Αρρυθμιες, κρισεις πανικου, φοβια θανατου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 35
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    29

    Αρρυθμιες, κρισεις πανικου, φοβια θανατου

    Γεια σας ειμαι 28 χρονων
    Ειμαι απο την Κυπρο..υποφερω απο αρρυθμιες και κρισεις πανικου..Εχω παει σε 3 καρδιολογους.. ειναι ολα οκ δεν βρισκουν κατι.. εβαλα και holter.. μου ειπαν να μην παρω κατι για αρρυθμιες και οτι ειναι αγχος και ειναι στο μυαλο μου.. οτι ειναι ακυνδυνες και η καρδια μου ειναι τελεια..Oμως ειναι πολυ συχνα και πολυ τρομακτικο...τις νιωθω εντονα..φτερουγισματα ακανονιστο ρυθμο.. και με πιανει και οταν ειμαι χαλαρη και δεν σκεφτομαι κατι.. ετσι ξαφνικα σαν καθομαι κτλ.. χαλαει ολη η μερα..kαθε φορα που με πιανει η αρρυθμια φοβαμαι τοσο πολυ που παθαινω κριση πανικου και φοβαμαι οτι θα πεθανω.. και εχω συχνα δυσπνοια..μου ειπαν οτι εχω συνδρομο υπεραερισμου..πηγα σε ολους τους γιατρους να δω αν εχω κατι παθολογικο..δεν εχω..πηγα σε εναν γιατρο ο Θεος να τον κανει. Δεν ειχα αρρυθμιες τοτε.. ειχα το αγχος και λιγες κρισεις καποτε αραια αλλα οχι τοσο..παθολογος ειναι..δεν ηταν η ειδικοτητα του ομως μου εδειξε πως ξερει τι κανει και εγω στην απελπισια μου τον ακουσα..μου εδωσε cipralex. 10mg.. .που να ξερω απο δοσολογιες.. επρεπε να με ξεκινησει με λιγο λιγο απο οτι εμαθα μετα... μου ειπε να πιω ενα 10mg..ηταν πολυ για μενα απο οτι φανηκε δεν ξαναπηρα τετοια ουσια..επαθε shock το σωμα μου. Πηγα κλινικη με 160 παλμους kριση πανικου και ενιωθα καψιμο στους πνευμονες και στο λαιμο... φοβηθηκα νομισα οτι ειδα τον θανατο..μου εβαλαν οξυγονο και με βοηθησαν να ηρεμησω σιγα σιγα εμεινα πολλες ωρες μεσα..δεν τα ξαναπηρα..ομως χειροτερεψα απο εκεινο το shock.. απο τοτε εχω συνεχεια κρισεις πανικου αρρυθμιες.. επαθα κλειστοφοβια σαν δεν ειχα.. επαθα φοβιες που δεν ειχα.. ειμουν του εξω της παρεας κτλ.. τωρα δεν μπορω πολυ ωρα εξω στο κοσμο ουτε στους κλειστους χωρους.. οτι πονο νιωσω πανω μου η αισθανθω κατι νεο στο σωμα μου αμεσως νομιζω οτι ερχεται θανατος..ρε παιδια ακομα και ενα τσιμπημα απο ενα απλο κουνουπι φοβαμαι οτι θα αρρωστησω και θα πεθανω.. νιωθω οτι εχω κατι και δεν το βλεπουν.. οτι νιωσω πανω μου το ψαχνω στο google.. μεγα λαθος το ξερω.. αλλα το κανω..πολλες φορες κλαιω απο απελπισια...βλεπω εναν ψυχολογο με βοηθαει λιγο... για λιγες μερες μπορει να νιωσω λιγο πιο καλα αλλα μετα παλι το ιδιο. Δεν θελω να ξαναπαρω φαρμακα φοβαμαι.. απο εκεινη τη μερα με το cipralex φοβηθηκα τοσο και δεν τα θελω φοβαμαι παρα πολυ δεν μπορω να το ξεπερασω και να δοκιμασω φαρμακα ξανα..προσπαθω μονη μου..καποτε ξυπνω και ειμαι καλα και λεω α.. θα φυγει.. αλλα παλι ερχεται..μαρτυριο νιωθω φυλακισμενη δεν μπορω να ζω ετσι προτεινετε μου κατι

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Καλημέρα. Πρώτα από όλα να μην σε τρομάζουν όλα αυτά που νιώθεις γιατί οι περισσότεροι τα έχουμε ζήσει. Να κάνει παιχνίδια το μυαλό μας και να φοβόμαστε τα πάντα.
    Ψυχοθεραπεία πόσο καιρό κανεις; Γιατί θεωρείς ότι δεν σε βοήθησε; Τι συζητάτε συνήθως;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    116
    Καλημερα σου..... Ενα θα σου πω οταν ξεκιννησα με αρρυθμιες πριν 25 χρονια ενιωθα ολααααααα αυτα που λες ομως περνοντας ο καιρος και ενω επαθα πολυ τρομακτικοτερα συμπτωματα.... Τωρα μα το θεο οι αρρυθμιες δεν με τρομαζουν. Προσπαθησε να το διαχειριστεις τωρα που ειναι νωρις να μην φας και εσυ τη ζωη σου ετσι....

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    29
    Με βοηθαει να καταλαβω οτι οι κρισεις ειναι ακυνδυνες και οτι δεν θα πεθανω και προσπαθει να μου μαθει τεχνικες χαλαρωσης αλλα ειμαι τοσο νευρικη που δυσκολευομαι και μου μιλαει και για το αυτονομο νευρικο συστημα κτλ για να καταλαβω τι μου γινεται και να μαθω σιγα σιγα να το ελεγχω.. οσο για τις αρρυθμιες.. πρεπει να φυτεψω στο μυαλο μου οτι απλα τις νιωθω αλλα δεν θα παθω κατι..πραγματικα ειναι δυσκολο να παλευεις με τον εγκεφαλο σου και τον φοβο..κανω και γυμναστικη και με βοηθαει λιγο.. τον ψυχολογο τον βλεπω ενα χρονο τωρα.. εχω τα πανω μου και τα κατω μου.. μια μερα ειμαι καλυτερα μια μερα οχι.. προσεξα οτι οταν εχω κριση πανικου και καταφερω να αποσπασω την προσοχη μου αλλου περναει.. ομως δεν το καταφερνω παντα..

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    29
    Αχ μακαρι να τα καταφερω και γω να γινω ετσι..τα χρονια περνουν και θα τα χασω ετσι στενοχωριεμαι παρα πολυ..οταν σε πιανουν απλα δεν τις βαζεις υποψη;;; οταν με πιασει για δευτερολεπτα το διαχειριζομαι λιγο.. καποιες φορες μπορει να με πιασουν για πολη ωρα και τοτε ειναι που τρομαζω.. λεω να το θα πεθανω τωρα

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    29
    Με βοηθαει να καταλαβω οτι οι κρισεις ειναι ακυνδυνες και οτι δεν θα πεθανω και προσπαθει να μου μαθει τεχνικες χαλαρωσης αλλα ειμαι τοσο νευρικη που δυσκολευομαι και μου μιλαει και για το αυτονομο νευρικο συστημα κτλ για να καταλαβω τι μου γινεται και να μαθω σιγα σιγα να το ελεγχω.. οσο για τις αρρυθμιες.. πρεπει να φυτεψω στο μυαλο μου οτι απλα τις νιωθω αλλα δεν θα παθω κατι..πραγματικα ειναι δυσκολο να παλευεις με τον εγκεφαλο σου και τον φοβο..κανω και γυμναστικη και με βοηθαει λιγο.. τον ψυχολογο τον βλεπω ενα χρονο τωρα.. εχω τα πανω μου και τα κατω μου.. μια μερα ειμαι καλυτερα μια μερα οχι.. προσεξα οτι οταν εχω κριση πανικου και καταφερω να αποσπασω την προσοχη μου αλλου περναει.. ομως δεν το καταφερνω παντα..

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    29
    Ρε παιδια κατι ασχετο πως μπορω να διαγραψω ενα σχολιο; εγραψα κατι 2 φορες και δεν καταφερνω να διαγραψω το ενα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by S91 View Post
    Ρε παιδια κατι ασχετο πως μπορω να διαγραψω ενα σχολιο; εγραψα κατι 2 φορες και δεν καταφερνω να διαγραψω το ενα
    Κάμε επεξεργασία και βάλε 10 τελείες.. Δεν έχει επιλογή να σβήσεις ποστ.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Ποιος ήταν ο λόγος που άρχισες την ψυχοθεραπεία;; Στην καθημερινότητα πως είσαι; Φίλους έχεις; Βγαίνεις;

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    29
    Απο τοτε που σας ειπα για το cipralex που πηρα και φοβηθηκα.. απο τοτε αρχισα να βλεπω καποιον για να με βοηθησει με τις κρισεις και τον φοβο της αρρυθμιας.. εχω φιλους και ειμαι παντρεμενη εχω ενα γιο 10 χρονων. Ο αντρας μου με στηριζει παρ πολυ και με καταλαβαινει.. βγαινω εξω ναι προσπαθω αλλα ποτε δεν περνω καλα πραγματικα..ειμαι παντα στη φοβια..πριν παω καπου ξεκινουν οι σκεψεις.. και αν παθω κριση και αν με πιασουν αρρυθμιες κτλ.
    Και πολλες φορες τα παθαινω ολα και τρεχω τρομαγμενη να φυγω σαν τρελλη απο εκει που ειμαι

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by S91 View Post
    Απο τοτε που σας ειπα για το cipralex που πηρα και φοβηθηκα.. απο τοτε αρχισα να βλεπω καποιον για να με βοηθησει με τις κρισεις και τον φοβο της αρρυθμιας.. εχω φιλους και ειμαι παντρεμενη εχω ενα γιο 10 χρονων. Ο αντρας μου με στηριζει παρ πολυ και με καταλαβαινει.. βγαινω εξω ναι προσπαθω αλλα ποτε δεν περνω καλα πραγματικα..ειμαι παντα στη φοβια..πριν παω καπου ξεκινουν οι σκεψεις.. και αν παθω κριση και αν με πιασουν αρρυθμιες κτλ.
    Και πολλες φορες τα παθαινω ολα και τρεχω τρομαγμενη να φυγω σαν τρελλη απο εκει που ειμαι
    Οι φόβοι σου είναι πάντα γύρω από το θέμα καρδιά(πρόβλημα κτλ); ή φοβάσαι γενικά τις αρρώστιες.
    Πριν βγεις τι ακριβώς σκέφτεσαι; Μη πάθεις κάτι και γίνεις ρεζίλι; Μη πάθεις κάτι και δεν σε βοηθήσει κάποιος; Στο σπίτι σου νιώθεις περισσότερη ασφάλεια;

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    29
    Ακριβως ετσι.. φοβαμαι τα παντα προπαντον την καρδια.. πριν βγω λεω που θα παω τωρα και αν με πιασει αρρυθμια εξω και αν με πιασει η κριση και δεν το διαχειριστω; και να τρεχω να γινω ρεζιλι; πιο πολλα ομως δεν με ενοχλει το ρεζιλι οσο το οτι θα χαλασει η διαθεση και δεν περασω καλα.. ετυχε να το παθω σε κοσμο και να γινω ρεζιλι να με κοιτανε ολοι.. αλλα μολις μου περασει γελαω κιολας και λεω Θεε μου εγινα ρεζιλι..πχ μπορει να παω και να ειμαι καλα αν νιωσω κριση να ερχεται η νιωσω αρρυθμια τρεχω στην τουαλετα για λιγο..εκει νιωθω θανατο.. λεω θα μεινω εδω θα πεθανω εδω.. μολις ηρεμησω λιγο παω πισω.. ομως παει η διαθεση μου ειμαι χαλια μετα και θελω να φυγω..με πιανει το παραπονο γιατι γιατι γιατι..ναι στο δωματιο μου ειναι η ασφαλεια μου.. οταν με πιασει κριση εξω μολις μπω στο αυτοκινητο να φυγω για σπιτι μου περναει και θυμωνω κιολας και λεω αα τωρα μου περασες παλιοκριση..και ναι φοβαμαι οταν ειμαι μονη μπας και το παθω και δεν εχει κανενα εκει.. αποφευγω να ειμαι μονη οπουδηποτε..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Και όλα αυτά άρχισαν πότε; Τι έγινε;

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    29
    Διαβασες το πρωτο μου μυνημα στο θεμα; δες το πανω..εκει τα λεει ολα απο εκει ξεκινησαν ολα

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Από χθες το διάβασα. Ρωτάω αν εγινε κάτι άλλο.. Πέρα από το σωματικό.
    Last edited by george1520; 16-08-2020 at 16:13.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Φοβια θανατου;
    By Νοσηρή φαντασία in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 117
    Last Post: 27-07-2019, 17:03
  2. Τρελές αρρυθμίες, έκτακτες συστολές και φόβος θανάτου. Έχω παροξυσμό, HELP!!!!!!
    By Aramis in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 25
    Last Post: 04-03-2019, 01:01
  3. αγχωδη διαταραχη/κρισεις πανικου..10 χρονια κ τωρα αρρυθμιες
    By ΠΑΥΛΟΣ in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 17
    Last Post: 22-08-2018, 05:03
  4. Φοβία θανάτου & γηρατειών!
    By Christina82 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 26-09-2012, 22:02
  5. Αρρυθμίες και φόβος του θανάτου, δεν μπορώ άλλο να ζω έτσι
    By panospeggy in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 06-11-2010, 00:40

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •