Επιτέλους ξερω τι εχω
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    234

    Επιτέλους ξερω τι εχω

    Γεια σας παιδιά.. κάποιοι ηδη με ξερετε για αυτούς που δν εχει τύχη να διαβάσουν καποιο ποστ μου να σας συστηθώ..ολα τα ασχημα ξεκινησαν για μενα πριν 4 μήνες οταν στη καραντινα εχασα το μπαμπα μου ξαφνικα 66 χρονων απο εγκεφαλικο..μαζι με αυτο ειχα κ πολλα οικογενειακά προβλήματα με τη μητέρα μου μ τον αδελφό μου συν οτι εχω 2 πολυ μικρα παιδια που τα φροντίζω σχεδόν μονη μου με μονη βοηθεια απο το ανδρα μου..οι φίλες εξαφανισμενες κ εγω σε μια καθημερινή ρουτινα που με βαλτώσει.. μεχρι πριν το θάνατο του μπαμπα μου μπορω να πω οτι ημουν οκ με τα γνωστα σκαμπανεβασματα που εχουμε ολοι μας..απο ενα διαστημα ομως κ μετα αρχιζω να μν αναγνωρίζω τον εαυτο μου..μονιμο αγχος και κακη διαθεση..πολλα ψυχοσωματικα..εγω τα αποδίδω στο αγχος μου κ τη φάση που περνάω.. λεω στον ανδρα μου να κανω εξετασεις αλλα.μου λεει εκανες το Γενάρη δν μπορει να αλαξαν τοσο γρηγορα..εγω συνεχίζω τους πανικους..παω σε ψυχολογο για λιγο βλεπω μια διαφορά κ το παλευω αλλα με το παραμικρο πρόβλημα σχεδόν ασημαντο πέφτω ξανα..παω σε 2 ψυχολογο με ακούει κ μου λεει θα πας κ θα κανεις ελεγχο στο θυροειδη κ στη καρδια κ αφου βγουν αυτα απολυτα φυσιολογικα μετα θα ερθεις να μιλησουμε..ξεκιναω με καρδιολογο κανω εξετασεις ολα οκ εκτος απο τις πολλές σφυξεις μεχρι 130 τη μερα κ ποτε κατω απο 90..εχω θεμα με τη καρδια κ το ηξερα απλα ποτε δν μου είχε κάνει τόσο θέμα απλα παντα ειχα πιο πολλές σφυξεις αλλα σε λογικα πλαίσια.. βαζω χολντερ κ δειχνει 80 με 160..ο γιατρος μου λεει πριν σου πω το οτιδηποτε κανε κ θυροειδη..κανω ολες τις εξετασεις αιματος..φυσιολογικες με ελαχιστα ανεβασμενα αντισωματα..κανω κ υπερηχο..διογκωμενος θυροειδης με κλασσική εικόνα για αυτοανοσο χασιμοτο..εξου κ ολα τα συμπτωματα σφιξιματος στο λαιμό που ργω απέδιδαν σε καρκίνους.. μιλαω με το καρδιολογο κ μου λεει θα ξεκινήσεις χαπι για τις ταχυκαρδιες κ μετα θα σε δει ενδοκρινολογος..δυστυχώς επεσα σε φάση που όλοι έχουν άδεια κ θα με δει απο Σεπτέμβρη μιας κ οι ορονες μου είναι ακόμα στα φυσιολογικά πλαίσια.. σημερα λοιπον ξυπναω χαλια κ περνω στις 8 το χαπι για τη καρδια σε 40 λεπτα νιωθω λες κ εχω κοιμηθεο 2 μερες σερι σαν να εχασα 10.κιλα..η καρδια μου αρχισε να χτυπά φυσιολογικα χωρις έκτακτες χωρις τιποτα..απο τη χαρα βαζω τα κλαμματα..σημερα νιωθω ο εαυτός μου μετα απο μηνες..ολα αυτα βεβαια επηρεάστηκαν απο τη πιεση κ το αγχος μου..το ψυχολογο θα τον συνεχίσω γτ νιωθω οτι με βοηθάει γενικα αλλα επιτέλους ξερω πως ολα αυτα δν ηταν απλα στο μυαλο μου υπαρχει βάση που τα νιωθω κ σύντομα θα απαλλαγω απο ολα..ευχαριστώ όλους όσους με ηρεμουσαν ολο αυτο το καιρο!!! Να προσέχετε τον εαυτο σας κ να μν το φτάνετε στα όρια του..το αγχος δν ειναι αθώο εχει αποτελεσματα κ στο σώμα μας..αυτα απο εμενα..σας φιλώ!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380
    Αφρουλα οτι εγραψες ακριβως συνεβη κ σε μενα ιδια συμπτώματα ιδια αποτελεσματα μς σενα στις εξετασεις ιδια διαγνωση ιδια χαρα οταν πηρα πρωτη φορα το β αναστολεα ειχα. Ξεχασει πως ειναι να είσαι φυσιολογικος, τι χαπι παιρνεις;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    234
    Quote Originally Posted by elpida33 View Post
    Αφρουλα οτι εγραψες ακριβως συνεβη κ σε μενα ιδια συμπτώματα ιδια αποτελεσματα μς σενα στις εξετασεις ιδια διαγνωση ιδια χαρα οταν πηρα πρωτη φορα το β αναστολεα ειχα. Ξεχασει πως ειναι να είσαι φυσιολογικος, τι χαπι παιρνεις;
    Περνω το Anconcor..τρομερή χαρα..αρα με νιωθεις

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380
    Concor παιρνω κ εγωσε νιωθω το ειχα γράψει κ σε αλλη αναρτηση αυτη η πρωτη φορά π νιωθεις γαληνη μετα απο καιρο,, αγχος εχουμε ολοι αλλα η ταχυοαλμιατ μ εφερνε περισσότερο αγχος/υπερενταση κ αυτο μ δημιουργουσε πανικο μολις διορθωσαμε τις Ταχυοαλμιες κ τις εκτατες ολα εγιναν πιο ευκολα,,

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380
    Για ποσο καιρό στα εδωσε;να ξερεις ομως οτι η διακοπη ειναι απιστευα δυσκολη αν τα πάρεις για καιρο, μαλλον μα. Το θεσω καλυτερα αν τα πάρεις για καιρο δν υπάρχει ευκολη επιστροφή, καθως η καρδια επανέρχεται παντα στις ταχυπαλμιες, αν ετσι ειναι το καλουπι της ετσι θα ξαναγινει

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    234
    Quote Originally Posted by elpida33 View Post
    Για ποσο καιρό στα εδωσε;να ξερεις ομως οτι η διακοπη ειναι απιστευα δυσκολη αν τα πάρεις για καιρο, μαλλον μα. Το θεσω καλυτερα αν τα πάρεις για καιρο δν υπάρχει ευκολη επιστροφή, καθως η καρδια επανέρχεται παντα στις ταχυπαλμιες, αν ετσι ειναι το καλουπι της ετσι θα ξαναγινει
    Προς το παρον για 3 μηνες και βλέπουμε.. ειπαμε αν ρυθμίσω κ το θυροειδη ισως το κοψω αλλα μπορει κ για πάντα θα δουμε..αυτή η αίσθηση ηρεμιας ομως δν υπαρχει

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380
    Κ εγω ενω ημουν αρνητικη κ τα ξεκινησα για λιγο μαλλον δε θα. Τα κοψω ποτε, επαιρνα μισο κοκορ δλδ 2.5 μλγκρ αλλα μ εριχνε την πιεση κ ειχα ατονια οσο κ να με ηρςμουσε δεν μπορουσα ουτε να κουνηθώ τωρα παίρνω τ μισο απο αυτο μ κραταει χαμηλους. Παλμούς δν εχω αυτη την πλήρη ευφορία αλλα με. Κραταει

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    234
    Quote Originally Posted by elpida33 View Post
    Κ εγω ενω ημουν αρνητικη κ τα ξεκινησα για λιγο μαλλον δε θα. Τα κοψω ποτε, επαιρνα μισο κοκορ δλδ 2.5 μλγκρ αλλα μ εριχνε την πιεση κ ειχα ατονια οσο κ να με ηρςμουσε δεν μπορουσα ουτε να κουνηθώ τωρα παίρνω τ μισο απο αυτο μ κραταει χαμηλους. Παλμούς δν εχω αυτη την πλήρη ευφορία αλλα με. Κραταει
    Εγω σημερα το ξεκινησα δν νιωθω καθολου ατονία ισα ισα που νιωθω πολυ ξαλα κ εχω ορεξη να κανω πραγματα..θα δούμε πόσο κεγω ποσο θαβτονπερνω αλλα Πραγαντικα σήμερα νιωθω πολυ καλα..

  9. #9
    Antonis8
    Guest
    Περαστικα σου. Χαιρομαι που βρηκες άκρη,είναι ανακουφιστικο να ξέρεις τι συμβαινει στο σώμα σου και γιατί νιωθεις ετσι. Ειδικα θεματα με ταχυπαλμιες ειναι πολυ ευκολο να σου δημιουργησουν αγχος και να νομιζεις οτι φταιει κατι ψυχολογικο ενω συμβαινει το αντιστροφο,το έχω περασει κι εγώ σε περιοδο που ήμουν μια χαρά ψυχολογικά. Παντα πρεπει να εχεις σιγουρεψει οτι δεν τρεχει τιποτα σωματικα, καλα εκανες και επεμεινες για εξετασεις ,στο ειχα προτεινει κι εγω.

    Για αυτο και πρεπει ,οπως λεω συνεχεια, να ειμαστε προσεκτικοι για το τι λεμε εδω μεσα,γιατι καποιοι περιγραφουν σοβαρα συμπτωματα που πρεπει να ελεγχθουν απο ειδικο και δεν ειναι δουλεια μας να τους αποτρεπουμε.

    Μπορει να συνυπαρχουν και ψυχολογικά θέματα βέβαια που επιδεινωνουν το ήδη υπαρχον πρόβλημα,δεν σημαίνει ότι πρεπει να αγνοησεις το ψυχολογικο κομμάτι, αλλά ούτε και το σωματικο.

    Κι εγώ θέλω να βρω το θάρρος να ξεκινησω τους αναστολείς αλλά φοβαμαι με την πιεση μου. Κονκορ, προκολαραν, όλα μου τα έχουν γράψει και δεν τολμαω ακόμα να παρω κανένα.

    Εσύ τι πιεση έχεις κανονικά; Στην έριξε καθόλου;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380
    Αντώνη σ εχει εξηγήσει ο γιατρος τι ειναι το καθενα θελω να πιστευω τα υπέρ κ τα κατα απο αυτα τα δυο

  11. #11
    Antonis8
    Guest
    Ναι, νομίζω ότι το κονκορ και το λοπρεζορ θα μου ρίξουν περισσότερο την πιεση,οποτε αν ξεκινησω,θα είναι με το προκολαραν αρχικά (1/4)

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    234
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Περαστικα σου. Χαιρομαι που βρηκες άκρη,είναι ανακουφιστικο να ξέρεις τι συμβαινει στο σώμα σου και γιατί νιωθεις ετσι. Ειδικα θεματα με ταχυπαλμιες ειναι πολυ ευκολο να σου δημιουργησουν αγχος και να νομιζεις οτι φταιει κατι ψυχολογικο ενω συμβαινει το αντιστροφο,το έχω περασει κι εγώ σε περιοδο που ήμουν μια χαρά ψυχολογικά. Παντα πρεπει να εχεις σιγουρεψει οτι δεν τρεχει τιποτα σωματικα, καλα εκανες και επεμεινες για εξετασεις ,στο ειχα προτεινει κι εγω.

    Για αυτο και πρεπει ,οπως λεω συνεχεια, να ειμαστε προσεκτικοι για το τι λεμε εδω μεσα,γιατι καποιοι περιγραφουν σοβαρα συμπτωματα που πρεπει να ελεγχθουν απο ειδικο και δεν ειναι δουλεια μας να τους αποτρεπουμε.

    Μπορει να συνυπαρχουν και ψυχολογικά θέματα βέβαια που επιδεινωνουν το ήδη υπαρχον πρόβλημα,δεν σημαίνει ότι πρεπει να αγνοησεις το ψυχολογικο κομμάτι, αλλά ούτε και το σωματικο.

    Κι εγώ θέλω να βρω το θάρρος να ξεκινησω τους αναστολείς αλλά φοβαμαι με την πιεση μου. Κονκορ, προκολαραν, όλα μου τα έχουν γράψει και δεν τολμαω ακόμα να παρω κανένα.

    Εσύ τι πιεση έχεις κανονικά; Στην έριξε καθόλου;
    Να τονξεκινησεις δν ειναι τιποτα..εγω εχω 12 με 8 κ δν μου την εριξε καθολου..ισα ισα νιωθω επιτελους καλα..μν φοβασαι!!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380
    Το κονκορ θα σ ριξει τη πιεση σιγουρα αν παρεις το μισό, με το εν τεταρτο δε θα παθεις τπτ απολυτως αν βρεις κ το emconcor να το σπας στη μεση ο ιδοδυναμει με το εν τεταρτο, εγω με το μισο εμκονκορ ςπανηλθα στη φυσιολογικη πιεση, εμενα τλχ ο γιατρος για το προκοραλαν ειχε μια ενστανση αν κ το δοκιμασα για λιγο γτ ειναι οιο εξειδικευμένο χαπι βασικα ειναι αντιαρρυθμικο σε μια καρδια π ειναξ υγιηςχωρις σοβαρες αρρυθμιες γτ να το παρουμε αλλα κ παλι ριχνει πολυ τους παλμους κ εσυ συνηθως εχεις ηδη χαμηλους

  14. #14
    Antonis8
    Guest
    Afroula εμενα η πίεση μου είναι 95/65 στα καλά της,για αυτό φοβαμαι.
    Ελπιδα , ναι ο δεύτερος καρδιολογος για αυτό μου ειπε να παιρνω το κονκορ γιατί το προκολαραν είναι για στηθαγχη και πιο βαριές περιπτωσεις ειπε. Αλλά ο τρίτος είπε καλύτερα προκολαραν γιατί το κονκορ θα μου ρίξει την πίεση. Δεν ξέρω κι εγώ. Το βράδυ πεφτουν ναι, επι της ουσίας η δύσκολες ώρες είναι το πρωι μετά το πρωινο μέχρι και το απογευμα. Τις καλές μέρες έχω χαμηλούς παλμους και καθιστός,τις κακές ακόμα και καθιστός ειναι 85-100. Μου έχουν πει όλοι μόνο πρωι να παιρνω,όχι βράδυ. Τι να πω, δεν ξέρω.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    234
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Afroula εμενα η πίεση μου είναι 95/65 στα καλά της,για αυτό φοβαμαι.
    Ελπιδα , ναι ο δεύτερος καρδιολογος για αυτό μου ειπε να παιρνω το κονκορ γιατί το προκολαραν είναι για στηθαγχη και πιο βαριές περιπτωσεις ειπε. Αλλά ο τρίτος είπε καλύτερα προκολαραν γιατί το κονκορ θα μου ρίξει την πίεση. Δεν ξέρω κι εγώ. Το βράδυ πεφτουν ναι, επι της ουσίας η δύσκολες ώρες είναι το πρωι μετά το πρωινο μέχρι και το απογευμα. Τις καλές μέρες έχω χαμηλούς παλμους και καθιστός,τις κακές ακόμα και καθιστός ειναι 85-100. Μου έχουν πει όλοι μόνο πρωι να παιρνω,όχι βράδυ. Τι να πω, δεν ξέρω.
    Κοιτα εμενα οι παλμοι ηταν μόνιμα υψηλοι δν επεφταν δηλαδη ακομα.κ το.βραδυ που ξαπλωνα οποτε ηταν αναγκαίο να παρω κατι δν ηταν απλα για το ψυχολογικο..ήθελα να σηκωθω να κανω μια δουλεια κ τωρα με τη ζεστη σερνομουνα φούσκωμα δν αντεχα.οποτε έπρεπε να το πάρω.. δν ξερω τι θέμα εχρις κ τινσου εχουν πει οι γιατροι σου αλλα.νομιζω πως κάποια.λυση θα υπαρχή για τη πιεση..αλλα.κ.παλι αν δν εχεις δοκιμασρι κανενα πως ξερεεις οτι θα σου τη ριξει..δν εχει τις ίδιες παρενεργιες σε ολους

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. επιτελους!!
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 04-01-2011, 20:39
  2. Επιτέλους
    By alexandros3 in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 1
    Last Post: 26-11-2010, 23:57
  3. ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΖΩ !!!!!
    By λίτσα in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 101
    Last Post: 03-09-2009, 11:24
  4. επιτέλους...
    By mstrouf in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 13
    Last Post: 07-11-2008, 18:58
  5. Ξέρω το μέρος που θέλω να πάω, αλλά δεν ξέρω τον σωστό δρόμο...
    By nektaria78 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 37
    Last Post: 23-10-2008, 20:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •