Απο μικρό παιδί και απο τρελό θα μάθεις την αλήθεια... - Page 10
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 10 of 10 FirstFirst ... 8910
Results 136 to 146 of 146
  1. #136
    Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    80
    το παιδι ξερει μια αληθεια ενστικτοδος μεγαλωνει την χανει και αν ποτε αντιλιφθει μεγαλωνοντας αυτην την αληθεια ,τρελενετε .οσο ποιο τρελος εισαι τοσο ποιο κοντα στην αληθεια εισαι αλλα ειναι εποδηνο να εισαι τρελος και να οδηγησεις την τρελα σου ανοδυνα προς την αληθεια ισως να μην αρκει ολοκληρη η ζωη σου για να το κανεις.

  2. #137
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    further...
    Posts
    297
    Originally posted by vince
    Originally posted by keep_walking
    Οι τρελλοι εχουν μια \"ψυχωση\" με την αληθεια που αναζητανε μανιωδως ετσι πιστευω για αυτο βγηκε αυτο,ισως γιατι διαστρεβλωνεται η πραγματικοτητα και προσπαθουν με ενα εκατομμυριο στροφες που παιρνει το κεφαλι τους να δουν \"την αληθεια\" την \"λογικη\" μετα εκλογικευεσαι και λες ποια αληθεια και κουραφεξαλα.
    Με βάση το \"ενα εκατομμύριο στροφές\" έκανα τις εξής σκέψεις.

    Η ίδια ορολογία της \"σχιζοφρένειας\" κατονομάζει αυτό ακριβώς..σχίζω τας φρένας...

    Ο John Nash είχε πεί χαρακτηριστικά πως ένιωθε τον αρρωστημένο νού του σαν αυτοκίνητο δίχως οδηγό. Έτσι ακριβώς όπως συμβαίνει..σκέψεις δίχως τελειωμό. Με αυτά τα κριτήρια ο νούς χρειάζεται κάποιο φρένο, κάποιο όριο έτσι ωστε να μπορεί να περιορίζει την σκέψη του στα όρια της λογικής.

    Έτσι μπορούμε να υποθέσουμε πως η λογική οριοθετεί τον μηχανισμό σκέψεων, και προφυλάσσει απο την όποια \"υπερθέρμανση\" (και σε συνέχεια βραχυκύκλωση). Εάν υποθέταμε πως ο νούς είναι μια αυτόνομη κατασκευή (δηλαδή χωρίς την ανάγκη ύπνου και τροφής) τότε η ζωή μας θα ήταν μια ατελείωτη nirvana. Τα όρια είναι απο μόνα τους μια ένδειξη υγιής συμπεριφοράς. Κοιμάμαι για να ξεκουραστώ, τρώω για να πάρω ενέργεια. Έτσι και η σκέψη θέλει ανάπαυση και καύσιμο...

    Κρατάω τα παραπάνω συμπεράσματα και προχωράω...
    σωας τας φρενας =σωος ψυχικα

    φρεν=ψυχη(αρχαια ελληνικα)
    σχιζοφρενια=διχοτομηση της ψυχης(κομμενος στα 2)
    in my thoughts I have seen rings of smoke through the trees
    And the voices of those who stand looking...

  3. #138
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    μονο που λενε οτι η λεξη σχιζοφρενεια ειναι λαθος και οτι πρεπει να βρεθει μια αλλη λεξη για την ασθενεια..

  4. #139
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    further...
    Posts
    297
    Originally posted by maus
    μονο που λενε οτι η λεξη σχιζοφρενεια ειναι λαθος και οτι πρεπει να βρεθει μια αλλη λεξη για την ασθενεια..
    αντε ρε mouse ετσι \"λενε\"??? ΠΟΙΟΙ????χα0χα0χα0α αν ειναι δυνατον !!!! καταρχην τι παει να πει οτι ειναι λαθος η λεξη σχιζοφρενια αφου δεν ξερουν καν τι ειναι και πως δουλευει!!!

    προς το παρον συμβιβασου με αυτη ΝΙΑΑΑΑΑΟΥΟΥΡΓΚΡΡΡ!!!
    in my thoughts I have seen rings of smoke through the trees
    And the voices of those who stand looking...

  5. #140
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ειναι λαθος γιατι δεν εχει σχεση με τη διχασμενη προσωπικοτητα που ειναι μια πολυ σπανια περιπτωση και ασχετη με τη σχιζοφρενεια.
    Επισης θα εχεις δει τι ασχημο ιστορικο εχει η λεξη απο αποψη \"κουτσομπολιου\" για να το χαρακτηρισω ετσι..βλεπε πχ ο \"σχιζοφρενης δολοφονος με το πριονι\" για αυτο λενε αντι να παλευουν να αποκαταστησουν την αληθεια για την \"φημη\" των σχιζοφρενων...πραγμα πολυ δυσκολο...να αλλαξουν ορολογια...κλπ κλπ μπορεις να βρεις διαφορα αρθρα επι του θεματος.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #141
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    ακριβως δεν ειναι \"split mind - split personality\" αλλα κατι εντελως αλλο

  7. #142
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    further...
    Posts
    297
    παιδες εγω εγραψα πιο πανω τι σημαινει τωρα τι εννοει ο καθε ηλιθιος οταν λεει σχιζοφρενης δεν με ενδιαφερει καθολου ....η λεξη σημαινει αυτο που σημαινει!!!! maus λες γενικοτατες μπουρδες και βεβεα ειναι split mind!!!!
    in my thoughts I have seen rings of smoke through the trees
    And the voices of those who stand looking...

  8. #143
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    Originally posted by libpa
    Vince, σόρυ που το γράφω εδώ, αλλά παιδιά, σπάστηκα. Στην ενότητα ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή, στο βοήθεια τρελαίνομαι, σος, έχει γράψει μία για τους \"τρελούς\" και της ζήτησα εξηγήσεις, και μου την είπε. Αν είναι δυνατόν, πρέπει να επέμβουμε. Δεν μπορεί η κάθεμία από δω μέσα να λέει ότι θέλει και να μου λέει ξέρεις ποιά είμαι εγώ.
    αυτο που λεω το εχω διαβασει σε πολλα αρθρα και επιστημονικα νεα. δεν το εβγαλα απο το μυαλο μου (οχι αυτο ;-) )

  9. #144
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Αστο libpa αγνοησε το trust me.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #145
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    νομιζεις οτι εχεις την δυναμη να την αγνοησεις ?

  11. #146
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337

Page 10 of 10 FirstFirst ... 8910

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •