Αν καποιος γνωριζει...(σχετικα με θεραπεια)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    323

    Αν καποιος γνωριζει...(σχετικα με θεραπεια)

    Καλησπερα πριν 4 μηνες ειχα κρισεις πανικου και αγχωδης διαταραχη και αρρωστοφοβια αφου περασα 100 εξετασεις κατεληξα στο καταλληλοτερο γιατρο το ψυχιατρο.Εδω και ενα μηνα κανω αγωγη με 10 mg cipralex , 20mg πλεον απο σημερα τ αυξησαμε και xanax 0.25 τρεις φορες τη μερα.ειμαι πολυ καλυτερα βγαινω παω για μπανιο ολα καλα.Απλα ξυπναω λιγο ανησυχος(παλια ετρεμα το πρωι τωρα οχι) εχω μια αισθηση κοπωσης στα ποδια και λιγο με χαλαει το στομαχι μου το πρωι....Αυτη την αισθηση κοπωσης στα ποδια που εχω μπορει να την προκαλεσαν τα φαρμακα??η ειναι θεμα ψυχολογιας γιατι απο εξετασεις ειμαι τελειος...επισης τα φαρμακα απο οτι μου ειπανε τα παιρνεις και με αδειο στομαχι αλλα εγω παντα κατι τρωω μαζι για να μη με πειραξουν.Μπορει να εχω παρενεργειες απο την αυξηση της δοσης η απο τα φαρμακα μετα απο ενα μηνα χρησης??.Μηπως ειναι νωρις ακομα για ασφαλη συμπερασματα σχετικα με τη θεραπεια??(ενας μηνας εχει περασει)

    Σας ευχαριστω και καθε εμπιρεια και αποψη δεκτη

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    σε ενα μηνα γενικα δεν μπορεις να κρινεις...περιμενε 2βδομαδουλες ακομη και μετα καλυτερα συμβουλεψου τον γιατρο σου!γνωμη μου...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    150
    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ! ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΠΕΤΥΧΕΙ. ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΕΤΣΙ!
    ΣΕ Ο,ΤΙ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ, ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΜΕΙΝΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΦΥΓΟΥΝ ΚΙ ΑΥΤΑ; ΑΝ ΔΕΙΣ ΟΤΙ ΕΠΙΜΕΝΟΥΝ ΜΙΛΗΣΕ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΝΙΩΣΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.
    ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΠΑΝΤΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΤΗ ΣΚΕΨΗ ΟΤΙ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΑΠΟ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ. ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΤΗΝ ΑΓΩΓΗ: ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΜΗ ΔΙΑΒΑΣΩ ΤΙΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ. ΙΣΩΣ ΝΑ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΛΙΓΟ ΤΡΑΒΗΓΜΕΝΟ, ΑΛΛΑ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΦΟΒΗΘΗΚΕ ΜΗΠΩΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΩ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ . ΖΗΤΗΣΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΟΥΝ ΕΚΕΙΝΟΙ ΤΟ ΧΑΡΤΑΚΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΜΕΣΑ ΤΟ ΚΟΥΤΙ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΛΟΥΣ ΜΗΝΕΣ. ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΑ ΠΑΝΤΩΣ.
    ΟΣΟ ΚΙ ΑΝ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΣΥΝΗΘΙΣΜΕΝΟ, Η ΘΕΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ ΠΑΝΤΑ ΒΟΗΘΑΕΙ..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    323
    μαλλον και εγω εκει κλεινω οτι ειναι συμπτωματα που και αυτα θα φυγουν αλλα και αρενεργεις να ναι παλι θα φυγουν.ειμαι αισιοδοξοςμε τη θεραπεια και εχω δει αποτελεσματα απλα το ψυριζω λιγακι.....και ισως δεν θα πρεπε....ελπιζω βεβαια η βελτιωση να ειναι απο το cipralex οχι απο τα ζαναξ τα οποια σκοπευω να κοψω συντομα γιατι φοβαμαι την εξαρτηση..η βοηθεια και η υποστηριξη που εχω δει εδω ειναι κατι που μου δινει δναμη και σας ευχαριστω...οπιος αλλος εχει καποια μπαρομοια εμπειρια ας τνην γραψει για να βοηθησει και παλι ευχαριστω

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    150
    ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ!!! ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΧΑΝΑΧ, Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΗΤΑΝ Η ΕΞΗΣ: ΟΣΟ ΠΕΡΝΟΥΣΕ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΚΑΙ ΔΡΟΥΣΑΝ ΤΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ ΜΕΙΩΝΑΜΕ ΤΑ ΧΑΝΑΧ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΔΕΝ ΤΑ ΧΡΕΙΑΖΟΜΟΥΝ ΚΑΘΟΛΟΥ. ΤΑ ΕΙΧΑ ΣΤΗΝ ΤΣΑΝΤΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΝΙΩΘΩ ΑΣΦΑΛΗΣ ΑΛΛΑ ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΤΑ ΕΠΑΙΡΝΑ. ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΠΑΙΡΝΩ ΚΑΙ ΜΑΖΙ ΜΟΥ.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    323
    ακου να δεις μια φορα ξεχασα αν το ειχα παρει οποτε παω καλα..επισης μια μερα πηρα τη μιση δοση και παλι ημουνα καλα.η Γιατρος μου ειπε οτι ειναι πολυ μικρη η ποσοτητα και δεν υπαρχει περιπτωση εθισμου...ελπιζω να χει δικιο...βεβαια μου προτεινε να τα παιρνω ακομα και αν εγω δεν νιωθω την αναγκη ισως σε καμια βδομαδα να συζητησουμε να τα κοψω και γω...μακαρι...για να πιω κανενα ποτακι κιολας.με το αντικαταθληπτικο μπορουμε να πιουμε ενα ποτακι ετσι δεν ειναι??

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    150
    Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ..
    ΜΕ ΤΑ ΧΑΝΑΧ ΕΓΩ ΠΑΡΑΤΗΡΟΥΣΑ ΟΤΙ ΧΑΛΑΡΩΝΑ ΣΧΕΔΟΝ ΑΜΕΣΩΣ ΜΟΛΙΣ ΕΠΑΙΡΝΑ, ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ, ΟΠΩΣ ΕΜΑΘΑ ΑΡΓΟΤΕΡΑ, ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΤΟ ΠΡΟΚΑΛΟΥΣΑ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΡΑΣΟΥΝ ΘΕΛΟΥΝ ΛΙΓΗ ΩΡΑ. ΚΟΥΦΟ;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    150
    ΔΗΛΑΔΗ ΜΑΛΛΟΝ ΧΑΛΑΡΩΝΑ ΑΡΧΙΚΑ ΜΕ ΤΗ ΣΚΕΨΗ ΟΤΙ ΠΗΡΑ ΧΑΝΑΧ, ΑΣΧΕΤΑ ΠΟΥ ΑΥΤΟ ΑΚΟΜΗ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΔΡΑΣΕΙ

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    323
    και βεβαια ειναι ανθυποβολη και μακαρι να ανοιγε το συρταρι μου ενας να μου αλλαζε τα χαπια με κατι αλλο....θα χα και παλι αποτελεσμα σιγουρα....οπως οταν τα κουβαλαω μαζι μου ετσι λειτουργουν..τη μερα που θα σταματησω να τα παιρνω και μαζι σου θα ειμαι βασιλιας πλεον...θα το δοκιμασω...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    ποτο?λενε οχι με τα αντικαταθλ.
    λενε οτι γινεται αλληλεπιδραση και μπορεις να παθεις μεχρι και ασφυξια.
    εγω παντως εχω πιει μερικες φορες και ρακι μαλιστα και τιποτα δεν επαθα.
    απλα ο,τι κανεις γενικοτερα με μετρο!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    όλα καλά θα πάνε κώστα, μην σε ανησυχεί η θεραπεία, είναι ένα εφόδιο, ενας σύμμαχος για να πολεμήσουμε αυτο που μας καταδιώκει. έχεις πίστη στο εαυτό σου, μπορείς να τα καταφέρεις. λίγα συμπτώματα, λίγες παρενέργειες είναι στο πρόγραμμα της προσπάθειας. να είσαι καλά κ το κεφάλι ψηλά, εμεις θα βγούμε νικητές!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •