Είναι υγιές να είμαστε οκ με το σώμα μας; Βοηθήστε. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 39
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    528
    Η αντίδρασή της ποιον βαραίνει; Την ίδια ή την κοινωνία; Ποιος φταίει για την αντίδρασή της; Ξέρεις, υπάρχουν φάρμακα που προκαλούν μεγάλη αύξηση βάρους, και κάποια είναι ψυχιατρικά, θα το έχεις διαβάσει κι εδώ στο φόρουμ.
    Αν πάσχει από μία νόσο ή γενετική κατάσταση που φορτώνει κιλά; (πολυκυστικές ωοθήκες, κίρρωση του ήπατος, ακρομεγαλία, Prader-Wili syndrome και άλλα), τι γίνεται εκεί; Όταν κάποιος έχει υποστεί βία για το πώς δείχνει, πώς θέλεις να είμαι εγώ ή εσύ πού είμαστε αρμόδιοι να κρίνουμε με ποιον τρόπο θα φερθεί, ή με ποιον τρόπο θα απελευθερωθεί από το τι έχει βιώσει; Εξ ου και το παραπάνω κίνημα. Ποια είμαι εγώ που θα της πω, ξέρεις, είσαι άρρωστη κι ας σε δέρνανε τα παιδάκια στο σχολείο, κι ας σε δουλεύανε στον δρόμο, κι ας έκλαιγες νυχτες ολόκληρες στο δωμάτιό σου. Ποιοι είμαστε όλοι και ποια είναι η κοινωνία. Και χέστηκα για την αισθητική της. Την είδαμε κι αυτήν την κοινωνική αισθητική. Ένα μάτσο πρόβατα που καθοδηγούνται από τον κάθε ηλίθιο, ως πρόβατα.
    Κατά τον Δαίμονα Εαυτού

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by BlackCoral View Post
    Η αντίδρασή της ποιον βαραίνει; Την ίδια ή την κοινωνία; Ποιος φταίει για την αντίδρασή της;
    Ισχυρίζομαι πως η αντίδρασή της είναι επιλογή της. Και σαν επιλογή, βαραίνει την ίδια.

  3. #18
    ΔΙκαιολογιες για να σαβουρωνει

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by gianis16 View Post
    ΔΙκαιολογιες για να σαβουρωνει
    Αχαχαχα... κακιούλες

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    528
    Quote Originally Posted by gianis16 View Post
    ΔΙκαιολογιες για να σαβουρωνει
    Βαθύ και εμπεριστατωμένο επιχείρημα που δείχνει πραγματικά ένα μορφωτικό επίπεδο που συγκινεί και προβληματίζει. Νοτ.
    Κατά τον Δαίμονα Εαυτού

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    528
    Quote Originally Posted by proteus View Post
    Ισχυρίζομαι πως η αντίδρασή της είναι επιλογή της. Και σαν επιλογή, βαραίνει την ίδια.
    Σαν επιλογή βαραίνει την ίδια αλλά αφήνεις κάτι στην απέξω (βολικά θα έλεγα). Την κοινωνία (και με αυτήν και ό,τι την περιλαμβάνει, τομείς που συμβαδίζουν με τα κριτήριά της και τα θέτουν σε εφαρμογή, σκέψου εσύ ποιοι είναι αυτοί οι τομείς).
    Κατά τον Δαίμονα Εαυτού

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    528
    Quote Originally Posted by proteus View Post
    Αχαχαχα... κακιούλες
    Δεν είναι κακιούλες. Είναι έλλειψη σύνθετης σκέψης. Είναι ευκολία. Είναι κάνω ό,τι κάνουν οι άλλοι. Ο τέλειος οπαδός.
    Κατά τον Δαίμονα Εαυτού

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by BlackCoral View Post
    Η αντίδρασή της ποιον βαραίνει; Την ίδια ή την κοινωνία; Ποιος φταίει για την αντίδρασή της; Ξέρεις, υπάρχουν φάρμακα που προκαλούν μεγάλη αύξηση βάρους, και κάποια είναι ψυχιατρικά, θα το έχεις διαβάσει κι εδώ στο φόρουμ.
    Αν πάσχει από μία νόσο ή γενετική κατάσταση που φορτώνει κιλά; (πολυκυστικές ωοθήκες, κίρρωση του ήπατος, ακρομεγαλία, Prader-Wili syndrome και άλλα), τι γίνεται εκεί; Όταν κάποιος έχει υποστεί βία για το πώς δείχνει, πώς θέλεις να είμαι εγώ ή εσύ πού είμαστε αρμόδιοι να κρίνουμε με ποιον τρόπο θα φερθεί, ή με ποιον τρόπο θα απελευθερωθεί από το τι έχει βιώσει; Εξ ου και το παραπάνω κίνημα. Ποια είμαι εγώ που θα της πω, ξέρεις, είσαι άρρωστη κι ας σε δέρνανε τα παιδάκια στο σχολείο, κι ας σε δουλεύανε στον δρόμο, κι ας έκλαιγες νυχτες ολόκληρες στο δωμάτιό σου. Ποιοι είμαστε όλοι και ποια είναι η κοινωνία. Και χέστηκα για την αισθητική της. Την είδαμε κι αυτήν την κοινωνική αισθητική. Ένα μάτσο πρόβατα που καθοδηγούνται από τον κάθε ηλίθιο, ως πρόβατα.
    Ωραία, και τι προτείνεις να κάνει; Να κάθεται και να κλαίει τη μοίρα της, να γκρινιάζει επειδή φταίει η κοινωνία η άτιμη; Πού θα τη βγάλει αυτό;. "Ναι, η κοινωνία φταίει, από εδώ και πέρα όμως αναλαμβάνω εγώ". Αυτό σημαίνει "παίρνω τη ζωή μου στα χέρια μου". Διαφορετικά ζω τη ζωή που η κοινωνία επέλεξε για μένα. Αυτό θέλω;

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    528
    Είναι γκρίνια το παραπάνω κίνημα; Έτσι το βλέπεις; Μα ανέλαβε, καθόλου δεν κλαίγεται. Εκτός αν είδες κάναν θρήνο στο βίντεο που δεν τον αντιλήφθηκα εγώ. Εγώ βλέπω άλλα. Εκτός αν τον ακτιβισμό τον θεωρείς γκρίνια και όχι πήρε τη ζωή της στα χέρια της.
    Κατά τον Δαίμονα Εαυτού

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by BlackCoral View Post
    Είναι γκρίνια το παραπάνω κίνημα; Έτσι το βλέπεις; Μα ανέλαβε, καθόλου δεν κλαίγεται. Εκτός αν είδες κάναν θρήνο στο βίντεο που δεν τον αντιλήφθηκα εγώ. Εγώ βλέπω άλλα. Ούτε γκρινιάζει, εκτός αν τον ακτιβισμό τον θεωρείς...γκρίνια.
    Από εδώ που είμαι δε μπορώ να δω βιντεο . Θα το δω το απόγευμα.
    Αν είναι έτσι, μπράβο της. Πήρε τη ζωή της στα χέρια της...

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    528
    Άρα φτάσαμε σε ένα κοινό συμπέρασμα. Καλά κάνει, και είναι υγιής όσο υποστηρίζει τον εαυτό της και τα συμφέροντα της, άσχετα με τα πρότυπα. Ναι; Και μπράβο της.
    Κατά τον Δαίμονα Εαυτού

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by BlackCoral View Post
    Άρα φτάσαμε σε ένα κοινό συμπέρασμα. Καλά κάνει, και είναι υγιής όσο υποστηρίζει τον εαυτό της και τα συμφέροντα της, άσχετα με τα πρότυπα. Ναι; Και μπράβο της.
    Συμφωνήσαμε;
    Δεν το πιστεύω! Αχαχαχααχ

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,744
    κακα τα ψεμματα οι περισσοτεροι χοντροι τρωνε τον αγλεορα αλλα δεν το παραδεχονται. βεβαια υπαρχουν και μερικοι που εχουν την αυτογνωσια οτι τρωνε παρα πολυ, συνηθως συμβαινει στους αντρες. αλλα οι γυναικες πολυ πολυ δυσκολα το παραδεχονται.
    δεν υπαρχει χοντρος που να του αρεσει το σωμα του, εαν μπορουσε να πατησει ενα κουμπι και να γινει λεπτος θα το ειχε κανει αλλα δεν υπαρχει.
    ο Αισωπος εχει για το θεμα τον σχετικο μυθο με την κολοβη αλεπου που ελεγε οτι της ταιριαζει και μαλιστα πολυ που δεν ειναι σαν τις αλλες κτλ κτλ.

    εδω πρεπει να μην ξεχναμε οτι το παχος στις γυναικες δεν εχει τις αρνητικες επιπτωσεις που εχει στους αντρες στις σχεσεις τους με το αλλο φυλο.
    μια χοντρη μια χαρα θα κανει και το σεξακι της και τις σχεσεις της απο το φεις η το μπαντου και τα λαικ της θα μαζευει κτλ κτλ μαλιστα θα της την πεφτουν τοσοι οσοι και σε μια πιο ωραια, ετσι θα εχει παντα επιλογες. με εναν αντρα βεβαια τα πραγματα ειναι πολυ πιο δυσκολα.....

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    270
    Όχι απαραίτητα εξαρτάται γτ παχος μιλάμε πάντα κ μετράει κ τ πρόσωπο εμένα πχ τ πάχος δεν μ πάει καθόλου σε αλλες μπορεί να πηγαίνουν τα παραπάνω κιλά μόνο το πρόσωπο με σώζει αλλά σε σύγκριση με αδύνατο σώμα καμία σχέση έχω δει παχουλές που όντως τους πηγαίνει αλλά ν λέμε την αλήθεια όλοι προτιμούν το αδύνατο κ δεν διαφωνώ καθόλου είχα γράψει ότι είχα φτάσει τα 93 κιλά τωρα 76 πλέον κ δεν γουστάρω τ παραπάνω κιλά καθόλου θέλω να τα βγάλω από πάνω Μ ακόμα κ τις μέρες π θ φάω κάτι παραπάνω μετά θα τ σκέφτομαι δέκα ώρες ν μην ξαναγίνει γτ παιδιά δεν ειν μονόδρομος η απώλεια κιλών είμαι βέβαια μίλια μακρυά σε σχέση με αυτο π ήμουν κ τα ξεσπάσματα π είχα ολόκληρο μπουφέ να τρώω μόνη Μ τώρα δεν με τίποτα έχει στενεψει Κ το στομάχι.. εννοείται όπως είπες δεν υπάρχει κανένας χοντρός να του αρέσει το σώμα του μπες να δεις tlc παχύσαρκους με το ένα πόδι στο τάφο να δεις πώς θα αλλάξουν οι διατροφικές σ συνήθειες.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    528
    Lenale, κάνεις λάθος. Δεν ισχύουν τα ίδια κριτήρια παγκοσμίως. Σε χώρες όπως η Μαυριτανία για παράδειγμα, ενώ στο δυτικό πολιτισμό το λεπτό σώμα θεωρείται επιθυμητό ως πρότυπο (κι αυτό έχει ήδη αρχίσει να αλλάζει και τα επιθυμητά...νούμερα να μεγαλώνουν ήδη), σε πολλές χώρες του αραβικού κόσμου και της Αφρικής το παχύ σώμα είναι συνδεδεμένο με την υγεία, τον πλούτο, τη δύναμη και τη γονιμότητα. Στην αρχαιότητα πολλοί πολιτισμοί είχαν επίσης σύνδεση γονιμότητας με πάχους, εξ ου και τα πολλά αγαλματίδια που έχουν βρεθεί των θεών με έξτρα κιλάκια. Στη Μαυριτανία γίνεται ολόκληρη μάχη για να μην παχαίνουν τα θηλυκά παιδιά οι μανάδες με το ζόρι (δεν το επικροτώ, απλώς αναφέρω) καθώς μία παχιά γυναίκα είναι περιζήτητη για γάμο.

    Δεν υπάρχει ένα πρότυπο δηλαδή, αυτό αλλάζει. Πέρα απ' αυτό, αφήνεται στο ίδιο το άτομο να αποφασίσει για τον εαυτό του. Και δεν αποφασίζεις ακριβώς ελεύθερα όταν ο πολιτισμός σου σου προτάσσει κάτι που "πρέπει" να είσαι για να αγαπάς το σώμα σου, να νιώθεις καλά μέσα στο πετσί σου που λέμε, να σε αποδέχεσαι. Οι συγκρούσεις που δημιουργούν στον άνθρωπο αυτά τα πρότυπα τα οποία σήμερα είναι έτσι και αύριο μπορεί να είναι διαφορετικά, παίζουν μεγάλο ρόλο και η σκέψη η δική μου είναι πως πρέπει να τους αφιερώνουμε χρόνο εξέτασης.

    Εδώ περισσότερα στην αγγλική γλώσσα, δεν προλαβαίνω να μεταφράσω.
    https://nutritionj.biomedcentral.com...937-018-0330-5
    Κατά τον Δαίμονα Εαυτού

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Ειναι μονοδρομος η μου φενεται...?ολο αυτο που ζουμε ?ειμαστε νομιμοι ναρκομανεις και
    By Confused889 in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 2
    Last Post: 09-12-2018, 16:16
  2. Ειμαστε πολλοι τελικα.....αλλα ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΔΩ ???
    By True lie in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 4
    Last Post: 18-09-2017, 01:21
  3. Οταν ολο το σωμα ουρλιαζει στο ειναι μας οτι ειναι λαθος οι επιλογες μας ...
    By viki38 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 41
    Last Post: 13-10-2015, 11:42
  4. Replies: 18
    Last Post: 21-08-2015, 22:22
  5. ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΜΜΟΝΕΣ ΜΕ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ Κ ΤΟ ΣΩΜΑ ΨΥΧΑΝΑΓΚΑΣΜΟΙ?
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 22-06-2012, 13:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •