Συμβουλές για βότανα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    113

    Συμβουλές για βότανα

    Χαίρομαι πραγματικά που στο φόρουμ αυτό υπάρχει και αυτό το thread για εμάς τους "εναλλακτικούς". Γενικά παλεύω κάποια χρόνια με αρρωστοφοβια σε ήπιο (κάποιες φορές και μέτριο) βαθμό και γενικό άγχος και αποφεύγω, η ίσως και τρεναρω όσο μπορώ το να πάρω κάποιο χάπι. Η μεγάλη μου αγάπη και ασχολία είναι τα βότανα και γενικά οτιδήποτε προκύψει στη ζωή μου με αυτά τα παλεύω. Από μικρή ηλικία αυτό και έως τώρα αυτό με έχει οδηγήσει σε καλό καθώς δεν αρρωσταίνω, καθόλου μα καθόλου εύκολα. Τελευταία λόγο περίεργης περιόδου το άγχος βαράει κόκκινο οπότε πάλι βότανα και τσάι για να περάσει και αυτό. Κάνω δικιες μου συνταγές και μείξεις αλλά θα ήθελα να μάθω κι άλλες. Έχει κανείς να προτείνει κάποιο σάιτ που να έχει μίξεις βοτάνων για το άγχος η και κάποια μίξη που να γνωρίζει κάποιος εμπειρικά και θέλει να τη μοιραστεί; Καθώς και αναλογίες βοτάνων, κτλπ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Ούτε εγώ παίρνω ηρεμιστικά και είμαι.διατκως σε υπερένταση για ψιλοπραγματα. Εμένα πάντα με έχει βοηθήσει το χαμομήλι, ενα-δυο φλυτζάνια. Με ηρεμεί και βοηθάει στην ταχυκαρδία

  3. #3
    Οι μόνες αποτελεσματικές "μίξεις βοτάνων" που ξέρω είναι τα φάρμακα. Τα βότανα (βαλεριάνες, χαμομίλια κλπ) είναι για light καταστάσεις.
    γιάννης

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    113
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Οι μόνες αποτελεσματικές "μίξεις βοτάνων" που ξέρω είναι τα φάρμακα. Τα βότανα (βαλεριάνες, χαμομίλια κλπ) είναι για light καταστάσεις.
    Κι εγώ ήπια είμαι σύμφωνα με τους ειδικούς. Γι αυτό το παλεύω έτσι

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Καλησπέρα. Εγώ είδα διαφορά με τη ροδιολα now foods στο αγχος και τη διάθεση.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by TryToSurvive View Post
    Έχει κανείς να προτείνει κάποιο σάιτ που να έχει μίξεις βοτάνων για το άγχος η και κάποια μίξη που να γνωρίζει κάποιος εμπειρικά και θέλει να τη μοιραστεί; Καθώς και αναλογίες βοτάνων, κτλπ
    Είμαι βέβαιος ότι δεν επιτρέπεται να δίνουμε πληροφορίες για τέτοια θέματα σ' αυτό το φόρουμ. Το έκανα κάποια στιγμή στο παρελθόν και αμέσως δέχτηκα προειδοποίηση από τη διαχείριση. Υπήρξαν και παρεμβάσεις ώστε να διαγραφούν όσα έγραψα.

Similar Threads

  1. Δίαιτα και βότανα
    By alikaki_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 13
    Last Post: 26-08-2011, 18:39
  2. Βοτανα
    By melene in forum Εναλλακτικές Μέθοδοι Θεραπείας
    Replies: 41
    Last Post: 31-08-2009, 18:45
  3. βοτανα χρησιμα
    By νικος32 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 12-11-2007, 17:14
  4. Αντιαγχολητικά βότανα
    By kallia13 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 31-10-2007, 13:03
  5. Βοτανα
    By νικος32 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 7
    Last Post: 26-10-2007, 16:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •