Όταν οι επισκέψεις σε γιατρούς γίνονται εξάρτηση - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 6 FirstFirst ... 23456 LastLast
Results 46 to 60 of 77
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    235
    Σε καταλαβαινω περνάμε τα ιδια... τι αγωγή είχες κάνει αν επιτρεπεται;; Και ποσό καιρό έχεις που την σταμάτησες!;;;; Σου έχω στείλει και προσωπικό

  2. #47
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    13
    Καλησπέρα σας! Θα γραψω κι εγω εδω το ζορι μου, γιατι οπως βλεπω ειμαστε πολλοι. Εμενα τα προβληματα μου ξεκινανε απο περιοδο καραντινας. Στρες στη δουλεια, σε σημειο να θελω να παραιτηθω. Κ καπου εκει ξεκινανε υπαρκτες σωματικες ενοχλησεις (τις εχω γραψει κ σε αλλο τοπικ πιο συνοπτικα). Αρχικα αλλαζε η γευση μου, ενιωθα το στομα μ γλυκο σα να ειχα φαει στεβια. Αγχωνομαι κ ξεκιναω να ψαχνω στο ιντερνετ... μετα το ενα εφερνε το αλλο απο ασθενειες. Περνανε λιγες ημερες κ με πιανει πονος στο δεξι αυτι, δεν δινω σημασια. Στη συνεχεια, ενοχληση πανω αριστερα απο φρονιμιτη που επρεπε να τον κανω εξαγωγη. Επικοινωνω με ιατρειο κ μ λενε μονο εκτακτα περιστατικα. Στη συνεχεια με πιανει ενοχληση σε δοντι που ηθελε σφραγισμα. Αντιβιωση, καθαρισμα, προχειρο κλεισιμο κ απονευρωση μετα τη ληξη της καραντινας. Η αλοιωση της γευσης συνεχιζει...
    Και ληγει η καραντινα κ αρχιζουμε να συνεχιζουμε την καθημερινοτητα μας. Μια μερα, γυρνωντας απο δουλεια, πανω που παω να χαλαρωσω με πιανουν σουβλιες στο κεφαλι δεξια πισω απο το ματι. Ψαχνω ιντερνετ.. 1002 καπου ανεφερε αιτιες τους φρονιμιτες. Κλεινω ραντεβου με παθολογο και νευρολογο. Ο παθολογος με εβγαλε με λοιμωξη κ πυρετο (δν ειχα κανενα συμπτωμα λοιμωξης ουτε πυρετο) μονο εναν οξυ πονο στο στομαχι που ερχοταν κ εφευγε εκεινες τις μερες. Ο νευρολογος, αφου με εξετασε με βρηκε νευρολογικα υγιεστατη κ μ συνεστησε να χαλαρωσω κ εαν δω πως συνεχιζει να ξαναπαω για μαγνητικη να πειστω πως δν εχω τιποτα. Και περνανε λιγο οι μερες κ σπαει αααααλλο δοντι ηδη σφραγισμενο. Παω οδοντιατρο κ βαζουμε μεσα σε λιγες μερες θηκη. Κ ερχεται η στιγμη να κλεισω ραντεβου κ με ωρλ καθως το δεξι αυτι δν με αφηνε ο πονος κατα την αφη. Κ παω ωρλ για το δεξι κ ρωταω κ για το αριστερο αυτι πως ακουω κατι θορυβους οταν καταπινω σα να ειναι βουλωμενο. Κ τον ρωταω εαν υπαρχει περιπτωση να ειναι απο φρονιμιτη κ μ απανταει "πολυ πιθανο". Κ παω την επομενη για εξαγωγη φρονιμιτη, δυσκολη περιπτωση θεσης δοντιου. Κ τις επομενες ωρες μετα απο ενοχληση επικοινωνω ξανα μαζι του κ παω αρων αρων καθως επαθα διατριση στο ιγμοριο κ δημιουργηθηκε στοματοκ ολπικη επικοιωνια (ανακυκλωση υγρων κ αερα απο μυτη στομα κ αντιστοιχα) κανουμε καλυτερη συρραφη κ ξεκιναω αντιβιωση. Κ ενω παιρνω αντιβιωση την 7η μερα παθαινω αποστημα στο δοντι που κατα τη διαρκεια της καραντινας ειχα ξεκινησει απονευρωση. Ξεκιναω για 14 μερες συνολο 2 διαφορετικες αντιβιωσεις.. ταλαιπωρηθηκα ασχημα.... τελοσπαντων αυτα περνανε αλλα η ενοχληση, ο ηχος στο αυτι δν ειχε σταματησει... ετσι λοιπον την περασμενη Κυριακη κ αφου ξυπναω με οιδημα πισω απο το αυτι εως κατω στη γναθο παω επειγοντα. Λεω στη γιατρο το ιστορικο για να ξερει την περιπτωση εαν κατι συσχετιζονταν κ με εξεταζει. Σε ελεγχο και ενδοσκοπηση, μου αναφερει πως η ευσταχιανη ειναι βουλωμενη κ πως γι αυτο το λογο ο θορυβος. Μου γραφει πλυσεις με ορο κ κορτιζονουχο σπρευ και μου λεει πως θα το εφαρμοσω για ενα μηνα. Την ρωτησα εαν υπαρχει πιθανοτητα να απτεται αλλης ειδικοτητας πχ νευροχειρουργου καθως εχοντας αποκτησει αγχος υγειας το μυαλο μ πηγε αλλου.... Μου αποκρυθηκε πως δεν πιστευει καθως με βλεπει υγιη στην οψη, ωστοσο αυτο θα το επανεξετασουμε σε 1 μηνα, εαν συνεχιστει να το ψαξουμε με απεικονιστικη μεθοδο (μαγνητικη). Επειδη το νοσοκομειο ηταν σε εφημερεια, υπηρχαν κ αλλα περιστατικα κ ο χρονος ηταν περιορισμενος, εφυγα πολυ γρηγορα. Ετσι λοιπον, ειπα να επισκεφθω μετα απο 2 ημερες εναν γιατρο ωρλ ιδιωτη να με εξετασει με την ηρεμια κ ν ακουσει το ιστορικο κ τα συμπτωτα τα οποια περα απο τον θορυβο κατα την καταποση περιλαμβαναν πονο γυρω κ πισω απο το αυτι (περιστασιακα) μονιμο πονολαιμο κατα τη καταποση κ αισθηση ξενου σωματος στο φαρυγγα. Για τα παραπανω η διαγνωση ειναι:
    1) θόρυβος: ευσταχιανη σαλπιγγα την οποια στην ενδοσκοπηση τη βρηκε καθαρη σε αντιθεση με την προ 2 ημερων αποφραγμενη
    2) τον πονο στο αυτι κ τον πονολαιμο τα μετεφρασε ως αγχος - στρες, βρουξισμο κατα τη διαρκει του υπνου που επιρεαζει τους μυς του λαιμου. Δεν γνωριζω αν σφιγγω τα δοντια μ στον υπνο!
    3) το ξενο σωμα: παλινδρομηση (δεν εχω καποιο συμπτωμα με στομαχι, ωστοσο συμβαινει μ ειπε)
    Η αισθηση του ξενου σωματος μου εφυγε την επομενη κιολας. Ωστοσο ο θορυβος στο αυτι δν λεει να σταματησει. Εχω αγχωθει παρα πολυ αυτες τις μερες... κ εχω θεμα.. οταν με πιανει η παραμικρη ενοχληση τη μεταφραζω ως κατι κακο για την υγεια μου. Εχω ψαξει απειρα στο ιντερνετ κ προσπαθω να βασιστω σε αξιοπιστα αρθρα και μελετες, αλλα δυστυχως κ αυτο το θεμα που εχω μπορει να προερχεται απο 1002. Το λοιπον... ειμαι εδω κ ενα μεγαλο χρονικο διαστημα που ΔΕΝ ΖΩ! Δεν χαιρομαι τιποτα! Και σαν χαρακτηρα δν μου ταιριαζει να τραβαω ολο αυτο το λουκι.... εχω κλειστει στον εαυτο μου, δν θελω να κανω τι-πο-τα. Στη δουλεια ψσχνω στο ιντερνετ για συμπτωματα, στο σπιτι το ιδιο. Ακυρωνω φιλους κ μαζωξεις. Φοβαμαι πως ολα αυτα που εχω τοσο καιρο ειναι συμπτωματα πως κατι εχω στο κεφαλι κ προκαλει τις ενοχλησεις (οιδηματα, αυτια, σουβλιες) σε 2 βδομαδες εχω κλεισει να παω διακοπες καπου που λαχταρουσα 2 χρονια τωρα κ το χα προγραμματισει απο τον Ιανουαριο, αλλα δν με ενθουσιαζει ουτε αυτο. Ειναι κ με τον κοβιντ η κατασταση χαλια... χαλια κ εγω. ΑΥΤΑ!

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    235
    Είσαι στο πρώτο στάδιο ξεχνά ολα τα συμπτώματα Λογικα δεν έχεις τιποτα απολυτως είναι ολα θέμα αγχους

  4. #49
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    13
    Dim89... δυστυχως ανα χρονια παθαινω τετοιες κρισεις αγχους. Ενδεικτικα: -2007: φοιτητρια και ενω εχω την 1η μ εξεταστικη με πιανουν πονοι σε μυες κ κοκαλα. Νομιζα πως ειχα κατι παθολογικο. -2011 εχω βγει σε φοιτητομαγαζο, στη τουαλετα εκοψα το χερι μ στο τσιγκινο του χαρτιου... μετα απο 4 μερες ξυπναω με αγχος πως επαθα τετανο. Κλαμματα υστεριες, για τις επομενες μερες ειχα σπασμους στους μυες του προσωπου (συμπτωματα μολυνσης)
    -2012 παλι εξεταστικη κνησμος σε αρθρωσεις, διαγνωση δικη μ ψωριαση.. δερματολογου στρες! Εφυγε με την εξεταση τ μαθηματος
    -2015 φοβος για hiv με το μυαλο να επιβεβαιωνει τον τροπο μολυνσης απο το 2009 κ να μην πειθεται για ενα 4μηνο με αρνητικες απαντησεις των τεστ. Ολο αυτο το 4μηνο υπαρκτα σωματικα συμπτωματα. Καποια στιγμη επισκεφθηκα ψυχιατρο που μ βρηκε γαδ κ πρωιμα σταδια καταθλιψης. Μου συνεστησε αγωγη κ βγαινοντας απο το ιατρειο, μη θελωντας να ξεκινησω αγωγη, ως δια μαγειας βγηκα απο αυτο το αγχος! Το παλεψα πολυ μονη μ.
    -2016 τραυματισμος ισχυου απο γυμναστικη οπως αποδειχθηκε απο μαγνητικη.. ωστοσο μεχρι να παρω την απαντηση και ενω ο πονος ηταν φρικτος για περιπου 2 μηνες, πιστευα το χειροτερο.
    -2018 πονοι στο κεφαλι δεξια. Ειχαμε κ μια απωλεια συγγενη του αντρα μ εκεινες τις μερες και ενω πηγα να πυροδπτησω τον φοβο μου, καταλαβα πως ηταν αγχος.
    Τωρα, 2020 οοοολα αυτα.... μερικα περασαν, αλλα το χειροτερο ειναι ο ηχος κατα την καταποση που δν υποχωρει με ΤΙΠΟΤΑ! εχω εξαντληθει σωματικα κ ψυχικα κ ολοι μου λενε πως δν εχω τιποτα κ κουραστικη...

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    235
    Λοιπον πρέπει να ειμαστε συνομήλικοι. Ολα αυτά είναι θέμα άγχους και είναι η μάστιγα της εποχής μας. Έχεις κάνει ποτέ κάποια θεραπευτική αγωγή για το αγχος;; Σορρυ τωρα το ειδα καλα το μνμ είναι πολυ ενθαρυντικο που το ξεπερνάς από ένα σημείο και μετά αλλά κάθε φορά που επιστρέφει νομιζω ότι νιώθουμε πιο πολυ απογοητευση

  6. #51
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by Dm89 View Post
    Λοιπον πρέπει να ειμαστε συνομήλικοι. Ολα αυτά είναι θέμα άγχους και είναι η μάστιγα της εποχής μας. Έχεις κάνει ποτέ κάποια θεραπευτική αγωγή για το αγχος;; Σορρυ τωρα το ειδα καλα το μνμ είναι πολυ ενθαρυντικο που το ξεπερνάς από ένα σημείο και μετά αλλά κάθε φορά που επιστρέφει νομιζω ότι νιώθουμε πιο πολυ απογοητευση
    Του 89, ναι! Δεν εχω κανει καποια αγωγη... ισως το προσεγγισω με ψυχοθεραπεια εαν συνεχιστει... αλλα οσον αφορα την υγεια εχω απιστευτη ανησυχια κ αγχος για εμενα κ τους οικειους μου! Κ καθε φορα που υπαρχει η παραμικρη ενοχληση πυροδοτειται! Ακριβως οπως περιεγραφε ο Gian στην αρχη του threat...
    Επισης δν θελω ν ακουω για ασθενειες, για αρρωστους, για θανατους... με καταθλιβει στη δουλεια ειχα πετυχει το τελευταιο χρονο 2 διαφορετικες που ολο τετοιες ιστοριες ελεγαν... ισως με εχουν επιρεασει...

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    235
    Προσπάθησε με ψυχοθεραπεία είναι μια αρχη ....εγώ την πρωτη φορά δεν κατάφερα να ηρεμισω και μετά από 4 μηνες ψυχοθεραπείας πηρα αγωγή. Είναι και πολλά τα λεφτα της ψυχοθεραπείας. Με την αγωγή ηρεμισα αλλά μόλις την σταματησα ηρθαν ολα σε χειροτερο βαθμό . Οι φοβίες σου αφορούν μόνο αρρώστιες;;

  8. #53
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by Dm89 View Post
    Προσπάθησε με ψυχοθεραπεία είναι μια αρχη ....εγώ την πρωτη φορά δεν κατάφερα να ηρεμισω και μετά από 4 μηνες ψυχοθεραπείας πηρα αγωγή. Είναι και πολλά τα λεφτα της ψυχοθεραπείας. Με την αγωγή ηρεμισα αλλά μόλις την σταματησα ηρθαν ολα σε χειροτερο βαθμό . Οι φοβίες σου αφορούν μόνο αρρώστιες;;
    Ειναι στην ιδιοσυγκρασια μας, δεν αλλαζει ευκολα! Θελει πολυυυυ δουλεια! Ειναι πολλα τα λεφτα, αλλα οπως λεει κ μια φιλη μου ειναι κατι που κανει κανεις για τον εαυτο του... αυτο πιστευω κι εγω λωω, εαν ξεκινησω την αγωγη, μετα δεν θα τη σταματησω... θελω να κοιμηθω κ να ξυπνησω κ να εχουν φυγει ολες οι ενοχλησεις. Να εχω μια ξεκαθαρη απαντηση τι στο καλο ειναι αυτο που με εχει πιασει κ που οφειλεται... πως αντιμετωπιζεται;!;!!; Ειχα κλεισει μαγνητικη αυριο, αλλα την Παρασκευη το απογευμα την ακυρωσα... κ το μετανιωσα κ το πρωι θα ξανακαλεσω να ξανακλεισω ραντεβου. Εχει πεσει η ποιοτητα ζωης μου 2 μηνες τωρα κ μαζι κ των γυρω μου που με βλεπουν να μαραζωνω!

  9. #54
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by Dm89 View Post
    Προσπάθησε με ψυχοθεραπεία είναι μια αρχη ....εγώ την πρωτη φορά δεν κατάφερα να ηρεμισω και μετά από 4 μηνες ψυχοθεραπείας πηρα αγωγή. Είναι και πολλά τα λεφτα της ψυχοθεραπείας. Με την αγωγή ηρεμισα αλλά μόλις την σταματησα ηρθαν ολα σε χειροτερο βαθμό . Οι φοβίες σου αφορούν μόνο αρρώστιες;;
    Κυριως αρρωστιες. Εχει τυχει να πιανω τον εαυτο μου να φυλαγεται απο ατυχηματα. Πχ σε μαγαζια δν καθομαι στη γωνια του δρομου, δεν καθομαι κατω απο μοναδες κλιματισμου, στους επαρχιακους δρομους φοβαμαι τα οχηματα. Γνκ ειμαι υπερπροστατευτικη.

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    235
    Εμενα όλο αυτο ξεκίνησε στα 28 μου και ξεκίνησε μετά από μια ασθένεια της μάνας μου που μετά στα καπάκια την έπαθα εγώ (ερπη ζωστηρα) αλλά δεν φοβαμαι καθολου τις αρρώστιες να σου πω Σ αυτο το σημείο ότι αυτή την στιγμη ειμαι σε καραντίνα με covid και δεν με ενδιαφερει καθολου πραγματικα. Γιατί λες ότι αν ξεκινήσεις αγωγή δεν θα την σταματήσεις;;

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    137
    Zarkalex, στρες στη δουλεια, οσο και αν δεν το πιστευεις αυτο σε φόρτισε με άγχος και ξεχυλισε και σου βγηκε σε σωματωποιηση.
    Απο την δικη μου εμπειρία, αγχος οξειδωτικο δουλειας (μη δημιουργικο) , με φορτιζε αλλα δεν ξεπερναγε τα ορια μου οποτε την παλευα......, δεύτερο αγχος με τα οικογενειακά, ξεχυλισε και μετα απο λιγο ξεκινησαν τα συμπτωματα......
    Και ακομα παλευω να τα ξεπερασω.

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    116
    Zarkalex σου εχω απαντησει για την καταποση..... Τα ιδια τραβαω. Μπραβο σου που τοσα χρονια το παλευεις μονη σου αυτο απο μονο του δειχνει οτι εχεις δυναμη μεσα σου. Ξερω ποσοοοοοο δυσκολοοοοο ειναι να αγνοησεις το παραμικρο συμπτωμα και να μην τρεχεις στους γιατρους. Ομως πρεπει να βρουμε ενα τροπο να το σταματησουμε αυτο... δεν ζουμε πια φυσιολογικα..... Σημερα ηρθα αρον αρον απο της διακοπες 5 μερες πριν τελειωσει η αδεια μου γιατι δεν την παλευα... Κατι πρεπει να βρουμε να μας απασχολησει πραγματικα να ξεκολλησουμε. Το πως δεν το ξερω σιγουρα ξερω οτι περναω μεγαλα διαστηματα που το παλευω καλα ομως μολις ακουσω κατι κακο..... Τελειωσα παλι απο την αρχη καταστρεφουμε τις μερες μας ετσι και ειναι πολυτιμες ρε γαμωτο

  13. #58
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    13
    Dm89: ποιοι ειναι οι δικοι σου οι φοβοι; εαν εχω κατι που ξερω οως αντιμετωπιζεται δν αγχωνομαι! Τωρα ομως αυτο που εχω τι ειναι κ ποια ειδικοτητα αναλαμβανει;
    Οσο για τα χαπια, ξερω απο περιπτωσεις φιλων πως εχουν εξαρτηθει απο την αγωγη κ μετα απο καποια διαστηματα δεν τους καλυπτει κ πανε σε επομενη πιο βαρια. Αυτο φοβαμαι μην παθω εξαρτηση και ειμαι ανθρωπος που δεν εχω γενικα εξαρτηση με τπτ (τσιγαρο, αλκοολ κα)
    --
    Geo12, συγκεκριμενα πληρωνομουν για 2 δουλειες εκ των οποιων η μια εληξε η συμβαση αλλα συνεχιζω να τη τρεχω... στην αλλη συνεχιζω αλλα δε νιωθω πια δημιουργικη. Κ οι 2 σχετιζονται μεταξυ τους οποτε ή παραιτουμαι τελειως ή κανω υπομονη μεχρι να ξανακανω συμβαση στη 2η. Το θεμα μου ηταν πως επεσαν πολλα οικονομικα εξοδα μαζεμενα κ τα λεφτα που παιρνω ειναι ελαχιστα. Να σ δωσω να καταλαβεις, μια μερα μετα τον οδοντιατρο που μ ειπε ποσο θα κοστισει η εργασια του, βγαινοντας εβαλα τα κλαμματα σκεπτομενη πως με μισο μισθο δεν θα μ καλυπτονταν τα εξοδα του μηνα. Οσο για τα θεματσ που λες πως επεσαν σε οιμογενεια, εαν ειναι εξω απο τη πορτα του σπιτιου σου απλως πες "δεν μ ενδιαφερει, δεν ασχολουμαι" κ θα νιωσεις πολυ καλυτερα
    --
    Kiss: θυμαμαι πως εχεις το ιδιο προβλημα! Οσο για την επιστροφη σου προσπαθησε τις 5 μερες να κανεις πραγματα που σε ευχαριστουν! Να χαλαρωσεις το μυαλο σου!

  14. #59
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    13
    Geo12 θεματα οπως ποιος ειπε τι. Ποιος εκανε τι κτλ.. εαν ειναι υγειας, καταλαβαινω!

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    235
    Όχι το αγχος δημιουργεί φοβίες μπορεί να δω κατι στην τηλεοραση και να με αγχώσει δεν θελω να μένω μόνος βλεπω συνομηλίκους να έχουν κάνει οικογένειες και παιδακια που εμενα ηταν η χαρα μου και αγχώνομαι αν θα μπορέσω να κανω και αν θα μπορέσω να ανταπεξέλθω γενικα το αγχος με έχει κάνει να χασω την αυτοπεποίθηση μου. Έχω φιλο ο οποίος είχε παρόμοια προβλήματα και επι χρόνια είναι καλα με φαρμακευτική αγωγή. Δεν μπορούσε να πάει ούτε μέχρι το μπανιο μόνος και τωρα ετοιμάζεται να παντρευτεί δεν ξερω βρε παιδια ειμαι πολυ μπερδεμενος

Page 4 of 6 FirstFirst ... 23456 LastLast

Similar Threads

  1. Τι γινονται οι κοτες ελευθερας βοσκης οταν γερασουν;
    By Ορέστης in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 7
    Last Post: 21-03-2018, 14:22
  2. Replies: 10
    Last Post: 09-09-2016, 01:34
  3. Όταν οι σύντροφοι γίνονται «αδελφάκια» στο κρεβάτι
    By Diana1982 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 25
    Last Post: 10-06-2014, 01:56
  4. Replies: 4
    Last Post: 25-06-2012, 18:13
  5. Replies: 13
    Last Post: 30-07-2011, 16:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •