στην κολαση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    21

    στην κολαση

    γεια σας, εδω και καποια χρονια ζω τη κολαση της βουλιμιας, η οποια μου εχει κοστισει ολη την κοινωνικη μου ζωη και αλλα πολλα..

    επειδη κανεις απο τους 'νορμαλ ανθωπους' δεν με καταλαβαινει ουτε στο ελαχιστον (ακομη και η ιδια μου η οικογενεια με κοροιδευει και μου λεει οτι απλα ειναι 'φαγανας'), θα ηθελα να κανω λιγο παρεα με ατομα που ξερουν τι περναω

    ξερει κανεις που θα βρω στοιχεια για τον ελληνικο συλλογο παχυσαρκων ατομων (καπως ετσι λεγεται;;) και εαν γνωριζει κανεις για του overeaters anonymous που κανουν meetings στην αθηνα;;;


    λειμγκερλ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Lamegirl, δεν μπορώ να σου απαντήσω με βάση δικών μου εμπειριών για το πρόβλημα της παχυσαρκίας, θέλω να πιστεύω πάντως πως το πρώτο βήμα το έχεις κάνει ήδη. Έχεις αναγνωρίσει ποιο είναι το πρόβλημα σου και τι σου έχει στερήσει αυτό. Το θεμα είναι άν θές να κάνεις το επόμενο βήμα και να πάρεις την απόφαση να χάσεις κιλά. Δεν γνωρίζω περισσότερα, ούτε ειδικός είμαι αλλά σου εύχομαι καλή τύχη σε ότι και αν επιλέξεις.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    21
    eyxaristw gia ta ipostiriktika logia sou vince, ine simantika.
    :o

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    14
    lamegilr καλημερα. Δεν ειμαι ειδικος ομως πιστευω οτι κατι αλλο κρυβεται κατω απο τη βουλιμια. Σχεδον τα παντα μπορει να καταφερει κανεις οταν πραγματικα το θελει. Ανοιξε το παραθυρο κοιταξε τον ηλιο και χαμογελασε στη ζωη. Οταν σε πιανει κριση βουλιμιας ανοιξε τη πορτα και πηγαινε μια βολτα. Βρες ενα χομπυ κατι που θα απασχολησει το μυαλο σου και θα σε κανει να ξεχασεις το φαγητο γιατι το μονο που σου προσφερει ειναι μια προσκαιρη ευχαριστηση που στο τελος σε αφηνει ανικανοπιοιτη........Πρεπει να αγαπησεις τον εαυτο σου και μη ξεχνας οτι τα παντα ειναι στη σκεψη μας που με θεληση και δυναμη μπορει να καταφερει τα παντα...............Πολλες φορες υποσυνειδητα προσπαθουμε να γεμισουμε το κενο που υπαρχει μεσα μας με το φαγητο. Ειμαι σιγουρη οτι μπορεις να τα καταφερεις...............

  5. #5
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    59
    Μακάρι η lamegirl να τα καταφέρει πάντως εγώ αποτυγχάνω παταγωδώς κάθε μέρα....
    Είμαι πάρα πολλά κιλά παραπάνω από το φυσιολογικό..για την ακρίβεια είμαι παχύσαρκη και δε μπορώ να κάνω τίποτα παρά να παίρνω συνέχεια κι άλλα κιλά...Είμαι ψυχολογικά εξαρτημένη από το φαγητό...
    Όταν είμαι στενοχωρημένη (στην ουσία το περισσότερο της ημέρας) τρώω υπέρογκες ποσότητες από ότι βρω μπροστά μου...θέλω να επιβραβεύσω τον εαυτό μου...τρώω...είμαι χαρούμενη και θέλω να παραμείνω..τρώω...
    Πιστεύω πως ο κάθε άνθρωπος που έχει τέτοιο πρόβλημα δεν μπορεί να το διαχειριστεί μόνος του αλλά με ψυχολογική βοήθεια...Εύχομαι κάποια στιγμή που θα έχω την οικονομική δυνατότητα να τη βρω...

    Καλή δύναμη lamegirl

    Καλημέρα:)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    myrto,

    μπραβο σου για την διαύγεια, να δεις το προβλημα που αντιμετωπιζεις....Εχεις σκεφτει να απευθυνθεις σε καποιο Κ.Ψ.Υ.? Κάποια παιδια απο το φορουμ εχουν κανει θεραπεια εκει με πολυ καλα αποτελεσματα....Το κοστος ειναι σχεδον μηδαμινο....Κ απο οσο γνωριζω υπάρχει ενα στην Αγια Παρασκευη....

    Καλη δυναμη εύχομαι:)
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  7. #7
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    59
    Ευχαριστώ πολύ Σοφία μου έχω υποσχεθεί στον εαυτό μου ότι όταν ξελασκάρω από τις πολλές υποχρεώσεις που έχω αναλάβει θα το ψάξω.
    Ευχαριστώ πολύ :)

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    491
    Mυρτω σου εστειλα U2U

  9. #9
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    59
    Καλημέρα lamegirl :)Σου έστειλα U2U

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    21
    euharistw olous (eidika myrto), perara asximi \'fash\' kai twra molis epistrefw sthn prospatheia (kai se auto to forum)

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    lamegirl,

    σου ευχομαι καλη επιτυχια κ βεβαια πολυ δυναμη στη νεα σου προσπαθεια:)

    Ελπιζω να μας λες τα νεα σου κ τις σκεψεις σου στη διαρκεια της προσπαθειας αυτης:)
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •