Είναι κακός ο θυμός; - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 39 of 39
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by BlackCoral View Post
    Σωστά και μου αρέσει η έκφραση ψύχραιμα θυμωμένος. Δεν ξέρω βέβαια αν αυτά τα γεγονότα ήταν ψυχρά θυμωμένα άτομα ή όχι, αλλά καταλαβαίνω τι εννοείς και χαίρομαι που έφυγες από κάτι που δεν ήταν πια για σένα.
    Ακριβώς. Όσο άφηνα το θυμό μου να έχει το πάνω χέρι, αναλωνόμουν σε τσακωμούς χωρίς αποτέλεσμα. Μόλις τον μετέτρεψα σε αποφασιστικότητα, έφυγα με συνοπτικές διαδικασίες.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Μήπως υπάρχει μπέρδεμα της λέξης "θυμός" με τη λέξη "νεύρα"; [emoji848]
    Ο θυμός σε πρώτη φάση προκαλεί εφίδρωση, συσπάσεις των μυών, στάση "fight". Σε παρακινεί να ξεσπάσεις σε κάτι. Τα νεύρα δεν έχουν συγκεκριμένο στόχο. Λέμε "έχω νεύρα", αλλά λέμε"ΣΟΥ θύμωσα"

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by proteus View Post
    Ο θυμός σε πρώτη φάση προκαλεί εφίδρωση, συσπάσεις των μυών, στάση "fight". Σε παρακινεί να ξεσπάσεις σε κάτι. Τα νεύρα δεν έχουν συγκεκριμένο στόχο. Λέμε "έχω νεύρα", αλλά λέμε"ΣΟΥ θύμωσα"
    "Νευριασα μαζί σου". Δεν το λέμε;
    Ο θυμός είναι συναίσθημα. Όπως η αγάπη, ο φόβος κτλ. Απλά ρωτάω. Μήπως γίνεται ένα μπέρδεμα ανάμεσα σε αυτές τις δυο λέξεις;

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    "Νευριασα μαζί σου". Δεν το λέμε;
    Ο θυμός είναι συναίσθημα. Όπως η αγάπη, ο φόβος κτλ. Απλά ρωτάω. Μήπως γίνεται ένα μπέρδεμα ανάμεσα σε αυτές τις δυο λέξεις;
    Οταν λέμε "νευρίασα μαζί σου" εννοούμε "θύμωσα με σένα".
    Αν γίνεται μπέρδεμα,κακώς γίνεται. Δε μας αφορά στο παρόν θέμα (νομίζω).
    Ο θυμός έχει λόγο και στόχο: Π.χ. Θύμωσα με το διευθυντή μου, γιατί μου μίλησε άσχημα

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by proteus View Post
    Οταν λέμε "νευρίασα μαζί σου" εννοούμε "θύμωσα με σένα".
    Αν γίνεται μπέρδεμα,κακώς γίνεται. Δε μας αφορά στο παρόν θέμα (νομίζω).
    Ο θυμός έχει λόγο και στόχο: Π.χ. Θύμωσα με το διευθυντή μου, γιατί μου μίλησε άσχημα
    Άρα εννοείς ότι "απογοητευτηκα με τον διευθυντή μου" ..
    Το πως θα το μεταφράσει κάποιος νομίζω ότι παίζει ρόλο.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    528
    Όχι, δεν αναφερόμουν σε νεύρα, σε θυμό. Τα νεύρα μπορεί και να μην έχουν κανέναν αποδέκτη, ούτε να έχουν συγκεκριμένη πηγή. Ξύπνησα με νεύρα για παράδειγμα ή το άλλο που λέγεται, έχω ζοχάδες, χαχα. Ο θυμός όμως είναι δημιουργικός. Τίποτε δε μπορεί να γεννηθεί χωρίς καταστροφή, η καταστροφή φέρει μέσα της τη δημιουργία, φέρνει νέα δεδομένα, φέρνει νέες καταστάσεις, νέους κόσμους, όπως αυτό το ερμηνεύσει κανείς.
    Κατά τον Δαίμονα Εαυτού

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by BlackCoral View Post
    Όχι, δεν αναφερόμουν σε νεύρα, σε θυμό. Τα νεύρα μπορεί και να μην έχουν κανέναν αποδέκτη, ούτε να έχουν συγκεκριμένη πηγή. Ξύπνησα με νεύρα για παράδειγμα ή το άλλο που λέγεται, έχω ζοχάδες, χαχα. Ο θυμός όμως είναι δημιουργικός. Τίποτε δε μπορεί να γεννηθεί χωρίς καταστροφή, η καταστροφή φέρει μέσα της τη δημιουργία, φέρνει νέα δεδομένα, φέρνει νέες καταστάσεις, νέους κόσμους, όπως αυτό το ερμηνεύσει κανείς.
    Ουάου! Μου αρέσει η μαχητική Ηρακλείτια πλευρά σου!

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Ο θυμος ειναι ανθρωπινος ,και φυσιολογικος.Θα συμφωνησω οτι η διαχειρηση του ειναι το α και το ω.Μου εχει τυχει να ειμαι εξοργισμενος και να σπασω πραγματα η να μπλεξω σε καβγα,αλλα και να κοιταω απλως με παγωμενο δολοφονικο βλεμμα χωρις ομως...επιπλοκες!Με βοηθησε παρα πολυ η ψυχολογος μου στη διαχειριση του θυμου μου...ξερω μεχρι που μπορω να φτασω,ξερω πως να προφυλαξω τον εαυτο μου.Απο την αλλη ξερω ποτε πρεπει να απασφαλισω.Δεν καταφερνω βεβαια παντα να κραταω τις σωστες ισορροπιες ,αλλα νομιζω οτι ειναι φυσιολογικο.Ολοι καπου εχουμε τις κακες στιγμες μας.Και θα συμφωνησω οτι χρειαζονται καπου καπου οι επαναστασεις,με ολα τα συνεπακολουθα τους.Αρκει βεβαια να εχουν αιτια.

  9. #39
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    για μενα ο θυμος ειναι ενα φυσιολογικο συναισθημα μας δειχνει οτι κατι δεν παει καλα.αυτο που δεν παει καλα πολλες φορες μπορει να ειμαστε εμεις οι ιδιοι.το ιδιο γεγονος αν συμβει σε μενα μπορει να θυμωσω κ αν συμβει σε σενα να μη θυμωσεις.καλυτερα οσο θυμομενοι και να μαστε ν αφηνουμε λιγο χρονο να περασει να κατσει η σκονη που λεμε μπας και δουμε καθαροτερα.θελει λιγο να αποστασιοποιησε και να μπαινεις και στη θεση του αλλου δυστυχως ειναι δυσκολο γιατι δεν εχουμε ολες τις πληροφοριες για τον αλλο.ακομα κι αν αυτος ο αλλος ειναι η κυβερνηση ενος κρατους παλι δεν εχουμε ολες τις πληροφοριες ωστε να ειμαστε σιγουροι οτι οντως σαν κυβερνηση ειναι αδικη.οταν προκειται για συνανθρωπος μας καμια φορα ισως πρεπει και να τον λυπηθουμε για την αγνοια που κουβαλαει η για τα βιωματα του και απλως ν απομακρυνθουμε απ αυτον αν δε μας κανει καλο η συναναστροφη του.επισης καλο ειναι να μετατρεπουμε τα αρνητικα συναισθηματα σε κατι θετικο οπως οταν ημουν θυμωμενη και πηγαινα για τρεξιμο ετρεχα περισσοτερο

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. ΤΕΛΙΚΑ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΝΕΔΕΙΞΗ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΕ ΑΠΑΤΑ? ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ 'Η ΚΑΚΟΣ ΜΑΖΙ ΣΟΥ?
    By VICKY88 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 23-11-2012, 10:53
  2. Ο ΘΥΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΦΟΒΟΣ?
    By MARW_ in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 14
    Last Post: 26-09-2010, 00:21
  3. Είναι κακός ο στιγματισμός;
    By whitecandle in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 02-06-2010, 17:21
  4. Ο κόσμος είναι κακός
    By Oneiroplasmenos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 21
    Last Post: 30-03-2010, 12:30
  5. Replies: 54
    Last Post: 26-01-2010, 20:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •