Μπορείς κάποιος να μου εξηγήσει αυτες τις συμπτωσεις;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    246

    Μπορείς κάποιος να μου εξηγήσει αυτες τις συμπτωσεις;

    Σας γράφω κάποιες συμπτώσεις που συνέβησαν τα τελευταία 2 χρόνια και είναι οι λόγοι για το οποίους άρχισα να δίνω τοσο μεγάλη σημασία στους ψυχαναγκασμούς μου. Όλα ξεκίνησαν όταν ήμουν στο κρεβάτι και ανησυχούσα. Αποφάσισα να ζητήσω ένα αρνητικό σημάδι από τον Θεό για να μου πει οτι όλες αυτές οι ψυχαναγκαστικές σκέψεις και φόβοι δεν μετράνε. Δεν θέλω να γράψω τί ακριβώς είναι ο ψυχαναγκαστικός μου φόβος.


    1) Eίπα οτι αν έχει δίκιο ο ψυχαναγκασμός μου, τότε μέσα σε 5 δευτερόλεπτα να ακούσω μια πόρτα σε όλη την πολυκατοικία, να ανοίγει/κλείνει μέχρι να περάσουν 5 δευτερόλεπτα απο τότε που ζήτησα το σημάδι. Δηλαδή, μάξιμουμ 5 δευτερόλεπτα και εαν δεν ακούσω κάποιον να ανοίγει ή να κλείνει την πορτα του μεσα σε αυτα τα 5 δευτερόλεπτα και ακούσω μια πόρτα στο 10ο δευτερόλεπτο, τοτε δεν θα το θεωρήσω σημάδι. Με το που το ζητάω όλο αυτό ως σημάδι, αμέσως καταλαβαίνω οτι μπορεί, τυχαία να ακούσω μια πόρτα να ανοίγεικ και οτι μπορεί να γίνει παρεξήγηση και να στεναχωριέμαι τσάμπα, οπότε στο πρώτο δευτερόλεπτο, πάω να το ακυρώσω, λέγοντας "oxi" αλλά με το που το λέω, ακούω κάποιον να ξεκλειδώνει την πόρτα του διαμερίσματός του. Είχα φρικάρει τόσο που η πόρτα μου είχε γίνει έμμονη ιδέα. Αρκετές φορές που σκεφτόμουν τον ψυχαναγκασμό και την σύμπτωση με την πόρτα, άκουγα κάποιον στην 7όροφη πολυκατοικία, να ανοίγει/κλείνει/ξεκλειδώνει την πόρτα. Πολλά πρωινά, ξυπνούσα κατα 50%, δηλαδή, είχα τα μάτια μου ακόμη κλειστά αλλά ήξερα οτι έιχα ξυπνήσει σχεδον. Τότε, είχα την πρώτη σκέψη της ημέρας, ως ξύπνιος. Δηλαδή, την πρώτη σκέψη που μπορώ να θυμηθώ με το που ξύπνησα. Για κάποιο λόγο, αυτή η σκέψη είχε να κάνει με τον ήχο της πόρτας. Σκεφτόμουν " Θα ακούσω πόρτα. Θα ειναι σύμπτωση: Aμαν! Θα ακούσω πόρτα! Ωχ! Τί θα γίνει αν ακούσω πόρτα: θα φρικάρω" και μετα από λίγα δευτερόλεπτα, άκουγα μια πόρτα. πολλές φορές, κατευθείαν. Και όχι δεν ήταν όνειρο. Αυτο συνέβη 5-6 φορές σε διαφορετικές μέρες. Τελικά, το αιτιολόγησα ότι το υποσυνείδητο μου ήταν ερεθισμένο με αυτό το θέμα, οπότε, όταν ενώ κοιμόμουν, άκουγα άλλους ήχους, όπως κουδούνι, ανοιγμα/κλείσιμο κεντρικής πόρτας πολυκατοικίας (που κανει δυνατο θορυβο) ασανσερ που ακούγεται σαν πόρτα οταν το καλέσεις, ξεκλειδωμα πόρτας. Πιθανότα να άκουγα κάτι απο αυτά. Δηλαδή, αμα κάποιος φύγει απο το διαμέρισμα και κλείσει την πόρτα, εγω θα το ακούσω και θα μου έρθει αυτή η σκέψη. Μετα από 3 δευτερόλεπτα, αυτός/αυτή που έφυγε απο το διαμέρισμα θα καλέσει το ασανσερ που όταν το καλείς ακούγεται σαν πόρτα που κλείνει με δύναμη. Οπότε, λογικό να είχα αυτές τις προβλέψεις στον ύπνο μου. Αργότερα, όταν έγραφα για αυτές τις συμπτώσεις στο ίντερνετ, όταν έφτανα στο σημείο με την πόρτα και έγραφα την λέξη "πόρτα" πολλές φορές μου ερχόταν, αυτόματα, μια σκέψη " και αν ακούσω την πόρτα την ώρα που γράφω την λέξη πορτα; θα ειναι τρομακτικο" και ναι, την άκουγα πολλες φορές. Μια φορά είχα μπει σε ενα site που είχε ως θέμα σημάδια από τον Θεό και ειχε μια εικόνα που έλεγε νομίζω "THIS IS A SIGN FROM GOD" και με το που το βλέπω, ακούω πόρτα!



    2) Προσευχόμουν μια φορά και εκει, που είχα κλειστά τα μάτια, μέσα στο σκοτάδι, λόγω άγχους, το μυαλο μου δημιουργούσε εικόνες του ψυχαναγκαστικού φόβου μου. Ξαφνικά, πήρε μόρφη σαν τέρας και θυμήθηκα ένα θέμα που είχα διαβάσει στο ίντερνετ, πριν μέρες, για ένα "τερας" απο την Ιαπωνία που άρχισε να γίνεται μόδα και τέτοια. Μετά απο αυτό, άρχισα να κοιτάω διάφορα στο ιντερνετ, άσχετα, και ξαφνικά, βλέπω ένα ποστ στο facebook με αυτό το τέρας. ήταν περίπου 5-10 λεπτά, αφού το είχα σκεφτεί την ώρα που προσευχόμουν.



    3) Είχα ζητήσει απο τον Θεό ως κακό σημάδι να νιώσω 5 τικ στο μάτι μου μέχρι να μετρήσω, νομίζω μέχρι το 5. Με το που ζητάω, πάγωνω και αγχωμένος, αρχίζω να μετράω μέχρι το 5, περιμένοντας να δω αν θα νιώσω τιποτα. Πριν καν φτάσω στο 5, να ένα δυνατό τικ στο μάτι. Κάτι που δεν μου συμβαίνει σχεδόν ποτέ.



    4) Είxα ζητήσε ως κακό σημάδι να ματώσει η μύτη μου. Δεν μάτωσε. Μετά από ώρες, σκεφτόμουν το συγκεκριμένο σημάδι ενω ημουν στο internet και στο άκυρο σκέφτομαμι " τι ωραια που δεν μάτωσε η μυτη πριν" με το που το σκέφτομαι, βλέπω στο ίντερνετ ενα thumbnail απο το trailer του stranger things, που είχε ενα παιδί με ματωμένη μύτη.



    5) Μια άλλη φορά, είχα μπει τυχαία σε ενα chatroom και με το που μπαίνω, βλέπω κάποιους να συζητάνε για ένα θέμα που μου θύμιζε πάρα πολυ τον ψυχαναγκαστικό μου φόβο. Φρίκαρα και βγηκα. Μέτα απο λίγο, μου ήρθε μια σκέψη που μου λεγε " ας ξαναμπω. να δω τι άλλη σύμπτωση θα δω" ξαναμπαίνω και με το που μπαίνω, κάποιος σχολιάζει γράφοντας "Jesus" και ανησύχησα οτι μπορεί να ήταν επιβεβαίωση οτι η σύμπτωση δεν ηταν σύμπτωση αλλά αρνητικό σημάδι.



    6) Έβλεπα ένα βίντεο στο youtube και ξαφνικά, άρχισε να μιλάει ο τύπος για ένα σύμβολο. Αμέσως, νόμισα οτι άκουσα την λέξη "sign" και φρίκαρα ότι αν δεν την άκουσα μπορεί να την παράκουσα και τώρα που ο τύπος μιλάει για ένα σύμβολο, είναι πολυ πιθανό να πει την λέξη "sign" και εγώ να φρικάρω. Σκέφτηκα να κλείσω γρήγορα το βίντεο αλλά μια άκυρη σκέψη με σταμάτησε. Σκέφτηκα " τι θα γίνει αν ο τύπος πει την λέξη "sign" και είναι η τελευταία λέξη που θα ακούσω όταν κλείσω το βιντεο; θα ειναι πολυ τρομακτικο" το άφησα λίγο να παίξει παραπανω το βίντεο, μέχρι να δω οτι αλλάζει κάπως, θέμα ωστε να το κλείσω με ασφάλεια μην γίνει κάποια σύμπτωση. Το αφήνω, λοιπον, κάποια δευτερόλεπτα και όταν ένιωσα οτι τώρα είναι η κατάλληλη στιγμή να το κλείσω, πατάω βιαστικά το Χ της σελιδας. Και ναι, με το που πάτησα το Χ ακουω τον τυπα να λεει την λέξη "sign" δυστυχως. Το ξανανοιξα το βίντεο για να το επιβεβαιώσω ότι είπε την λέξη "sign" και όντως αυτό είχε πει.



    7) Γράφοντας για το πρόβλημα μου και αναλύοντας το κάθε μέρα ανα 10 λεπτά σχεδόν, πρέπει η λέξη "συμπτωση" να σχηματίστηκε στο κέφαλι μου 100.00 φορες. Ένα απόγευμα λαμβάνω ένα μήνυμα από έναν φίλο μου, στο viber, που είχε καιρό να μου στείλει και δεν ήξερε τίποτα για το πρόβλημά μου. Το μήνυμα ηταν ενα spam μήνυμα και στο περίπου έλεγε " Kαλές και οι συμπτώσεις αλλά το ότι συμφωνώ είναι άραγε συμπτωση; Κάθε φορά που είναι να βγουμε το ακυρώνεις, δεν μπορεί να είναι σύμπτωση αυτό"



    8) Περπατούσα και σκέφτομουν ότι αν κάποιος ζητούσε απο τον Θεό να τον τιμωρήσει δεν θα το έκανε. Δηλαδή, αν κάποιος έλεγε να του κοπεί το χέρι σε δυστύχημα, θα του κοβόταν το χέρι; φυσικά, και όχι. Σκέφτηκα αυτα και μετά από 1 λεπτό, περίπου, βλέπω έναν άνθρωπο χωρίς χέρι.



    9) Έβλεπα μια ταινία και μου ήρθε μια σκέψη " τι θα γίνει αν τωρα στην επόμενη σκηνή δω κάτι σχετικό με τον ψυχαναγκαστικό μου φόβο? θα φρικαρω" και ναι, στην. αμεσως, επόμενη σκήνη είχε κάτι πολύ σχετικό με τον ψυχαναγκαστικό μου φόβο



    10) Μια φόρα, ένας στο ιντερνετ, με αφορμή το θέμα μου, μου πρότεινε κάτι βιβλία με θέμα την ελεύθερη βούληση. Εκεί που είδα τους τίτλους και πήγα να το κλείσω το site μιας και δεν με ενδιέφερε αλλά μια σκέψη με σταμάτησε. Αρχισα να αισθάνομαι ότι σε αυτα τα βιβλία κάτι σαν σημάδι μπορεί να κρύβεται. Επίλεξα, τυχαία, ένα και διάβαζα την περίληψη στο Wikipedia. Με το που φτάνω στο τέλος, διαβάζω κάτι λέξεις-φράσεις που ήταν σχεδόν 100% ο ψυχανγκαστικός μου φόβος.



    11) Κατέληξα με κάποιο τρόπο όπως με την ήχο της πόρτας να έχω και άλλους ήχους ως υποψήφιο σημάδι, όπως το γαύγισμα σκύλου και σειρηνα/alarm οχήματος. (δεν κοροιδεύω) Μια φορά , ήμουν στο μπάνιο και σκέφτηκα κάτι συμπτώσεις με ένα σκύλο και ξαφνικά, ακούω τον σκύλο της απο πάνω να γαυγίζει.


    12) Πολλές φορές σκεφτόμουν τον ψυχαναγκαστικό μου φόβο και αμέσως, συνοδευόταν με μια σκέψη που έλεγε " να να να, τώρα θα δω/ακούσω κάτι σχετικά με αυτό" και ναι, κατι έβλεπα/άκουγα και μετά από λίγο, έρχοταν άλλη σκέψη που έλεγε "και τώρα θα ακούσω καμία πόρτα ή σκυλο" και ναι, άκουγα.



    13) Για αρκετό καιρό, με όλες αυτές τις συμπτώσεις, ανησυχούσα ότι κάποια στιγμή θα φρικάρω πολύ γιατί θα ακούσω αυτούς τους ήχους-σημάδια (πόρτα,σκυλος,alarm) όλους μαζί. Σκέφτομουν, μια μέρα τον ψυχαναγκαστικό μου φόβο και ξαφνικά, ακουώ έναν σκύλο να γαυγίζει. Αμέσως, σκεφτηκα, ειρωνικά " Θα ανησυχήσω μόνο, άμα ακούσω τους 3 ήχους μαζί" Ο σκύλος συνέχιζε, να γαυγίζει για κανα λεπτό και ξαφνικά, ακούω σειρήνα αμαξιού, ταυτόχρονα, με το ασανσέρ που ο ήχος του μοιάζει σαν πόρτα. Δηλαδή, οι 3 ήχοι μαζί. Βεβαία, άλλα το ασανσερ, άλλο η πόρτα αλλα έιχα φρικαρει εφόσον, κάποτε δεν τους ξεχώριζα οπότε τον θεώρησα ως ήχο πόρτας.




    14) Έμενα σε airbnb σε άλλη περιοχή, και ακούω πόρτα με alarm οχηματος, αμέσως σκέφτηκα " ok! τωρα, ένας σκύλος μας λείπει" και ναι, τότε άκουσα έναν σκύλο να γαυγίζει. αν μπορειτε εξηγηστε μου.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    καλησπερα φιλε μου. Εχω διαβασει αρκετα απο τα θεματα που εχεις αναιβασει εδω, εχω δει οτι σε διακατεχει τρομερο αγχος και πολλες φοβιες.
    Θα θελα να σε ρωτησω αν τις τελευταιες ημερες επισκεπτεσαι κανεναν γιατρο?η ψυχολογο? Μην το παρεις στραβα και εγω παω και τα πιο πολλα παιδια εδω μεσα το ιδιο.
    Εαν ξανα πας ομως θα πρεπει να προσπαθησεις να μην του κρυψεις τυποτα! με την ιδια ανεση που τα γραφεις εδω, ετσι να τα πεις κι εκει.Ενας αλλος τροπος που θα μπορουσες να κανεις εαν ντρεπεσαι ειναι να του πας να διαβασει τα αρθρα σου εδω.Ειναι μια καλη ιδεα για να σε νιωσει.
    Τα παραπανω στα λεω διοτις το στρες και το αγχος που εχεις ειναι πολλες φορες ασκοπο και περιτο σε σχεση με τα προβληματα.
    Τελος θα ελεγα -στο εχω ξανα πει μαλον - να βρεις εναν ιερεα για πνευματικο σου, καποιον αξιολογο οπου να μπορεις να του λες τα παντα χωρις να ντρεπεσαι, και να μπορεις να τον συναντας συχνα.Η εξομολογηση ειναι μια πολυ καλη διαδικασια για καποιους λειτουργια μυστηριου για αλλους οπου κατα την διαρκεια της προσπαθεις να καταθεσεις πραξεις που εχεις κανει με συνειδηση βεβαια διοτις εαν εχεις κανει κατι κακο αλλα κατα λαθος σε καποιον δεν μετραει, ειναι λοιπον μια φαση οπου λες στον ιερεα αυτο που σε εχει γεμισει ενοχες! Το σημαντικο ειναι να καταλαβεις οτι εκεινη την στιγμη δεν τα λες στον ιερεα να τα ακουσει αυτος! τα λες στον ιερεα με τροπο που ειναι σαν να παει αυτος να τα πει μετα αλλου, η σαν να σας μαγνητοφονουν! Η ουσια ειναι να νιωθεις οτι υπαρχει μια υπερβατικη υπερδυναμη εκεινη την ωρα που σε ακουει! αρα δεν εχεις λογο να κρυφτεις, να πεις ψεματα η να το σουλουποσεις στα μετρα σου.
    Προσπαθησαι κι αυτο εαν θες.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Όλα αυτά εξηγούνται με τον νόμο των πιθανοτήτων που λέμε καθώς και με τον ψυχισμό σου εκείνη τη στιγμή που είναι ευαίσθητος σε συγκεκριμένα ερεθίσματα.

    1) Σε 7όροφη πολυκατοικία συνεχώς θα ανοιγοκλείνουν πόρτες, ειδικά το πρωί που ο κόσμος πάει στις δουλειές του.
    2) Είχες διαβάσει για αυτό το θέμα πριν μέρες, ήταν δηλαδή σχετικά πρόσφατα κάπου στην επικαιρότητα ή σε sites που αναπαράγουν το ένα το άλλο, είναι λογικό κάποιος να τσίμπησε το θέμα και να έκανε μία παράθεση ή ανάρτηση σχετική στα social.
    3) Αυθυποβολή.
    4) Είδες επίσης ένα σωρό άλλα πράγματα στο ίντερνετ που δεν τους έδωσες καμία σημασία ή ερμηνεία, αυτό σκεφτόσουν στο μυαλό σου, αυτό και πρόσεξες.
    5-10) Το ίδιο με το 4)
    11-14) Λίγο πολύ τα ίδια με το παραπάνω. Σε πόλη δεν είναι σπάνιο να ακούσεις συναγερμούς και οι συναγερμοί/φασαρία πάντα ερεθίζουν τα σκυλιά να γαβγίζουν. Επίσης έχουν αυξηθεί τα σκυλιά μέσα στις πόλεις σε σχέση με παλιότερα, οπότε δεν είναι σπάνιο να ακούς γάβγισμα σκύλου. Λες ο ίδιος ότι έχετε και μέσα στην δική σου πολυκατοικία σκύλο. Άρα δεν είναι τόσο απίθανο όσο το παρουσιάζεις να ακούσεις και ταυτόχρονα γαβγίσματα και αλάρμ.Τώρα για τις πόρτες τα είπαμε. Μέσα σε πολυκατοικία ανοιγοκλεινουν πόρτες συνεχώς. Άρα επίσης δεν είναι τόσο απίθανο όσο το παρουσιάζεις να ακούσεις ταυτόχρονα γαβγίσματα και αλάρμ και πόρτες να ανοιγοκλείνουν.
    Τα μυαλό σου έχει κολλήσει εκεί, οπότε απλά φυσιολογικά πράγματα και συμπτώσεις τα ερμηνεύεις σαν σημάδια από το υπερπέραν.

    Μην κολλάς όσο μπορείς σε βλακείες. Προσπάθησε σε παρακαλώ να δεις τη μεγαλύτερη εικόνα και μην κολλάς στα μικρά. Σκέψου το όσο μπορείς πιο ρεαλιστικά. Θα ασχολιόταν μία θεότητα με βίντεο στον υπολογιστή, πόρτες, γαβγίσματα και τέτοιες χαζομάρες; Μην προσπαθείς σώνει και καλά να χωρέσεις την έννοια του θείου στον μικρόκοσμό σου. Προσπάθησε εσύ να καταλάβεις ότι το θείο αν υπάρχει θα λειτουργούσε σε μία μεγαλύτερη κλίμακα και πολύ πιο αυτόβουλα, δεν θα ήταν πιόνι δικό σου να του λες να εκδηλωθεί με ανόητα σημάδια και να το κάνει.

    Στο ξαναλέω όμως. Ότι και να σου πούμε εμείς, όσο λογικά επιχειρήματα κι αν σου έχουμε πει, δεν βλέπω να σε βοηθάμε. Θες εξειδικευμένη βοήθεια.

Similar Threads

  1. συμπτωσεις
    By Erudinam in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 26-06-2020, 19:29
  2. Κάποιος να μου εξηγήσει!
    By Lina_kik in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 4
    Last Post: 19-11-2019, 21:56
  3. Ας μου εξηγήσει κάποιος απλά τι μου συμβαίνει ....
    By xristinaxrkd in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 09-03-2015, 12:00
  4. Mπορεί κάποιος να μου εξηγήσει με πόσους πόντους μπαναρίζεσαι;
    By δελφίνι in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 38
    Last Post: 13-01-2015, 21:21
  5. Συμπτώσεις...........
    By OneiroPauL in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 07-03-2008, 22:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •