Αυτοκτονικές τάσεις
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    1

    Αυτοκτονικές τάσεις

    Καλησπερα εδώ και κάποιους μήνες βλέπω τον ίδιο εφιάλτη κάθε μέρα ότι γράφω κάτι και μετά κρεμομαι από τον πολυέλαιο όμως και εγώ ταυτόχρονα στην ζωή μου κάνω και εγώ ή ίδια κακό στον εαυτό μου όπως χαρακιές και γενικά περνάω μια φάση κατάθλιψης δεν μιλάω σε κανέναν και δεν τρώω καθόλου έχω χάσει 7 κιλα μέσα σε λίγες μέρες φοβάμαι πολύ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Κρατήσου Μαρία! Ζήτησε να δεις μια κοινωνική λειτουργό στο Δήμο σου, δωρεάν!

    Και τηλεφωνικά 1065

    http://www.lifelinehellas.gr/%CF%84%...E%AE-sos-1065/

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    μην κνεις ασχημες σκψεις! για να μην σου ερχονται ασχημα ονειρα το βραδυ! προσπαθησαι την ημερα ειτε να διαβασεις κατις ευχαριστω, ειτες να δεις καμια κομωδιας ταινια κι γενικα οτι απο μερια της τεχνης μπορει να σου προσφερει το χαμογελο!
    Επισης ,καλο θα ηταν να προσπαθησεις να μιωσεις στο ελασον τον ελευθερο χρονο σκεψης σου, να περνας ωρα δλδ με φιλες, με οικογενεια κι βολτες ωστ να μην μενει το μυαλο μονο του και να σκεφτεται ασχημα πραματα! ειναι πολυ κριμας.
    Και κατις πιο "ςλαφρο" το σωμα δεν σου ανηκει, δεν ειναι δικο μας, αρα πρεπει να ρωτησουμαι τον ΘΕΟ!, και ο πολυλελαιος δεν αντεχει για να κρεμαστει καποιος!! χαχα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Το μήνυμα έχει τροποποιηθεί από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.
    Last edited by Aeon; 12-08-2020 at 12:05.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  5. #5
    Τι σου έχουν κάνει αγαπητή μου φίλη?
    Οι αυτοκτονικές σκέψεις δεν έρχονται από το πουθενά. Ποιοι σε έχουν πειράξει? Ποιοι σε έχουν βλάψει?
    γιάννης

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by Maria0810 View Post
    Καλησπερα εδώ και κάποιους μήνες βλέπω τον ίδιο εφιάλτη κάθε μέρα ότι γράφω κάτι και μετά κρεμομαι από τον πολυέλαιο όμως και εγώ ταυτόχρονα στην ζωή μου κάνω και εγώ ή ίδια κακό στον εαυτό μου όπως χαρακιές και γενικά περνάω μια φάση κατάθλιψης δεν μιλάω σε κανέναν και δεν τρώω καθόλου έχω χάσει 7 κιλα μέσα σε λίγες μέρες φοβάμαι πολύ.
    Αφού βλέπεις πως όλα αυτά δεν είσαι εσύ και γενικά δεν σαρεσουν όλα αυτά που σου συμβαίνουν γιατι δεν κάνεις κάτι να βοηθήσεις τον εαυτό σου; Να μιλήσεις σε ένα ψυχολόγο? Να επισκεφτείς ένα ψυχίατρο;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    528
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    μην κνεις ασχημες σκψεις! για να μην σου ερχονται ασχημα ονειρα το βραδυ! προσπαθησαι την ημερα ειτε να διαβασεις κατις ευχαριστω, ειτες να δεις καμια κομωδιας ταινια κι γενικα οτι απο μερια της τεχνης μπορει να σου προσφερει το χαμογελο!
    Επισης ,καλο θα ηταν να προσπαθησεις να μιωσεις στο ελασον τον ελευθερο χρονο σκεψης σου, να περνας ωρα δλδ με φιλες, με οικογενεια κι βολτες ωστ να μην μενει το μυαλο μονο του και να σκεφτεται ασχημα πραματα! ειναι πολυ κριμας.
    Και κατις πιο "ςλαφρο" το σωμα δεν σου ανηκει, δεν ειναι δικο μας, αρα πρεπει να ρωτησουμαι τον ΘΕΟ!, και ο πολυλελαιος δεν αντεχει για να κρεμαστει καποιος!! χαχα
    Λες ανεύθυνες και απλοικές λαικίστικες ανοησίες του συρμού και το κάνεις διαρκώς. Γενικά στο φόρουμ υπάρχει επιδρομή θρησκευτικοπαραληρηματικώ ν ταλιμπανισμών, την ώρα που αυτό που χρειάζεται είναι η έξοδος από το φόβο, φροντίζετε κάποιοι να τον σκορπάτε συστηματικά και να νιώθετε και περήφανοι, βλακωδώς.
    Κατά τον Δαίμονα Εαυτού

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    528
    Συγνώμη κοπελιά για την πάνω παρένθεση.
    Μαρία, τα όνειρα που βλέπεις δε σημαίνει ότι θα κάνεις τίποτε παρόμοιο. Είναι ο φόβος και η ανασφάλεια που βιώνεις και εκφράζονται έτσι. Μην τους δίνεις σημασία μεγαλύτερη απ' αυτή που έχουν, δηλαδή μην τα μεταφυσικοποιείς αν το κάνεις. Ανάλυσε. Τι μου φταίει; Τι κουβαλάω από την παιδική μου, εφηβική, ενήλικη ζωή, τι έχω ζήσει και θεωρώ ότι με έχει σημαδέψει. Τι μπορώ να κάνω ΕΓΩ στο τώρα; Με ποιον σύμμαχο; Το Εγώ στο Τώρα, έχει δύο άξονες. Ο ένας είναι ότι η βοήθεια δεν πρέπει να έρχεται έξωθεν και μόνο, δε θα σε σώσει κανείς, αλλά εσύ θα ανοίξεις τον δρόμο για να βγεις από το τωρινό αδιέξοδο. Ο αυτοτραυματισμός λειτουργεί ως διέξοδος, τι καναλιζάρεις εκεί, είναι εθισμός, θα πρέπει να βγεις από το εκδηλώνω το άγχος μου με αυτόν τον τρόπο, θα πρέπει να βρεις άλλους τρόπους. Έχεις δοκιμάσει ποτέ CBT; Γνωσιακή συμπεριφορική θεραπεία;
    Για αρχή πάρε βοήθεια όπως σου έχουν πει τα άλλα μέλη με το τηλέφωνο!
    Κατά τον Δαίμονα Εαυτού

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Μαρία, πάρε τηλέφωνο στο 1018, είναι η γραμμή πρόληψης για την αυτοκτονία... Θα σε βοηθήσουν, έχω πάρει κι εγώ και με βοήθησαν... Είναι 24ωρη και μιλάς ανώνυμα...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

Similar Threads

  1. Αυτοκτονικές τάσεις
    By Stathis in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 47
    Last Post: 28-07-2020, 12:41
  2. Αυτοκτονικες τασεις
    By vickympou in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 16
    Last Post: 07-03-2018, 17:05
  3. Αυτοκτονικές Τάσεις, μήπως..... ;
    By OuraniaK in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 18-04-2016, 17:39
  4. Κατάθλιψη και αυτοκτονικές τάσεις
    By Lonely Heart in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 17
    Last Post: 03-12-2015, 22:17
  5. Καταθλιψη Αυτοκτονικες τάσεις
    By braveheart in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 23-03-2013, 19:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •