Διακοπη zyprexa
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    157

    Διακοπη zyprexa

    Καλημέρα σε όλους!!!Θα ηθελα να ρωτήσω εάν υπάρχει κάποιος που κατάφερε να διακόψει το zyprexa,χωρίς να κάνει αντικατάσταση του με άλλο αντιψυχωσικο και χωρίς να πλακωθεί στις βενζοδιαζεπινες και στα υπνωτικά, προκειμένου να αντιμετωπίσει την αϋπνία και το άγχος που φέρνει η διακοπή του συγκεκριμένου φαρμάκου. Να αναφέρω εδώ ότι αντιμετωπίζω άγχος (κυρίως κοινωνικό και αγοραφοβία) και καταθλιψη και γι αυτό ακριβώς τον λόγο θα ήθελα να σταματήσω τα αντιψυχωσικα καθώς βλέπω ότι δεν με βοηθάνε καθόλου. Να σημειώσω επίσης ότι παίρνω 2,5 mg κάθε βράδυ και 90 mg συμπαλτα. Θα ήθελα αν γίνεται να μείνω σε αγωγή μόνο με αντικαταθλιπτικα που είναι το συμπαλτα στην προκειμένη περίπτωση και ίσως και ένα δεύτερο, τύπου trittico η remeron που έχουν υπναγωγο δράση.Εάν υπάρχει κάποιος που έχει κάνει επιτυχή διακοπη του συγκεκριμένου φαρμάκου είτε με σταδιακή διακοπη του είτε με αντικατάσταση με κάποιο αντικαταθλιπτικο θα ήθελα να μου στείλει μήνυμα. Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    249
    Quote Originally Posted by Billtheo View Post
    Καλημέρα σε όλους!!!Θα ηθελα να ρωτήσω εάν υπάρχει κάποιος που κατάφερε να διακόψει το zyprexa,χωρίς να κάνει αντικατάσταση του με άλλο αντιψυχωσικο και χωρίς να πλακωθεί στις βενζοδιαζεπινες και στα υπνωτικά, προκειμένου να αντιμετωπίσει την αϋπνία και το άγχος που φέρνει η διακοπή του συγκεκριμένου φαρμάκου. Να αναφέρω εδώ ότι αντιμετωπίζω άγχος (κυρίως κοινωνικό και αγοραφοβία) και καταθλιψη και γι αυτό ακριβώς τον λόγο θα ήθελα να σταματήσω τα αντιψυχωσικα καθώς βλέπω ότι δεν με βοηθάνε καθόλου. Να σημειώσω επίσης ότι παίρνω 2,5 mg κάθε βράδυ και 90 mg συμπαλτα. Θα ήθελα αν γίνεται να μείνω σε αγωγή μόνο με αντικαταθλιπτικα που είναι το συμπαλτα στην προκειμένη περίπτωση και ίσως και ένα δεύτερο, τύπου trittico η remeron που έχουν υπναγωγο δράση.Εάν υπάρχει κάποιος που έχει κάνει επιτυχή διακοπη του συγκεκριμένου φαρμάκου είτε με σταδιακή διακοπη του είτε με αντικατάσταση με κάποιο αντικαταθλιπτικο θα ήθελα να μου στείλει μήνυμα. Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!
    Γειά σου φίλε... εγώ είμαι στην προσπάθεια ακόμα και ευτυχώς πάω παααρα πολύ καλά... απο 5mg που έπαιρνα, πλέον παίρνω 0.937mg χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα, και χωρίς άλλο φάρμακο... Να σημειώσω ότι παράλληλα έχω βελτιώσει πάρα πολύ την διατροφή μου, παίρνω βιταμίνες και προσπαθώ να αποφεύγω αγχώδεις καταστασεις όσο μπορώ... Θεωρώ ότι η διατροφή με έχει βοηθήσει τρομερά.... δεν έχω ούτε άγχος ούτε φοβίες ούτε τίποτα...
    Για ότι άλλο θέλεις έλα inbox...
    Last edited by Elendar123; 21-08-2020 at 23:19.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339
    Κι εγώ έπαιρνα 2,5mg. Για ένα χρονικό διάστημα έπαιρνα το μισό και μετά τέταρτο και μετά το έκοψα. Είχα λίγο παραπάνω άγχος και αυπνία, αλλά αυτά τα αποδίδω στη ναυτία που έχω που ήταν και ο λόγος που πήρα το Ζυπρεξα.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    127
    Quote Originally Posted by Elendar123 View Post
    Γειά σου φίλε... εγώ είμαι στην προσπάθεια ακόμα και ευτυχώς πάω παααρα πολύ καλά... απο 5mg που έπαιρνα, πλέον παίρνω 0.937mg χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα, και χωρίς άλλο φάρμακο... Να σημειώσω ότι παράλληλα έχω βελτιώσει πάρα πολύ την διατροφή μου, παίρνω βιταμίνες και προσπαθώ να αποφεύγω αγχώδεις καταστασεις όσο μπορώ... Θεωρώ ότι η διατροφή με έχει βοηθήσει τρομερά.... δεν έχω ούτε άγχος ούτε φοβίες ούτε τίποτα...
    Για ότι άλλο θέλεις έλα inbox...
    0,937 mg Πως ακριβως τα παιρνεις? Και πως ξέρεις ότι είναι τόσο ακριβώς? Υπάρχει σε σταγόνα?

  5. #5
    Με τη βοήθεια του γιατρού σου θα το κόψεις, αν σου δώσει για κάποιο μικρο διάστημα 1-2 μέρες, 1-2 βδομάδες άντε και κάνα μηνα υπνωτικά δεν είναι κακό για εμενα τουλάχιστον. Το άγχος και την αϋπνία τις πρώτες μέρες ειδικά μόνο λόγο της μικρής δόσης που παίρνεις πιστεύω μπορει να τα αποφύγεις. Θέλει κάποιο καιρό να επανέλθεις άμα το κόψεις αλλά κόβεται όπως όλα τα αντιψυχωτικά. Όσο για αυτά που λες για αντικατάσταση δεν έχουν καμμία σχέση με τη διακοπή του είναι άλλη θεραπεία από μόνα τους δηλαδή αν θα τα ξεκινήσεις δε εξαρτώνται από τη διακοπή του ζυπρεξα καλά το σκέφτεσαι ότι μπορεί να σε βοηθήσουν αλλά μη τα συγχεεις. Εγω προσωπικά πιστεύω στη ψυχανάλυση και σε όσον το δυνατόν λιγότερη λήψη φαρμάκων.

  6. #6
    Elenia781
    Guest
    Το εκοψες τελικά? εγω ειμαι στα 7.5 zyprexa καμια διαφορα που τοσα χρόνια άδικα επαιρνα 10mg. Ειχα παρει και 15αρι αλλα τελως παντων τα θεματα μου τώρα είναι αλλα.

Similar Threads

  1. Zyprexa 2,5 mg
    By tselpemts in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 09-08-2020, 19:16
  2. Διακοπη Zyprexa
    By MikeStam 3 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 1
    Last Post: 20-02-2019, 04:32
  3. Zyprexa
    By sub-zero in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 11
    Last Post: 28-04-2012, 01:36
  4. zyprexa
    By kosmein in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 05-07-2009, 01:03
  5. ZYPREXA ;
    By Georgz in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 07-08-2008, 00:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •