Όταν οι επισκέψεις σε γιατρούς γίνονται εξάρτηση - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 77
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    235
    Παιδια παρακολουθω το θέμα σας με ενδιαφέρον υποφέρω και εγώ από έντονο αγχος αλλά όχι από άρρωστο φοβία.....Ξερω ότι θα σας ακουστεί τετραήμερο αλλά πηγαίνοντας σε όλους αυτούς τους γιατρούς είναι σαν να ταϊζετε και να συντηρείται το τερατακι που λέγεται άρρωστο φοβία. Η μοναδική λύση είναι να πείτε κάποια στιγμη δεν με ενδιαφερει κανένα σωματικό σύμπτωμα ηρθε η ώρα να παω στον σωστο γιατρο και να πάτε σε ένα ψυχίατρο να σας κατευθύνει. Προφανώς βλέποντας πόσοι πολλοί είστε με άρρωστο φοβία καταλαβαίνετε ότι οι γιατροί το αντιμετωπίζουν συχνά.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    116
    Ειναι αφανταστα δυσκολο να αντισταθεις να πας στιν γιατρο αφανταστα...... Παντα πιστευεις οτι αυτη τη φορα κατι εχεις στην αληθεια. Οσες φορες και να παθεις τα ιδια συμπτωματα ποτε δεν θα παψεις να τα φοβασε

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    235
    Παρ όλο που δεν έχω άρρωστο φοβία μπορω να καταλάβω τι εννοείς γιατί εξαιτίας της αγχώδης διαταραχης ειμαι γνωστής του βιώματος να κολλαει το μυαλό σε μια σκέψη και να μην μπορείς να την αποβάλλεις και να σε κάνει να νιώθεις ότι είναι πραγματική και αυτο το καταραμένο «και αν» που γεννάει στην δίκη σας περίπτωση «και αν αυτή την φορά οντως είναι κατι σοβαρο» είναι η παγίδα που λουπαρουμε και βασανιζόμαστε έχει προσπαθήσει κάποιος να ακολουθήσει κάποια θεραπεία για το αγχος είτε ψυχολογική είτε φαρμακευτική;;

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    135
    όπως το λέει η κισς, ακριβώς! Δεν μπορείς να μην πας σε γιατρό!
    Ειμαστε διακοπες και ολο αυτο σκεφτομαστε.... σε ποιο γιατρο θα παμε τις επόμενες μέρες, χαχα.
    Μια λυση που θα εφαρμόσω απο Σεπτέμβριο είναι συνδιαστικη, δηλαδή ψυχίατρος και οταν νιώθω οτι πονάω, εχω δυσφορία κτλ θα παω και στον γιατρό.
    Λετε με μεθαδόνη να απεξαρτηθουμε, χαχα (Για να το χαλαρώσουμε λίγο)

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    235
    Και εγώ που έχω αγχος όλη μερα αγχωτικά πραγματα σκεφτομαι όχι συγκεκριμένης θεματολογίας πχ αρρώστιες αλλά το αποτέλεσμα είναι το ίδιο δεν ευχαριστιόμαστε την καθημερινότητα μας......εγώ προσωπικα είχα ακολουθήσει φαρμακευτική αγωγή και μου είχε φυγει σε πολυ μεγάλο ποσοστό το αγχος έχει κανενας άλλος αντίστοιχη εμπειρία;;

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    116
    Geo12 αυτο το θα παω στον ψυχιατρο... Και θα παω και στον αλλο γιατρο....... Ειναι η αγαπημενη μου βολτα(χαχα) Dm89 πως να ευχαριστηθεις την καθημερινοτητα οταν απο το πρωι που ανοιγεις τα ματια σου(δεν βλεπεις καμια ομορφια δεν απολαμβανεις τιποτα) ολο κολας τωρα ενιωσα ενα πονο, τωρα πεταρισε το ματι μου, τωρα η αναπνοη μου δεν ηταν κανονικη κτλπ..... Βλεπουμε το δεντρο και χανουμε δυστηχως το δασος....

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    235
    Ναι βρε παιδια αληθεια σας κατανοώ είναι παρόμοιο το μόνο που αλλάζει είναι η θεματολογία σκέψης που κολλάμε...... έχετε προαπθησει να κανετε κάποια θεραπευτική φαρμακευτική αγωγή;;

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    116
    Χρονιαααα τωρααα σε μερικους πιανει αλλοι απο εμας ξανακυλλανε...

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    235
    Kiss ξανακυλάνε εννοείς όταν τα διακόπτεις και σταματάν να δρουν τα φαρμακα και επομενως πρέπει να το αντιμετωπίσεις από μόνος/η

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    116
    Αυτο εννοω Dm89 στιυς περισσοτερους αυτο σημβαινει δυστηχος. Εχεις παρει ποτε αγωγη φαρμακευτικη??

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    235
    Ναι είχα παρει το cipralex για έναν χρονο περίπου και με είχε ηρεμίσει παρα πολυ αφότου το σταματησα μετά από δυο μηνες εμφανίστηκαν ολα σε χειροτερο βαθμό και ειμαι μπερδεμένος γιατί δεν ξερω αν είναι σύνδρομο απόσυρσης ή υποτροπη της κατάστασης λόγο κάποιων ψυχοπιεστικων γεγονότων που μου συνεβησαν

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    116
    Και εγω ενω (πιστευω) οτι ειμαι καλα κατι συμβαινει και το ενεργοποιει σε πολυ χειροτερο βαθμο.....

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    235
    Και μετά τι κανεις τα ξαναξεκιναω;;;

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    235
    Θελω να πω δηλαδή....για να ειμαστε καλα και να μην δίνει σημασια το μυαλό θα πρέπει να ειμαστε διαρκώς σε μια φαρμακευτική αγωγή ;;; Γιατί εγώ δεν βλεπω άλλη λύση. Ένας γιατρος μου είπε ότι σε βραχυχρόνιες αγωγές το ποσοστό υποτροπής είναι 95%

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    116
    Εγω δεν ξαναδοκιμασα. Προσπαθω πολυ να το διαχειριστω χωρις θεραπεια.... Καποιες φορες με παιρνει απο κατω αλλες φορες τα καταφερνω.... Ειναι δυσκολα......

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. Τι γινονται οι κοτες ελευθερας βοσκης οταν γερασουν;
    By Ορέστης in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 7
    Last Post: 21-03-2018, 15:22
  2. Replies: 10
    Last Post: 09-09-2016, 02:34
  3. Όταν οι σύντροφοι γίνονται «αδελφάκια» στο κρεβάτι
    By Diana1982 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 25
    Last Post: 10-06-2014, 02:56
  4. Replies: 4
    Last Post: 25-06-2012, 19:13
  5. Replies: 13
    Last Post: 30-07-2011, 17:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •