Δεν ήθελα να χρησιμοποιήσω αυτές τις λέξεις. Ήταν κάτι πολυ λάθος έτσι, όπως το εξέφρασα αλλα το είπα σε 1 δευτερόλεπτο
    Last edited by Erudinam; 05-08-2020 at 01:21.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Σε οποιοδήποτε θρησκευτικό σύστημα, η ουσία δεν είναι οι λέξεις αλλά το νόημα. Εσύ προσπαθείς με επιφανειακά λεκτικά σχήματα να επιβάλεις επιβράβευση ή τιμωρία σε κάποιους θεούς για τους οποίους δεν είσαι καν σίγουρος αν υπάρχουν.
    Δηλαδή γιατί να μην σου απαντήσει μία θεότητα ότι λεκτικά τα λες σωστά αλλά μας έχεις πρήξει τα φρύδια να ασχολείσαι με τον εαυτό σου και να μας λες τι θα κάνουμε και ουσιαστικά ούτε ξέρεις τι πιστεύεις ούτε ζεις μία ζωή ενάρετη, άρα τι ζητάς;;;

    Πρέπει να δεις ειδικό και να καταλάβεις ότι δεν έχεις τέτοια δύναμη να ορίσεις τα μελλούμενα όπως το αντιλαμβάνεσαι. Τα έχεις εντελώς μπερδεμένα στο κεφάλι σου και φυσικά όλο αυτό από κάπου ξεκίνησε. Πρέπει να ψάξεις να βρεις από που και γιατί και να το δουλέψεις πολύ με τον εαυτό σου. Πέρα από αγωγή, θες και ψυχοθεραπεία γιατί το σκεπτικό σου από όπου κι αν το πιάσεις είναι η λογική του παραλόγου.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Κοροϊδία είναι να πηγαίνεις να επιβάλεις εσύ στους θεούς τι θα κάνουν και μάλιστα με άσκοπες υποσχέσεις, τελετουργίες και παζαρέματα σε γελοία βάση.
    Άνοιξε και 1000 θέματα τη μέρα εδώ και ας σου λέμε τα ίδια, αλλά το να κολλάς στο μερικό και να μη βλέπεις τη μεγαλύτερη εικόνα, δεν σε βοηθάει πουθενά.

    Το γενικό είναι ότι κάθεσαι και σκέφτεσαι όλη μέρα παράλογα πράγματα και βασανίζεσαι και η ζωή σου περνάει έτσι και δεν κάνεις κάτι για αυτό. Αν είσαι ευχαριστημένος με αυτή την κατάσταση, πάω πάσο. Αν δεν είσαι όμως, ζήτα ψυχιατρική βοήθεια χθες.

Page 1 of 11 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Η συμπεριφορα του με αφηνει αναυδη
    By survivor in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 42
    Last Post: 06-05-2017, 12:31
  2. Replies: 72
    Last Post: 22-08-2015, 03:20
  3. Θα ηθελα κι εγω να μοιραστω ενα προβλημα που αφορα τη σχεση μου
    By Lens in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 25
    Last Post: 11-05-2012, 18:35
  4. Θέλω να μοιραστώ το πρόβλημά μου
    By topapaki in forum Παχυσαρκία
    Replies: 5
    Last Post: 07-03-2012, 15:50
  5. ο θυρεοειδης δεν μ αφηνει σε ησυχια
    By wannabeskinny in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 18
    Last Post: 13-05-2011, 11:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •