Σφίξιμο στο στηθος - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 48 of 48
  1. #46
    Quote Originally Posted by Elli19899 View Post
    Καλησπερα και από εμένα!! Εγώ θα σου πω με τη σειρα μου τα δικά μου μπας και σε βοηθήσω. Ξεκίνησε και εμένα έτσι ακριβώς με βάρος στο στήθος μεγάλο χωρίς να μπορώ να καταλάβω τι είναι εννοείται φόβος μεγάλος κλπ. Γαστροσκόπηση έδειξε πανγαστριτιδα ο γιατρός όμως μου είπε δεν ευθύνεται το στομάχι για όλα αυτά που ένιωθα βάρος κλπ. Δεν το πιστεψα. Κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός. Τα χάπια δεν με έπιασαν. Πήγα σε άλλο γιατρό μου βρήκε και παλινδρόμηση. Ήμουν σίγουρη ότι ειχα βέβαια το ένιωθα. Με βοήθησε πολυ η μαστίχα αν θες μπορείς και εσυ να το δοκιμάσεις. Μετά από καιρό με αγωγή για το στομάχι κλπ με έπιασαν κρίσεις πανικου και εν τέλη έκτακτες. Με βοηθάει πολυ η γιόγκα δεν ξέρω αν σου αρέσει. Οι αναπνοές της είναι πολυ καλές. Επίσης το περπατημα. Η ότι γενικά σε χαλαρώνει. Κάθε ένας είναι διαφορετικός. Προσπάθησε να ακουσεις το σώμα σου και δες αν μπορείς ποτε και τι σε ενοχλεί μέσα στη μέρα. Εγώ άλλοτε το βρίσκω άλλοτε το χάνω. Δεν είμαστε και ρομπότ.
    Σ ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου.. Αυτό με την μαστίχα το κάνω κ εγω! Όπως και γιόγκα αλλά αυτοσχέδια στο σπίτι αναγκαστικά! Είναι και η κατάσταση τέτοια με την καραντίνα που σε εμάς με αγχωδης διαταραχές δεν βοηθάει και πολύ.. Ελπίζω να τελειώσει κάποια στιγμη και να είμαστε όλοι καλύτερα! Το κακό με μένα δεν είναι ότι φοβάμαι τόσο για τον εαυτό μου όσο το ότι έχω μικρό παιδί και είμαι πολλές ώρες μαζί του μόνη μου.. Άραγε περνάει ποτέ αυτό με την κατάλληλη αγωγή η θα το έχω για πάντα μόλις την κοβω; Ξέρω πολλούς στο περιβάλλον μου που για κάποιο ψυχοσωματικο πήραν για κάποιους μήνες αντικαταθληπτικο κ μετά το έκοψαν και όλα καλά. Αλλά απ ότι διαβάζω εδώ μέσα οι περισσότεροι υποτροπιασαν και ξανά τα ίδια.. Θέλω τη ζωή μου πίσω όπως ήμουν πριν λίγους μήνες. Εδώ μπήκα στο νοσοκομείο και υπέγραψα να φύγω μόνη μου γιατί δεν την παλευα εκεί μεσα. Δεν είχα τέτοιους φόβους. Μετά μου βγήκαν

  2. #47
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2023
    Posts
    5
    Διαβάζοντας τα σχόλια αν και αρκετό καιρό μετά,θα ήθελα κι εγώ να γράψω με την σειρά μου ότι η πίεση στο στήθος μου παραμένει εδώ και 2 χρόνια με την προσθήκη διαφόρων άλλων συμπτωμάτων μέσα στον καιρό αυτό.Μετα από πολλές εξετάσεις που όλες ήταν φυσιολογικες(και επανεξετάσεις),όλοι οι γιατροί το αποδίδουν σε χρόνιο άγχος.
    Πλέον προσπαθώ να ζω με αυτό και με οκά τα συμπτώματα,που φυσικά υπάρχουν στιγμές που είναι τόσο έντονα που πάλι με κάνουν να αμφιβάλω αν είναι άγχος.
    Βλέπω αρκετές ίδιες περιπτώσεις με την δίκη μου που επίσης αποδίδονται σε άγχος και ελπίζω κάποια στιγμή με κάποιο τρόπο όλα αυτά να εξαφανιστούν και να ζούμε φυσιολογικά όπως πριν.

  3. #48
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2024
    Posts
    14
    Το παθενω και εγω αυτο ... νιωθω στο στηθος σαν σε πιεζει δαγκανα και να μην σε αφηνει αυτο το παθενω σπανια σε καταστασεις μεγαλου στρες , το παθα παρα πολυ στην εποχη της εξαρχης του covid που αρωσταιναν σχεδον ολοι εκει ασε

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Similar Threads

  1. Σφίξιμο
    By Makis in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 22
    Last Post: 06-07-2019, 13:03
  2. Σφιξιμο στο στηθος και ταχυπαλμιες
    By λουλούδι in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 4
    Last Post: 13-01-2019, 15:33
  3. Σφίξιμο στο στήθος και κόμπος στον λαιμό
    By Comfortablynumb in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 08-09-2018, 13:10
  4. Σφίξιμο στο στήθος κάθε βράδυ μέχρι το πρωι
    By ioannaa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 26-09-2011, 16:43
  5. Σφιξιμο στο στηθος
    By _lydia_ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 09-04-2011, 11:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •