Φοβία/τρόμος για τα πάντα-αίσθημα τρέλλας.. Βοήθεια... - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 15 FirstFirst ... 34567 ... LastLast
Results 61 to 75 of 212
  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    142
    Γραφω για μια ακομη φορα για να πω τα ιδια. ολα μοιαζουν ξενα, το ιδιο κι εγω. με τρομαζει η υπαρξη μου, το οτι εγω ειμαι εγω, οτι μπορω να κινω τα μελη μου, πώς το κανω κλπ κλπ. φοβαμαι πολυ. σα να ξυπνησα απο ενα ονειρο και βρεθηκα σε ενα αλλο, απο το οποιο θελω να ξυπνησω επισης. αν δεν ειναι τρελλα τι ειναι? φοβαμαι οτι δεν θα μου φυγει ποτε, οτι θα καταληξω φυτο σε καποια κλινικη... το σκεφτομαι ολη τη μερα, λες και πρωτη φορα ηρθα σε επαφη με τον εαυτο μου, σα να γεννηθηκα τωρα με πληρως ανεπτυγμενη συνειδηση και δεχομαι σοκαριστικα ολα τα ερεθισματα και τη λογικη αυτου του κοσμου. αναρωτιεμαι αν με καταλαβαινετε... δεν εχω καμια λαβη σωτηριας, αφου παντα ειμαι \"εγω\", αυτο δηλαδη που φοβαμαι. και μου κανει εντυπωση η αισιοδοξια του γιατρου,λεει οτι θα κανει τον κυκλο του. απο την αλλη ισως ψαχνω κι εγω τροπους να μου πει καποιος οτι ειμαι σοβαρα... εχει κι αυτο την ασφαλεια του... τι να πω, θελω βοηθεια...

  2. #62
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Πόσο καιρό κάνεις θεραπεία Γιώργο; γιατί και για μένα αυτή τη φορά είναι πιο δύσκολη και ακόμη δεν βλέπω καλυτέρευση.Και μένα ο γιατρός τα ίδια μου είπε συνέχισε και θα συνέλθεις.Και δεν είσαι ο μόνος που ανησυχεί οι περισσότεροι στο φόρουμ, χρειαζόμαστε βοήθεια και αυτό κάνουμε ο ένας βοηθάει τον άλλον, εδώ που καταλαβαίνουν το λούκι που περνάμε.

  3. #63
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    142
    παιρνω 3 εβδομαδες τωρα τα seroxat και 2 εβδομαδες περιπου τα zyprexa. και σε περιπτωσεις αναγκης lexotanil. Αισθανομαι ομως οτι απλα εχω συνηθισει αυτη την κατασταση και δεν ειμαι ουσιαστικα καλυτερα.. φοβαμαι οτι θα χασω την αντιληψη μου και η σκεψη αυτη με τρομοκρατει. φοβαμαι τον κοσμο γυρω μου, εμενα. ενα υπαρξιακο μπαχαλο, ενας τυφωνας και στη μεση του εγω. Δεν εχω το κουραγιο ουτε ψυχοθεραπεια να κανω και τη σταματησα, ενω εκανα 2 χρονια. την τελευταια φορα φευγοντας ενιωσα χειροτερα. και σκεφτομαι να ξεκινησω με τον ψυχιατρο ψυχοθεραπεια..
    ειμαι σε δραματικη κατασταση, νιωθω οτι χανω τα λογικα μου και νιωθω οτι οντως θα συμβει.

  4. #64
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    athina
    Posts
    107
    Γιωργο,εχω αντιμετωπισει και εγω την κατασταση αυτη και σε βεβαιωνω οτι ολα αυτα ειναι απο το υπερβολικο αγχος και μονο.Δεν προκειται να τρελαθεις,ουτε να χασεις την αντιληψη σου.καταλαβαινω απολυτα πως νιωθεις,πιστεψε με.2 χρονια ζαλιζομουν συνεχεια,φοβομουν να βγω απο το σπιτι,φοβομουν οτι χανω το μυαλο μου,οτι τα παντα συνεχιζουν και εγω μενω στασιμη,οτι ο κοσμος γυρω μου μου φαινοταν περιεργος.ακομα το νιωθω μερικες φορες.δεν θα τρελαθεις,πιστεψε το.αυτος που τρελενεται δεν το νιωθει.θα σε συμβουλευα να κανεις οτι φοβασαι.μονο ετσι θα το νικησεις.

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    142
    Δεν ξερω Noelia, νομιζω οτι το χανω. οτι χανω σιγα σιγα την αντιληψη τοης πραγματικοτητας και θα γινω ενας τρελος που δεν καταλαβαινει οτι ειναι τρελος. ετσι αισθανομαι. και ειναι τρομακτικο. εχουν ερθει οι δικοι μου απο επαρχια. και δεν ξερω αν πρεπει αυριο να παμε στο πατρικο για πασχα ή αν πρεπει να τους κρατησω εδω. φοβαμαι το ταξιδι που με την κινηση των ημερων θα κρατησει 5 ωρες σιγουρα, φοβαμαι μη με πιασει πανικος κ τι θα κανω. φοβαμαι να κατσω κ στο πατρικο.
    αυτη τη στιγμη σχεδον τρεμω απο το φοβο μου οτι χανω την αισθηση/ αντιληψη της πραγματικοτητας...

    αν ενιωθες κι εσυ ετσι, μπραβο σου που το ξεπερασες.. για μενα μοιαζει αδιανοητο...

  6. #66
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    athina
    Posts
    107
    δεν το χανεις Γιωργο,πιστεψε με.εχεις μιλησει στους γονεις σου?

  7. #67
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    142
    φυσικα. αυτοι πιστευουν οτι θα νιωσω καλυτερα στο πατρικο. απο την αλλη δεν κατανοουν 100% το προβλημα, παραειναι πολυπλοκες οι σκεψεις μου και ισως τους τρομαζα αν τους τις εξεθετα, ή μπορει και να μην τις καταλαβαιναν. παντως σε γενικες γραμμες , γνωριζουν. και ειναι και αυτοι σε δυσκολη θεση, δεν ξερουν πως να μου φερθουν...

  8. #68
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    athina
    Posts
    107
    Θα σε συμβουλευσω να πας στο πατρικο σου να ξεφυγει το μυαλο σου απο ολα αυτα.να αλλαξεις λιγο παραστασεις μηπως και σε βοηθησει.και να μεινεις εδω τα πραγματα θα ειναι τα ιδια.αν πας με αυτοκινητο στο πατρικο καθησε στο πισω καθησμα και προσπαθησε να κοιμηθεις για να μην νιωθεις οτι σε πιεζει το ταξιδι.Εχω αντιμετωπισει αυτην την κατασταση και ειναι οντως μια κολαση.τι φαρμακευτικη θεραπεια ακολουθεις τωρα?

  9. #69
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    142
    1 seroxat των 20mg και 3 zyprexa των 5mg (ειμαι μεγαλοσωμος και συμφωνα με το γιατρο η δοση ειναι μικρη)

  10. #70
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    142
    απλα φοβαμαι οτι αυτο που μου συμβαινει ξεπερναει \"παραστασεις\". οτι και να αλλαξουν αυτο θα παραμεινει. ειναι σα να με τρομαζει η υπαρξη μου, η οποια με ακολουθει παντου(για να κανω και χιουμορ μεσα σε ολη την κολαση που ζω). οποτε πως να την ξεχασω?

  11. #71
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    athina
    Posts
    107
    καταλαβαινω ποσο δυσκολο ειναι.προσπαθησε να μην σκεφτεσαι.μην σκεφτεσαι τα παντα γυρω σου η την υπαρξη σου.κανε τα παντα αυθορμητα.το zyprexa ειναι σαν το zanax?εγω επαιρνα στην αρχη 3 zanax την ημερα.

  12. #72
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    To xanax είναι αγχωλιτικό.Πάντως εγώ ήπια zyprexa και δεν το ανέχτηκα.Ενα των 5mg και αισθανόμουν χάλια.Ετσι αποφάσισα να πάω σε άλλον γιατρό και μου είπε ότι δεν έπρεπε να μου το δώσει ο προηγούμενος δεν ήταν για την περίπτωσή μου.Και φαντάσου μου το είχε δώσει ο τηλεοπτικός αστέρας που αποδείχτηκε οτι είναι μόνο λόγια ενω είναι έμπορος μεχρι αηδίας και σαν ψυχίατρος άσχετος

  13. #73
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    142
    Originally posted by Noelia
    καταλαβαινω ποσο δυσκολο ειναι.προσπαθησε να μην σκεφτεσαι.μην σκεφτεσαι τα παντα γυρω σου η την υπαρξη σου.κανε τα παντα αυθορμητα.το zyprexa ειναι σαν το zanax?εγω επαιρνα στην αρχη 3 zanax την ημερα.
    το zyprexa ειναι κανονικα αντιψυχωσικο αλλα σε μικρες δοσεις το δινουν για αγχολυτικο. μου το εδωσε γιατι υποτιθεται εχει αμεσα αποτελεσματα σε σχεση με αλλα. αντι για xanax μου εδωσε lexotanil για τις ωρες εκτακτης αναγκης ας πουμε, αν και λεει οτι δεν το χρειαζομαι, οτι ειμαι καλυμμενος με τα αλλα. ειδωμεν, τι να πω.

    θα προσπαθησω να το κανω το ταξιδι αυριο, με την ελπιδα οτι ολα θα πανε καλα. ευχαριστω για τις συμβουλες, αν και μου ειναι τρομερα δυσκολο να τα κανω ολα αυθορμητα χωρις να τα σκεφτομαι. αυτο ακριβως ειναι το προβλημα μου ρε γμτ

  14. #74
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    142
    παντως ολοι οι φαρμακοποιοι και οσοι γενικα ρωτησα, λενε για το zyprexa οτι ειναι θαυματουργο χαπι. τωρα οπως ειπα,... ειδωμεν

  15. #75
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    athina
    Posts
    107
    Να το κανεις το ταξιδι και να προσπαθησεις να μην σκεφτεσαι,να δεις ποσο καλυτερα θα νιωσεις.ασε το μυαλο σου και τον ευατο σου εντελως ελευθερο,μην σκεφτεσαι γιατι και πως...αξιζει μια προσπαθεια!οσο σκεφτεσαι οτι θα τρελαθεις,πυροδοτειται ο μηχανισμος του αγχους και δημιουργειται ενας φαυλος κυκλος...αρα καταληγουμε στα ιδια.θα περιμενω νεα σου Γιωργο!ελπιζω να σε βοηθησα λιγο!δοκιμασε αυτο που ειπαμε εστω και με το ζορι.ελπιζω η ανασταση αυτη να φερει και την αναστση στην ψυχη σου.

Page 5 of 15 FirstFirst ... 34567 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •