Τι γνωρίζετε για τον Παίσιο; - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast
Results 46 to 60 of 64
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Κάθε συζήτηση για ζητήματα πίστης πρέπει να γίνεται με διακριτικότητα και σεβασμό για το συνομιλητή.
    Κάθε είδους πίστη δε μπορεί να αποδειχτεί, γι αυτό συνήθως βρίσκει στήριγμα στο φανατισμό, με συνεπακόλουθο καυγάδες και αντεγκλήσεις.

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Αυτό νομίζω δεν είναι και το νόημα της εξομολόγησης ?
    Είσαι ετοιμος να ομολογήσης κατι το οποίο σε βαραίνει ενόποιω Θεού και ανθρώπου με σκοπό την άμεση ελάφρυνση σου και συνάμα συγχώρεση απο Αυτόν που θεωρείς εσυ άξιο να σου το προσφέρει !
    Πώς να στο εξηγήσω καλύτερα... Θα προσπαθήσω... Αν όντως σε βαραίνει κάτι που έκανες, αν σε κάνει να νιώθεις τύψεις και να υποφέρεις τότε ναι, έχει νόημα να εξομολογηθείς... Αν όμως κάνεις κακές πράξεις εν γνώσει σου επειδή σκέφτεσαι με την ψυχρή λογική ότι αν τις εξομολογηθείς θα συγχωρεθείς τότε αυτό κατά τη γνώμη μου δεν έχει κανένα νόημα... Και στην περίπτωση που αναφέρω θεωρώ ότι οι πράξεις αυτές θα επαναλαμβάνονται...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,382
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Πώς να στο εξηγήσω καλύτερα... Θα προσπαθήσω... Αν όντως σε βαραίνει κάτι που έκανες, αν σε κάνει να νιώθεις τύψεις και να υποφέρεις τότε ναι, έχει νόημα να εξομολογηθείς... Αν όμως κάνεις κακές πράξεις εν γνώσει σου επειδή σκέφτεσαι με την ψυχρή λογική ότι αν τις εξομολογηθείς θα συγχωρεθείς τότε αυτό κατά τη γνώμη μου δεν έχει κανένα νόημα... Και στην περίπτωση που αναφέρω θεωρώ ότι οι πράξεις αυτές θα επαναλαμβάνονται...
    Τοτε λοιπόν νομίζω οτι πρέπει να αρχίσεις απο αλλού.
    Πρέπει πρώτα να δουλέψεις το γεγονός οτι θα καταφερεις να διώξεις αυτε τις πράξεις απο το μυαλό σου και φυσικά να καταφέρεις να αποτρεπεις τον ευατό σου κάθε φορά που ερχεται η επιθυμία υλοποιησης της. Εφοσον εισαι ετοιμη τότε να περασεις και στην εξομολογηση αν πραγματικά νομιζεις οτί το έχεις ανάγκη και θα σε βοηθήσει.
    Τι νοημα θα εχει αν εσυ πας εξομολογηθείς και μετα γυρίσεις στο σπιτι σου και την επομενη μερα κανεις πράξη ολα αυτα που σκεφτεσαι ,
    ποιο το νόημα?
    Κανενα νομιζω.....
    Αρα οταν αποφασίζουμε να πάμε για εξομολόγηση και να ζητήσουμε συνχώρεση παντα με τα προσωπικά μας πιστεύω ,πρεπει να είμαστε απολύτως σίγουροι οτι έχουμε απαλλαχθεί απο αυτη την σκέψη .

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by BlackCoral View Post
    Πολύ ωραία η μεταμοντέρνα αβρότητα. Θα πάψω να είμαι μαχητική άθεη, όταν θα ισχύσουν τα κάτωθι. Η εκκλησία, η θρησκεία, οι πιστοί των δογμάτων, δε θα έχουν ΚΑΝΕΝΑ λόγο στις αποφάσεις των κυβερνήσεων, δε θα είναι διαπλεκόμενοι σε κάθετι στο κράτος, δε θα τους ανήκει η μισή τουλάχιστον χώρα σε χωράφια, σπίτια, κτλ που έχουν φάει προφασιζόμενοι τον...θεό (της τσέπης τους), όταν θα φορολογούνται κανονικότατα, όταν δε θα βγαίνει ο κάθε φασίστας μητροπολίτης να σπέρνει μίσος κατά ομάδων, όταν θα πάψει η εκκλησιαστική μισογυνία να υπάρχει στην κοινωνία, όταν θα πάψω να βλέπω εικονίσματα κάθε πέντε μέτρα σε δρόμους, πλατείες, δημόσια κτίρια, βίβλους σε νοσοκομεία δίπλα στα κρεβάτια των αρρώστων (γιατί..υποθέτουμε ότι ΟΛΟΙ είναι πιστοί .
    Γι αυτο προσθετω το ' δεν αντιλαμβανονται την θρησκεια ' δλδ. δεν θελουν πολλα πολλα με την πιστη , η ειναι αθεοι, οποτε σεχω καλυψει πιστευω .............μπορεις να εισαι οσο μαχητικη θελεις .......... κατ εμε παντα ....... δεν ενοχλουμαι ...... τιποτα δεν υποθετω .......

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by proteus View Post
    Κάθε συζήτηση για ζητήματα πίστης πρέπει να γίνεται με διακριτικότητα και σεβασμό για το συνομιλητή.
    Κάθε είδους πίστη δε μπορεί να αποδειχτεί, γι αυτό συνήθως βρίσκει στήριγμα στο φανατισμό, με συνεπακόλουθο καυγάδες και αντεγκλήσεις.
    Πολυ σωστα .................................................. .....

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,382
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    προς το παρον απο οσο βλεπουμε οι μαγκιες και η επιθεσεις στον χριστιανισμο γινεται απο κανεναν ανωνυμο τρομαγμενο , που βρησκει κανενα φορουμ να βγαλει το κομπλεξ του.Στα ισια ΔΟΞΑ ΤΟΝ ΘΕΟ, δεν τολμαει κανεις να κανει καμια πορεια στους δρομους! διοτις ο πελεκης βαρια θα πεσει! εξαλου ακομα και οι Αγιοι μας λενε οτι δεν βλαπτει συνετιζομε τους ανθρωπους οπου παν να φυγουν απο τον δρομο του κυριου! δεν κανει κακο, οπως ενα μικρο παιδακι καμια φορα του τραβας το αυτι ετσι και στο ποιμνιο .
    Αρα οταν τολμησεις , να βγεις στον δρομο και να πεις αυτα που λες τοτες ναι.Βεβαια οταν θα ερθει αυτη η μερα οπου θα υπαρξει αντιδραση ανθρωπων εναντι στην ιδια την ορθοδοξια θα εχει σημανει πολεμος! διοτις η πατριδα θα ειναι σε εντος των πυλων της εχθρο!
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    η ορθοδοξια συγκεκριμενα ειναι μια θρησκεια υπερβολικα αγαθη και ειρινικη, σε υπερβολικο σημειο! σχεδον σαν χιππιδες δλδ.Δεν υπαρχουν ουτε οπλα, ουτε βια σε αυτην την πιστη! ακομα και σε αυτους που μας εκαιγαν, που μας σταυρωναν εμεις σαν χριστιανοι με το μεγαλειο καρδιας ευχομαστε να τους συγχωρεσει ο Θεος! να τους σωσει απο το μισος και το κομπλεξ τους.
    Απο την αλλη πρεπει το ποιμνιο να προστετευετε! τα νεα μελοι του πρεπει να προφυλαχτουν απο φωνες και απο του πονηρου τις ραδιουργιες! διοτις αυτο κανει ο Σατανας! προσπαθει με την μοδα, τα υλικα αγαθα , να τρελανει τα νεα παιδια! να τα χασουν,και δυστυχως μερικες φορες χανουν τον δρομο τους! εκει λοιπον ειναι που πρεπει να επεμβει ο χριστιανισμος , ο ποιμενας με τους πιστους και να προφυλαξουν τους νεους απο το κακο!
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    ολοι εσεις που κραζετε την ορθοδοξη χριστιανικη πιστη ξεχνατε μαλον οτι τα ελληνικα που γραφετε τα μαθατε απο απογονους παιδιων που τα επερναν κρυφα τα βραδια με κινδυνο την ζωη τους οι παπαδες επι τουρκοκρατιας , τα πηγαιναν σε μοναστηρια ,και κρυφα τους εκαναν σχολειο στα ελληνικα! τα ξεχναμε αυτα ε?
    Ομως αφου τοσο κακο εχει κανει ο χριστιανισμος και τοσο σας ξενερωνει γιατι δεν ζητατε την αφοριση πιστεως? 10 λεπτα δουλεια ειναι με εναν ιερεα. Μαλον ομως το αφηνετε για την "δυκολη" διοτις οταν αρρωστησετε, οταν θα γερασετε, η αν κανενα κακο σας συμβει και οι γιατροι σηκωνουν τα χερια και δειχνουν τον Θεο ,τοτες αρχιζετε να προσευχεστε, να κλαιτε για συγχωρεση! ,για βοηθεια απο την εκκλησια εαν γινει καμια στραβη μεγαλη και "παισει" σοβαρη πεινα ! ε? στα δυσκολα θα ξανα θυμηθειτε τον Θεο ε? Ομως ο παναγαθος Θεος, οι καλοσυνατοι και γεματοι με αγαπη παπαδες και παλυς με χαμογελο θα ανοιξουν την αγγαλια τους και θα βοηθησουν το απολωλο προβατον!
    Αυτο το μεγαλειο ψυχης δεν μπορειτε να το καταλαβαιτε! θελει πολυ δουλεια για να το πλησιασετε! οσοι εχουμ την τυχη, να φτασουμε σε τετοιο σημειο συναισθηματων προς των συνανθρωπο μας , δεν νιωθουμε ηδωνη πλεον απο τα υλικα αγαθα! νιωθουμε αγαπη και στοργη για τον πλησιον μας!
    Αυτα ειναι τρελα για εσας δεν παει το μυαλο σας εκει! δεν σου λεει να στερηθεις τυποτα! απεναντιας σε βοηθαει να καταλαβεις πως ολα αυτα τα πραγματα που υπαρχουν γυρο μας και αφορουν την ανεση σε απασχολουν και σου αφαιρουν στιγμες απο το μεγαλειο του Θεου! απο την ζεστασια μεσα στην καρδια σου! Το συναισθημα της καλης πραξης προς τον συνανθρωπο σου! την χαρα και την ικανοποιηση που μου εχει δωσει μια τετοια στιγμη δεν θα μπορουσε να μου την δωσει ουτε το πιο ακριβο αμαξι! Διοτις μεσα απο την καλοσυνη μου, απο το αγαθο του εαυτο μου νιωθω τοσο ομορφα! τοσο σωστα!
    Οσο για καποιες αμαρτιες, ενταξι ανθρωποι ειμαστε, θα πεσουμε και θα ξανα σηκοθουμε! οι αμαρτια ειναι στην ζωη! προσωπικα το σεξ δεν μπορω ακομα να το αρνηθω! ,με ελευθερες κοπελες η οχι, ειναι λαθος μου ισως! αλλα οταν καμω εξομολογυση φευγει απο πανω κι μεσα μου η
    "βρωμια", το κακο και συνεχιζω!
    Καλημερα!

    giorgos panou απ ότι καταλαβαίνω με τα μέχρι τώρα δείγματα γραφής που έχεις δώσει σε παρόμοια θέματα , είναι ότι είσαι πολύ δεμένος με τον χριστιανισμό και με την εκκλησιά μας .
    Φαίνεται ότι έχεις κάνει συζητήσεις με πνευματικούς άλλα και ότι ακολουθείς κάποια πράγματα που σου έχουν πει.

    Είσαι αρκετά ενημερωμένος θα έλεγα αλλά όχι τόσο καλά διαβασμένος με αποτέλεσμα όλα αυτά που έχεις μάθει να τα παρερμηνευεις κάπως και να βγάζεις μια λάθος εικόνα για όλο αυτό που θες να υπερασπιστής!

    Βγάζεις μια εικόνα του φανατικού οπαδού της εκκλησίας και χρησημοποιεις λάθος κάποια γεγονότα με αποτέλεσμα τα λεγόμενα σου να ερχονται σε άμεση σύγκρουση με τα λεγόμενα κάποιου που έχει τελειως αντίθετη άποψη με την δική σου .

    Συνέπεια όλου αυτού είναι να υπερισχύει η αντίθετη άποψη, όχι γιατί απαραίτητα είναι η σωστή, άλλα επειδη εσύ δεν μπορείς να του εξηγήσεις με σοβαρά και βασισμένα σε τεκμηριωμένα στοιχειά την άποψη σου.

    Ξέρεις τι μου είχε πει ένας πνευματικός?

    Ξεκίνησα ένα διάστημα να διαβάζω βιβλία σε μια φάση της ζωής μου που το είχα απόλυτη ανάγκη (έτσι μου βγήκε )
    Βιβλία βασισμένα σε βίους μονάχων και Αγίων .Διαβάζοντας αυτά τα βιβλία λοιπόν ξαφνικά εκεί που περίμενα να δυναμώσει όλο αυτό μέσα μου ,άρχισα να έχω κάποιες αμφιβολίες για αυτά που διάβαζα με αποτέλεσμα αυτές οι αμφιβολίες να με οδηγήσουν σε μονοπάτια λίγο έξω από την εκκλησιά μας .

    Αποφάσισα λοιπόν να επισκευτω τον πνευματικό μου(δεν το κάνω συχνά ,μπορεί να κάνω και χρόνια να τον δω,όπως και τον ψυχολόγο μου)και να του εκφράσω όλα αυτά για να μου δώσει μια λογική εξήγηση .
    Δεν θέλησα να ξεκινήσω να ψάχνω πληροφορίες στο ίντερνετ ,γιατί ήξερα ότι όλο αυτό θα με μπέρδευε ακόμα πιο πολύ...
    Ούτε φυσικά να πάρω τηλ .τον ψυχολόγο μου, όπως κάνω όταν πραγματικά έχω καινούργια πράγματα στην ζωή μου και δεν ξέρω πως να τα διαχειριστώ.
    Θέλησα λοιπόν να πάω στην πηγή που λένε.....
    Όταν λοιπόν ξεκίνησα να του λέω όλα αυτά και κάποια πράγματα πιο συγκεκριμένα ,ξέρεις τι μου είπε?

    Ότι κάλο είναι εμείς οι κοσμικοί ,να μην διαβάζουμε τέτοιου είδους βιβλία ή αν πάλι θέλουμε, να προσέχουμε πολύ από ποιους είναι γραμμένα και με ποιο τρόπο παρουσιάζουν τα γεγονότα. Υπάρχει μεγάλη διαστρέβλωση και παρερμηνεία όλων αυτών των γεγονότων.
    Δεν προσπάθησε να με πείσει ότι όλα αυτά που σκεφτόμουνα είναι λάθος .Πολύ απλά με δικαιολόγησε!
    Μου είπε πως για να μπορέσω να τα καταλάβω πρέπει να φτάσω σε τέτοιο πνευματικό επίπεδο που μόνο λίγοι κληρικοί και μονάχοι έχουν καταφέρει να φτάσουν και αυτοί σίγουρα δεν ασχολούνται με τα εγκόσμια ....
    Μου είπε να ξεκινήσω αρχικά με την Παλαιά Διαθήκη ,Την Αγιά Γραφή ,να διαβάζω τα Ευαγγελία και όταν πραγματικά είμαι σε θέση μέσα μου, να προχωρήσω και με τα υπόλοιπα.
    Και το πιο βασικο?Πως θα έρθει η ώρα που πραγματικά όλα αυτά που έχω διαβάσει και που ίσως αμφισβητώ ,θα παρουσιαστεί στην ζωή μου ενα γεγονός που αυτόματα θα διαλύσει και την παραμικρή μου αμφιβολία ....
    Όπως και ήρθε, πριν κάποια χρονιά και έγινε.....από τότε λοιπόν πιστεύω εκεί που πιστεύω γιατι πλέον όλα αυτά που διάβαζα ξέρω πολύ καλά οτι μπορεί να γίνουν και τίποτα και κανένας σε αυτή την γη δεν μπορεί να μου το αμφισβητήσει .... Ο ποιο καλά ενημερωμένος να έρθει να μου παρουσιάσει τα τελειως αντίθετα εγώ πιστεύω μόνο τα βιώματα μου γιατί μόνο αυτα είναι χειροπιαστά για έμενα .


    Ξέρεις που θέλω να καταλήξω με όλο αυτό?

    Είναι λοιπόν τελειως λάθος να έρχεσαι εδώ και να παρουσιάζεις γεγονότα ,να προσπαθείς να πείσεις κάποιον για το αντίθετο από αυτό που πιστεύει από την στιγμή που εσύ ,εγώ ο καθένας μας που πιστεύει δεν έχουμε φτάσει στο πνευματικό επίπεδο να τεκμηριωσουμε όλα αυτα ..
    Άσε λοιπόν να πιστεύει ο καθένας οπού θελει ,είτε αυτός λέγεται Θεός ,είτε Βούδας ,Αλαχ Δωδεκάθεο ή όπως αλλιώς θέλει..
    Ούτε αυτός έχει φτάσει σε τέτοιο επίπεδο να μπορέσει να κατανοήσει απολυτά τι υπάρχει και τι όχι ...
    Άρα δεν υπάρχει λόγος για μια τέτοια πραγματικά σπατάλη επιβολής ....

    Πιστεύουμε αυτό που νομίζουμε εμείς δυνατό και ικανό να μας προσφέρει ψυχική γαλήνη και ηρεμία .Το κάνουμε καθαρά για εμάς και για κανέναν άλλων.

  7. #52
    hlias1988
    Guest
    ενα τραγουδι των Slayer που ονομαζετε "ακολουθος" λεει...

    Κυφήνες απο την αρχή του κόσμου
    χειραγωγείστε να ζείτε τις προστατευμένες ζωές σας
    Ποτε κανένας δεν έχει ξαναδεί
    τέτοια αύξηση ξεκάθαρης υποκρισίας
    Θα σε παρακινήσω, θα σου ελευθερώσω τη σκέψη
    θα σου δείξω το τι έχω μάθει όλο αυτό τον καιρό

    Ο Θεός μας μισεί όλους, ο Θεός μας μισεί όλους
    Το ξέρεις ότι είναι αλήθεια, ο Θεός μισεί αυτό το μέρος
    Το ξέρεις οτι ειναι αλήθεια, μισεί αυτο το γένος

    Δολοφονία-Αυτοκτονία
    Το μίσος θεραπεύει, πρέπει να το δοκιμάσεις κάποια στιγμή
    Πάλεψε για την ειρήνη κάνοντας πόλεμο
    Η ομορφιά του θανάτου που όλοι λατρεύουμε
    Δεν έχω καμμία πίστη να με αποσπά
    Ξέρω γιατί οι προσευχές σου δεν θα εισακουστούν ποτέ

    Ο Θεός μας μισεί όλους, ο Θεός μας μισεί όλους
    Με μισεί υπερβολικά

    Απαισιόδοξος, τρομοκράτης που ψάχνει τον επόμενο στόχο
    Παγκόσμιο χάος που τροφοδοτείται με υστερία
    Κόψε τον λαιμό μου, κόψε τις φλέβες σου, ρίξε πισώπλατα σε ένα τίμιο παιχνίδι
    Χρήση ναρκωτικών, αυτο-κακοποίηση ψάχνοντας για την επόμενη δόση
    Φαίνεται πως η κολαση εξαπλώνεται συνεχώς
    Αναμένω τη μέρα που όλος ο κόσμος θα πεθάνει

    Ποτέ δεν είπα ότι ήθελα να είμαι του Θεού ακόλουθος
    Δεν θα είμαι ποτέ ενας απο αυτούς που ακολουθούν τυφλά

    Ο άνθρωπος έφτιαξε ιούς που μολύνουν τον κόσμο
    Αυτο-καταστροφικός άνθρωπος, ωρολογιακή βόμβα
    Τι θα γινόταν αν δεν υπήρχε Θεός, θα σκεφτόσουν ακριβώς το ίδιο
    Σπαταλάς τη ζωή σου μεσα στην τυφλή άκριτη πίστη
    Ξυπνήστε τους ********υς, δεν μπορείς να αγνοήσεις το τι λέω
    έχω τη δική μου φιλοσοφία

    Μισω τους πάντες
    Δεν μπορείς να με κάνεις να το αποβάλλω αυτό
    Καμμία εξαίρεση-διάκριση
    Είμαι εγώ στο κόσμο με τους εχθρούς μου

    Ποτέ δεν είπα ότι ήθελα να είμαι του Θεού ακόλουθος
    Δεν θα είμαι ποτέ ενας απο αυτούς που ακολουθούν τυφλά
    Ποτέ δεν θα είμαι αυτός που υπομένει τους οπαδούς με τον σταυρό

    Απορρίπτω αυτό το ******** έθνος
    Περιφρονώ αυτό το ******** μέρος

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,382
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    ενα τραγουδι των Slayer που ονομαζετε "ακολουθος" λεει...

    Κυφήνες απο την αρχή του κόσμου
    χειραγωγείστε να ζείτε τις προστατευμένες ζωές σας
    Ποτε κανένας δεν έχει ξαναδεί
    τέτοια αύξηση ξεκάθαρης υποκρισίας
    Θα σε παρακινήσω, θα σου ελευθερώσω τη σκέψη
    θα σου δείξω το τι έχω μάθει όλο αυτό τον καιρό

    Ο Θεός μας μισεί όλους, ο Θεός μας μισεί όλους
    Το ξέρεις ότι είναι αλήθεια, ο Θεός μισεί αυτό το μέρος
    Το ξέρεις οτι ειναι αλήθεια, μισεί αυτο το γένος

    Δολοφονία-Αυτοκτονία
    Το μίσος θεραπεύει, πρέπει να το δοκιμάσεις κάποια στιγμή
    Πάλεψε για την ειρήνη κάνοντας πόλεμο
    Η ομορφιά του θανάτου που όλοι λατρεύουμε
    Δεν έχω καμμία πίστη να με αποσπά
    Ξέρω γιατί οι προσευχές σου δεν θα εισακουστούν ποτέ

    Ο Θεός μας μισεί όλους, ο Θεός μας μισεί όλους
    Με μισεί υπερβολικά

    Απαισιόδοξος, τρομοκράτης που ψάχνει τον επόμενο στόχο
    Παγκόσμιο χάος που τροφοδοτείται με υστερία
    Κόψε τον λαιμό μου, κόψε τις φλέβες σου, ρίξε πισώπλατα σε ένα τίμιο παιχνίδι
    Χρήση ναρκωτικών, αυτο-κακοποίηση ψάχνοντας για την επόμενη δόση
    Φαίνεται πως η κολαση εξαπλώνεται συνεχώς
    Αναμένω τη μέρα που όλος ο κόσμος θα πεθάνει

    Ποτέ δεν είπα ότι ήθελα να είμαι του Θεού ακόλουθος
    Δεν θα είμαι ποτέ ενας απο αυτούς που ακολουθούν τυφλά

    Ο άνθρωπος έφτιαξε ιούς που μολύνουν τον κόσμο
    Αυτο-καταστροφικός άνθρωπος, ωρολογιακή βόμβα
    Τι θα γινόταν αν δεν υπήρχε Θεός, θα σκεφτόσουν ακριβώς το ίδιο
    Σπαταλάς τη ζωή σου μεσα στην τυφλή άκριτη πίστη
    Ξυπνήστε τους ********υς, δεν μπορείς να αγνοήσεις το τι λέω
    έχω τη δική μου φιλοσοφία

    Μισω τους πάντες
    Δεν μπορείς να με κάνεις να το αποβάλλω αυτό
    Καμμία εξαίρεση-διάκριση
    Είμαι εγώ στο κόσμο με τους εχθρούς μου

    Ποτέ δεν είπα ότι ήθελα να είμαι του Θεού ακόλουθος
    Δεν θα είμαι ποτέ ενας απο αυτούς που ακολουθούν τυφλά
    Ποτέ δεν θα είμαι αυτός που υπομένει τους οπαδούς με τον σταυρό

    Απορρίπτω αυτό το ******** έθνος
    Περιφρονώ αυτό το ******** μέρος
    Πραθέτης ενα τραγουδι απο τα εκατοντάδες που κυκλοφορούν σε αυτό το ύφος .
    Δεν μας λες όμως και το δικό σου συμπέρασμα για να καταλάβουμε και εμείς πως κατέληξες σε αυτο .

  9. #54
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Πραθέτης ενα τραγουδι απο τα εκατοντάδες που κυκλοφορούν σε αυτό το ύφος .
    Δεν μας λες όμως και το δικό σου συμπέρασμα για να καταλάβουμε και εμείς πως κατέληξες σε αυτο .
    δεν υποστιρηζω τιποτα... απλα ετσι μου ηρθε και το εβαλα... ο καθενας μπορει να πιστευει η να μην πιστευει τιποτα.. .απλα μου αρεσει πολυ αυτο το κομματι...! γιατι μιλαει για την υποκρισια γενικως....και οχι οσο εχει να κανει με τον θεο.....

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,382
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    δεν υποστιρηζω τιποτα... απλα ετσι μου ηρθε και το εβαλα... ο καθενας μπορει να πιστευει η να μην πιστευει τιποτα.. .απλα μου αρεσει πολυ αυτο το κομματι...! γιατι μιλαει για την υποκρισια γενικως....και οχι οσο εχει να κανει με τον θεο.....
    Ωραια τωρα καταλαβαινουμε !!!

  11. #56
    hlias1988
    Guest
    οποιος εχει την μυγα μυγιαζετε..! το λες ηρωνικα "τωρα καταλαβαμε?"

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,382
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    οποιος εχει την μυγα μυγιαζετε..! το λες ηρωνικα "τωρα καταλαβαμε?"
    Δεν νομιζω να εχω δειξει οτι ειρωνευομαι καποιον....

    Αν το έλαβες έτσι λάθος σου ....
    " Τωρα καταλαβαμε " =Καταλάβαμε γιατί έβαλες αυτό το τραγο΄θδι ,πως αλλιώς να το πω....

  13. #58
    hlias1988
    Guest
    ενταξη κοπελια οκ ! μην χαλαω το θεμα! εσεις συνεχιστε!

  14. #59
    hlias1988
    Guest
    μου αρεσει και αυτο!

    Iron Maiden - Great unknown

    Ο χειμώνας πέφτει στο έδαφος
    Περιμένοντας ήρεμα δεν ακούς έναν ήχο
    Όταν ο κόσμος έχει πέσει στα βάθη από κάτω
    Όπου το μέλλον είναι ανοιχτό και ο φόβος έχει μεγαλώσει
    Και το μονοπάτι για να ακολουθήσεις στο εξαιρετικά άγνωστο
    Όπου το σκότος έχει πέσει και ο καρπός είναι σπαρμένος

    Στις εγωιστικές καρδιές κάποιων
    Ο εφιάλτης έρχεται
    Με το χυμένο αίμα άλλων
    Τώρα στρέφοντας
    Τώρα η κούπα ξεχειλίζει
    Ξύπνησε με τα νέα του θανάτου
    Και την προφητεία των σοφών
    Το πεπρωμένο συναντιέται
    Στα βάθη του ανθρώπινου μυαλού
    Το κλάμα καίγεται
    Με τον θυμό του μέντορα
    Από το μάθημα που ακούγεται αλήθεια
    Και για εκείνους που ζουν και πεθαίνουν από το σπαθί
    Θα πάρουν τα ιδανικά τους μαζί τους
    Δικαιολογούν το τέλος τους

    Όπου οι χαζοί ψεύδονται και οι εύποροι κλαίνε
    Όπου οι λύκοι είναι πεινασμένοι
    Στους αδύναμους μόνο
    Όπου οι γιοί πεθαίνουν
    Άκου τις μητέρες τους να κλαίνε
    Και ο μακρινός ήχος της φωτιάς
    Ξεκινά ξανά

    Ποτέ δεν τελειώνουν οι επιθυμίες των ανθρώπων
    Δεν θα είμαι ποτέ ο ίδιος ή ήρεμος ξανά
    Σε μια εποχή αλλαγμένων καρδιών
    Και εξαιρετικά άγνωστο
    Θα είμαι η καταδίκη και το τέλος όλων εμάς

    Όπου οι χαζοί ψεύδονται
    Και οι εύποροι κλαίνε
    Όπου οι λύκοι είναι πεινασμένοι
    Στους αδύναμους μόνο
    Όπου οι γιοί πεθαίνουν
    Άκου τις μητέρες τους να κλαίνε
    Και ο μακρινός ήχος της φωτιάς ξεκινά ξανά

    Ποτέ δεν τελειώνουν οι επιθυμίες των ανθρώπων
    Δεν θα είμαι ποτέ ο ίδιος ή ήρεμος ξανά
    Σε μια εποχή αλλαγμένων καρδιών
    Και εξαιρετικά άγνωστο
    Θα είμαι η καταδίκη και το τέλος όλων εμάς

    Όταν ο κόσμος έχει πέσει
    Και στεκόμαστε μόνοι...

  15. #60
    Quote Originally Posted by BlackCoral View Post
    Επειδή σε αρκετά νήματα έχουν αναφερθεί τιμητικά προς αυτόν. Είπα να βάλω κάποιες πληροφορίες που ίσως φανούν ενδιαφέρουσες στα μέλη που θέλουν να διαβάσουν. Μισογυνία, ομοφοβία, ρατσισμός, εθνικισμός και αλυτρωτισμός, εκτός άλλων. Θα χαρώ να μου δείξουν κάποιοι αποδείξεις για το αντίθετο.

    http://falsefaith.blogspot.com/2008/...g-post_24.html

    https://www.o-klooun.com/satira/sati...kane-o-paisios


    http://diekdikw.gr/blog/%CF%81%CE%AC...7/p-pastitsios
    Και γιατι να σου δειξουμε αποδειξεις για το αντιθετο ρε μαστορα αναρχικε; Μαγκια του αν ηταν εθνικιστης! Εθνικιστης ηταν κι ο Κωστης Παλαμας και ο Αλεξανδρος Παπαναστασιου.

    Οσο για το αλυτρωτισμος, κλαιω! Ποιος γνησιος Ελλην δεν ειναι αλυτρωτιστης; Αν δεν ημασταν αλυτρωτιστες το 1913 ακομη ως την Λαμια θα φταναμε...

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast

Similar Threads

  1. ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕ??
    By breakout in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 50
    Last Post: 19-11-2012, 22:58
  2. τον γνωρίζετε?
    By Paprika in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 01-07-2010, 14:22
  3. Βαλεριανα .τι γνωριζετε?
    By Παστελι in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 52
    Last Post: 28-09-2009, 05:13
  4. Φλουοξετινη τι γνωριζετε?
    By maria... in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 13
    Last Post: 21-01-2009, 03:43
  5. Τι γνωριζετε?
    By Ifigeneia24 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 24-08-2007, 02:54

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •