Πόνος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 42

Thread: Πόνος

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    113

    Πόνος

    Πονάω σε άκυρα σημεία. Νευροπονοι λογικά. Είμαι σε μια στεναχώρια συνέχεια. Λόγο κρουσμάτων, ανεργίας κτλπ
    Τελευταία τα μάτια πονάνε. Και εδώ θολή όραση. Ψυχοσωματικά; Ίδιες εμπειρίες κάνεις;

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    21
    Όταν λες άκυρα σημεία;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    113
    Quote Originally Posted by Marios76 View Post
    Όταν λες άκυρα σημεία;
    Μπορεί να νιώσω ένα πονακι στο μάτι. Η στο μάγουλο. Η στον λαιμό. Η στον καρπό. Η στο αριστερό χέρι. Η στο δεξί χέρι. Η στο πόδι. Μπορεί να είναι λίγο δυνατός ο πόνος και στιγμιαίος. Μπορεί να γίνει 2 3 φορές και να φύγει. Ανάλογα. Κάπως έτσι.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    111
    Αυτα τα πονακια δεν ειναι τιποτα ολοι τα εχουν που και που.Μπορει να προερχονται απο το στρες ειτε απο τις διαφορες κινησεις του σωματος.Οσο για τη θολη οραση μπορει να ειναι ψυχοσωματικο εκτος αν εχεις μυοπια η κατι τετοιο.

  5. #5
    Antonis8
    Guest
    Κάνε ένα τσεκ απ και μετά πηγαινε σε ψυχίατρο.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Οταν ειχα παθει μια αλλεργια στο δεξι ματι ειχα κατι πονακια,αλλα ομως ειχα και ελαφρυ κοκκινισμα εσωτερικα.Πονοι πχ σε διαφορα σημεια της κοιλιας,εαν φυσικα δεν ειναι επιμονοι αλλα ειναι περιστασιακοι οφειλονται σε κινησεις /συσπασεις των εντερων.Αυτη την εξηγηση μου την εδωσαν γιατροι.Γενικα εαν κατι επιμενει πανω απο μερικες μερες θελει το ψαξιμο του.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    113
    Check up έκανα πριν κανά μήνα
    Καθώς είμαι 25 έχω τέλειες εξετάσεις. Όλα καλά. Νευρολογικό θα είναι. Απλά το κόβω πάλι να πηγαίνω σε νευρολόγο, να με κάνει την απλή νευρολογική εξέταση και μετά ψυχίατρο και τι; Χάπια; Δεν θέλω. Αυτό είναι; Τόσο καταδικασμένος; Χωρίς άλλες επιλογές;
    Το πιο πάνω το αναφέρω γιατί και έτσι συνεβει. Απλά δεν δέχτηκα ποτέ αντικαταθλιπτική αγωγή για το άγχος και ούτε θέλω.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    111
    Ολα αυτα ειναι ψυχοσωματικα. Θεωρω ουτε νευρολογο ουτε τιποτα δεν χρειαζεσαι. Ο κολλητος μου εχει τετοια προβληματακια και μαντεψε ποτε εμφανιζονται..οταν εχει στρες. Οποτε ολα αυτα απο εκει προερχονται και εσυ απλα τους δινεισ περισσοτερη σημασια απο οτι πρεπει.

  9. #9
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by TryToSurvive View Post
    Check up έκανα πριν κανά μήνα
    Καθώς είμαι 25 έχω τέλειες εξετάσεις. Όλα καλά. Νευρολογικό θα είναι. Απλά το κόβω πάλι να πηγαίνω σε νευρολόγο, να με κάνει την απλή νευρολογική εξέταση και μετά ψυχίατρο και τι; Χάπια; Δεν θέλω. Αυτό είναι; Τόσο καταδικασμένος; Χωρίς άλλες επιλογές;
    Το πιο πάνω το αναφέρω γιατί και έτσι συνεβει. Απλά δεν δέχτηκα ποτέ αντικαταθλιπτική αγωγή για το άγχος και ούτε θέλω.
    To oτι είσαι 25 τι σχέση έχει; Υπαρχουν ένα σωρό ανθρωποι κάτω των 30 που έχουν σοβαρά θέματα υγείας. Οταν λες τσεκ απ ,τι εννοείς; Σε τι γιατρό πηγες και τι εξετάσεις έκανες; Η διατροφή σου πώς είναι; Η καθημερινότητα σου;
    Για ποιο λόγο δεν θέλεις "χαπια"; Και που ξέρεις τι θα σου πει ο ειδικός; Οι ψυχιατροι κάνουν και ψυχοθεραπεια. Αλλιώς πηγαινε σε ένα ψυχολόγο. Αν είναι οικονομικό το θέμα, ψαξε για το δημοσιο.
    Εχεις διαγνωστεί ποτε; Και τι θα πει "τόσο καταδικασμένος"; Αν αρνείσαι να δεχτεις το πρόβλημα σου και βλεπεις τα άτομα με θέματα υγείας, ψυχικά ή σωματικά, "καταδικασμένα" ,μάλλον ειναι πιο βαθύ το πρόβλημα. Το να καθυσυχαζεσαι εδώ μέσα δεν ειναι η λύση παντως. Μπαινεις για να ακούσεις ότι όλα ειναι ψυχωσωματικα; Και που το ξέρουμε εμείς; Γιατροι είμαστε; Αν όντως έχεις σοβαρά συμπτωματα,να πας σε γενικό ιατρό και μετά εκείνος θα σε καθοδηγήσει για το ποια ειδικότητα και τι γιατρό πρεπει να δεις,μην παιρνεις πρωτοβουλίες και πηγαινεις σε ασχετες ειδικότητες.
    Αν θεωρεις πως επείδη εισαι 25 αποκλειεται να έχεις θέματα (τότε γιατι ανοίγεις τόσα θέματα? Λίγο οξυμωρο), δες το με έναν ειδικό ψυχικής υγείας. Αν ούτε αυτό θέλεις, τι να σου πω, προφανως δεν επιθυμεις να βοηθηθεις.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    113
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    To oτι είσαι 25 τι σχέση έχει; Υπαρχουν ένα σωρό ανθρωποι κάτω των 30 που έχουν σοβαρά θέματα υγείας. Οταν λες τσεκ απ ,τι εννοείς; Σε τι γιατρό πηγες και τι εξετάσεις έκανες; Η διατροφή σου πώς είναι; Η καθημερινότητα σου;
    Για ποιο λόγο δεν θέλεις "χαπια"; Και που ξέρεις τι θα σου πει ο ειδικός; Οι ψυχιατροι κάνουν και ψυχοθεραπεια. Αλλιώς πηγαινε σε ένα ψυχολόγο. Αν είναι οικονομικό το θέμα, ψαξε για το δημοσιο.
    Εχεις διαγνωστεί ποτε; Και τι θα πει "τόσο καταδικασμένος"; Αν αρνείσαι να δεχτεις το πρόβλημα σου και βλεπεις τα άτομα με θέματα υγείας, ψυχικά ή σωματικά, "καταδικασμένα" ,μάλλον ειναι πιο βαθύ το πρόβλημα. Το να καθυσυχαζεσαι εδώ μέσα δεν ειναι η λύση παντως. Μπαινεις για να ακούσεις ότι όλα ειναι ψυχωσωματικα; Και που το ξέρουμε εμείς; Γιατροι είμαστε; Αν όντως έχεις σοβαρά συμπτωματα,να πας σε γενικό ιατρό και μετά εκείνος θα σε καθοδηγήσει για το ποια ειδικότητα και τι γιατρό πρεπει να δεις,μην παιρνεις πρωτοβουλίες και πηγαινεις σε ασχετες ειδικότητες.
    Αν θεωρεις πως επείδη εισαι 25 αποκλειεται να έχεις θέματα (τότε γιατι ανοίγεις τόσα θέματα? Λίγο οξυμωρο), δες το με έναν ειδικό ψυχικής υγείας. Αν ούτε αυτό θέλεις, τι να σου πω, προφανως δεν επιθυμεις να βοηθηθεις.
    Γιατί με αποπηρες έτσι;
    Αρχικά εγώ ΓΑΔ και λίγο ΙΔΨ. Ήπια προς μέτρια. Κάνω ψυχοθεραπεία. Την παλεύω αλλά τρώω φρικες ανά διαστήματα. Κάνω συχνά τσεκ απ και όλα είναι άψογα. Έχω πάει σε πολλές ειδικότητες. Δεν έχω κάποιο γνωστό πρόβλημα υγείας και τόσο που το ψάχνω θεωρώ γενικά δεν έχω. Ο λόγος που γράφω συχνά είναι επειδή τρώω φρικες και δεν ξέρω ποια συμπτώματα μπορεί να μου κάνει το άγχος και επίσης με βοηθάει να ξέρω εάν καλοί άνθρωποι έχουν ίδιο θέμα. Εσύ δεν ξέρω γιατί το κρίνεις και ανεβάζεις τους τόνους (???)
    Το ότι δεν θέλω χάπια το ανέφερα ότι ψυχίατρος με παρέτεινε μια φορά να πάρω αντικαταθλιπτική αγωγή απλά όταν λέω ότι το τρεναρω εννοώ πως αν δω ότι είμαι δυσλειτουργικος τότε θα πάρω αν χρειαστεί. Αλλά προς το παρόν δεν θέλω ειδικά εφόσον ο ίδιος ο γιατρός μου είπε ΑΝ θέλω τότε μπορώ.
    Απ' όλη την ιστορία μου κρατά το ότι θέλω να ακούω εμπειρίες από άλλους ανθρώπους που περνάνε τα ίδια γιατί με βοηθάει. Και εάν σε ενοχλεί και αυτό μπορείς σε μελλοντικά μου ποστ να μείνεις εκτός και να τα αγνοήσεις. Ευχαριστώ πολύ.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    113
    Quote Originally Posted by Annbae View Post
    Ολα αυτα ειναι ψυχοσωματικα. Θεωρω ουτε νευρολογο ουτε τιποτα δεν χρειαζεσαι. Ο κολλητος μου εχει τετοια προβληματακια και μαντεψε ποτε εμφανιζονται..οταν εχει στρες. Οποτε ολα αυτα απο εκει προερχονται και εσυ απλα τους δινεισ περισσοτερη σημασια απο οτι πρεπει.
    Απλά δεν έδινε σημασία και έφυγαν; Ναι κι εγώ αυτό κάνω αλλά μετά σκέφτομαι αν φύγανε, τα "ψάχνω" και επιτρέφουν

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    111
    Δεν ξέρω αν του εφυγαν η αν τα εχει ακομα. Το θεμα ειναι οτι πλεον δεν είναι εμμονικος με αυτα γιατι καταλαβε οτι δεν σημαινουν κατι αυτα τα πονακια. Κ εσυ αυτο πρεπει να κανεις.Θελει το.χρονο του δεν θα σταματησει η εμμονη σου με τα πονακια απο τη μια μερα στην αλλη. Απλα πρεπει.ν καταλαβεις οτι δεν ειναι κατι παθολογικο ειναι απλα πονακια τα οποια μπορει ν δημιουργουνται ακομα και απο την ακινησια ή κινηση του σωματος.Εμενα που και που με ποναει τ αριστερο μου χερι.Παλια ελεγα οτι εχει παθολογικο παραγοντα..μετα λογικευτικα και καταλαβα οτι ειναι επειδη το παταω στον υπνο μου.Ολα θελουν το χρονο.Αρχισε σιγα σιγα μερα με την μερα να αγνοεισ τα πονακια.Στην αρχη θα ειναι δυσκολο αλλα θα τα καταφερεις.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    113
    Quote Originally Posted by Annbae View Post
    Δεν ξέρω αν του εφυγαν η αν τα εχει ακομα. Το θεμα ειναι οτι πλεον δεν είναι εμμονικος με αυτα γιατι καταλαβε οτι δεν σημαινουν κατι αυτα τα πονακια. Κ εσυ αυτο πρεπει να κανεις.Θελει το.χρονο του δεν θα σταματησει η εμμονη σου με τα πονακια απο τη μια μερα στην αλλη. Απλα πρεπει.ν καταλαβεις οτι δεν ειναι κατι παθολογικο ειναι απλα πονακια τα οποια μπορει ν δημιουργουνται ακομα και απο την ακινησια ή κινηση του σωματος.Εμενα που και που με ποναει τ αριστερο μου χερι.Παλια ελεγα οτι εχει παθολογικο παραγοντα..μετα λογικευτικα και καταλαβα οτι ειναι επειδη το παταω στον υπνο μου.Ολα θελουν το χρονο.Αρχισε σιγα σιγα μερα με την μερα να αγνοεισ τα πονακια.Στην αρχη θα ειναι δυσκολο αλλα θα τα καταφερεις.
    Έχω παρατηρήσει ότι όταν κάτι το "ξέρω" συμβαίνει. Πχ είχα δει άρθρο ότι το άγχος φέρνει εμβοές. 3 μέρες μετά απέκτησα. Επείγοντα κτλπ 1000 εξετάσεις και όλα καλά. Ψυχοσωματικό. Όταν το σκέφτομαι είναι εκεί και τις ακούω. Αλλιώς τπτ. Πάνω σε αναζήτηση μου σχετικά με τα ψυχοσωματικά διάβασα για το σύνδρομο χρόνιου πόνου που είναι ψυχοσωματικό. Εκ τότε αυτό που διάβασες. Γενικα προσπαθώ να καταλάβω πως και γιατί ο εγκέφαλος τα δημιουργεί αυτά. Που μπορεί να τα διαβάσω, να μη τα δίνω σημασία συνειδητά αλλά υποσεινηδητα; Με τρομάζουν και μετά συμβαίνουν; Και όταν δεν τα σκέφτομαι φεύγουν; Και επίσης γιατί ενώ καταλαβαίνω ότι 99% είναι από το μυαλό γιατί υπερισχύει ο φόβος;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    111
    Γιατι τον αισθανεσαι οτι δεν εχεισ ελεγχο.αυτο του συναισθηματος.Αυτη τη στιγμη που σου μιλαω αισθανομαι ενα βαρος στο στηθος μου.Σαν να εχει κάτσει ενασ ελέφαντας επανω μου. Ολοι μου λενε αγχος εγω ομως φοβαμαι γιατι εχω διαβασει οτι μπορει να ειναι χιλιαδυο πραγματα. Το οτι το διάβασα μεγα λαθος.Και προσπαθω να μην το ξανακάνω. Σε καμια περιπτωση μην μπαίνεις να διαβασεις συμπτώματα. Ειναι μεγαλο λαθος. Το εκανα κ εγω και εγινα χειροτερα. Καταλαβαίνω απολυτα πως αισθάνεσαι γιατι περνάω κ εγω κατι παρόμοιο.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    113
    Quote Originally Posted by Annbae View Post
    Γιατι τον αισθανεσαι οτι δεν εχεισ ελεγχο.αυτο του συναισθηματος.Αυτη τη στιγμη που σου μιλαω αισθανομαι ενα βαρος στο στηθος μου.Σαν να εχει κάτσει ενασ ελέφαντας επανω μου. Ολοι μου λενε αγχος εγω ομως φοβαμαι γιατι εχω διαβασει οτι μπορει να ειναι χιλιαδυο πραγματα. Το οτι το διάβασα μεγα λαθος.Και προσπαθω να μην το ξανακάνω. Σε καμια περιπτωση μην μπαίνεις να διαβασεις συμπτώματα. Ειναι μεγαλο λαθος. Το εκανα κ εγω και εγινα χειροτερα. Καταλαβαίνω απολυτα πως αισθάνεσαι γιατι περνάω κ εγω κατι παρόμοιο.
    Δεν είναι μονο ότι τα ψσχνω. Αν κάποτε τα έχω διαβάσει η ακούσω κάτι για κάποιον μετά θα το εμφανίζω. Χωρίς να το σκεφτώ. Υποσεινηδητα λογικά λειτουργεί. Ξέρουμε ότι το άγχος φταίει αλλά πάλι φοβόμαστε. Αυτον τον μηχανισμό θέλω να κατανοήσω. Ίσως είναι η "θεραπεία". (?) Εύχομαι ολόψυχα να σου περάσει γρήγορα.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Καινούργιος πόνος
    By Stef15 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 16-09-2019, 03:03
  2. Πόνος
    By detetedmember27082018 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 16
    Last Post: 22-08-2018, 23:12
  3. ΠΟΝΟΣ
    By Tomtim98 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 22
    Last Post: 20-08-2018, 17:54
  4. Πόνος
    By mariaaa88 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 02-08-2011, 16:55
  5. πονος απο το σεξ
    By seleios in forum Κακοποίηση
    Replies: 6
    Last Post: 22-01-2011, 00:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •