Σφίξιμο στο στηθος - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 48
  1. #16
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Annbae View Post
    Πίεση στο κεντρο του θωρακα που φτανει μέχρι το λαιμο και μου κοβει την ανασα.Μερικες φορες το αισθανομαι ολη μερα.Καποιεσ στιγμες αισθανομαι και ενα γαργαλητο τσουκσιμο δεν μπορω να το περιγραψω. Και ορισμενες φορες με πιανει ζαλαδα

    Σε ποιάνει μετά το φαγητό ή αν έχεις αρκετές ώρες νηστικη;

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    111
    Δεν το εχω παρατηρησει

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    235
    Αντώνη έχεις δικαιο για στηθάγχη. Παντως κοιτά να χαλαρώσεις πριν χειροτερέψει το αγχος σου.Διαχειρισου το τωρα που είναι μικρο

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    111
    Θα προσπαθησω.Ευχαριστω

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    164
    Kαλησπερα Anbae
    Kι εγώ τον τελευταίο καιρό είχα γενικευμένο άγχος και ηρεμουσα μόνο όταν πήγαινα για ύπνο κ όταν σηκωνομουμ το πρωί ένιωθα ένα βάρος με αποτέλεσμα να έχω αναγούλες. Όταν χαλαρώνεις και ηρεμεί σε κάποια φάση της ζωής σου, βγαίνει άγχος. Δηλαδή από παλιό άγχος που είχες ξέσπασε. Προσπάθησε να ασχολείσαι κ μην το σκέφτεσαι κάνε κάτι δημιουργικό κ όμορφο για εσένα να το ξεπεράσεις. Σιγά σιγά θα φτιάξουν τα πράγματα, όπως κ εμένα

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    111
    Καλησπεραααα. Πολυ πιθανο να ειναι απο παλιο αγχος. Γιατι η φετινή χρονιά για μενα ήταν απο αγχος 1000/100. Και εγω τα πρωτα λεπτα που ξυπναω δεν νιωθω κατι αλλα μετα σιγα σιγα ερχεται το σφηξιμο. Θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου. Thanks

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    135
    Το ίδιο ακριβως ένιωθα απο την Τρίτη 11/8 (σαν να περιγράφεις τον πόνο μου, ακριβώς όμως!) και την Πέμπτη πηγα στον καρδιο, όπου δεν μου βρήκε τιποτα και μου ειπε να το ξεχάσω.
    Φυσικα μετά μου πέρασε και στο πρώτο ψιλοστρεσαριμα χθες με έπιασε ξανά.
    Μπορεί να είναι και στομαχικό, οισοφάγος, γιατι το νιωθω γραμμικά στο στήθος.
    Βεβαια οι πονοι στο στηθος, ειδικα αν εχεις καιρο να κανεις καρδιο check , καπνιζεις, πινεις κτλ, καλο ειναι να ελεγχονται ιατρικα.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    111
    Και εμενα τωρα εφυγε μονο δυσπνοιες μου εμειναν. Τσεκ απ σε καρδιολόγο εκανα πριν ενα χρονο και πριν ενα μηνα εκανα καρδιογράφημα σε νοσοκομειο. Δεν καπνίζω, ουτε πινω και στα κιλα μου ειμαι κανονική.

  9. #24
    Καλησπέρα, έχει περάσει καιρός αλλά επειδή έχω και εγώ αυτά τα συμπτώματα μπορεί κάποιος από εσάς να μου πει πως είναι τώρα και τι έκανε τελικα; ξυπνάω και κοιμάμαι με αυτό τον πονο/πίεση στο στηθος. Σε διαφορετικό σημείο κάθε φορα αλλά είναι πραγματικά τρομακτικό. Ώρες ώρες πιστεύω ότι παθαίνω έμφραγμα. Τώρα τελευταία νιώθω και μια πίεση στην πλατη σαν κάποιος να με πατάει με δύναμη και να μην μπορώ να αναπνεύσω καλά. Έχω πάει σε καρδιολόγο, παθολόγο, ενδοκρινολογο,γαστρεντερο� �ογο και τελευταία σε νευρολόγο γιατί έχω απελπιστεί. Το έχω πάνω από 5 μήνες. Όλοι μου είπαν άγχος που εχω σωματοποιησει. Σγη γαστροσκοπηση βρέθηκε ένα μικρό ελκος και ήπια γαστριτιδα αλλά ο γιατρός μου είπε ότι δεν δικαιολογεί πόνο στο στηθος τόσο ψηλά (κάποιες φορές είναι κάτω από την κλειδα άλλες πιο κάτω άλλες στο κέντρο ψηλα).Στις αρχές που δεν τον είχα μονιμο τον πόνο είχα πάθει κάτι κρισεις πανικου μέχρι που έφερα καρδιολόγο στο σπίτι και μου έκανε ηρεμιστικη ένεση. Από τοτε που έγινε μόνιμος ο πόνος απλά ζω μ αυτόν κάθε μέρα και υποφέρω. Ο νευρολόγος μου είπε να πάρω για κάποιες μέρες ζαναξ και μετά ίσως δούμε κάποιο αντικαταθληπτικο. Έχω απελπιστεί ρε παιδιά.. διαβάζω καιρό το φόρουμ και παίρνω δύναμη από αυτά που γράφετε αλλά πραγματικά αυτό το αίσθημα του έχω κάτι πολυ σοβαρό η μένω στον τόπο από καρδιά με σκοτώνει..
    Last edited by Wendy; 23-03-2021 at 19:49. Reason: Ολόκληρο μηνυμα

  10. #25
    Έχω πάει σε καρδιολόγο, παθολόγο, ενδοκρινολογο,γαστρεντερο� �ογο και τελευταία σε νευρολόγο γιατί έχω απελπιστεί. Το έχω πάνω από 5 μήνες. Όλοι μου είπαν άγχος που εχω σωματοποιησει. Σγη γαστροσκοπηση βρέθηκε ένα μικρό ελκος και ήπια γαστριτιδα αλλά ο γιατρός μου είπε ότι δεν δικαιολογεί πόνο στο στηθος τόσο ψηλά (κάποιες φορές είναι κάτω από την κλειδα άλλες πιο κάτω άλλες στο κέντρο ψηλα).Στις αρχές που δεν τον είχα μονιμο τον πόνο είχα πάθει κάτι κρισεις πανικου μέχρι που έφερα καρδιολόγο στο σπίτι και μου έκανε ηρεμιστικη ένεση. Από τοτε που έγινε μόνιμος ο πόνος απλά ζω μ αυτόν κάθε μέρα και υποφέρω. Ο νευρολόγος μου είπε να πάρω για κάποιες μέρες ζαναξ και μετά ίσως δούμε κάποιο αντικαταθληπτικο. Έχω απελπιστεί ρε παιδιά.. διαβάζω καιρό το φόρουμ και παίρνω δύναμη από αυτά που γράφετε αλλά πραγματικά αυτό το αίσθημα του έχω κάτι πολυ σοβαρό η μένω στον τόπο από καρδιά με σκοτώνει..

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Και τι εδειξαν οι εξετασεις?κανανε καποια διαγνωση οι παραπανω γιατροι?

  12. #27
    Για κάποιο λόγο δεν μου εμφανίζει όλο το κείμενο.. Πρέπει να κάνω κατι; προσπάθησα να γράψω το άλλο μισό από κατω αλλά πάλι μου το κοβει

  13. #28
    Έχω πάει σε καρδιολόγο, παθολόγο, ενδοκρινολογο,γαστρεντερο� �ογο και τελευταία σε νευρολόγο γιατί έχω απελπιστεί. Το έχω πάνω από 5 μήνες. Όλοι μου είπαν άγχος που εχω σωματοποιησει. Σγη γαστροσκοπηση βρέθηκε ένα μικρό ελκος και ήπια γαστριτιδα αλλά ο γιατρός μου είπε ότι δεν δικαιολογεί πόνο στο στηθος τόσο ψηλά (κάποιες φορές είναι κάτω από την κλειδα άλλες πιο κάτω άλλες στο κέντρο ψηλα).Στις αρχές που δεν τον είχα μονιμο τον πόνο είχα πάθει κάτι κρισεις πανικου μέχρι που έφερα καρδιολόγο στο σπίτι και μου έκανε ηρεμιστικη ένεση. Από τοτε που έγινε μόνιμος ο πόνος απλά ζω μ αυτόν κάθε μέρα και υποφέρω. Ο νευρολόγος μου είπε να πάρω για κάποιες μέρες ζαναξ και μετά ίσως δούμε κάποιο αντικαταθληπτικο. Έχω απελπιστεί ρε παιδιά.. διαβάζω καιρό το φόρουμ και παίρνω δύναμη από αυτά που γράφετε αλλά πραγματικά αυτό το αίσθημα του έχω κάτι πολυ σοβαρό η μένω στον τόπο από καρδιά με σκοτώνει...

  14. #29
    Τελοσπαντων πήγα και σε νευρολογο εκτός από όλους αυτούς. Όλοι μου είπαν άγχος εκτός από τη γαστροσκοπηση που έδειξε ήπια γαστριτιδα και ελκος αλλά ο γαστρεντερολογος μου είπε δεν δικαιολογειται ο πόνος εκεί ψηλά. Στην αρχή όταν με έπιανε αυτός ο πόνος πάθαινα κρίσεις πανικού αλλά τώρα που έχει γίνει μόνιμος αυτός ο πόνος απλά υποφέρω καθημερινά. Ο νευρολόγος μου είπε να πάρω ζαναξ για λίγες μέρες σαν αγωγή και μετά αν συνεχιστούν οι πονοι κάποιο αντικαταθληπτικο

  15. #30
    Το έχω πάνω από 5 μήνες.. Έχω απελπιστεί ρε παιδιά.. Σας διαβάζω εδώ και πολύ καιρό και παίρνω κουράγιο αλλά μόλις έρχεται αυτό το αίσθημα ότι έχω κάτι πολυ σοβαρό η ότι μένω από καρδιά δεν μπορώ να το διαχειριστώ..

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Σφίξιμο
    By Makis in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 22
    Last Post: 06-07-2019, 13:03
  2. Σφιξιμο στο στηθος και ταχυπαλμιες
    By λουλούδι in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 4
    Last Post: 13-01-2019, 15:33
  3. Σφίξιμο στο στήθος και κόμπος στον λαιμό
    By Comfortablynumb in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 08-09-2018, 13:10
  4. Σφίξιμο στο στήθος κάθε βράδυ μέχρι το πρωι
    By ioannaa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 26-09-2011, 16:43
  5. Σφιξιμο στο στηθος
    By _lydia_ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 09-04-2011, 11:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •