Μούδιασμα στα δάχτυλα όταν κοιμαμαι
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1

    Μούδιασμα στα δάχτυλα όταν κοιμαμαι

    Καλημέρα σε όλους.Πριν από κάποιους μήνες είχα γράψει πάλι,ότι μετά από 8 χρόνια ταλαιπωρούμαι ακόμη με τις φοβίες.Όλα επέστρεψαν ξανά τον Οκτώβρη,όπου άρχισαν πάλι να εχω πολλά σωματικά συμπτώματα.Έτσι ξεκίνησα τις επισκέψεις σε γιατρούς και αρχισα πάλι να κάνω εξετάσεις,όλα καθαρά.Οι νευρολόγοι που πήγα μου είπαν ότι δεν εχω απολύτως τίποτα.Εγώ ομως εχω ένα σύμπτωμα το οποίο με τρομάζει πολύ.Σχεδόν κάθε βράδυ,μπορεί να ξυπνήσω και να είναι μουδιασμένα τα δάχτυλα μου,ποτέ στο ένα χέρι και ποτέ στο άλλο,άλλες φορές μόνο ένα δάχτυλο άλλες φορές δυο και άλλες φορές όλα.Μόλις το κουνήσω αμέσως σε δευτερολεπτα,ξεμουδιαζει και επανέρχεται στο φυσιολογικο.Νιώθω σαν να τρέχει το αίμα ξανά στα δάχτυλα μου,όταν γίνεται αυτό.Πολλές φορές όταν θα ξυπνήσω θα τα εχω είτε σε μπουνιές,είτε κάτω από την κοιλιά μου και γενικώς πλακωμένα.Έχω κάνει ηλεκτρομυογραφημα στα χέρια και ήταν φυσιολογικό.Να τονίσω ότι το παθαίνω μόνο στο ύπνο.Κατά τη διάρκεια της ημέρας δεν μου έχει συμβεί ποτέ.Να τρέξω πάλι στους γιατρούς ή είναι φυσιολογικό από την στάση του ύπνου;Οποιαδήποτε συμβουλή θα ήταν χρήσιμη.Ευχαριστώ!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    211
    Καλημερα.Το παθαινω και εγω αυτο με τα δαχτυλα…Αν κοιμασαι ανασκελα και βαζεις τα χερια σου στην κοιλια σου,οι αγκωνες ακουμπανε στο κρεβατι.Αναμεσα στον αγκωνα περναει ενα νευρο που εκεινη την στιγμη,οπως ο αγκωνας ακουμπαει στο κρεβατι,πιεζεται αυτο το νευρο.Εκει μουδιαζουν τα δυο μικρα δαχτυλα.Στις αλλες περιπτωσεις προφανως τα πλακωνεις περισσοτερο.Προσωπικα εχω πανω απο 15 χρονια πουωτο παθαινω αυτο,αλλα ειναι εντονο οταν ασχολουμαι παραπανω…Προφανως παλι καπου εκει παιζει παλι καποιο γνωστο κολπο του μυαλου μας

  3. #3
    Η αλήθεια είναι οτι το πάθαινα και απο μικρή ηλικία,τύπου απο όταν ήμουν 10 χρόνων,όπως το παθαίνουμε όλοι.Τώρα ειμαι 26 χρόνων.Και σίγουρα το έχω παθει άλλες τόσες φορές.Απλά επειδή δεν είχα δώσει σημασία δεν με ενοχλούσε.Τωρα όμως παρατηρώ τα πάντα,γι’αυτο με φοβίζει

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,927
    ταυτιζομε κι εγω σε αυτο σχεδον καθε μερα εχω μουδιασμένα δάχτυλα απ τον υπνο .τα πλακωνω απ το σωμα μου η απ κουραση γιατι σηκώνω βαρια πραματα κι τα ταλεπορω τα χερια μου .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  5. #5
    Κατά τη διάρκεια της ημέρας το παθαινεις;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,927
    καμια φορα ναι εχει συμβεί κι αυτο μπορει να ειν κι θεμα με κουραση στα χερια η στον αυχένα θεμα που εχω λιγο εγω ενα προβλημα .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,765
    πολλες φορες τα χερια μουδιαζουν οταν κοιμομαστε σε εμβρυακη σταση και πιεζονται τα νευρα.
    εαν κοιμασε ανασκελα και συμβαινει κατι τετοιο πρεπει να κανεις ελεγχο στον αυχενα.

  8. #8
    Έχω κάνει έλεγχο στον αυχενα,έχω θέματα εκεί.Μυοσκελετικά.Ωστόσο θεωρώ ότι αν ήταν από τον αυχενα,θα το πάθαινα όχι μόνο στον ύπνο αλλά και γενικότερα.Το παθαίνω αποκλειστικά και μόνο στον ύπνο.Τις περισσότερες φορές που θα ξύπνησα στον ύπνο,πετυχαίνω τα χέρια μου,σε περίεργη στάση.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    218
    Πολύ συχνά μουδιάζουν τα χέρια μου όταν κοιμάμαι. Ξυπνάω και δεν τα αισθάνομαι και μετά από λίγο φεύγει.

  10. #10
    Και μένα έτσι ακριβώς.Μόλις όμως τα κουνήσω από την άβολη στάση,σε δευτερολεπτα φεύγει και επανέρχεται στο φυσιολογικό.

Similar Threads

  1. Μουδιασμα στα δαχτυλα του χεριου
    By Thanos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 22-02-2023, 09:37
  2. Μουδιασμα στα δαχτυλα
    By Velcoro in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 5
    Last Post: 26-08-2022, 21:18
  3. ΜΟΥΔΙΑΣΜΑ ΣΤΗΝ ΔΕΞΙΑ ΠΑΛΑΜΗ ΚΑΙ ΔΑΧΤΥΛΑ!
    By panagiotiss in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 16
    Last Post: 21-12-2021, 15:52
  4. Replies: 6
    Last Post: 21-12-2018, 21:33
  5. νιώθω οτι πέφτω οταν κοιμάμαι
    By chrissy in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 18-05-2009, 12:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •