Αγχος -Καρδιά
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 50
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    111

    Αγχος -Καρδιά

    Καλησπερα ειμαι 25 χρονων και τισ τελευταιες εβδομάδες ειμαι σε μια αθλια κατασταση. Αισθάνομαι σωματική αδυναμια και ζαλη σε σημειο που δεν βγαίνω απο το σπιτι γιατι απλα δεν μπορω. Επισης εχω δύσπνοια, σφηξιμο και ενα γαργαλητο στο στήθος που δεν ξερω απο που προέρχονται. Ενασ καρδιολόγος
    μου ειχε πει οτι εχω προπτωση μητροειδους με συνοδο ανεπαρκεια.Μηπωσ φταει αυτο? Επαθε κατι η βαλβιδα και δεν το γνωριζω.Σκεφτομαι διαφορα και τρομαζω. Να σημειωσω οτι εχω υποταση που εφτασε το 8/5. Θα ηθελα να ακουσω τη γνωμη σας καθως ξερω οτι και αλλα ατομα εχουν παρομοιες εμπειριες. Ευχαριστω
    Last edited by Annbae; 06-08-2020 at 00:52.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Ποσο ανεπάρκεια εχεις δηλαδή;Σου είπε;Ήπια,μέτρια η σοβαρή;Εγώ έχω πρόπτωση μιτροειδους με πολύ ήπια ανεπάρκεια,σχεδόν στο όριο,είναι πολύ μικρή η διαφυγή που έχω...αυτό είναι εκ γενετής συνηθως,τώρα αν προκαλείται κάποια στιγμή στην πορεία της ζωής μας δεν ξέρω...Έχω πάει σε 4 καρδιολόγους,έχω κάνει τεστ κοπώσεως , καρδιογράφηματα,ένα σωρό τριπλεξ αλλά πέρα από αυτό μου λένε ότι η καρδια μου είναι μια χαρα...είχα τα ίδια συμπτώματα να ξέρεις αλλά πιο πολύ ήταν ψυχολογικό παρά κάτι σωματικό... Να πας να σε αξιολογήσει και άλλος καρδιολόγος.. Προπτωση μιτροειδους έχει ένα πολύ μεγάλο ποσοστό ανθρώπων σε όλο τον πλανήτη και ζουν μια χαρά χωρίς κανένα πρόβλημα...
    Dear God i don't know what the future holds but I'm counting on you.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    111
    Eυχαριστω για την απαντηση. Ο καρδιολογος που ειχα παει μου ειπε οτι βλεπει προτωση με σύνοδο ανεπάρκεια αλλα μου ειπε οτι δεν ειναι κατι και οτι μπορω να κανω τα πάντα ελευθερα. Το μονο που μου ειπε είναι ενα τσεκ απ ανα δυο χρονια και αμοξιλ πριν απο καθε επέμβαση. Μετα απο αυτο πηγα και σε αλλο καρδιολόγο και δεν μου ειπε τιποτα για προπτωση παρα μονο για ενα φύσημα που απο μικρη ηλικια το εχω .Απλα εχω τα συμποτωματα που προανεφερα και το μυαλο μου παει εκει.Εντο μεταξυ θυμαμαι με ειχε τραξει αυτη η διαγνωση και ειχα σταματησει την εντονη γυμναστικη που εκανα.

    ΥΓ. Να σημειώσω οτι εκανα το λαθος να διαβασω σχετικα με την προπτωση στο ιντερνετ

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Quote Originally Posted by Annbae View Post
    Eυχαριστω για την απαντηση. Ο καρδιολογος που ειχα παει μου ειπε οτι βλεπει προτωση με σύνοδο ανεπάρκεια αλλα μου ειπε οτι δεν ειναι κατι και οτι μπορω να κανω τα πάντα ελευθερα. Το μονο που μου ειπε είναι ενα τσεκ απ ανα δυο χρονια και αμοξιλ πριν απο καθε επέμβαση. Μετα απο αυτο πηγα και σε αλλο καρδιολόγο και δεν μου ειπε τιποτα για προπτωση παρα μονο για ενα φύσημα που απο μικρη ηλικια το εχω .Απλα εχω τα συμποτωματα που προανεφερα και το μυαλο μου παει εκει.Εντο μεταξυ θυμαμαι με ειχε τραξει αυτη η διαγνωση και ειχα σταματησει την εντονη γυμναστικη που εκανα.
    Άρα το έπαθες όπως εγώ,είχα που είχα τα συμπτώματα μόλις άκουσα την διάγνωση έγινα τρις χειρότερα γιατί νόμιζα ότι κάτι τρομερό είχα.Προβλημα με την γυμναστική δεν έχουμε ,μόνο τα έντονα βάρη να αποφεύγουμε...εγώ το 14 με 16 έκανα πολύ έντονη γυμναστική με τρέξιμο και πολλά βάρη,τότε δεν ήξερα ότι είχα πρόπτωση,αλλά και τις οδοντιατρικές εργασίες τις έκανα χωρίς αμοξιλ..δεν ήξερα ότι είχα,κατάλαβες...όχι ότι είχα συμπτώματα που θα με ανησυχούσαν...τίποτα δεν καταλάβαινα,ήμουνα σκύλος.Τοτε δούλευα 12ωρα,έπινα , κάπνιζα,γυμναζομουν φουλ,έτρωγα όχι και τα καλύτερα ,αλλά βέβαια είχα ΜΗΔΕΝΙΚΟ ΑΓΧΟΣ...Τωρα δεν κάνω τίποτα από όλα αυτά και από τα ψυχολογικά μου και μόνο η καρδιά μου άρχισε τα τρελά της από το άγχος...Και λέω στον εαυτό μου ελεος...
    Dear God i don't know what the future holds but I'm counting on you.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    111
    Και εγω στον εαυτο μου ελεος λεω. Γιατι εχω ορεξη να κανω πραγματα αλλα αυτα που αισθάνομαι και σκεφτομαι με σταματάνε. Θελω να παω γημναστηριο και φοβαμαι μην παθει τπτ η καρδια. Περπατάω και πιάνω να ακοθσω πως χτυπαει η καρδια μου. Το χω τερματίσει πιστευω. Ασε που με τρομαζει και η χαμηλη μου πιεση.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Μην διαβάζεις διαγνώσεις του ίντερνετ...και εγώ αυτό έκανα και μετά έκανα 4-5 μέρες να κοιμηθώ...με είχε κράξει ο καρδιολόγος μου,μου είχε πει ότι και αυτός να τα διαβάσει από το ίντερνετ θα τρελαινοταν και ο ίδιος...Δεν ξέρω ποιος ο λόγος να τα λένε τόσο τραγικά και πόσο έγκυρα είναι αυτά τα σάιτ αλλά πράγματα δεν ελέγχονται από κανέναν και ο καθένας γράφει το μακρύ του και το κοντό του...Και είναι κρίμα γιατί δεν είναι και λίγοι οι άνθρωποι που παθαίνουν ψυχολογικά από τέτοιες διαγνώσεις ...Και εγώ υπόταση έχω,απλά να τρως λίγο πιο αλατισμένα τα φαγητά σου
    Dear God i don't know what the future holds but I'm counting on you.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    111
    Ναι το ξερω και προσπαθω να σταματησω την κακη συνηθεια του να κοιταω συμπτωματα στο ιντερνετ.Αλλα τις τελευταιες μερες αισθανομουν απιστευτη σωματικη αδυναμια και.ζαλαδα που το μυαλο μου δεν σκεφτοταν λογικα και πηγαινε στο χειροτερο οτι δηλαδη κατι εχει η καρδια μου.Εντο μεταξυ εχω πολυ χαμηλο σιδηρο και φυλικο οξυ και αντι να.σκεφτω οτι φταινε αυτα..τσουπ να η κακη σκεψη

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Quote Originally Posted by Annbae View Post
    Ναι το ξερω και προσπαθω να σταματησω την κακη συνηθεια του να κοιταω συμπτωματα στο ιντερνετ.Αλλα τις τελευταιες μερες αισθανομουν απιστευτη σωματικη αδυναμια και.ζαλαδα που το μυαλο μου δεν σκεφτοταν λογικα και πηγαινε στο χειροτερο οτι δηλαδη κατι εχει η καρδια μου.Εντο μεταξυ εχω πολυ χαμηλο σιδηρο και φυλικο οξυ και αντι να.σκεφτω οτι φταινε αυτα..τσουπ να η κακη σκεψη
    Παίρνεις συμπληρώματα;Ένας καρδιολόγος μου είπε ότι μπορεί να έπαθα την πρόπτωση από την έλλειψη σιδήρου γιατί έχω το στίγμα ..και η καρδιά δούλευε το διπλάσιο για να οξυγονωσει τα όργανα σωστά...τώρα παίρνω και σίδηρο και φυλλικό οξυ...να πάρεις οπωσδήποτε,το φυλλικό οξύ είναι το καλύτερο προστατευτικό καρδιάς!Μην το αμελησεις!Και σίδηρο εννοείται!
    Dear God i don't know what the future holds but I'm counting on you.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    111
    Εγω στίγμα δεν εχω αλλα συμπληρώματα παιρνω εδω και ενα μηνα. Παιρνω σιδηρο αμπουλα που περιεχει.και.φυλικο οξυ.Να ρωτησω τη γνωμη σ ου για κατι ακομα υπαρχει περιπτωση αυτη η αδυναμια και ζαλη να ειναι υπερκοπωση απο το δυσκολο.χειμωνα που ειχα,?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Quote Originally Posted by Annbae View Post
    Εγω στίγμα δεν εχω αλλα συμπληρώματα παιρνω εδω και ενα μηνα. Παιρνω σιδηρο αμπουλα που περιεχει.και.φυλικο οξυ.Να ρωτησω τη γνωμη σ ου για κατι ακομα υπαρχει περιπτωση αυτη η αδυναμια και ζαλη να ειναι υπερκοπωση απο το δυσκολο.χειμωνα που ειχα,?
    Κοίταξε έχουν περάσει πολλοί μήνες ...πιστεύω ότι είναι συσσώρευμενο στρες όλο αυτό που σου συμβαίνει...Το χειμώνα δούλευες και έχεις σταματήσει τώρα;Δεν πιστεύω ότι είναι υπερκόπωση,αλλά δεν μπορώ να είμαι και σίγουρη...Καλό είναι αν δεν δουλευεις στην παρούσα φάση να χαλαρώσεις,να το προσπαθήσεις τουλάχιστον
    Dear God i don't know what the future holds but I'm counting on you.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    111
    Απο θεμα στρεσ και κουρασης ημουν στ φουλ το χειμωνα.Εκανα καθημερινα ταξιδια λογω δουλειας και ειχα και το μεταπτυχιακο μου.Οποτε μπορει οντως ολη η πιεση να βγαινει τωρα και να μου θολωνει το μυαλο

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Quote Originally Posted by Annbae View Post
    Απο θεμα στρεσ και κουρασης ημουν στ φουλ το χειμωνα.Εκανα καθημερινα ταξιδια λογω δουλειας και ειχα και το μεταπτυχιακο μου.Οποτε μπορει οντως ολη η πιεση να βγαινει τωρα και να μου θολωνει το μυαλο
    Κάνε ένα διάλειμμα από το ίντερνετ...και εννοώ βάλε ένα χρονικό όριο που θα πεις οκ για 3 μέρες δεν θα κοιτάξω τίποτα...μόλις περάσουν οι 3 μέρες όλο και θα μειώνεται η επιθυμία σου να ψάχνεις συνέχεια...Εγώ πια δεν θέλω να ξέρω ούτε τι γράφουν ούτε ποιοι το γράφουν...δείξε εμπιστοσύνη στους γιατρούς σου,αυτοί τα λένε μπροστά σου...
    Dear God i don't know what the future holds but I'm counting on you.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    111
    Θα το δοκιμάσω. Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλές .Ειχα αναγκη να ακουσω τη γνωμη καποιου σε αυτο το θεμα.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Quote Originally Posted by Annbae View Post
    Θα το δοκιμάσω. Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλές .Ειχα αναγκη να ακουσω τη γνωμη καποιου σε αυτο το θεμα.
    Να το δοκιμάσεις ,δεν θα σου φανεί εύκολο στην αρχή,είναι πειρασμος και το ξέρω καλα..Για ότι θες εδώ είμαστε,μην σκας είμαστε πολλοί με το ίδιο θέμα
    Dear God i don't know what the future holds but I'm counting on you.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    111
    Ναι διαβασα παρομοια posts για αυτο και εγραψα και εγω τον πονο μου.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Καρδιά και άγχος
    By Biliskov in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 87
    Last Post: 06-05-2023, 05:16
  2. Καρδιά και άγχος!!
    By Biliskov in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 22
    Last Post: 14-04-2019, 13:10
  3. Άγχος - Καρδιά
    By Kokle99 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 23-01-2019, 23:59
  4. Αγχος και φοβος για καρδια.
    By stelios4 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 26-02-2017, 01:19
  5. προβλημα καρδια?? η αγχος
    By kotsios in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 09-10-2012, 09:17

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •