Κρίση πανικού μετά από χρόνια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Member
    Join Date
    Apr 2018
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    81

    Κρίση πανικού μετά από χρόνια

    Αρχικά να πω ότι διαγνώστηκα το 2018 με ΓΑΔ όπου εκδηλώθηκε με κρίση πανικού. Μέχρι σήμερα έχω πάθει συνολικά 3 νομίζω και ίσως και κάποιες άλλες που ας πούμε κατάφερα να τις "κουμαντάρω". Φάρμακα δοκίμασα αρκετά άλλα κανένα δεν ταίριαξε όπως θα ήθελα και εδώ και ένα χρόνο είμαι χωρίς αντικαταθλιπτικα, μόνον κάποια συμπληρώματα διατροφής έχω δοκιμάσει κατά καιρούς (GABA, CBD 3%, Mollers, προβιοτικα, ashwagandha).

    Τις τελευταίες μέρες ένιωθα ότι κάτι δεν πάει καλά. Θυμός, άγχος, εντάσεις ανθυγιεινή διατροφή φουλ ...

    Στις 20:30 νιώθω εντελώς ξαφνικά την κρίση να έρχεται. Ξεκινάει με δυσφορία στο στομάχι, νιώθω την αναπνοή μου να κόβετε, νιώθω πως θα πεθάνω. Με σχετική ψυχραιμία (βασικά πετάχτηκα σαν ελατήριο από τον καναπέ όπου έπαιζα ένα game στο κινητό) σηκώνομαι και βγαίνω έξω από το σπίτι και αφού νιώθω μουδιάσματα στα χέρια, αδυναμία στους μύες, αρχίζω και κοβω βόλτες στο μπαλκόνι προσπαθώντας να συνειδητοποιήσω τι έπαθα.
    Δύο χρόνια είχα να βιώσω αυτό το απαίσιο συναίσθημα της κρίσης πανικού.
    Παιδιά ακόμη και τώρα νιώθω κάποια συμπτώματα όπως ανησυχία και μυϊκή τάση.
    Ειναι φυσιολογικό να κρατάει τόσο ? Να πάρω μισό Xanax?

    Έχουν περάσει σχεδόν 2 ώρες και ακόμη νιώθω κάπως.

    23:00 και νιώθω εντάξει. Πρέπει να προκλήθηκε από συσσωρευμενο θυμό καθώς βιώνω καταστάσεις που με ενοχλούν. Ξέσπασα και σε άνθρωπο που δεν έφταιγε σε τίποτα λίγο πριν την κρίση..
    Last edited by Sidis119; 11-08-2020 at 00:17.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by Sidis119 View Post
    Αρχικά να πω ότι διαγνώστηκα το 2018 με ΓΑΔ όπου εκδηλώθηκε με κρίση πανικού. Μέχρι σήμερα έχω πάθει συνολικά 3 νομίζω και ίσως και κάποιες άλλες που ας πούμε κατάφερα να τις "κουμαντάρω". Φάρμακα δοκίμασα αρκετά άλλα κανένα δεν ταίριαξε όπως θα ήθελα και εδώ και ένα χρόνο είμαι χωρίς αντικαταθλιπτικα, μόνον κάποια συμπληρώματα διατροφής έχω δοκιμάσει κατά καιρούς (GABA, CBD 3%, Mollers, προβιοτικα, ashwagandha).

    Τις τελευταίες μέρες ένιωθα ότι κάτι δεν πάει καλά. Θυμός, άγχος, εντάσεις ανθυγιεινή διατροφή φουλ ...

    Στις 20:30 νιώθω εντελώς ξαφνικά την κρίση να έρχεται. Ξεκινάει με δυσφορία στο στομάχι, νιώθω την αναπνοή μου να κόβετε, νιώθω πως θα πεθάνω. Με σχετική ψυχραιμία (βασικά πετάχτηκα σαν ελατήριο από τον καναπέ όπου έπαιζα ένα game στο κινητό) σηκώνομαι και βγαίνω έξω από το σπίτι και αφού νιώθω μουδιάσματα στα χέρια, αδυναμία στους μύες, αρχίζω και κοβω βόλτες στο μπαλκόνι προσπαθώντας να συνειδητοποιήσω τι έπαθα.
    Δύο χρόνια είχα να βιώσω αυτό το απαίσιο συναίσθημα της κρίσης πανικού.
    Παιδιά ακόμη και τώρα νιώθω κάποια συμπτώματα όπως ανησυχία και μυϊκή τάση.
    Ειναι φυσιολογικό να κρατάει τόσο ? Να πάρω μισό Xanax?

    Έχουν περάσει σχεδόν 2 ώρες και ακόμη νιώθω κάπως.

    23:00 και νιώθω εντάξει. Πρέπει να προκλήθηκε από συσσωρευμενο θυμό καθώς βιώνω καταστάσεις που με ενοχλούν. Ξέσπασα και σε άνθρωπο που δεν έφταιγε σε τίποτα λίγο πριν την κρίση..
    Κατά τη γνώμη μου, παλεψε το! Μη καταφυγεις στην ευκολη λυση! Ξερεις τι ειναι, γιατι σε επιασε κ κατσε να το σκεφτεις λογικα. Στην αναγκη ζητα συγγνωμη κ απο το ατομο που ξεσπασες κ μιλα με καποιον που θα σε βοηθησει.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Apr 2018
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    81
    Να μαι πάλι εδώ.
    Πέρασε σχεδόν ένας μήνας από την εμπειρία μου με την κρίση πανικού.
    Σήμερα θέλω να αναφερθώ σε μια νέα εμπειρία που βίωσα πριν μια ώρα.

    Γενικά λόγο της φύσεως της δουλειάς μου (κατασκευές κεραμοσκεπων) ,το σώμα μου καταπονείται. Εχω και μια σκολίωση λίγων μοιρών που διαγνώστηκε όταν ήμουν στο στρατό (18 χρονών,2014). Βέβαια δεν το έχω παρακολουθήσει από τότε. Κοιμάμαι σε ένα στρώμα που είναι του 2007 ,ήμουν 12 χρόνων και στα μισά κιλά όταν το πήραμε!
    Άρχισα λοιπόν λόγο των μυοσκελετικων ενοχλήσεων να κάνω αρνητικές σκέψεις. Ότι έχω ινομυαλγία ή κάτι τέλος πάντων .
    Με έχουν καταβάλει αυτές οι σκέψεις και δεν μπορώ να λειτουργήσω φυσιολογικά . Όταν βγαίνω προσπαθώ να δείχνω φυσιολογικός και τα καταφέρνω. Με ένα ποτό η διάθεση φτιάχνει και ξεχνιέμαι κάπως!

    Να πω εδώ πως πριν λίγες μέρες έληξε μια σχέση με μια κοπέλα που έβγαινα μαζί της 2 χρόνια. Ήταν επιλογή μου να λήξει διότι δεν είχε να μου προσφέρει κάτι παραπάνω και ήθελα να αποδευσμευτώ για να συνεχίσω τη ζωή μου.

    Λοιπόν σήμερα λόγο των πόνων-ενοχλησεων αλλά και κάποιων τύψεων ως προς τον τρόπο με τον οποίο έληξε η σχέση που ανέφερα είχα εντελώς αρνητική διάθεση . Σηκώθηκα αργά ,πήγα για πρωινό με ένα φίλο μου και επέστρεψα στο σπίτι. Σκεφτόμουν να πάω για περπάτημα στη φύση . Εντομεταξύ πρέπει να έχω ευερέθιστο έντερο με οισοφαγίτιδα που βρίσκεται σε έξαρση διότι μου έχει κοπεί η όρεξη λόγο ενόχλησης στο σημείο του οισοφάγου και είναι ακόμη ένας λόγος που νιώθω down. Οι σκέψεις στο σπίτι με είχαν κατακλύσει και η αναβλητικότητα χτύπησε κόκκινο! Ασχολήθηκα με το κινητό πολλές ώρες , για την ακρίβεια ήμουν στο κρεβάτι μου 4 ώρες προσπαθώντας να ξεκουράσω τρομάρα μου τη μέση μου και τον αυχένα! Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να παρατηρώ όλες τις ενοχλήσεις σε μέση αυχένα σπονδυλική στήλη πράγμα που προφανώς αύξησε τις αρνητικές σκέψεις και το άγχος.Σε κάποια φάση ένιωσα την κρίση να έρχεται! Ταχυπαλμία και εκείνη τη στιγμή μπαίνει μέσα η μητέρα μου να μου δώσει ένα γλυκό. Σηκώθηκα αμέσως και το πήρα και άρχισα να το τρώω ενώ ένιωθα πως παθαίνω κρίση πανικού και ο ιδρώτας είχε ήδη αρχίσει να με λούζει την πλάτη. Η μητέρα μου δεν κατάλαβε κάτι και αποχώρησε αμέσως κλείνοντας πάλι τη πόρτα. Αμέσως ξεκινάω να παίρνω βαθιές ανάσες και αρχίζω κάποιες ασκήσεις και διατάσεις για να ξεχαστώ. Η αλήθεια είναι ότι είχα πίσω μέρος του μυαλού μου ότι μπορεί να πάθω πάλι κρίση και μάλλον αυτο μαζί με τα όσα ανέφερα λειτούργησαν μαζί και το κεντρικό νευρικό σύστημα σήμανε συναγερμό. Είμαι ευγνώμων που μπορώ να αναγνωρίζω πλέον από πού πηγάζουν αυτές οι κρίσεις και να μην ζω στον φόβο και την άγνοια όπως παλιά .
    Θεωρώ πως μπορούμε να τις αντιμετωπίσουμε αρκεί να ήμαστε σε θέση να αλλάξουμε ακόμη και τις ίδιες μας τις αντιλήψεις και θεωρίες μας που μας καθιστούν αυτό που ήμαστε.

Similar Threads

  1. Υπνηλία μετα την κρίση πανικού
    By vickie_victoria in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 11
    Last Post: 16-03-2020, 09:49
  2. Μετα απο καιρο ξανα κριση πανικου
    By novia35 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 7
    Last Post: 04-08-2014, 14:42
  3. Μετα το φαγητό ..!( Κριση πανικού )
    By Chrisgr in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 19
    Last Post: 22-07-2012, 00:18
  4. μετα την κριση πανικου..
    By coyotaki in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 15
    Last Post: 25-06-2009, 20:58
  5. κρισεις πανικου μετα απο 9 χρονια
    By martha73 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 01-02-2009, 00:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •