Αγχος -Καρδιά - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 50
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Αφού πήγες σε δύο καρδιολόγους ισχύει αυτό που σου είπαν αυτοί. Δεν θα μπαίνεις σε ιατρικά sites. Απαγορεύεται δια ροπάλου! Η αυθυποβολή προκαλεί απίθανα συμπτώματα. Κατά διαστήματα έχω και εγώ συμπτώματα. Μια φορά είχα ζάλη, θολή όραση, αρρυθμίες, αδυναμία. Τότε χτύπησε το τηλέφωνο και με ειδοποίησαν από το νηπιαγωγείο ότι ο πατέρας δεν είχε πάει να πάρει το ανηψακι μου στο σχολασμα και δεν απαντούσε στο κινητό και θα έκλειναν σε 5 λεπτά και δεν είχαν πού να το αφήσουν. Ως δια μαγείας μου πέρασαν όλα σε κλάσματα δευτερολέπτου, έγινα πύραυλος και έτρεξα στο νηπιαγωγείο. Και δεν αισθάνθηκα τίποτα άλλο όλη τη μέρα. Είναι τα παιχνίδια του μυαλού.

  2. #17
    Antonis8
    Guest
    Η σωματικη αδυναμια και η ζαλη ειναι λογω της υποτασης. Παρε ηλεκτρολυτες,με τη ζεστη επιδεινωνεται.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    111
    Απλα εχω ενα χρονο να παω σε καρδιολόγο για αυτο μου ηρθαν ανόητες σκέψεις στο μυαλο. Βέβαια εκανα ενα καρδιογράφημα σε νοσοκομειο οταν πηγα για εξετάσεις αιματος και δεν μου ειπαν τπτ. Αν ειχε κατι η μητροειδης βαλβίδα φανταζομαι θα φαινόταν.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    111
    Τι ακριβως ειναι οι ηλοκτρολητες και τι κανουν. Πρέπει να τα γραψει γιατρός ?Το. Θεμα ειναι οτι ποτε δεν ειχα τοσο χαμηλη πιεση μεχρι 10/6 ηταν το χαμηλοτερο για αυτο τρομαξα.Μπορει να οφειλετε και στα χαμηλα επιπεδα σιδηροu?

  5. #20
    Antonis8
    Guest
    Σε πολλα μπορει να οφειλεται αλλα συνηθως σε γυναικες νεαρης ηλικιας ειναι αναμενομενο. Αυξησε το αλατι. Αν εχεις ανεπαρκεια σιδηρου, πες στο γιατρο σου να σου γραψει καποιο σκευασμα.

    Ηλετρολυτες βοηθανε την καρδια και ανεβαζουν την πιεση, μπορεις να παρεις απο φαρμακειο και να πινεις τις ημερες που νιωθεις ζαλη ή εχει ζεστη.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Ηλεκτρολύτες είναι τα αναψυκτικά τύπου Gatorade που τα βρίσκεις στα ψυγεία στα περίπτερα και τα πίνουν κυρίως επαγγελματίες ποδηλάτες που ιδρώνουν πολύ. Μπορείς και να τρως και μια μπανάνα κάθε μέρα, είναι γεμάτη ηλεκτρολύτες.
    Μπορείς να πας και σε καρδιολόγο αν θες αλλά αν του πεις ότι έκανες εξετάσεις πριν ένα χρόνο και βρήκαν αυτή την ασήμαντη πρόπτωση θα σε στείλει σπίτι.

  7. #22
    Antonis8
    Guest
    Το gatorade δεν το εχω δοκιμασει, εγω τους almora παιρνω απο το φαρμακειο, που μου συστησε ο καρδιολογος μου. Εγω τις ημερες που εχω πολυ χαμηλη πιεση, παρολο που τρωω δυο μπανανες καθε μερα,δεν ανεβαινει, θελει και αυξηση υγρων. Καποιες φορες ειναι ιδιοσυγκρασιακο, αλλα αφου λεει οτι δεν την εχει ξαναδει τοσο χαμηλη, μαλλον απο τη ζεστη ειναι και χρειαζεται λιγη τονωση. Τα συμπτωματα της ζαλης και της αδυναμιας ειναι χαρακτηριστικα της υποτασης.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    111
    Θα δοκιμάσω να παρω ενα τετοιο ρόφημα γιατι πραγματικά αυτη η αδυναμια και ζαλη που αισθάνομαι σε συνδιασμό με την δύσπνοια με σταματανε απο το να βγω εξω οπως συνιθιζα.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    111
    Θα πινω περισσοτερα υγρα μηπως.και δουμε διαφορα γιατι κουραστηκα.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Το gatorade δεν το εχω δοκιμασει, εγω τους almora παιρνω απο το φαρμακειο, που μου συστησε ο καρδιολογος μου. Εγω τις ημερες που εχω πολυ χαμηλη πιεση, παρολο που τρωω δυο μπανανες καθε μερα,δεν ανεβαινει, θελει και αυξηση υγρων. Καποιες φορες ειναι ιδιοσυγκρασιακο, αλλα αφου λεει οτι δεν την εχει ξαναδει τοσο χαμηλη, μαλλον απο τη ζεστη ειναι και χρειαζεται λιγη τονωση. Τα συμπτωματα της ζαλης και της αδυναμιας ειναι χαρακτηριστικα της υποτασης.
    Αντώνη εσύ πώς είσαι γενικά;Πως είναι η υγεία σου αυτό το καλοκαίρι;
    Dear God i don't know what the future holds but I'm counting on you.

  11. #26
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Gia66 View Post
    Αντώνη εσύ πώς είσαι γενικά;Πως είναι η υγεία σου αυτό το καλοκαίρι;
    Ψυχολογικά είμαι πολυ καλύτερα,δεν είχα κάποια κρίση πανικου εδώ και πολυ καιρό και η αλλαγή περιβάλλοντος με έχει βοηθήσει αρκετά. Κοιμαμαι οκταωρο χωρίς καποιο σκευασμα και τρωω καλύτερα.

    Σωματικά δεν έχουν αλλάξει πάρα πολλα, μονο η πιεση μου και ο αιματοκριτης μου έφτιαξαν καπως γιατι ανεβηκαν ελαφρως.Η ορθοστατικη είναι στα ίδια, απλως το διαχειριζομαι καλύτερα. Μου έγραψαν χαπια, αλλά επειδη κοιμαμαι στο ξενοδοχείο και δεν χρειάζεται να μετακινουμαι τις ώρες που έχει πολλη ζέστη για να ερθω στη δουλειά,δεν τα ξεκίνησα ακόμα. Το στομάχι μου επίσης δεν είναι καλά, είχα έξαρση της οισοφαγιτιδας, αλλά προς το παρον κάνω συντηριτικη θεραπεια μέχρι να περασει η σεζόν και οι ζεστές για να κάνω την γαστροσκοπηση που θέλει ο γιατρός.
    Εχω πρησμενους λεμφαδένες και εβγαλα και μια κύστη στο κρανιο, μπορει όλα να οφείλονται στον αυχένα,δεν το εψαξα, με ενοχλεί μυοσκελετικα αλλά κάνω υπομονη. Εχω πονους αριστερά συνέχεια.

    Εχω επίσης φλεγμονή στον αντίχειρα και φοραω ναρθηκακι για τωρα, πρηστηκε μια φλέβα εσωτερικά. Ολα αυτά είναι ίσως λόγω του lyme,ακόμα βέβαια δεν έκανα τις εξετάσεις για να ξέρουμε σίγουρα. Τελειωσα ωστοσο την αγωγή μου.


    Εσύ πώς τα πας;

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Ψυχολογικά είμαι πολυ καλύτερα,δεν είχα κάποια κρίση πανικου εδώ και πολυ καιρό και η αλλαγή περιβάλλοντος με έχει βοηθήσει αρκετά. Κοιμαμαι οκταωρο χωρίς καποιο σκευασμα και τρωω καλύτερα.



    Σωματικά δεν έχουν αλλάξει πάρα πολλα, μονο η πιεση μου και ο αιματοκριτης μου έφτιαξαν καπως γιατι ανεβηκαν ελαφρως.Η ορθοστατικη είναι στα ίδια, απλως το διαχειριζομαι καλύτερα. Μου έγραψαν χαπια, αλλά επειδη κοιμαμαι στο ξενοδοχείο και δεν χρειάζεται να μετακινουμαι τις ώρες που έχει πολλη ζέστη για να ερθω στη δουλειά,δεν τα ξεκίνησα ακόμα. Το στομάχι μου επίσης δεν είναι καλά, είχα έξαρση της οισοφαγιτιδας, αλλά προς το παρον κάνω συντηριτικη θεραπεια μέχρι να περασει η σεζόν και οι ζεστές για να κάνω την γαστροσκοπηση που θέλει ο γιατρός.
    Εχω πρησμενους λεμφαδένες και εβγαλα και μια κύστη στο κρανιο, μπορει όλα να οφείλονται στον αυχένα,δεν το εψαξα, με ενοχλεί μυοσκελετικα αλλά κάνω υπομονη. Εχω επίσης φλεγμονή στον αντίχειρα και φοραω ναρθηκακι για τωρα, πρηστηκε μια φλέβα εσωτερικά. Ολα αυτά είναι ίσως λόγω του lyme,ακόμα βέβαια δεν έκανα τις εξετάσεις για να ξέρουμε σίγουρα. Τελειωσα ωστοσο την αγωγή μου.


    Εσύ πώς τα πας;
    Γενικά έχω περάσει την φάση της παράνοιας που βρισκόμουν και είμαι καλύτερα τώρα.Κρισεις έχω αλλά κυρίως τις μέρες τις περιόδου μου που τρελαινονται οι ορμόνες και πρέπει να ελέγξω μήπως είναι κάτι ορμονικό τελικά,οιστρογόνα και τα λοιπά.Το αυχενικό μου είναι σε έξαρση τώρα λόγω κλιματισμού,από τον σβέρκο πίσω αριστερά και απλώνεται σε όλο το αριστερό μου χέρι μέχρι τα δάχτυλα ένα ελαφρύ κάψιμο..Έχω και εγώ μια φλέβα στο χέρι που με ενοχλεί και πετάει και υποψιάζομαι ότι είναι επειδη κρατάω το κινητό συνέχεια και ατσαλα μαζί...Λόγω ζέστης δεν έχω βγεί καθόλου έξω γιατί αν βρω θα πέσει η πίεση μου στο 5...Πίνω πολύ νερό έχω αυξήσει και το αλάτι αλλά με προσοχή γιατί το στομάχι μου άρχισε τα φουσκώματα πάλι και θέλω και εγώ μια γαστροσκόπηση να δούμε τι είναι τελικα..Προς το παρόν είμαι με simeco που και που στα μεγάλα φουσκώματα γιατί βλέπω ότι πολύ μεγάλο ρόλο στις ταχυκαρδίες μου το κάνει το στομάχι μου όταν είναι έτσι...
    Dear God i don't know what the future holds but I'm counting on you.

  13. #28
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Gia66 View Post
    Γενικά έχω περάσει την φάση της παράνοιας που βρισκόμουν και είμαι καλύτερα τώρα.Κρισεις έχω αλλά κυρίως τις μέρες τις περιόδου μου που τρελαινονται οι ορμόνες και πρέπει να ελέγξω μήπως είναι κάτι ορμονικό τελικά,οιστρογόνα και τα λοιπά.Το αυχενικό μου είναι σε έξαρση τώρα λόγω κλιματισμού,από τον σβέρκο πίσω αριστερά και απλώνεται σε όλο το αριστερό μου χέρι μέχρι τα δάχτυλα ένα ελαφρύ κάψιμο..Έχω και εγώ μια φλέβα στο χέρι που με ενοχλεί και πετάει και υποψιάζομαι ότι είναι επειδη κρατάω το κινητό συνέχεια και ατσαλα μαζί...Λόγω ζέστης δεν έχω βγεί καθόλου έξω γιατί αν βρω θα πέσει η πίεση μου στο 5...Πίνω πολύ νερό έχω αυξήσει και το αλάτι αλλά με προσοχή γιατί το στομάχι μου άρχισε τα φουσκώματα πάλι και θέλω και εγώ μια γαστροσκόπηση να δούμε τι είναι τελικα..Προς το παρόν είμαι με simeco που και που στα μεγάλα φουσκώματα γιατί βλέπω ότι πολύ μεγάλο ρόλο στις ταχυκαρδίες μου το κάνει το στομάχι μου όταν είναι έτσι...
    Ναι παιζει τεράστιο ρόλο το στομάχι. Εμένα για αυτό θέλει ο γιατρός να κάνω και άλλη γαστροσκοπηση για να πάρει βιοψιες να δει μηπως με ερεθιζουν υπερβολικα καποια φαγητά και τριγκαρουν περαιτερω την ορθοστατικη.

    Κι εγώ τα ίδια με τον αυχένα. Αν και το αποφευγω όσο μπορω το κλιματιστικο. Εχω βέβαια και τον ανεμιστήρα στη δουλειά όλη μέρα που με χτυπαει, επηρεαζει και αυτό.
    Η φλέβα σου είναι στην παλαμη ή απο πάνω; Εμένα είναι εσωτερικά στην παλαμη. Οσο μπορεις ξεκουρασε το το χέρι σου κι εγώ αυτό προσπαθω να κάνω.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    111
    Βλεπω ολοι παρόμοια προβληματα εχουμε κρισεισ πανικου ειχα πάθει και εγω στο παρελθον και μετα μου μείνανε κουσούρια.Και εγω εχω τα προβληματάκια με το στομαχι μου αλλά ενταξει αυτο δεν με ενοχλει.Η δύσπνοια που σχυνεχιζετε και με πνιγει ομως με εχει κανει χαλια.Απο την ωρα που ξυπναω νιωθω οτι κατι στο.στερνο μου φουντωνει και με σταματαει σπο το να παρω ανασα.Κοντεβω να τρελαθω.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Quote Originally Posted by Annbae View Post
    Βλεπω ολοι παρόμοια προβληματα εχουμε κρισεισ πανικου ειχα πάθει και εγω στο παρελθον και μετα μου μείνανε κουσούρια.Και εγω εχω τα προβληματάκια με το στομαχι μου αλλά ενταξει αυτο δεν με ενοχλει.Η δύσπνοια που σχυνεχιζετε και με πνιγει ομως με εχει κανει χαλια.Απο την ωρα που ξυπναω νιωθω οτι κατι στο.στερνο μου φουντωνει και με σταματαει σπο το να παρω ανασα.Κοντεβω να τρελαθω.
    Γύρνα πλευρό και κοιμήσου πάλι

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Καρδιά και άγχος
    By Biliskov in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 87
    Last Post: 06-05-2023, 04:16
  2. Καρδιά και άγχος!!
    By Biliskov in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 22
    Last Post: 14-04-2019, 12:10
  3. Άγχος - Καρδιά
    By Kokle99 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 23-01-2019, 22:59
  4. Αγχος και φοβος για καρδια.
    By stelios4 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 26-02-2017, 00:19
  5. προβλημα καρδια?? η αγχος
    By kotsios in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 09-10-2012, 08:17

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •