Όταν οι επισκέψεις σε γιατρούς γίνονται εξάρτηση - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 77
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    116
    Gia66 οταν διαβασα οτι τσεκαρεις. Αν εχει νοσοκομειο εκει που θα πας γελασα πολυ.... Ειναι το πρωτο που κανωωωωω οπου και να παωωωωωω!!! Εχω γινει μισοτρελη και εγω τιποτα δεν μπορω να απολαυσω για χορο δεν το συζητω για ποτο ουτε λογος για κολυμπι ουτε κτλπ τσυτιζομαι και συμπασχω μαζι σου ειναι λυπηρο αυτο που μας συμβαινει πριν 4 μερες χρειαστηκε να οδηγησω πολλες ωρες και πρεπει να σταματησα σε 30 τουλαχιστο παρκιν με κριση πανικου και πιστευοντας οτι εφτασε η τελευταια μου στιγμη..... Στην θεσσαλονικη..... Πηγα στο νοσοκομειο!! Ειναι α ν υ π ο φο ρ ο

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Σας ευχαριστώ για τις απαντησεις.Θα το κοιτάξω ξανά για ψυχολόγο αλλά από Σεπτέμβριο...kiss αυτό το πράγμα είναι τι να πω , πρωτόγνωρο για μένα,ήμουν ένας άνθρωπος που δεν με ενδιέφερε το πώς,που ποτε και με τι τρόπο θα πεθάνω,μετά την εγκυμοσύνη μου έγινα ένας άνθρωπος μέσα στην μόνιμη αμφιβολία,διαρκώς τρομοκρατημένη με το παραμικρό.. Έχω το δάχτυλο συνέχεια στον καρπό μου να κοιτάω τους παλμούς μου...Πράγματα που παλιότερα μου προκαλούσαν χαρά τώρα δεν μου κάνουν καμία εντύπωση,έχω γίνει ένα κρύο πράγμα,τα κοιτάω όλα αδιάφορα...Ένα μπλουζάκι αγόραζα και το έκανα χαρά,τώρα και μεζονέτα να μου παρουν,ούτε αυτό θα με χαροποιησει....Τι να πω,άτιμο το λούκι αυτό,πολύ άτιμο!!
    Dear God i don't know what the future holds but I'm counting on you.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    116
    Το ιδιο νιωθω ειναι ισοπεδοτικο για μενα απο το πρωι που ξυπναω φοβαμε για τα παντα με εχει κουρασει πολυ και δυστυχως οι ψυχολογοι δεν μπορεσαν να με βοηθησουν.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    135
    Χαιρετε, το ιδιο εχω και γω. Ειμαι άντρας 44, και μου συνεβει τα τελευταία 5 χρόνια. Ισως οφείλεται στη πίεση απο την γέννηση τω παιδιών, ίσως απο την δουλειά, ισως εκ φύσεως, δεν ξέρω. Ξερω οτι το 11 με την αρχη της κρίσης και παρόλο την επικείμενη δυσκολία που ερχόταν, δεν καταλάβαινα τίποτα, ουτε γιατρούς ούτε νοσοκομεία, τίποτα.
    Πιστεύω οτι είναι κατι αυτοάνοσο ολο αυτό, που πυροδοτείται απο εντονες αγχώδης κρίσεις.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    116
    Geo12 δεν νομιζω να εχει σχεση με αυτοανοσο πιστευω οτι ειναι ποικιλομορφη εκδηλωση του αγχους που εχουμε για διαφορους λογους και που δεν μπορουμε να το διαχειριστουμε. Εκδηλωνεται κατα καιρους αλλοτε πιο επιθετικο αλλοτε πιο ηπιο. Η επισκεψει πια στους γιατρους και στα επιγοντΑ ειναι σαν τραυμαπλαστ!! Δεν ξερω τι αλλο να κανω πραγματικα υποφερω

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Ολοι οι γονεισ ετσι ειμαστε μολισ κανεισ παιδι ξενερωνεισ με τα παντα και δε σε πιανει τιποτα πιειτε οτι θελετε και χορτα κ αλκοολ δε θα μεθυσετε ευκολα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    135
    Λοιπόν , σημερα παρόλο που ειμαι διακοπές, παρολο που ειχα κανει καρδιο check up προ 2 μηνων, πηγα σε καρδιολογο γιατι ειχα ενα πονο στο διαφραγμα. Οτι να νε δηλαδη. Φυσικα μετα τον γιατρό μου πέρασε...
    Κiss, αυτό με τους γιατρούς και τα επείγοντα ειναι τραγικό! Δεν σε αφήνει να ηρεμήσεις! Αυτο που κανω ειναι να παω τακτικά στον καρδιο, αλλα μερικες φορες φρικαρω και παω εκτακτως , όπως σημερα... Τουλαχιστον πια δεν παω επειγοντα νοσοκομειων!
    Ελις, ειναι μεγαλη αλλαγη με τα παιδια, εμενα παρολο που μου αρεσει, με ζορισε αρκετα τα πρωτα χρόνια. Περισσότερο επικοινωνια με την γυναικα μου, λογω της αλλαγής που επήλθε.
    Απο το φθινόπωρο θα παω σε ψυχίατρο, γιατι δεν το αντεχω αλλο αυτο.
    Εν το μεταξυ φοβαμε σε επίπεδο άρρωστο τα καρδιολογικά μόνο, ουτε καρκίνους, ούτε στομαχικα, ούτε κατι αλλο παθολογικό...

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    116
    Geo12 Εχω παει ετσι ξεκουδουνα στο γιατρο ουκ ολιγες φορες ενω ειμα καλα ξαφνικα για ενα ελαχιστο πονο τρεχω... Μου περναει για 2-3 μερες και ξανα προς την δοξα τραβα...... Αυτο με τις διακοπες με αποτελιωνει ειδικα αν εχει μακρια γιατρο και νοσοκομειο.... Υποφερω πραγματικα και προσπαθω να το κρυψω απο παιδια και αντρα.... Και γινομαι κουρελι σαφως δεν ξεκουραζομαι και δεν ευχαριστιεμαι στις διακοπες, ειμαι συνεχεια στην τσιτα που θα πονεσω... Αν νιωσω ζαλαδα..... Αν ακουω παλμους κτλπ αστα να τα λες στους φυσιολογικους και να σε κοιτανε σαν εξωγηινο!!!

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    135
    Αυτο το κρυφά απο τους γυρω για να μην τους αναστατώνω το κανω και γω.
    Στην αρχή το είχα παρει ελαφρά ολο αυτό, αλλά νομίζω είναι κατι σοβαρό. Υποτροπιαζει, δεν είναι λογικό να ψάχνουμε για κέντρα υγειας στους Τόπους διακοπών που θα πάμε! Και οι περισσότεροι εδω είστε νεα παιδια.
    Αν δεν προκαλείται απο αυτοάνοσο ειναι κάτι σαν σοβαρή ψύχωση ή σχιζοφρένεια θα έλεγα, έτσι λαικα.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    116
    Δεν ξερω που να το καταταξω αλλα δεν εχει καμια σχεση με την σχιζοφρενεια απολυτος καμια. Οσο για το κρυφα μοιραια αναγκαζεσε να το κρυβεις γιατι ολοι οι αλλοι τριγυρω σου δεν μπορουν να το καταλαβουν, γιατι δεν ξερουν τι βασανιστικες σκεψεις περνανε απο το μυαλο σου ολοι μερα. Αυτοι βλεπουν εναν που ξαφνικα σηκωνεται και τρεχει σε γιατρους και επειγοντα.... Εσενα πως θα σου φαινοταν αν δεν το βιωνες???. Εσυ απο την πλευρα σου δεν μπορεις να τους εξηγησεις (γιατι ουτε και εσυ ουσιαστικα ξερεις τι ακριβως παθαινεις) και γινεται φαυλος κυκλος

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    135
    Περα απο το παραξενο του θεματος για τους τρίτους, αν βαλω τον εαυτο μου στην θέση τους θα το έβλεπα αστείο. Αλλα δεν θα ειχα αλλο τροπο να βοηθήσω περα απο το να τους παροτρύνω να πανε σε ψυχίατρο, αφου πρωτα ειχαν κανει ολες τις εξετασεις για παθολογικά.
    Η κατάσταση που βρισκόμαστε δεν νομίζω οτι ειναι εύκολη. Την παραλληλίζω με τις εξαρτησεις απο αλκοολ ή ουσίες.
    Μερικες φορές εχω σκεφτεί σαν τρίτος την κατάσταση μου και Ειναι αδιέξοδη. Η ασθένεια αυτη ειναι ύπουλη δεν φαίνεται σε κάποιο υπερηχο ή αιματολογικό δείκτη ή απεικονιστικη, υπάρχει στο παρασκήνιο και δεν μπορει να αποτυπωθεί περα απο την συνήθεια να παμε στους γιατρους και στα επειγοντα.
    Παντως οι γιατροι μας καταλαβαινουν οτι είμαστε αγχώδεις αρωστοφοβικοι μετά απο τις πρώτες 2 επισκέψεις αφου δεν έχουν παθολογικά ευρηματα. Γιαυτο μπορεί και να μας συνταγογραφουνε για να ηρεμούμε!

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    116
    Περιεγραψες ιδανικα την κατασταση.... Σαν εξαρτηση, δεν το ειχα σκεφτει και πραγματι ειναι τοσο υπουλη που ξεγελαει και εμας που την εχουμε, μπορει καθε φορα να εχει τελειως διαφορετικα συμπτωματα!! (για αυτο τρεχουμε και στους γιατρους γιατι καθε φορα πιστευεις οτι τωρα ειναι κατι αληθεινο) Οσο για ψυχιατρους επειδη το παθαινω πολλα χρονια, δυστηχως το εχω παλεψει, πιστευω ακραδαντα οτι μονο μεσα μας εχουμε την θεραπεια...... Την Ενεργοποιει το μυαλο μας καθε φορα που θα βρουμε κατι πολυ ενδιαφερον να καταπιαστουμε, κατι που να ειναι δυνατο εντονο!!!

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    135
    Πολύ σωστό! θέλει δύναμη εσωτερική.

  14. #29
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    2
    Νόμιζα ότι μόνο εγώ είμαι έτσι.
    Νιωθω οτι έχει κοπεί η ζωή μ και.μ χει κολλησει ότι εχω κάτι σίγουρα.
    Έχω παει σε 13 ειδικούς γιατρους και όλοι μ λένε ψυχολογικά αλλα δεν τους πιστεύω. Νιωθω κουρασμένη όλη την ωρα, δεν έχω ενέργεια για τίποτα και τωρα μ επιασε και το έντερο μ π είχε μηνες να μ πιάσει

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    116
    Mt91 οπως βλεπεις ειμαστε πολλοι, για να παρηγορηθεις... Περνας δυσκολη φαση? Η εισαι ετσι καιρο??

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Τι γινονται οι κοτες ελευθερας βοσκης οταν γερασουν;
    By Ορέστης in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 7
    Last Post: 21-03-2018, 15:22
  2. Replies: 10
    Last Post: 09-09-2016, 02:34
  3. Όταν οι σύντροφοι γίνονται «αδελφάκια» στο κρεβάτι
    By Diana1982 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 25
    Last Post: 10-06-2014, 02:56
  4. Replies: 4
    Last Post: 25-06-2012, 19:13
  5. Replies: 13
    Last Post: 30-07-2011, 17:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •