Καταγγελία ψυχολόγου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4

    Καταγγελία ψυχολόγου

    Γεια σας. Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει τρόπος να καταγγείλεις έναν ψυχολόγο για ανήθικη και αντιδεοντολογική συμπεριφορά εκτός από την νομική οδό; Βρήκα τον Σύλλογο Ελλήνων Ψυχολόγων ο οποίος όμως με ενημέρωσε πως εξετάζει μόνο τα μέλη του. Αν κάποιος ψυχολόγος δεν ανήκει στον σύλλογο μπορεί να δρα ανενόχλητος; Χωρίς καμία εποπτεία; Δεν έχω απευθυνθεί σε δικηγόρο κυρίως γιατί δεν έχω τα χρήματα αλλά και επειδή φαντάζομαι ότι χωρίς να έχω στοιχεία δεν μπορώ να αποδείξω αυτά που έγιναν. Υπάρχει κάποιος άλλος φορέας που θα μπορούσα να απευθυνθώ ή να ενημερωθώ περαιτέρω; Σκέφτομαι ότι πολλοί άνθρωποι μπορεί να τον επισκεφθούν στο μέλλον και να υποστούν ότι και εγώ καθώς όταν βρίσκεσαι στην ευάλωτη θέση του ψυχικά ασθενή είναι δύσκολο να κρίνεις σωστά τον επαγγελματία και να απομακρυνθείς πριν σου προκαλέσει περισσότερα τραύματα. Θέλω να γίνει γνωστό και να μην υπάρξουν και άλλα θύματα του.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Παπαρολογοσ ισωσ ψυχολογοσ ποτε
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Λυπαμαι πολυ για οσα περασες.Υπαρχουν τροποι, πρωτα απο ολα το να του κανεις μια απλη μυνιση απο οσο γνωριζω πλεον εχει αλλαξει το κοστος , δεν ειναι 100ε αλλα πολυ λιγα.Οσο για τα εξοδα,υπαρχουν γραφεια δικηγορων που αναλαμβανουν αυτα τα εξοδα αλλα του κανουν και αγωγη ωστε να του παρουν λεφτα και ετσι πληρονωντε απο εκει περνωντας καποιο ποσωστο απο τα ασφαληστικα κερδοι σου.
    Τελος, μπορεις να πας στο υπουργειο υγειας -Αριστοτελους- αν δεν κανω λαθος, να πας λοιπον στο προτοκολο, ειναι ακριβος διπλα απο τη κεντρικγ εισοδο, εκει κανεις σε αναφορα οπου θα σου δωθει , το προβλημα σου ,θα παρειςαριθμο προτοκολου καιθα σου σταλθει ταχυδρομικος η απαντηση.
    Επισης μπορεις να κανεις στον συνηγορο του πολιτη.Μεσο απο την σελιδα τους, μπαινεις εκει και συμπληρωνεις την καταγγελια σου - ειναι εως 4000 γραμματα - ,συμπληρωνεις λοιπον τα στοιχεια γραφεις και τον λογο ,το στελνεις απο μειλ ,σου δεινουν και αυτοι αριθμο προτοκολουαλλα και αριθμο οπου μπορεις να μπαινεις και να παρακολουθεις σε πιο σημειο βρησκετε η καταγγελια σου.
    Το εχω πραξει για αυτο κι το γνωριζω.Μην κολας, ειναι πολυ ομορφο και υπευθυνο αυτο που θες να κανεις, εαν σκεφτονταν ετσι 1/100 μοναχα ο κοσμος θα ηταν πολυ καλητερος!! αλλα θα δεις με τον καιρο οτι εισαι εξερεση!

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4
    Ευχαριστώ για την απάντηση. Όταν λες ότι το έχεις κάνει εννοείς σε παρόμοια περίπτωση, για ιδιώτη ψυχολόγο ή γενικά για άλλο ζήτημα; Επειδή από ότι ξέρω ο Συνήγορος του Πολίτη ασχολείται μόνο με θέματα που αφορούν δημόσιους φορείς.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by The Laughing Heart View Post
    Ευχαριστώ για την απάντηση. Όταν λες ότι το έχεις κάνει εννοείς σε παρόμοια περίπτωση, για ιδιώτη ψυχολόγο ή γενικά για άλλο ζήτημα; Επειδή από ότι ξέρω ο Συνήγορος του Πολίτη ασχολείται μόνο με θέματα που αφορούν δημόσιους φορείς.
    εχει σημασια τι ισχυριζεται οτι ειναι, και τι σου εκανε.
    αν αναγραφει οτι ειναι "συμβουλος", δεν θ βγαλεις ακρη ποτε. συμβουλος μπορει να δηλωσει οποιος θελει, η couch, η οτι αλλη παπαρια εχουν σκεφτει διαφοροι ανεπαγγελτοι για να υπαρχουν.
    αν ομως γραφει οτι ειναι ψυχολογος- ψυχοθεραπευτης η ακομα χειροτερο "γιατρος", και δεν εχει αναλογες σπουδες, η αναλογη ειδικευση, τοτε μπορεις να τον κυνηγησεις.
    τι σου εκανε τελικα; το να μην εχει αποτελεσμα, το να δωσει καποιες αοριστες συμβουλες που εσενα δεν σε βοηθησαν, η σε εβλαψαν, δεν ειναι κατι που μπορεις ευκολα να κυνηγησεις.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4
    Είναι ψυχολόγος με ανάλογες σπουδές από ότι φαίνεται. Δεν αμφισβήτησα τις σπουδές του, δεν είναι αυτός ο λόγος. Αλλά το ότι έχει σπουδάσει δεν σημαίνει απαραίτητα ότι τηρεί τους κανόνες δεοντολογίας αφού κανείς στην ουσία δεν ελέγχει τους ψυχολόγους. Είναι δύσκολο να γράψω δημόσια αυτό που μου έκανε. Το βασικό που θέλω να καταγγείλω (πέρα από την όλη απαράδεκτη συμπεριφορά του, τις ειρωνείες, την χειραγώγηση) είναι η σωματική επαφή πέραν των ορίων που αρμόζουν σε μια επαγγελματική σχέση και η προτροπή για σεξουαλική συνεύρεση.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    στον σνηγορο του πολιτη οντως εκαμα καταγγελια σε οχι ιδιοτικη κλινικη Ομως υπαρχουν νομιζω καταγγελιες για καθε περιπτωση! Δεν εχεις τυποτα να χασεις ,μπορεις να ψαξεις στο σαιτ τους, να δεις τις απαντησεις σε ρωτηματα, η να στιλεις εσυ ερωτηση για να αθεις.
    Κατα την γνωμη μου γινετε να του κανεις αναφορα και καταγγελια. Αν δε βαριεσαι , βεβαια ,μπορεις να το ψαξεις αρκςτα ,διοτις αξιζει τονν κοπο να σωθουν τα επομενα κοριτσια απο αυτον!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Αμα λεσ για μενα για οτιδηποτε ψαξε στουσ αγροτεσ εππαγγελματιεσ αν κι εγω εχω κορονοιο που σημαινει οτι δε γαμαω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Λεω μηπωσ το στησανε τιποτα οι μπατσοι γτ τα κανουν αυτα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #10
    xaka10
    Guest
    Quote Originally Posted by The Laughing Heart View Post
    Είναι ψυχολόγος με ανάλογες σπουδές από ότι φαίνεται. Δεν αμφισβήτησα τις σπουδές του, δεν είναι αυτός ο λόγος. Αλλά το ότι έχει σπουδάσει δεν σημαίνει απαραίτητα ότι τηρεί τους κανόνες δεοντολογίας αφού κανείς στην ουσία δεν ελέγχει τους ψυχολόγους. Είναι δύσκολο να γράψω δημόσια αυτό που μου έκανε. Το βασικό που θέλω να καταγγείλω (πέρα από την όλη απαράδεκτη συμπεριφορά του, τις ειρωνείες, την χειραγώγηση) είναι η σωματική επαφή πέραν των ορίων που αρμόζουν σε μια επαγγελματική σχέση και η προτροπή για σεξουαλική συνεύρεση.
    απο οτι καταλαβα εισαι κοπελα και σε παρενοχλησε σεξουαλικα ο ανδρας ψυχολογος.δυστυχως η κοινωνια ειναι δυσκολη για τις γυναικες και ακομη εδω στην Ελλαδα.στις αραβικες χωρες οπως π.χ. η Αιγυπτος 9 στις 10 γυναικες πεφτουν θυματα σεξουαλικης παρενοχλησης,στην Γαλλια εχουν αναφερθει κρουσματα χειροδικιας σε γυναικες-θυματα που απερριψαν την προταση του ανδρα για σεξουαλικη γνωριμια.ευτυχως σε αυτο το κομματι που δεν ειμαι γυναικα και με ψυχωση διοτι γυναικες με ψυχωση που εχουν νοσηλευτει σε ψυχιατρεια τις βιαζουν σε λιγες περιπτωσεις ευτυχως νοσηλευτες και οταν το καταγγελουν οι γυναικες-θυματα με ψυχωση λενε οτι ειναι της φαντασιας τους.που να μην υπηρχαν και οι ιεροδουλες που επιτελουν μεγιστο κοινωνικο εργο ποσοι βιασμοι θα γινονταν.

    η κοινωνια ειναι ζουγκλα παντα επικρατει ο ισχυρος ,λιγοι ειναι οι ανθρωποι με καλες προθεσεις και πολλοι ανδρες λενε ψεματα στις κοπελες για το ποσο ερωτευμενοι ειναι με αυτες.χαρακτηριστικο παραδειγμα τις προαλλες που ημουν σε οικο ανοχης ενας πελατης μιλαγε με την κοπελα του και της ελεγε ποσο την αγαπαει και περναει ομορφα μαζι της και πληρωσε να κανει σεξ με ιεροδουλη.οποτε αγαπη πραγματικη δε υπαρχει.πολλοι ανδρες σκεφτονται με το κατω κεφαλι και ρισκαρουν πολλα για να ριξουν μια στο κρεβατι οπως και μια φυλακιση απο την παρενοχληση που κανουν

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εγω ακομα δεν εχω καταλαβει σε τι μου ειναι χρησιμος καποιος που δε εφαρμοζει οσα σπουδασε ας ειναι χρησιμος σε καποιους αλλους εγω δε διαφονω εγω το μονο που βλεπω με βαση τον ορθολογισμο ειναι οτι αν ο καθενας πρωτα πηγαινει σε αυτον και μετα τον αποριπτει αυτος εχειθ εξασφαλισει πελατες και αν εφυγες εσυ θα ερθουν αλλοι το προβλημα που εντοπιζω ειναι στην αντιληψη της ιδιας της κοινωνιας που λεει οταν καποιος σπουδασε ανεξαρτητα απ το αν τηρει οτι σπουδασε αυτος θα ειναι ο σοφος και οι αλλοι οι ......... που θα δεχονται οτι και να κανει

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    132
    Λοιπόν φίλε μου εγω είμαι στα δικαστήρια με έναν ψυχολόγο που για να με εκδικηθεί για δικούς του λόγους δημοσίευσε ότι είχαμε πει σε δικό του site με το όνομα μου και όλες τις σημειώσεις. Του έκανα μήνυση. Αυτό μπορείς να κάνεις κι εσύ. Δεν μπορείς να φανταστείς φυσικά τι ψέμματα έχει πει για να τη βγάλει καθαρη. Το δικαστήριο δεν έχει γίνει ακόμα. Έχε το νου σου είναι λαμογια. Όλοι οι ψυχολόγοι είναι μεγάλα λαμογια. Μην τον αφήσεις. Κανονικά πρέπει να υπάρχει λίστα με τα ονόματα τους να σώσει κόσμος. Στο εξωτερικό έτσι και τους κάνουν καταγγελία επειδή το έχω ψάξει το τόνο α τους μπαίνει σε λίστες. Μην το αφήσεις. Δεν ξέρω τι έγινε αλλά μην το αφήσεις. Θα σώσεις κόσμο.

Similar Threads

  1. Καταγγελια για την ψυχιατρικη κλινικη Γεννηματα
    By xaka10 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 17
    Last Post: 30-07-2018, 13:24
  2. ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗ
    By K&K in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 12
    Last Post: 19-01-2017, 11:14
  3. Καταγγελία στον Υπουργό Υγείας για τα ιδιωτικά ψυχιατρεία
    By iraklis1 in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 20
    Last Post: 01-03-2016, 18:09
  4. Καταγγελία
    By Mystic in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 15-01-2011, 13:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •