Θεωρίες συνωμοσίας και έλεγχος πραγματικότητας - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 41 of 41
  1. #31
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εξηγησε μου αν μπορεις τοι πως γινετε η αντζελινα τζολι πχ να παραδεχετε δημοσια οτι ανηκει σε αυτους ενω ενας αλλος να διχνει τους ιλλουμινατι στο βιντεο και να το ονομαζει θεωριες συνομωσιας
    https://www.youtube.com/watch?v=u8giMTTH5LU

  2. #32
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αρα αυτο που συμπεραινουμε απ ολα αυτα ειναι οτι η οργανωση των πεφωτισμενων υπαρχει ενω αυτο που διχνουν στο αλλο βιντεο ειναι θεωρειες συνομωσιας τα συμπερασματα δικα σας

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Η οικογένεια Ίνγκλς ξυπνά από τον ήρεμο ύπνο μιας ακόμη ευτυχισμένης μέρας. Χτυπά το τηλέφωνο. Η αναστατωμένη φωνή του γείτονα τους πληροφορεί ότι το μικρό σπίτι στο Λιβάδι Αράχωβας μετατράπηκε εν μία νυκτί σε ένα σωρό από ερείπια μιας ζωής.

    Συγκαλείται έκτακτο οικογενειακό συμβούλιο με θέμα «τι έγινε ρε παιδιά!». Κάποιος ισχυρίστηκε πως ήταν έργο των Ιλουμινάτι. Στην ερώτηση των υπολοίπων «πού το στηρίζεις» απάντησε «μα, αυτοί δεν είναι πίσω από όλα;». Άλλος ότι προσγειώθηκε διαστημόπλοιο από το Σείριο στη στέγη του σπιτιού. Η μικρή κόρη κατηγόρησε τους ερπετόμορφους συμμαθητές της γιατί δεν τη χωνεύουν και της βγάζουν τη διχαλωτή γλώσσα τους όταν τη βλέπουν. Ο πατέρας όμως ήξερε: Ο διεθνής Σιωνισμός είχε από καιρό βάλει στο στόχαστρο το σπίτι του, γιατί ήταν ο πλέον σημαίνων εκδοροσφαγέας της Βαρβακείου αγοράς.

    Άκρη δεν έβγαινε, οπότε και εκλήθη ο εξάδελφος Όκαμ, σπουδαγμένο και ευυπόληπτο μέλος της οικογένειας, που κυκλοφορούσε με ένα ξυράφι και έκοβε ότι περίσσευε. Εκείνος σκέφτηκε λίγο και απεφάνθη: «Αιτία είναι το αυθαίρετον της κατασκευής και η άνευ στατικής μελέτης ανέγερση αυτής». Την ίδια αιτία επικαλέσθηκε η Πολεοδομία όταν, μετά τη σύλληψη του πατέρα λόγω καταγγελίας του γείτονα, εκλήθη να γνωμοδοτήσει επί της υπόθεσης.

    Το ξυράφι του Όκαμ:
    «Μεταξύ δύο θεωριών ή εξηγήσεων, όταν όλοι οι υπόλοιποι παράγοντες είναι ταυτόσημοι, προτιμάται η απλούστερη»

    Αυτό βέβαια δεν ισχύει στην καθημερινότητα ορισμένων, που αρέσκονται σε βαρύγδουπες αναλύσεις. Είναι εκείνοι που σου κλείνουν πονηρά το μάτι και σου λένε: «Μην τσιμπάς το δόλωμα. Τα πράγματα δεν είναι έτσι όπως μας τα πλασάρουν». Ξαφνικά νιώθεις μια ανατριχίλα, μια απειλητική παρουσία στο χώρο. Γίνεσαι στόχος αόρατων και σκοτεινών δυνάμεων. Οι νύχτες σου δεν θα είναι ποτέ πιά ίδιες…

    Γιατί όμως κάποιοι επιλέγουν συνειδητά να πιστεύουν τις Θεωρίες Συνομωσίας;
    1) Αποποίηση προσωπικής ευθύνης. Όταν για τη δυστυχία μου ευθύνεται κάτι άπιαστο, φοβερό, παντοδύναμο, άγνωστο, έξω από τον έλεγχό μου, δεν έχει νόημα να προσπαθήσω καν να ανατρέψω ή να βελτιώσω τη θέση μου. Απλά ματαιοπονώ. Οπότε, αποδέχομαι τη μοίρα μου και γκρινιάζω προς πάσα κατεύθυνση.
    2) Ναρκισσιστικό μασάζ: «Είμαι τόσο σημαντικός (ως άτομο/χώρα), που οι δυνάμεις του Σκότους συνωμοτούν εναντίον μου». Επιπλέον, τοποθετώ εαυτόν στην ομάδα των «λίγων και εκλεκτών κατόχων της αλήθειας», τους «υποψιασμένους». Πλασάρω έτσι την εικόνα του έξυπνου που δε μασάει, που γνωρίζει και που προτίθεται να σου κάνει την τιμή να σε καταστήσει κοινωνό της πολύτιμης γνώσης που απέκτησε μετά από επί μακρόν ενασχόληση με το θέμα, με μοναδικό αντίτιμο την αιώνια ευγνωμοσύνη σου…
    3) Από βαρεμάρα. «Τελείωσε και το game of thrones ρε γμτ!»

    Οι συνομωσιολάγνοι επικαλούνται συνήθως fake news, αλλά οι πλέον ψαγμένοι επιλέγουν να βασιστούν σε πραγματικά γεγονότα, τα οποία φωτίζουν και υποβάλλουν σε κοπτοραπτική ώστε να ταιριάζουν με τη θεωρία τους. Για παράδειγμα, η προσθήκη μιας φαινομενικά ασήμαντης και μη εξακριβώσιμης λεπτομέρειας σε ένα πραγματικό γεγονός μπορεί να αλλάξει την ίδια την ουσία του γεγονότος.

    Αγαπάμε τις θεωρίες συνομωσίας, γιατί μας απαλλάσσουν από την ατομική και από τη συλλογική μας ευθύνη. Όσο πιο έξω από εμάς είναι ο εχθρός, όσο λιγότερο ορατός, τόσο πιο γοητευτική είναι η ιστορία που τον περιβάλλει. Προτιμάμε το ψέμα που μας χαϊδεύει τα αυτιά από την οδυνηρή αλήθεια. Η αλήθεια πονάει, αλλά λυτρώνει, γιατί μας αναγκάζει να αναζητήσουμε το φως στο σκοτάδι. Αντίθετα, όταν αντί για το φως επιλέγουμε τα δεκανίκια, αποδεχόμαστε πως θα είμαστε ανάπηροι για το υπόλοιπο της ζωής μας…

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    528
    χα χα, καλή η μεταφορά με το Σπίτι στο λιβάδι proteus!
    Άσε που υπάρχουν και αυτοί εδώ https://en.wikipedia.org/wiki/Brights_movement
    Αλλά να μην ανάψω άλλες φωτιές. :P
    Κατά τον Δαίμονα Εαυτού

  5. #35
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    σοβαρα τωρα μετα απ τη δημοσια παραδοχη της αντελινας τζολι οτι το ταγμα των ιλλουμινατι υπαρχει οτι θα πιστεψει κανενας οτι η ταγμα αυτα ειναι ανυπαρκτο? και αν αυτο το πιστευεις ειναι εμφανες οτι εγω ειμαι ο εξυπνοτερος απ ολους γιατι δε με φτανουν σε τιποτα τα υπολυπα αστα να τα αξιολογισει ο κοσμος για να δουμε τι θα σκεφτει με ολα αυτα που λεμε......

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    σοβαρα τωρα μετα απ τη δημοσια παραδοχη της αντελινας τζολι οτι το ταγμα των ιλλουμινατι υπαρχει οτι θα πιστεψει κανενας οτι η ταγμα αυτα ειναι ανυπαρκτο? και αν αυτο το πιστευεις ειναι εμφανες οτι εγω ειμαι ο εξυπνοτερος απ ολους γιατι δε με φτανουν σε τιποτα τα υπολυπα αστα να τα αξιολογισει ο κοσμος για να δουμε τι θα σκεφτει με ολα αυτα που λεμε......
    Και ποιά είναι η Ατζελίνα Τζολί; Ως τι ειδικότητος επιστήμονας ομιλεί; Γιατί πρέπει να την πιστέψουμε; Δε μπορεί κι αυτή να έχει πέσει θύμα παραπληροφόρησης;

  7. #37
    Quote Originally Posted by proteus View Post
    Και ποιά είναι η Ατζελίνα Τζολί; Ως τι ειδικότητος επιστήμονας ομιλεί; Γιατί πρέπει να την πιστέψουμε; Δε μπορεί κι αυτή να έχει πέσει θύμα παραπληροφόρησης;
    Η απάντηση στο ερώτημα σου.
    Όλος ο κόσμος το λέει
    https://youtu.be/nBZH4hL1YXY

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by Σαλβαδόρ View Post
    Η απάντηση στο ερώτημα σου.
    Όλος ο κόσμος το λέει
    https://youtu.be/nBZH4hL1YXY
    Χαχαχαχαχχαχαχ

  9. #39
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by proteus View Post
    Και ποιά είναι η Ατζελίνα Τζολί; Ως τι ειδικότητος επιστήμονας ομιλεί; Γιατί πρέπει να την πιστέψουμε; Δε μπορεί κι αυτή να έχει πέσει θύμα παραπληροφόρησης;
    τωρα ποιον νομιζεις οτι δουλευεις αυτο δεν εχω καταλαβει κανενα με νοητηκη στερηση ? το οτι υπαρχει αυτη η οργανωση αυτο ειναι αυταποδεικτο εκτος αν βρεις κανενα τοσο ασχετο για να τα χαψει οσα του λες πηγενε να δουλεψεις κανενα που δε του κοβει αν θες

  10. #40
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αν ψαξω θα βρω και αλλα βιντεο με επωνυμους https://www.youtube.com/watch?v=qfT6Ty3LBnw

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    τωρα ποιον νομιζεις οτι δουλευεις αυτο δεν εχω καταλαβει κανενα με νοητηκη στερηση ? το οτι υπαρχει αυτη η οργανωση αυτο ειναι αυταποδεικτο εκτος αν βρεις κανενα τοσο ασχετο για να τα χαψει οσα του λες πηγενε να δουλεψεις κανενα που δε του κοβει αν θες
    Εύγε, ωραίο επιχείρημα. Και ήθος. Χάρηκα που τα παμε....

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. Θεωρίες Κινέζικης Συνωμοσίας
    By hapocalypto in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 4
    Last Post: 11-02-2020, 06:27
  2. Εντονη φαντασια εις βαρος πραγματικοτητας
    By Lef in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 02-02-2015, 03:53
  3. προσομοίωση πραγματικότητας
    By garifallia in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 40
    Last Post: 12-12-2014, 05:17
  4. Διάκριση της πραγματικότητας και της ψευδαίσθησης
    By ryan584 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 14-02-2013, 03:14
  5. ΘΕΩΡΙΕΣ ΣΥΝΟΜΩΣΙΑΣ, ΝΑΖΙ ΚΑΙ NEFELIM
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 73
    Last Post: 06-08-2011, 06:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •