B12
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20

Thread: B12

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    116

    B12

    Ειχα καιρο τωρα που δεν ημουν καλα..... Ειχα ανησυχια μεσα μου ... Τρομερη ασταθεια..... Πονους στις κνημες και στα μπρατσα... Μουδιασματα στα ακρα και τσιμπηματα σε διαφορα μερη του σωματος μου.... Πανικο κΙ εκνευρισμο χωρις λογο... Αυξηση παλμων.... Κουραση ενω κοιμομουν κανονικα... Και μια περιεργη αισθηση την γλωσσα μου σαν να μην ειναι δικη μου... Ειχα ανορεξια δενμου αρεσε κανενα φαγητο και εχασα κιλα.... Ολοι μα ολοι γιατροι και γονεις το απεδιδαν στην αγχωδη διαταραχη που εχω και στον θυρεοειδη. Κατι με ετρωγε ομως και ενω συζητουσα με καποιον γνωστο μου ειπε οτι εχει ελειψη B12και νιωθει κουρασμενος. Πηγα εκανα εξεταση και ενω το κατωτερο φυσιολογικο ειναι το 250 εγω εχω 80!! Θα εκανα μονιμη νευροπαθεια μου ειπε ο νευρολογος αν δεν το ευρισκα.... Μονη μου. Εμαθα ποσο σημαντικη ειναι για την υγεια ου του νευρικου συστηματος... Των ερυθρων αιμοσφαιριων..... Της οξυγονωσης του οργανισμου και την συνθεση σεροτονηνης. Μου ξεκινησε ενεσεις γθατι δεν προλαβαινω να αναπληρωσω πια με χαπια. Ειμαι καλυτερα. Θελω να πω σε ολους μας να εμπιστευομαστε τον οργανισμο μας οταν μας δειχνει οτι κατι δεν παει καλα γιατι τελικα. Ο καλυτερος γθατρος του ειμαστε εμεις.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243
    Quote Originally Posted by Kiss View Post
    Ειχα καιρο τωρα που δεν ημουν καλα..... Ειχα ανησυχια μεσα μου ... Τρομερη ασταθεια..... Πονους στις κνημες και στα μπρατσα... Μουδιασματα στα ακρα και τσιμπηματα σε διαφορα μερη του σωματος μου.... Πανικο κΙ εκνευρισμο χωρις λογο... Αυξηση παλμων.... Κουραση ενω κοιμομουν κανονικα... Και μια περιεργη αισθηση την γλωσσα μου σαν να μην ειναι δικη μου... Ειχα ανορεξια δενμου αρεσε κανενα φαγητο και εχασα κιλα.... Ολοι μα ολοι γιατροι και γονεις το απεδιδαν στην αγχωδη διαταραχη που εχω και στον θυρεοειδη. Κατι με ετρωγε ομως και ενω συζητουσα με καποιον γνωστο μου ειπε οτι εχει ελειψη B12και νιωθει κουρασμενος. Πηγα εκανα εξεταση και ενω το κατωτερο φυσιολογικο ειναι το 250 εγω εχω 80!! Θα εκανα μονιμη νευροπαθεια μου ειπε ο νευρολογος αν δεν το ευρισκα.... Μονη μου. Εμαθα ποσο σημαντικη ειναι για την υγεια ου του νευρικου συστηματος... Των ερυθρων αιμοσφαιριων..... Της οξυγονωσης του οργανισμου και την συνθεση σεροτονηνης. Μου ξεκινησε ενεσεις γθατι δεν προλαβαινω να αναπληρωσω πια με χαπια. Ειμαι καλυτερα. Θελω να πω σε ολους μας να εμπιστευομαστε τον οργανισμο μας οταν μας δειχνει οτι κατι δεν παει καλα γιατι τελικα. Ο καλυτερος γθατρος του ειμαστε εμεις.
    Καλησπερα. Εγώ έχω ανεπάρκεια της D. Την οποία την έκανα αφού μου έγραψε ο γιατρός γενικές εξετάσεις. Την Β12 την γράφουν? Εσύ πηγές μόνη σου και την έκανες?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    116
    Την γραφουν.... Αν σε πιστεψουν. Εγω πηγα μονη μου 20 €πληρωσα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    116
    Κανεις ποτε γιατρος δεν μου ειχε πει να κανω B12

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243
    Quote Originally Posted by Kiss View Post
    Κανεις ποτε γιατρος δεν μου ειχε πει να κανω B12
    Κατάλαβα.. Κρίμα ρε γαμωτο. Τόσο σημαντική βιταμίνη και να μην την γράφουν πάντα!! Πότε δεν την έχω τσεκάρει. Έμαθα πρόσφατα γιαυτην. Μόνο την D πάντα κοιταω.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    116
    Ουτε και εγω εχω ξανακανει B12 ουτε D εχω θυμωσει που μολις επισκεφτω καποιον γιατρο εστιαζει στο ψυχολογικο!!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Εκτός από την b12 και την d σημαντικό για το νευρικό σύστημα, κατάθλιψη κλπ είναι να ελέγχουμε και το φυλλικό οξύ. Απλά θέλει προσοχή όταν παίρνουμε συμπληρώματα της d να μην το παρακάνουμε γιατί μπορεί να προκαλέσει υπερασβεστιαιμια και τελικά πέτρες στα νεφρά. Θέλει έλεγχο δηλαδή μετά τη λήψη για κάνα δίμηνο με τρίμηνο ώστε να την σταματήσουμε αν ανέβηκε

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Ξέχασα να πω ότι θέλει προσοχή και η δόση στη βιταμίνη d. Σε περίπτωση καθημερινής λήψης να μην ξεπερνά τις 2000 μονάδες. Καλύτερα με συμβουλή γιατρού γιατί κάθε περίπτωση είναι διαφορετική

  9. #9
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Ξέχασα να πω ότι θέλει προσοχή και η δόση στη βιταμίνη d. Σε περίπτωση καθημερινής λήψης να μην ξεπερνά τις 2000 μονάδες. Καλύτερα με συμβουλή γιατρού γιατί κάθε περίπτωση είναι διαφορετική
    Εμενα η ενδοκρινολογος μου ειχε γράψει 25000 την βδοναδα. Εξαρτάται απο τα επιπεδα του καθένα. D παραγει και ο ίδιος ο οργανισμός. Πριν πάρει καποιος συμπληρωμα για οποιαδηποτε βιταμίνη πρεπει να δει σε τι τιμες είναι.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243
    Να πω την αλήθεια έχω ανεπάρκεια στη D. Δεν θυμάμαι πόσο είναι. Έχω τις βιταμίνες στην κουζίνα τις κοιτάω τις ξεσκονιζω και αν θυμηθώ τις παίρνω. Δυστυχως

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    116
    Εχω φολικο οξυ ακομα ευτηχως δεν εχει προλαβει να μου κανει μεγαλοβλαστικη αναιμια. Σε ευχαριστω παρα πολυ

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,364
    Quote Originally Posted by Kiss View Post
    Ειχα καιρο τωρα που δεν ημουν καλα..... Ειχα ανησυχια μεσα μου ... Τρομερη ασταθεια..... Πονους στις κνημες και στα μπρατσα... Μουδιασματα στα ακρα και τσιμπηματα σε διαφορα μερη του σωματος μου.... Πανικο κΙ εκνευρισμο χωρις λογο... Αυξηση παλμων.... Κουραση ενω κοιμομουν κανονικα... Και μια περιεργη αισθηση την γλωσσα μου σαν να μην ειναι δικη μου... Ειχα ανορεξια δενμου αρεσε κανενα φαγητο και εχασα κιλα.... Ολοι μα ολοι γιατροι και γονεις το απεδιδαν στην αγχωδη διαταραχη που εχω και στον θυρεοειδη. Κατι με ετρωγε ομως και ενω συζητουσα με καποιον γνωστο μου ειπε οτι εχει ελειψη B12και νιωθει κουρασμενος. Πηγα εκανα εξεταση και ενω το κατωτερο φυσιολογικο ειναι το 250 εγω εχω 80!! Θα εκανα μονιμη νευροπαθεια μου ειπε ο νευρολογος αν δεν το ευρισκα.... Μονη μου. Εμαθα ποσο σημαντικη ειναι για την υγεια ου του νευρικου συστηματος... Των ερυθρων αιμοσφαιριων..... Της οξυγονωσης του οργανισμου και την συνθεση σεροτονηνης. Μου ξεκινησε ενεσεις γθατι δεν προλαβαινω να αναπληρωσω πια με χαπια. Ειμαι καλυτερα. Θελω να πω σε ολους μας να εμπιστευομαστε τον οργανισμο μας οταν μας δειχνει οτι κατι δεν παει καλα γιατι τελικα. Ο καλυτερος γθατρος του ειμαστε εμεις.
    Ακριβως τα ιδια με εσενα με την μονη διαφορα οτι εγω ημουν ηδη σε αγωγη με Β12 .
    Ξεκινησα με ενεσεις ανεβηκε στο 250 και απο εκει και περα συνεχιζα με χαπια για αλλους εξι μηνες .Ολα πηγαιναν καλα μεχρι την στιγμη που περασα ενα μεγαλο στρεσογονο γενονος και αρχισε αρχικα να με ενοχλει το στομαχι μου και στην συνεχεια να εμφανιζονται ξανα ολα αυτα τα συπτωματα .
    Μετα απο ενα καρο εξετασεις ανακαλυψαμε κατι καινουργιο για τα δικα μου δεδομενα.
    Η αποροφηση της Β12 δεν γινοταν σωστα απο το στομαχι μου λογο μια γαστριτιδας που εμφανισα (ευτυχως δεν ηταν απο ελικοβακτηριδιο)και ολο αυτο εμποδιζε την σωστη αποροφυσητης με αποτελεσμα να ξαναπεση η τιμη οχι μονο της Β12 αλλα και γενικα ολων των βιταμινων μου.
    Μεγαλη προσοχη λοιπον χρειαζεται οχι μονο σε τι βιταμινες εχουμε ελλειψη ,αλλα και τι εμποδιζει τον οργανισμο μας να γινεται σωστη
    η απορροφηση τους.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    116
    Marilou Εχω γαστριτιδα και μου εγραψε να κανω και εξετασεις για αυτοανοσα 9 μερες παιρνω αγωγη για την B12 ποτε θα αρχισω να αισθανομαι καλα??? Εσενα ποσο σου πηρε??? Οι ενεσεις με πονανε παρααα πολυυυ.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,364
    Quote Originally Posted by Kiss View Post
    Marilou Εχω γαστριτιδα και μου εγραψε να κανω και εξετασεις για αυτοανοσα 9 μερες παιρνω αγωγη για την B12 ποτε θα αρχισω να αισθανομαι καλα??? Εσενα ποσο σου πηρε??? Οι ενεσεις με πονανε παρααα πολυυυ.
    Η αληθεια ειναι οτι το φαρμακο ποναει αρκετα γι αυτο πρεπει να χορηγηται με πολυ προσοχη ,παιζει ρολο αυτο .
    Καταρχην πρεπει να ολοκληρωσεις την θεραπεια της γαστριτιδας και μετα να ξεκινησεις την αγωγη για να γινεται η σωστη αποροφηση .
    Εχεις κανει το τεστ για το ελικοβακτηριο?

    Εγω ηδη νοιωθω καλυτερα και δεν εχω κλεισει μηνα ,παιζει ρολο βεβαια οτι εχει ηρεμησει και το στομαχι μου και γενικα εχω ηρεμησει και εγω σαν ανθρωπως αφου πλεον ξερω πως να το διαχειριστω ολο αυτο.
    Εχω ακομα μυικους πονους αλλα οχι τοσο εντονους και τα μουδιασματα ειδικα στο προσωπο και στα χερια εχουν σχεδον εξαφανιστει..

    Αποσυντονιστηκε και ο θυροειδης μου απο ολο αυτο ,αλλαξα αγωγη και εκει και ολα πλεον εχουν μπει σε μια σειρα .
    Καλως ή κακως ντομινο πανε αυτα ...πολυ υπουλο το στρες και το αγχος .

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    116
    Ντομινο πραγματικο με διελυσε και ψυχολογικα και σωματικα αυτη η μυικη αδυναμια τα μουδιασματα και η θολεροτητα με εχουν αποτελειωσει σαν να αναρωνω απο επεμβαση αισθανομαι. δεν εχω κανει εξεταση για ελικοβακτιριδιο..... Και μαλλον κανω πολυ λιγες μερες θεραπεια γιανα ζηταω να ειμαι καλυτερα

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •