Είναι υγιές να είμαστε οκ με το σώμα μας; Βοηθήστε.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 39
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    528

    Είναι υγιές να είμαστε οκ με το σώμα μας; Βοηθήστε.

    Είδα αυτό το βίντεο. Νιώθει καλά με το σώμα της κατά την ίδια. Είναι υγιές ή άρρωστο να νιώθουμε καλά στο πετσί μας; Ή είναι άρρωστο γιατί τρίβονται τα μπούτια της, δεν μπορεί να τρέξει γρήγορα και λαχανιάζει; Μπορεί να μη θέλει να τρέξει γρήγορα, να έχει μεγαλύτερη σημασία από το να τρέχει σε μαραθώνιο. Τι την κάνει άρρωστη που θέλει σωτηρία και μάλιστα κάποιες φορές κάποιοι της την έχουν "προσφέρει" με κακοποίηση; Έχει δίκιο να ζητάει αυτό που ζητάει, υγεία (καλά στο πετσί μου) και όχι fat shaming;
    https://www.youtube.com/watch?v=OaaV-F5_3zk
    Κατά τον Δαίμονα Εαυτού

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    528
    Βοηθήστε να καταλάβω, μπορεί να κάνω κακό στον εαυτό μου αν συνεχίσω να τρώω χωρίς να σκέφτομαι, χμμμ, αν δεν αρέσω τι θα απογίνω; Μπορεί να είναι δική μου απόφαση το τι θα κάνω με το σώμα μου ή μπορείτε να με βοηθήσετε σε αυτό, δίνοντάς μου άλλες οπτικές του προβλήματος του να είσαι εντάξει (γιατί μπορεί να μην είμαι). Μπορεί να πρέπει να μην είμαι έτσι, αλλά αλλιώς.
    Κατά τον Δαίμονα Εαυτού

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Το να αρέσεις στους άλλους είναι η μία όψη του νομίσματος. Η άλλη είναι η αυτο-εικόνα, αν δηλαδή αρέσεις εσύ στον εαυτό σου. Αυτό είναι το βασικό, όπως επίσης και η υγεία. Γενικά όταν το φαγητό ξεπερνάει την απόλαυση και γίνεται εμμονή, κάτι άλλο κρύβεται από πίσω...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    528
    Τι να κρύβεται άραγε; Κάνω τώρα εγώ έναν παραλληλισμό, έναν ορθολογισμό, έναν εξοστρακισμόν (είναι και της μόδας οι εξορκισμοί όπως και οι εξοστρακισμοί). Αν αρέσω σε μένα, η εμμονή που κρύβεται, δε μου προκαλεί προβλήματα στην καθημερινότητά μου. Παρολαυτά δε θα αρέσω. Να κόψω το μισό μου στομάχι μπας και το καταφέρω; (χειρουργείο).
    Κατά τον Δαίμονα Εαυτού

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Αν δε σε νοιάζει να αρέσεις, προφανώς δεν ανησυχείς για το τι θα απογίνεις. Σωστά;

    Το στομάχι δεν είναι πίτσα να κόβεις το μισό. Αυτές είναι σοβαρές επεμβάσεις.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    528
    Σωστά για τη σοβαρότητα. Καμιά φορά η κακοποίηση, η κριτική και η επιθυμία να αρέσουμε μπορεί να μετρήσει περισσότερο από το να τα κακαρώσεις πάνω σε ένα χειρουργικό τραπέζι. Ή μπορεί να μετρήσει περισσότερο πάλι και να αρχίσω να καταπίνω διάφορα, ή να μετρήσει περισσότερο και να αρχίσω να τρέχω σε ψυχιάτρους να λύσω το θέμα, γιατί το θέμα δεν είμαι μόνο εγώ αλλά και η κοινωνία. Βέβαια, δε θα πάει η κοινωνία να κόψει ποτέ το μισό της στομάχι, το αχόρταγο, κι έτσι μπορεί τελικά να το κόψω εγώ. Αναρωτιέμαι. Βρίσκομαι σε δίλημμα, εγώ ή η κοινωνία;
    Κατά τον Δαίμονα Εαυτού

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Δε βλέπω κάποιο δίλημμα.
    Το τι θα κάνεις για σένα, είναι το μόνο που μπορείς να επιλέξεις. Η κοινωνία, οι άλλοι, είναι κάτι που δεν ελέγχεις, εκτός αν είσαι influencer (άλλη μια λέξη του συρμού) και πάλι λίγα πράγματα μπορείς να επηρεάσεις.
    Το θέμα είναι να βρεις την ισορροπία ανάμεσα στο ανήκειν και στην αυθεντικότητα εαυτού.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    528
    Δε βλέπεις κανένα δίλημμα στο ότι άνθρωποι προτιμούν να ρισκάρουν να πεθάνουν για να αδυνατίσουν ενώ μπορεί να μην έχουν παρά μία διαφορά αισθητικής από την κοινωνική πλειοψηφία; Τι σημαίνει ανήκειν; Πώς το εννοιοδοτείς;
    Κατά τον Δαίμονα Εαυτού

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Αν αναφέρεσαι στη νευρική ανορεξία, τα αίτια είναι πιό βαθιά από την κοινωνική αποδοχή.
    Το ανήκειν είναι η αίσθηση του οτι είσαι μέλος μιας κοινωνικής ομάδας. Το πρόβλημα είναι οτι κάποιοι προχωρούν στη συμμόρφωση με τους κανόνες της ομάδας με κόστος την απώλεια της ατομικότητάς τους

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    528
    Κοινωνική ομάδα μπορεί να είναι όμως και οι άνθρωποι με περισσότερο βάρος απ'το κοινωνικά αποδεκτό. Ή με λιγότερο, ή γενικά εκτός του μέσου όρου. Οι ομάδες αυτές δεν είναι σε σύγκρουση με την πλειοψηφία της κοινωνίας; Έχουν τα ίδια συμφέροντα ως προς την ύπαρξή τους; Με βοηθάει να βρίσκω γνώμες .
    Κατά τον Δαίμονα Εαυτού

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Ομάδα είναι και μιά παιδική συμμορία. Σαφώς οι σκοποί και οι αξίες μιας ομάδας δεν ταυτίζονται κατ ανάγκη με το εκείνες της πλειοψηφίας.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    528
    Και τι συμβαίνει όταν δεν ταυτίζονται; Ποιο είναι το επόμενο; (b.t.w. δεν το λες και αξία της κοινωνίας να θέλει να είμαι σώνει και καλά ό,τι αυτή θέλει να είμαι, δικτατορία το λες). Αφήνεις την κοινωνία να σε σπρώξει σε αυτοκαταστροφικές "λύσεις" ή κάνεις ό,τι κάνει η κοπέλα στο βίντεο, αντεπίθεση; Ποια είναι άραγε η υγιής αντίδραση; Γιατί θα υπάρξει αντίδραση, κι αυτή θα πάρει τη μορφή που το άτομο θα ορίσει.
    Κατά τον Δαίμονα Εαυτού

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by BlackCoral View Post
    Και τι συμβαίνει όταν δεν ταυτίζονται; Ποιο είναι το επόμενο; (b.t.w. δεν το λες και αξία της κοινωνίας να θέλει να είμαι σώνει και καλά ό,τι αυτή θέλει να είμαι, δικτατορία το λες). Αφήνεις την κοινωνία να σε σπρώξει σε αυτοκαταστροφικές "λύσεις" ή κάνεις ό,τι κάνει η κοπέλα στο βίντεο, αντεπίθεση; Ποια είναι άραγε η υγιής αντίδραση; Γιατί θα υπάρξει αντίδραση, κι αυτή θα πάρει τη μορφή που το άτομο θα ορίσει.
    Εδώ ελλοχεύει μεγάλος κίνδυνος. Το θέμα δεν είναι να ενεργήσει η κοπέλα με σκοπό την αντίδραση στη δικτατορία της κοινωνίας, γιατί πάλι ετεροπροσδιορίζεται. Είναι σαν τους μπαχαλάκηδες, που εκκινούνται μόνον από διάθεση αντίδρασης.
    Αν η κοινωνία θέλει τις γυναίκες αδύνατες, η κοπέλα δεν θα κερδίσει τίποτα με το να γίνει τετράπαχη μόνο από αντίδραση. Πρέπει να ενεργήσει σα να μην υπήρχε η κοινωνική αυτή νόρμα, με γνώμονα τι είναι καλό για τη ίδια, όχι τι είναι κακό για την κοινωνία...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    528
    Το "τετράπαχη" μπορεί επίσης να εμπεριέχει κρίση της κοινωνίας της οποίας είσαι μέρος. Και είμαι. Ποιος ορίζει το φυσιολογικό; Πως αλλάζει το φυσιολογικό ανά τους αιώνες, τις συγκεκριμένες κοινωνίες και τα πρότυπά τους, πώς αλλάζει ανάλογα σε ποιες ομάδες ακόμη σεξουαλικές ανήκουμε; Υπάρχει το BBW (Big Beautiful Women) και το ΒΒΜ, men, που συνυπάρχουν σώματα και επιθυμίες εκεί, είναι άρρωστες αυτές οι επιθυμίες; Είναι αφύσικες; Κρατάμε εκτός αν είμαστε σε αυτό το κομμάτι, το ερώτημα ισχύει.
    Κατά τον Δαίμονα Εαυτού

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by BlackCoral View Post
    Το "τετράπαχη" μπορεί επίσης να εμπεριέχει κρίση της κοινωνίας της οποίας είσαι μέρος. Και είμαι. Ποιος ορίζει το φυσιολογικό; Πως αλλάζει το φυσιολογικό ανά τους αιώνες, τις συγκεκριμένες κοινωνίες και τα πρότυπά τους, πώς αλλάζει ανάλογα σε ποιες ομάδες ακόμη σεξουαλικές ανήκουμε; Υπάρχει το BBW (Big Beautiful Women), που συνυπάρχουν σώματα και επιθυμίες εκεί, είναι άρρωστες αυτές οι επιθυμίες; Είναι αφύσικες; Κρατάμε εκτός αν είμαστε σε αυτό το κομμάτι, το ερώτημα ισχύει.
    Η λέξη που χρησιμοποίησα δεν είχε αξιακό χαρακτήρα. Μην κολλάς σε αυτό. Αν δεν υπήρχε το κοινωνικό πρότυπο της αδύνατης, η συγκεκριμένη κοπέλα θα ήταν ευχαριστημένη πχ. με 100 κιλά σωματικού βάρους. Αν από αντίδραση πάει στο 150 κιλά, τότε παίζει το παιχνίδι της κοινωνίας που η ίδια καταγγέλλει.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Ειναι μονοδρομος η μου φενεται...?ολο αυτο που ζουμε ?ειμαστε νομιμοι ναρκομανεις και
    By Confused889 in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 2
    Last Post: 09-12-2018, 16:16
  2. Ειμαστε πολλοι τελικα.....αλλα ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΔΩ ???
    By True lie in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 4
    Last Post: 18-09-2017, 01:21
  3. Οταν ολο το σωμα ουρλιαζει στο ειναι μας οτι ειναι λαθος οι επιλογες μας ...
    By viki38 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 41
    Last Post: 13-10-2015, 11:42
  4. Replies: 18
    Last Post: 21-08-2015, 22:22
  5. ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΜΜΟΝΕΣ ΜΕ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ Κ ΤΟ ΣΩΜΑ ΨΥΧΑΝΑΓΚΑΣΜΟΙ?
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 22-06-2012, 13:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •