ΑΚΟΜΗ ΑΝΗΣΥΧΩ!!!!!!!!!!!!!!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    246

    ΑΚΟΜΗ ΑΝΗΣΥΧΩ!!!!!!!!!!!!!!!!

    Πριν 2 χρόνια (νομιζω) έτρωγα maltesers και ενα επεσε στο πατωμα. Λογικά, θα μου ηρθε μια σκεψη οτι δεν πρεπει να πεταω το φαγητο και οτι θα πρεπει να το φαω και μπορει να το ειπα στον Θεό αυτό. Ετσι, οπως πηγαινα να το πάρω απο το πάτωμα, μαλλον, το κλώτσησα και κύλησε κάτω απο το ψυγειο. Νομίζω οτι ειχα αγχωθει γιατι μπορει να έκανα υπόσχεση κατα λαθος οτι θα το φαω. Πηρα ενα μαχαιρι και προσπαθουσα να σπρωξω το μαλτεσερ εξω απο το ψυγειο. Δεν τα καταφερα. Θυμαμαι ημουν αγχωμενος για αυτο. Μέχρι εκει. Δεν θυμάμαι κατι άλλο.


    Χθες, έπεσε ένα γαριδάκι σχεδόν, τελειώς κάτω απο το ψυγειο. Με το που το πηρα μου ήρθε ενα αρνητικο συναισθημα. σαν να θυμηθηκα ολα αυτα που περιεγραψα παραπανω. δεν εδωσα σημασια. σκέφτηκα για καλο και για κακο να το πεταξω αλλα μια υποσχεση που ειχα κανει στον Θεό να μην πεταω φαγητο με εμπόδισε και με ανάγκασε να το φαω. Άρχισα να αναλυω το αγχος μου και θυμηθηκα ολα αυτα που περιεγραψα πανω. Ανησυχω τότε, όταν δεν καταφερα να σπρωξω εξω το μαλτεσερ για να το φαω επειδη νομιζα πως έκανα υπόσχεση στον Θεό, μήπως, λόγω άγχους, έκανα μια καινουργια υποσχεση στον Θεό με σκοπο να αναγκασω τον εαυτο μου να σταματησει να αγχωνεται και να παιδευεται με το μαλτεσερ. Σαν να αντικαθιστω την υπόσχεση "πρεπει να το φαω" με το "δεν πρεπει να το φαω" Και ολα αυτα απλα επειδη ημουν πολυ αγχωμενος. Φυσικα, δεν θυμαμαι να εκανα εκ νεου υποσχεση αλλα είναι κατι που συχνα, το κάνω (αν κρινω απο αλλα Ocd περιστατικα) Μπορει να το έκανα και τότε, καθως ημουν πολυ αγχωμενος, αν θυμαμαι καλα.

    Ανησυχώ μήπως, τρώγοντας το γαριδακι, εσπασα αυτη την υποτιθεμενη υπόσχεση. Λογικα, δεν έκανα υποσχεση. Και αν έκανα δεν μετρησε. Και αν μετρησε, ίσως ήταν μονο για το συγκεκριμένο μαλτεσερ. Δηλαδή, αν το ocd μου ελεγε "πρεπει να φας το μαλτεσερ" λογικα η νεα ψυχανγκαστικη υπόσχεση θα ηταν οτι δεν πρεπει να τα φαω. Αρα, μιλαμε παντα μονο για το μαλτεσερ. Αν ομως, στην υποτιθεμενε υποσχεση μιλησα γενικα για ολα τα σνακ που μπορει να πεσουν κατω απο το ψυγειο? ανησυχω μηπως, εκανα την υποτιθεμενη υποσχεση και την εννόησα και μετρησε.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Σε βασανιζει καθε μερα το ιδιο θεμα πανω κατω.τρως ολη σου την ενεργεια σε κατι που για τον υπολοιπο κοσμο ειναι εντελως ασημαντο.παιρνεις φαρμακευτικη αγωγη;πας σε ψυχολογο;

Similar Threads

  1. Ανησυχώ...
    By Μαράλ in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 66
    Last Post: 06-11-2014, 20:23
  2. Να ανησυχώ;
    By sullengirl_deleted in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 10-05-2013, 07:19
  3. ανησυχω....
    By 2sweet2b4go10_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 4
    Last Post: 03-09-2006, 09:45
  4. Ανησυχώ
    By aporia in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 11-06-2005, 02:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •