Άγχος για υγεία και όχι αδικαιολόγητο.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337

    Άγχος για υγεία και όχι αδικαιολόγητο.

    Καλησπέρα ! Υπάρχει καμία που να έχει ιστορικό από την μητέρα της για καρκίνο μαστού; Εγώ έχω από τη μητέρα μου. Διαγνώστηκε στα 47 και εγώ τώρα πρέπει να αρχίσω τους ελέγχους είναι πλέον η ηλικία ! Τρέμω στην ιδέα ότι θα έχω κάτι. Δεν κοιμάμαι κάνω μαύρα σενάρια ότι θα μου βρουν κάτι και θα πεθάνω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    164
    Quote Originally Posted by Sofaki View Post
    Καλησπέρα ! Υπάρχει καμία που να έχει ιστορικό από την μητέρα της για καρκίνο μαστού; Εγώ έχω από τη μητέρα μου. Διαγνώστηκε στα 47 και εγώ τώρα πρέπει να αρχίσω τους ελέγχους είναι πλέον η ηλικία ! Τρέμω στην ιδέα ότι θα έχω κάτι. Δεν κοιμάμαι κάνω μαύρα σενάρια ότι θα μου βρουν κάτι και θα πεθάνω.
    Καλησπερα Σοφακι.
    Επειδη ειχε η μητερα σου, δεν νομιζω να εχεις κ εσυ. Δεν ειναι κατι σιγουρο απλα με το μυαλο σου πλαθεις σεναρια, σωστα? Να πας να κανεις ενα τσεκ απ για να σου φυγει η ιδεα. Εμενα ο πατερας μου εχει ζαχαρο και εντομεταξυ κανεινας απο το σοι δεν ειχε παλια ζαχαρο, απλα ετυχε. Μην καθεσαι και σε τρωει το αγχος χωρις λογο αν δεν δεις και δεν ερευνησεις πριν διαγνωστεις με κατι τετοιο..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337
    Όχι προς το παρον δεν έχω κάτι αλλά δεν έχω κάνει και εξετάσεις για να είμαι σίγουρη

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    164
    Quote Originally Posted by Sofaki View Post
    Όχι προς το παρον δεν έχω κάτι αλλά δεν έχω κάνει και εξετάσεις για να είμαι σίγουρη
    Κανε για να εισαι 100% σιγουρη και να μην σε βασανιζει αυτο το θεμα

  5. #5
    Antonis8
    Guest
    Εξετάσεις πρεπει σίγουρα να κάνεις, νομίζω ότι συστήνεται σε όλες τις γυναίκες. Δεν χρειαζεται να αγχωνεσαι προκαταβολικά όμως. Αν είσαι σωστη και κάνεις τα τσεκ απ που σου προτείνει ο γυναικολογος σου, ακόμα και να εμφανίσεις κάτι,θα το βρείτε νωρίς και είναι ιασιμο.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337
    Ευχαριστώ για την απάντηση απλά έχοντας και ΓΑΔ ανησυχώ πολύ !!!

  7. #7
    Αγαπητό sofaki καλημέρα,
    Επειδή το Μάιο έφαγα χοντρή φρίκη με την συγκεκριμένη αρρώστια έμαθα κάποια πράγματα και έπαθα κάποια πράγματα οπότε θέλω να τα μοιραστώ μαζί σου και ελπίζω να σε βοηθήσουν.
    Πρώτον οι κληρονομικοι καρκινοι στο μαστό αποτελούν μόνο το 20% των περιπτώσεων. Στην πλειοψηφία δηλαδή συμβαίνει χωρίς να υπάρχει κληρονομικότητα. Οπότε το ότι συνεβει στη μαμά σου δεν σημαίνει ότι θα συμβεί κάτι σε σένα. Θα ψάξεις να βρεις έναν καλό γιατρό που εμπιστεύεσαι, κατά προτίμηση μαστόλογο κι όχι απλό γυναικολόγο, και θα κάνεις κάθε χρόνο τις εξετάσεις που σου λέει. Έτσι ακόμα και αν συμβεί κατι θα βρεθεί σε πολύ αρχικό στάδιο και θα είναι 100% ιασιμο.
    Δεύτερον έχω μια πολύ καλή φίλη που η μητέρα της είχε καρκίνο μαστού. Το πάλεψε και το ξεπέρασε και εκεί που όλα ήταν καλά την έχασε ξαφνικά την μητέρα της από ανακοπή καρδιάς! Το νόημα είναι ότι δεν μπορούμε να ξέρουμε και να ελέγξουμε τα πάντα, κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε (προληπτικές εξετάσεις, υγιεινή ζωή, κτλπ) και προχωράμε...
    Τρίτον εγώ δεν έχω καμία κληρονομικότητα στην συγκεκριμένη ασθένεια και θήλαζα και για 7 χρόνια που υποτίθεται προστατεύει και πάλι με στείλανε για βιοψία για ύποπτο εύρημα σε μαγνητική! Ευτυχώς ήταν τελικά καλοηθεια αλλά έχω από το άγχος μου έπαθα ΓΑΔ υποχονδριαση και κατάθλιψη και κατέληξα στον ψυχίατρο και να τρέχω στους γιατρούς με χίλια δυο ψυχοσωματικα συμπτώματα. Πρόσεχε λίγο να εκλογικευσεις το αγχος για να μην πάθεις αυτό που έπαθα εγώ και τρέχεις και δε φτάνεις!
    ΝΑ προσέχεις και να είσαι πάντα καλά!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Μπορεί να υπάρχει κληρονομική προδιάθεση αλλά να μην μην πάθεις κάτι. Μπορεί και να μην πέρασαν τα γόνιδια που ευθύνονται για αυτό. Κάνε μια δυο φορές το χρόνο μαστογραφία. Δεν χρειάζεται να πανικοβαλλεσαι. Υπάρχουν γυναίκες που έκαναν διπλή προληπτική μαστεκτομή σαν την Αντζελίνα Τζολί και αρρώστησαν το ίδιο με καρκίνο μαστού. Άλλες δεν έκαναν τίποτα και δεν έπαθαν τίποτα. Υπάρχει ένα τέστ, νομίζω λέγεται BRCA-2 που βρίσκει αν έχεις προδιάθεση. Μίλα με το γιατρό σου

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Και εγώ έχω ΓΑΔ εδώ και 10 χρόνια απλά μεγαλώνοντας χειροτερεύει και λόγω των καταστάσεων. Εσυ πως βρέθηκε το ύποπτο εύρημα ; Το έπιασες μόνη σου η σε προληπτικό έλεγχο; Και αν επιτρέπεται είσαι γύρω στα 40;

  10. #10
    Quote Originally Posted by Sofaki View Post
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Και εγώ έχω ΓΑΔ εδώ και 10 χρόνια απλά μεγαλώνοντας χειροτερεύει και λόγω των καταστάσεων. Εσυ πως βρέθηκε το ύποπτο εύρημα ; Το έπιασες μόνη σου η σε προληπτικό έλεγχο; Και αν επιτρέπεται είσαι γύρω στα 40;

    Είμαι 41. Πήγα και έκανα μαστογραφία γιατί ενώ είχα σταματησει να θηλάζω είχα έναν ελαφρύ πόνο σαν μαστίτιδα. Δεν υπήρχε καμία ψηλαφητη μάζα. Πιο νωρίς δεν είχα ξανακάνει εξετάσεις γιατί θήλαζα και μου είχαν πει να μην κάνω. Η μαστογραφία δεν έδειξε τίποτα απολύτως γιατί οι μαστοι μου ήταν πολύ πυκνοι και με έστειλαν για υπέρηχο και μαγνητικός. Ο πρώτος υπέρηχος δεν έδειξε απολύτως τίποτα και κάνω μαγνητική στην οποία μου βγάζει ομάδα από όζους 3 εκατοστών υπόπτους κατά 10 % για καρκίνωμα αρχικού σταδίου. Πάω σε άλλον ακτινολόγο, μου κάνει δεύτερο υπέρηχο, στο συγκεκριμένο σημείο βρίσκει μόνο ένα οζο μικρότερο από εκατοστό και το κάνει βιοψία και βγαίνει σκληρυντικη αδενωση που εξηγούσε απολύτως τα συμπτώματα μου (μη ψηλαφητη καλοηθης μάζα που πονάει).
    Ο 2ος ακτινολόγος έβριζε ότι η μαγνητική ήταν απόλυτη πρόχειροδουλειά... Ο μαατολογος επειδή δεν μπορούσε να χωνέψει την διαφορά ανάμεσα στις εξετάσεις επικοινωνήσε με τον ακτινολόγο που έκανε την μαγνητική και του είπε ότι συμφωνεί με τα ευρήματα του 2ου υπέρηχου απλά λέει αυτος τα έδωσε πιο μεγάλα για μην του ξεφύγει τίποτα! Εμένα όμως μου κατέστρεψε την ψυχική υγεία μου με την προχειρότητα του και είναι τυχερός που δεν έχω λεφτά για να τους τρέχω στα δικαστήρια για ψυχική οδύνη! Γι αυτό σου λέω βρες έναν καλό γιατρό που εμπιστεύεσαι κι ένα σωστό διαγνωστικό κέντρο κάνε τις εξετάσεις που θα σου πουν και θα είσαι μια χαρά. Αν έχεις λεφτά κάνε κι εξετάσεις γι αυτό το γονίδιο BRSA που λέει ο nikolas δεν ξέρω αν καλύπτεται από τα ταμεία. Και προσπάθησε να μην αγχώνεσαι τόσο πολύ κι εσύ. Έχω θεία με καρκίνο μαστού (εξ αγχιστείας όχι εξ αίματος γυναίκα του αδελφού του μπαμπά μου) η γυναίκα το έπαθε πριν 30- 40 χρόνια και έχει φτάσει σχεδόν 90 χρόνων και ζει και βασιλεύει ενώ ο μπαμπάκας μου χωρίς να έχει τίποτα έπεσε και χτύπησε το κεφάλι του και τον έχασα 78 χρόνων τον περασμένο Οκτώβριο από εγκεφαλικό αιματωμα... Μην την ψάχνεις...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337
    Κατάλαβα είδες τι πέρασες αχ για αυτό τρέμω και εγώ τις εξετάσεις. Ο γιατρός της μητέρας μου θεωρεί ότι δεν χρειάζεται να κάνουμε
    Γονιδιακό έλεγχο. Άσε που πιστεύω χειρότερο άγχος θα μου προκαλέσει !

  12. #12
    Μην τρέμεις τις εξετάσεις! Γι αυτό σου είπα να έχεις έναν καλο γιατρό και ένα σωστό διαγνωστικό κέντρο που εμπιστεύεσαι. Εγώ έπαθα αυτά που έπαθα λόγω κακών γιατρών και κακών οικονομικών... Πρώτον εάν είχα ξεκινήσει τουλάχιστον υπέρηχους από τα 35 και δεν άκουγα τους ηλιθιους γυναικολόγους που λέγαν ότι να μην κάνω όσο θηλάζω γιατί θα βρουν "τέρατα" (που ήταν απολύτως βλακεια, ένας μαστολογος μπορεί να ξεχωρίσει το πετρωμενο γάλα από έναν καρκινο) θα ήμουν πιο ήσυχη. Και όταν έκανα τις εξετάσεις τις έκανα σε αυτό το διαγνωστικό ενώ μου είπαν να μην πάω εκεί αλλά ήταν το μόνο που είχε γρήγορα ημερομηνίες για εξετάσεις μέσω εοππυ. Όταν χρειάστηκε να σκάσω 400 ευρώ για να πάω σε ιδιώτη μαστολογο και να πληρώσω ιδιωτικά δεύτερο υπέρηχο και βιοψία να δεις τι καλά μου τα βρήκαν όλα σωστά... Και αν είναι να αγχωθείς και δεν πρόκειται να κάνεις προληπτική μαστεκτομή όπως η Τζολι ξέχνα τον γονιδιακό έλεγχο...

Similar Threads

  1. ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΦΟΒΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ
    By MARO_86 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 44
    Last Post: 28-05-2015, 12:34
  2. αγχος με την υγεια μου
    By Fotini117 I in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 20-07-2012, 11:44
  3. Τρομερό άγχος με την υγεία μου
    By aeseq in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 25
    Last Post: 02-12-2011, 02:27
  4. ΒΟΗΘΕΙΑ...ΑΓΧΟΣ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΑΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΟ(?)
    By IASWN in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 11-02-2010, 18:42
  5. ΑΓΧΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΟΥ
    By ΑΘΗΝΑ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 10-07-2006, 00:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •