Sextortion. Εκβιασμός με φωτογραφίες ή vid.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    528

    Sextortion. Εκβιασμός με φωτογραφίες ή vid.

    Φίλη πρόσφατα βγήκε από μία σχέση στην οποία ο δικός της την εκβίαζε καθ'όλη τη διάρκεια της σχέσης πως αν χωρίσουν θα κυκλοφορήσει γυμνές της φωτό στο ίντερνετ, στους δικούς της, στη σχολή της, στους φίλους της και ό,τι μπορείς να φανταστείς.
    Ο τρόπος αυτός εκβιασμού την έκανε να μείνει σε αυτή τη σχέση, ενώ ήθελε να απαγκιστρωθεί. Κινήθηκε νομικά, που όμως δε γινόταν τίποτε, καθώς αν δε γίνει η πράξη, και αν δεν υπάρχουν στοιχεία (αυτά της τα έλεγε, φρόντιζε πάντα να μην υπάρχουν γραπτά), δε μπορεί να την υποστηρίξει κανένα σύστημα.
    Δεν τα έλεγε επίσης σε κανέναν, γιατί φοβόταν για τις αντιδράσεις των άλλων.
    Μην δίνετε τόσο προσωπικά δεδομένα σε κανέναν, όσο καιρό κι αν ξέρετε τον άλλον, ποτέ δε μπορείτε να γνωρίζετε πώς θα χρησιμοποιηθούν από όποιον τα έχει ή από άλλους. Το "λάθος" ήταν δικό της, όχι όμως ουσιαστικά, είναι ο άλλος που έχει το πρόβλημα, αυτή ήταν αφελής, αλλά από την άλλη αν το σκεφτείς, αυτός πώς θα τιμωρηθεί; Έχει χάσει δέκα κιλά, επιβαρύνθηκε με πολλούς τρόπους η υγεία της, έπαθε νεύρωση στομάχου, της βγήκαν ψυχοσωματικά, αυπνίες.
    Πώς θα το αντιμετωπίζατε; Ξέρετε περιπτώσεις;
    Κατά τον Δαίμονα Εαυτού

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by BlackCoral View Post
    Φίλη πρόσφατα βγήκε από μία σχέση στην οποία ο δικός της την εκβίαζε καθ'όλη τη διάρκεια της σχέσης πως αν χωρίσουν θα κυκλοφορήσει γυμνές της φωτό στο ίντερνετ, στους δικούς της, στη σχολή της, στους φίλους της και ό,τι μπορείς να φανταστείς.
    Ο τρόπος αυτός εκβιασμού την έκανε να μείνει σε αυτή τη σχέση, ενώ ήθελε να απαγκιστρωθεί. Κινήθηκε νομικά, που όμως δε γινόταν τίποτε, καθώς αν δε γίνει η πράξη, και αν δεν υπάρχουν στοιχεία (αυτά της τα έλεγε, φρόντιζε πάντα να μην υπάρχουν γραπτά), δε μπορεί να την υποστηρίξει κανένα σύστημα.
    Δεν τα έλεγε επίσης σε κανέναν, γιατί φοβόταν για τις αντιδράσεις των άλλων.
    Μην δίνετε τόσο προσωπικά δεδομένα σε κανέναν, όσο καιρό κι αν ξέρετε τον άλλον, ποτέ δε μπορείτε να γνωρίζετε πώς θα χρησιμοποιηθούν από όποιον τα έχει ή από άλλους. Το "λάθος" ήταν δικό της, όχι όμως ουσιαστικά, είναι ο άλλος που έχει το πρόβλημα, αυτή ήταν αφελής, αλλά από την άλλη αν το σκεφτείς, αυτός πώς θα τιμωρηθεί; Έχει χάσει δέκα κιλά, επιβαρύνθηκε με πολλούς τρόπους η υγεία της, έπαθε νεύρωση στομάχου, της βγήκαν ψυχοσωματικά, αυπνίες.
    Πώς θα το αντιμετωπίζατε; Ξέρετε περιπτώσεις;
    Δύσκολο θέμα. Προσωπικά θα τον άφηνα να δημοσιεύσει τις φωτογραφίες και μετά θα του έκανα μήνυση. Η εξακρίβωση οτι αυτός ανέβασε τις φωτογραφίες είναι βούτυρο στο ψωμί της υπηρεσίας ηλεκτρονικού εγκλήματος.
    Δε βλέπω τόσο τρομερό να κυκλοφορήσουν γυμνές μου φωτογραφίες στο ίντερνετ. Μόλις τον πιάσουν θα τις κατεβάσει, πόσοι θα προλάβουν να τις δουν; Επειτα, στις παραλίες κυκλοφορώ με μπικίνι.... εεε... μαγιό σορτσάκι. Τι παραπάνω θα έχουν οι γυμνές φωτογραφίες; (ρητορική ερώτηση, μην απαντάτε).

    Τα παραπάνω εκφράζουν προσωπικές απόψεις. Αν ήμουν γυναίκα, ίσως απαντούσα διαφορετικά με την ανατροφή που θα είχα πάρει, οτι δηλαδή είναι προτιμότερο να αρρωστήσω υποκύπτοντας στον εκβιασμό ενός καθάρματος, παρά να δώσω λαβή στον κόσμο να λέει διάφορα...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    528
    Η συγκεκριμένη θα πάθαινε ταράκουλο. Δεν είναι τυχαίο που την εκβιάζει με αυτό τον τρόπο, ξέρει πολύ καλά πού πατάει. Σπάνια θα βρεις να πιάνει σε ανθρώπους που δε θα έδιναν μία. Εγώ θα είχα τη λύση, πραγματικά, αλλά δεν την λέω εδώ μέσα, γιατί είμαι καλούλα. Το καλύτερο σε αυτές τις τιμωρίες μαγκάκων, είναι η σιγουριά ότι την επόμενη κοπέλα που θα γνωρίσουν θα το σκεφτούν καλύτερα αν τους παίρνει. Και μόνο γι αυτό, αξίζει. Τώρα, η νόμιμη οδός βλέπεις ότι χρειάζεται να περάσει πάνω από την κοπέλα; Και τι θα του έκανε; Σχετικά τίποτε.
    Κατά τον Δαίμονα Εαυτού

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Είναι υλικό που του το έδωσε αυτή ή την τράβηξε εν αγνοία της; Όπως και να έχει, γιατί και η φίλη σου δεν φροντίζει να αποκτήσει στοιχεία εναντίον του; Να τον ηχογραφήσει ή καταγράψει όταν την απειλεί π.χ. ;
    Γιατί δεν παίρνει μία δεύτερη γνώμη από κάποιο δικηγόρο που να έχει πείρα σε τέτοια θέματα;

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Αν είχε τις φώτο στο κινητό θα του το έκλεβα. Θα παιζα ένα θέατρο πρώτα ότι όλα είναι καλά μεταξύ μας ώστε να αφεθεί κ μετά θα το επαιρνα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Μάλλον η φίλη σου είχε πολύ κακό νομικό...
    Άνετα του έκανε μήνυση για εκβιασμό .... Ας τον παγίδευε αν ήθελε την ώρα που την εκβίαζε ,τόσα μέσα διαθέτουμε πλέον...
    Μπορούσε ακόμα να καταθεση ασφαλιστικά μέτρα εναντίον του όχι μόνο για την δημοσίευση του υλικού αλλά να μην την πλησιάσει ούτε στο ένα μέτρο....

    Και το κυριότερο!Δεν υπάρχει βρε παιδιά κανένας λόγος να δέχεστε να σας έχουν γυμνές φωτογραφίες ...
    Λίγο προσοχή σε τετοια θέματα .

    Εύχομαι να βρεθεί λύση για την φίλη σου και σύντομα να βρει την ηρεμία της.Αν γίνει δημοσίευση θα είναι πολύ δύσκολο να το διαχειριστή όλο αυτό....
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    16
    Εγώ θα τον χώριζα γιατί μου προκαλεί σιχασια να μένω σε σχέση με εκβιασμό....θα φρόντιζα να μην έχει φωτό και βιντεο μου γυμνά .....αλλά αν είχε θα του έλεγα βγαλτα και θα φας αγωγή .... Να δεις πόσο θα υποχωρούσε .....επίσης θα τα έλεγα στους.δικους μου αμέσως για να πάμε αστυνομία ......να μας συμβουλεύουν οι ειδικοί .....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    528
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Την ενοχλεί ακόμη αλλά επειδή έχει κινηθεί νομικά φροντίζει να είναι πολύ ήπιος. Τον φοβάται, αυτό είναι το πρόβλημα όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ. Την έχει μάθει να φοβάται τόσο τις αντιδράσεις του, που προτιμά να "μην ρισκάρει" έτσι το αντιλαμβάνεται φυσικά εκείνη. Το υλικό του το είχε δώσει εκείνη, και γι αυτό επίσης ντρέπεται, γιατι θεωρεί ότι ήταν "λάθος της", και γιατί τον ήξερε τόσο λίγο πριν το κάνει. Και παρόλο που έχει κύκλο φιλικό και οικογένεια που τη στηρίζει, δεν το ομολογούσε, από ντροπή και φόβο. Ο δικηγόρος της όντως, δεν ξέρω γιατί δεν την έσπρωξε σε μία πιο δυναμική αντιμετώπιση, σκέφτομαι μήπως τον επηρέασε ο δικός της φόβος ή μήπως εκείνη του είπε πως δε θέλει να τον τσιτώσει τον λεγάμενο.
    Κατά τον Δαίμονα Εαυτού

  9. #9
    Τι καθίκια κυκλοφορουν εκει εξω...

  10. #10
    Τρανο παράδειγμα ο πρωην παίχτριας του Big Brother

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Κλασσικη περιπτωση εγκληματια. Μονο ο νομος μπορει να βοηθησει. Οσο για την κοινωνια με τα ταμπου της δεν μπορεις να κανεις τιποτα. Μπορεις να ζησεις τη ζωη σου οπως επιθυμεις, χωρις να αισθανεσαι το φοβο που θα προκαλεσει κοινωνικα ενα τετοιο ζητημα, γιατι σιγουρα υπαρχουν και αξιολογοι ανθρωποι στην κοινωνια. Μην βγαζετε γυμνα εν γνωσει σας και υποβαλλεται τον εαυτο σας σε τετοιες δοκιμασιες. Μπορει να διαρευσουν οιανδηποτε στιγμη, ακομα και εαν δεν υπαρχει προθεση.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  12. #12
    Το χειροτερο ειναι να μεινουν τετοια καθικια ατιμωρητα

Similar Threads

  1. Σχεση-εκβιασμος
    By galini31 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 15
    Last Post: 26-11-2016, 22:33
  2. ψυχολογικος εκβιασμος!
    By kopelitsa in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 68
    Last Post: 06-03-2015, 03:55
  3. Ψυχολογικός εκβιασμός
    By missy in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 67
    Last Post: 29-03-2013, 19:47
  4. Replies: 5
    Last Post: 19-12-2012, 22:42
  5. ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΟΣ ΕΚΒΙΑΣΜΟς
    By mariza in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 14
    Last Post: 23-06-2006, 02:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •