Είναι υγιές να είμαστε οκ με το σώμα μας; Βοηθήστε. - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 39 of 39
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    528
    Επίσης, θα ήθελα να σκεφτείτε ότι η γυναίκα αυτή, πετροβολείται κυριολεκτικά από ένα σωρό κανάλια στο youtube, σε εκπομπές, σε μέσα μαζικής ενημέρωσης γενικά και σε ιντερνετικά μέσα, με πολύ σκληρούς χαρακτηρισμούς. Ένας αθλητοφασίστας την αποκάλεσε "ζελατινοειδή μάζα κρέατος". Όχι μόνο είναι κακοποίηση, αποκλείεται ποτέ να έχει θετικά αποτελέσματα, αντίθετα μπορεί να εξοντώσει ψυχολογικά ανθρώπους. Η λύση της λοιπόν ήταν αυτή, δε θα σε αφήσω. Πολλοί σκέφτονται ότι καθώς αλλάζει το ποσοστό πληθυσμιακά, η αναλογία υπέρβαρων με λεπτών ή μεσαίου βάρους ανθρώπων, η βιομηχανία της μόδας αρπάζει την ευκαιρία φυσικά και τροποποιεί την μέχρι τώρα τακτική της (που ήταν να σπρώχνει μοντέλα προς τη νευρική ανορεξία). Θα συμφωνήσω, ωστόσο την αρχή την έκανε η ίδια, ήταν δική της πρωτοβουλία όπως και άλλων γυναικών και ανδρών να βρουν μέσα στο κίνημα αυτό την ιστορία που τους μίλησε και κάτι που τους έκανε να αισθάνονται καλύτερα με το κορμί τους.
    Κατά τον Δαίμονα Εαυτού

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by BlackCoral View Post
    Επίσης, θα ήθελα να σκεφτείτε ότι η γυναίκα αυτή, πετροβολείται κυριολεκτικά από ένα σωρό κανάλια στο youtube, σε εκπομπές, σε μέσα μαζικής ενημέρωσης γενικά και σε ιντερνετικά μέσα, με πολύ σκληρούς χαρακτηρισμούς. Ένας αθλητοφασίστας την αποκάλεσε "ζελατινοειδή μάζα κρέατος". Όχι μόνο είναι κακοποίηση, αποκλείεται ποτέ να έχει θετικά αποτελέσματα, αντίθετα μπορεί να εξοντώσει ψυχολογικά ανθρώπους. Η λύση της λοιπόν ήταν αυτή, δε θα σε αφήσω. Πολλοί σκέφτονται ότι καθώς αλλάζει το ποσοστό πληθυσμιακά, η αναλογία υπέρβαρων με λεπτών ή μεσαίου βάρους ανθρώπων, η βιομηχανία της μόδας αρπάζει την ευκαιρία φυσικά και τροποποιεί την μέχρι τώρα τακτική της (που ήταν να σπρώχνει μοντέλα προς τη νευρική ανορεξία). Θα συμφωνήσω, ωστόσο την αρχή την έκανε η ίδια, ήταν δική της πρωτοβουλία όπως και άλλων γυναικών και ανδρών να βρουν μέσα στο κίνημα αυτό την ιστορία που τους μίλησε και κάτι που τους έκανε να αισθάνονται καλύτερα με το κορμί τους.
    Just for the record, μου αρέσουν οι ζουμπουρλές

    Νομίζω πως είναι πολλοί οι άντρες που προτιμούν τις γυναίκες με "πιασίματα". Άλλωστε, όταν μια γυναίκα νιώθει καλά με το σώμα της, εκπέμπει έναν ερωτισμό που την κάνει επιθυμητή. Το ίδιο ισχύει και για τους άντρες, βέβαια.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Εαν εκεινη αισθανεται καλα με το σωμα της,ΔΕΝ πεφτει λογος σε κανεναν.Εγω πολλες φορες γελαω με κατι ψωνια που το παιζουν μοντελακια ,η ακομα και με κατι σφιχτες με ξυρισμενα στερνα που πασαλειβονται με baby oil στην παραλια και καθονται στον ηλιο ολη μερα...μου θυμιζουν τηγανιτα αυγα.Η μονη ενσταση μου ειναι η παχυσαρκια να μην ειναι παθολογικου τυπου.(Βουλωμενες στεφανιαιες,καρωτιδες,διαβ ητης κλπ.) Εκει υπαρχει θεμα.

  4. #34
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Καθόλου υγιές και όσο φοράει μοντέρνα και καλό σιδερωμένα ρούχα κ μαλλί στην εντέλεια, έχει κάνει κ τατουάζ τρομάρα της, νιώθει αποδεκτή.Τσιτσιδη όμως μην την δεις. Το σώμα όμως δε θ αντέξει θα βγουν προβλήματα υγειας

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Είναι πολύ υγιές να είσαι εντάξει με το σώμα σου, αλλά μπορεί το σώμα σου να μην είναι υγιές και αργότερα να μην είσαι καθόλου εντάξει με το σώμα σου πια.

    Επιλογή του καθενός πως τα βλέπει αυτά τα θέματα και πως τα χειρίζεται και συμφωνώ ότι δεν έχουμε καμια δουλειά να κρίνουμε τον άλλον μόνο από ένα χαρακτηριστικό του. Η ένστασή μου είναι ότι το να προβάλει μία παχυσαρκία 3ου βαθμού σαν κάτι που δεν τρέχει και τίποτα, είναι σαν να λες δεν έχει κάτι κι ο άλλος που είναι αλκοολικός, ας το προβάλουμε λες και δεν τρέχει τίποτα. Άλλο η αφύπνιση πάνω στον σεβασμό στην διαφορετικότητα του άλλου, κι άλλο η προβολή αυτής της διαφορετικότητας σαν κάτι το επιθυμητό κατα κάποιο τρόπο. Άλλο κάποιος να γουστάρει να κάνει μία κατάχρηση στο αλκοόλ μια εποχή της ζωής του ή να πίνει δυο τρια ποτάκια παραπάνω κι άλλο να σέρνεται με διαλυμένα συκώτια. Επιλογή του ή ίσως κάτι τον οδήγησε εκεί, δική του δουλειά τι θα κάνει με το θέμα του και την υγεία του, δεν θα τον κρίνουμε σαν άνθρωπο μόνο από αυτό, δεν θα τον αναγκάσουμε να κάνει κάτι με το ζόρι, ωστόσο δεν θα το προβάλλουμε και σαν υγιές πρότυπο. Και είναι επίσης σεβαστό αν κάποιοι γύρω δεν τον δέχονται όπως είναι και απομακρυνθούν.
    Όπως επιλογή του άλλου είναι να γίνεται λιώμα, επιλογή και του παράλλου είναι να θέλει δίπλα του κάποιον νηφάλιο να ζει μαζί του ή να βγαίνει με φίλους που μπορεί να συζητήσει και να περάσει όμορφα χωρίς να έχει κάποιον που μεθάει και λέει βλακείες ή να τσακώνεται και να πρέπει να τον έχουν στο νου τους μην κάνει κακό στον εαυτό του ή τους βάλει κι αυτούς σε μπελάδες. Έτσι και κάποιος αν θέλει να πηγαίνει μία εκδρομή πεζοπορίας και η άλλη δεν μπορεί να πάρει τα πόδια της, αν θέλει να πηγαίνει με τους φίλους του για τζόκινγκ και στο γυμναστήριο κι έχει μία ενεργή σωματικά ζωή που θέλει να μοιράζεται με τους φίλους του, μπορεί να απομακρυνθεί από την κοπέλα στο video κι αυτή δεν θα πρέπει να το πάρει ως απόρριψη. Ή αν έχει το ζωνάρι της λυμένο για καβγά (δεν λέω ότι το έχει, υποθετικά μιλάω) με όποιον δεν συμφωνεί μαζί της ή κάνει το παραμικρό σχόλιο περί διατροφής κτλ, πάλι κουραστικό μπορεί να είναι. Δεν είναι όλα μαύρο ή άσπρο.
    Το bulling κι όλα αυτά είναι εντελώς απαράδεκτα και το τονίζω και σαφέστατα η κοπέλα θα έχει φίλους και σύντροφο με κοινά ενδιαφέροντα που μπορούν να συζητάνε και να κάνουν πράγματα μαζί, θα έχει ζωή όπως όλος ο κόσμος, αλλά επειδή το συγκεκριμένο θέμα την έχει τσούξει στο παρελθόν να το κάνει και σημαία, εκεί δεν συμφωνώ.

    Εγώ μια ζωή είμαι κάπου στο υπέρβαρο με βαθμό παχυσαρκίας 1 και πολύ κακώς με έχω συνηθίσει και εμφανισιακά με νοιώθω εντάξει. Τους τελευταίους 2-3 μήνες παίζω προς βαθμό παχυσαρκίας 2 για διάφορους λόγους και το συνειδητοποίησα πριν λίγες μέρες που ζυγίστηκα μετά από πολύ καιρό. Δεν είχα δώσει σημασία και δεν το έβλεπα πάνω μου. Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και υγιές. Με ύψος γύρω στο 1.82, αν πήγαινα γύρω στα 92 κιλά νομίζω ότι θα ήταν το τέλειο για εμένα κι από θέμα υγείας, πιθανόν κι από εμφάνισης για τους περισσότερους. Επειδή λοιπόν είμαι δραστήρια στην καθημερινότητά μου, τώρα που μιλάμε και είμαι στα 105, δεν με απασχολεί και τόσο πολύ το ζήτημα των κιλών. Όμως τώρα που σιγά σιγά φτάνω τα 40 και με την κωλοζέστη και την ορθοστασία το βράδυ συνειδητοποιώ ότι για πρώτη φορά τα πόδια μου κάθε μέρα έχουν γίνει τούμπανο, λογικό είναι να αρχίζω να προβληματίζομαι ότι δεν είναι και τόσο υγιής αυτή η κατάσταση και αργότερα σε πιο μεγάλη ηλικία μπορεί να έχω προβλήματα. Ε, δεν θα βγω να διατυμπανίσω τι ωραία τι καλά, γίνετε όλοι κι όλες σαν εμένα, θα σας κάνω πασαρέλα!


    Έχω περιέργεια να δω αυτή την κοπέλα ή παρόμοιες περιπτώσεις σε 10-15 χρόνια αν θα λένε τα ίδια ή και σε τι κατάσταση θα βρίσκονται...

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by el.gre View Post
    Καθόλου υγιές και όσο φοράει μοντέρνα και καλό σιδερωμένα ρούχα κ μαλλί στην εντέλεια, έχει κάνει κ τατουάζ τρομάρα της, νιώθει αποδεκτή.Τσιτσιδη όμως μην την δεις. Το σώμα όμως δε θ αντέξει θα βγουν προβλήματα υγειας
    Για το μην την δεις γυμνή κτλ, είναι σχετικό και θέμα γούστου. Δεν ακολουθεί όλος ο κόσμος τα καθιερωμένα πρότυπα ομορφιάς, αντίθετα υπάρχει ένα πολύ μεγαλύτερο ποσοστό από αυτό που πιστεύεις που αποκλίνει από αυτά τα πρότυπα στα γούστα του.
    Υπάρχει πολύς κόσμος που γoυστάρει bbw (big beautiful women), ακόμα και ειδικευμένα sites γνωριμιών και τσόντες.

    Για εμένα το βασικότερο όπως είπα, είναι η ισορροπία μεταξύ ψυχολογίας/αυτοπεποίθησης και υγείας. Η αλήθεια είναι κάπου στη μέση. Δεν υπάρχει λόγος να απολογείσαι στον καθέναν για αυτό που είσαι και δεν έχει δουλειά ο καθένας να ασχολείται μαζί σου αρνητικά, αλλά δεν μπορεί να εθελοτυφλείς ότι όλα είναι ωραία και καλά σε κάτι που σε πάει ντουγρού σε καρδιακά, διαβήτες και δεν συμμαζεύεται, ούτε να θες να ασχολείται ο καθένας μόνο θετικά επειδή έτσι το νοιώθεις εσύ.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Ένα είναι να υπερασπίζεσαι τις επιλογές σου.
    Ένα δεύτερο είναι να ζητάς από τους άλλους να τις/σε αποδεχτούν.
    Ένα τρίτο είναι να λανσάρεις τις επιλογές σου σαν εναλλακτικό τρόπο ζωής
    Ένα τέταρτο είναι να προσηλυτίζεις τους άλλους να τις ασπαστούν.

    Υπάρχει μια διαβάθμιση σε όλο αυτό. Σίγουρα θεωρώ το τέταρτο απαράδεκτο. Το τρίτο παίζει, αλλά θα πρέπει να είσαι σε θέση να δεχτείς κριτική και να αντιπαραθέσεις επιχειρήματα. Το δεύτερο είναι θεμιτό, αλλά πρέπει να είσαι προετοιμασμένη/ος να απομακρύνεις κάποιους από κοντά σου. Ε, το πρώτο το θεωρώ αυτονόητο.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Το έθεσες ωραία.

  9. #39
    Unchained
    Guest
    Όχι. Δεν πρέπει να είσαι έτσι. Όχι για τους άλλους αλλά για 'σένα. Πρέπει να τρέφεις το μυαλό και το σώμα σου σωστά και να παίρνεις ευθύνες. Δυστυχώς στην Ελλάδα έχουμε μεγαλώσει τρώγοντας σαχλαμάρες και για αυτό πλέον παθαίνει ο κόσμος διαβήτη, καρδιά και καρκίνους(πέρα από το κάπνισμα).
    Αν θέλεις να ακούς να σου λένε ότι είναι εντάξει να είσαι έτσι δεν θα αλλάξει τίποτα προς το καλό - γιατί δεν είναι εντάξει.
    Τρώγε σωστά, γυμνάσου τουλάχιστον 3-4 φορές την εβδομάδα κ κόψε την ζάχαρη. Θα δεις πόσο πιο ωραία θα νιώθεις μετά από ένα διάστημα. Δεν θα θέλεις ποτέ να ξαναγυρίσεις σε αυτό το σώμα και τις συνήθειες που έχεις τώρα. Δοκίμασε το κ αν έχω λάθος; σου βγάζω το καπέλο.
    Είμαι γυμναστής και γράφω βιβλίο για διατροφή κ γυμναστική για να ξέρεις ότι δεν γράφω ότι μου κατέβει.
    Καλή δύναμη

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. Ειναι μονοδρομος η μου φενεται...?ολο αυτο που ζουμε ?ειμαστε νομιμοι ναρκομανεις και
    By Confused889 in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 2
    Last Post: 09-12-2018, 16:16
  2. Ειμαστε πολλοι τελικα.....αλλα ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΔΩ ???
    By True lie in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 4
    Last Post: 18-09-2017, 01:21
  3. Οταν ολο το σωμα ουρλιαζει στο ειναι μας οτι ειναι λαθος οι επιλογες μας ...
    By viki38 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 41
    Last Post: 13-10-2015, 11:42
  4. Replies: 18
    Last Post: 21-08-2015, 22:22
  5. ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΜΜΟΝΕΣ ΜΕ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ Κ ΤΟ ΣΩΜΑ ΨΥΧΑΝΑΓΚΑΣΜΟΙ?
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 22-06-2012, 13:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •