Πανικος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11

Thread: Πανικος

  1. #1

    Πανικος

    Καλησπερα σας παιδια! Εδω και πολλα χρονια εχω ξεκινησει να εχω εναν εντονο φοβο χωρις λογο.. πριν χρονια οταν ημουν σε ηλικια πρωτη γυμνασιου πηγαιναμε εκδρομες συνεχεια με τους δικους μου και ξαφνικα αισθανομουν οταν ειμασταν στην δοαδρομη να με πιανει μια ανεξηγητη φοβια και μια πλυ εντονη ανασφαλεια και ηθελα να γυρισουμε πισω.. πλεον μετα απο δεκα χρονια που μου αυμβαινει ολο αυτο και πλεον αυτο το συναισθημα το νιωθω και μεχρι και στο ιδιο μου το σπιτι.. με πιανει ενας πανικος ενας φοβος οτι ειμαι σαν χαμενη νιωθω παραξενα... δεν ξερω τι να κανω φοβαμαι πολυ να αποδεκτω την κατασταση μου δεν κανω τιποτα στην ζωη μου δεν παω εκδρομες δεν βγαινω.. ο γιατρος μου ειπε να ξεκινησω ζολοττιν αλλα φοβαμαι πολυ τα φαρμακα... πειτε μου την αποψη σας .. επισης εχω και θυρωιδη αλλα περνω χαπι ειναι ρυθμισμενος.. πραγματικα δεν ξερω τι ειναι αυτο που μου συμβαινει πειτε μου την αποψη σας

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    106
    Να ξεκινήσεις την αγωγή σου....
    Παθών είμαι σε παρόμοια κατάσταση

  3. #3
    Member
    Join Date
    Apr 2018
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    81
    Σε τι γιατρό πηγές?
    Έγινε κάποια διάγνωση?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    106
    Σε ψυχίατρο
    Με την πρώτη φορά που πήγα μου έγραψε αυτά τα δύο τώρα θα πάω ένα μήνα μετά πάλι αλλά όχι δεν συζητήσαμε για διάγνωση κτλ....πιο πολύ για τον πανικό πήγα εγω

  5. #5
    Δεν ξερω τι να κανω απο την μια ελεγα να πρω ομοιοπαθητικα απο την αλλη φοβαμαι να πρω δεν ξερω πως θα ειμαι ψυχολογικα

  6. #6
    Κανεις αγωγη;; Πως τα πας;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    106
    Μην φανταστςις εδώ και μια βδομάδα τα περνώ είναι πολύ νωρίς
    Αλλά έχω και εξάψεις όπως είχα πριν και ταχυπαλμιες σήμερα όπως είχα πριν
    Κρίσεις πανικού κόψανε αλλά έχω τα άλλα τα περίεργα που σε ρίχνουν μαΙ με μούδιασματα κτλ κτλ μπορεί να πάρω την ψυχιατρο αλλά είναι νωρίς αυτό θα μου πει λογικά

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by Faihh95 View Post
    Καλησπερα σας παιδια! Εδω και πολλα χρονια εχω ξεκινησει να εχω εναν εντονο φοβο χωρις λογο.. πριν χρονια οταν ημουν σε ηλικια πρωτη γυμνασιου πηγαιναμε εκδρομες συνεχεια με τους δικους μου και ξαφνικα αισθανομουν οταν ειμασταν στην δοαδρομη να με πιανει μια ανεξηγητη φοβια και μια πλυ εντονη ανασφαλεια και ηθελα να γυρισουμε πισω.. πλεον μετα απο δεκα χρονια που μου αυμβαινει ολο αυτο και πλεον αυτο το συναισθημα το νιωθω και μεχρι και στο ιδιο μου το σπιτι.. με πιανει ενας πανικος ενας φοβος οτι ειμαι σαν χαμενη νιωθω παραξενα... δεν ξερω τι να κανω φοβαμαι πολυ να αποδεκτω την κατασταση μου δεν κανω τιποτα στην ζωη μου δεν παω εκδρομες δεν βγαινω.. ο γιατρος μου ειπε να ξεκινησω ζολοττιν αλλα φοβαμαι πολυ τα φαρμακα... πειτε μου την αποψη σας .. επισης εχω και θυρωιδη αλλα περνω χαπι ειναι ρυθμισμενος.. πραγματικα δεν ξερω τι ειναι αυτο που μου συμβαινει πειτε μου την αποψη σας
    Καλησπέρα.
    Η προσωπική μου άποψη είναι ότι οι αγχώδεις διαταραχές, οι φοβίες και οι πανικοί δεν καταπολεμούνται με φάρμακα. Τα φάρμακα μην τα φοβάσαι. Είναι μία πολύτιμη βοήθεια που σου δίνει χρόνο και ενέργεια να το πολεμήσεις πιο πολύ. Αλλά να ξέρεις ότι δεν είναι η λύση. Ουσιαστικά καταπραΰνουν τα συμπτώματα και δεν λύνουν το ίδιο το πρόβλημα από μόνα τους. Αν δεν έχεις καταφέρει να βρεις μια άκρη από μόνη σου, απευθύνσου σε κάποιον ψυχολόγο να σε κατευθύνει και να βρείτε τη ρίζα του προβλήματος ή/και πως θα το αντιμετωπίσεις αποτελεσματικά. Η ψυχοθεραπεία, είτε σε συνδυασμό με φαρμακευτική αγωγή είτε όχι, είναι απαραίτητη αν δεν θες να έχεις τα ίδια κάθε λίγο και λιγάκι μόλις κόψεις τα φάρμακα-αν υποθέσουμε ότι με τα φάρμακα θα το ξεπεράσεις προσωρινά.

    Αλλά πρέπει να "πιέσεις" τον εαυτό σου να βγαίνει έξω, να κάνει πράγματα όσο κι αν φοβάται, ο ψυχολόγος ή/και ο ψυχίατρος είναι πολύτιμοι βοηθοί στην προσπάθειά σου, αλλά η λύση θα έρθει από εσένα την ίδια. Δεν ξεπερνάς έναν φόβο αν δεν εκτίθεσαι σε αυτόν, απλά τον μεγεθύνεις όπως έχεις κάνει ήδη.

  9. #9
    Euxaristw polu sonia gia tin apanthsh sou

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    3
    Παίρνω zolotrin έχει παρει κανεις λόγω κρίση πανικου

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    3
    Καλησπερα τα zolotrin τα πηρες?

Similar Threads

  1. Πανικός ΙΨΔ
    By Ser12 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 7
    Last Post: 21-03-2022, 23:57
  2. Πανικος
    By Afroula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 30
    Last Post: 26-04-2020, 21:44
  3. Πανικός
    By gl08 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 22
    Last Post: 13-08-2016, 02:23
  4. ΠΑΝΙΚΟΣ...ΠΑΝΙΚΟΣ... ΠΑΝΙΚΟΣ...
    By thura7 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 252
    Last Post: 24-08-2015, 22:23
  5. πανικος!
    By AGXOS-NIKI in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 22-02-2012, 09:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •