Υπάρχει ψυχή; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 8 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 107
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Αυτά που μου παραθέτεις δεν απαντουν στην εξης απλη ερώτηση που σου εχω θέσει. Σε ποια μορφη ενεργειας συγκαταλεγεται η ψυχη; Ειναι πολυ απλη η ερωτηση που σου κάνω. Ο όρος ενέργεια ειναι συγκεκριμένος, έχει συγκεκριμένες μορφές και χαρακτηριστικά. Πες μου λοιπον σε ποια μορφη ενέργειας ανηκει η περιβόητη ψυχή; Τα λινκς που μου παραθετεις τα γνωριζω γιατι ειναι του εκπαιδευτικού μου πεδίου. Και δυστυχως ειναι εικασιες υποθεσεις και τιποτα περισσοτερο
    Σε όλες τις μορφές. Στον αιθέρα. Κάτι που δε μπορεί να μετρηθεί με τη Νευτώνεια Φυσική. Οπότε, κατ' εσέ είναι απλά εικασίες και υποθέσεις. Όπως ήταν το μποζόνιο του Χιγκς μέχρι πρόπερσι.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,351
    Quote Originally Posted by proteus View Post
    Χμμ... εννοείς του 6% της γνωστής ενέργειας, γιατί το 94% είναι άγνωστων ιδιοτήτων. Αποκλείεις η ψυχή ως ενέργεια να εμπίπτει σε αυτό το άγνωστο ποσοστό;
    Αυτό απαντάει....

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by proteus View Post
    Σε όλες τις μορφές. Στον αιθέρα. Κάτι που δε μπορεί να μετρηθεί με τη Νευτώνεια Φυσική. Οπότε, κατ' εσέ είναι απλά εικασίες και υποθέσεις. Όπως ήταν το μποζόνιο του Χιγκς μέχρι πρόπερσι.
    Φίλε μπερδεύεις την πραγματικότητα και την αναζητηση της πραγματικοτητας με την φιλοσοφία. Η φυσική δεν είναι φιλοσοφία και μυθιστορήματα. Λες όλες τις μορφες. Και εγω λοιπον παιρνω τον πιο απλο τυπο που μαθαινει ενα παιδακι στην Α λυκειου που λεει Εμηχ= Εκιν+Εδυν και σου καταρρίπτω την θεωρία σου εκτος αν η ψυχη έχει κινητική και δυναμικη ενεργεια αλλα για να ισχυε αυτό τοτε η ψυχη θα επρεπε να ηταν σωμα. Οσον αφορά το μποζονιο του Χιγκς δεν ξυπνησε ενα πρωι ο Χιγκς και λεει κατσε να ανακαλύψω το μποζονιο δημιουργησε μια λογική υποθεση και εργαστηκε στην αποδειξη της.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Φίλε μπερδεύεις την πραγματικότητα και την αναζητηση της πραγματικοτητας με την φιλοσοφία. Η φυσική δεν είναι φιλοσοφία και μυθιστορήματα. Λες όλες τις μορφες. Και εγω λοιπον παιρνω τον πιο απλο τυπο που μαθαινει ενα παιδακι στην Α λυκειου που λεει Εμηχ= Εκιν+Εδυν και σου καταρρίπτω την θεωρία σου εκτος αν η ψυχη έχει κινητική και δυναμικη ενεργεια αλλα για να ισχυε αυτό τοτε η ψυχη θα επρεπε να ηταν σωμα. Οσον αφορά το μποζονιο του Χιγκς δεν ξυπνησε ενα πρωι ο Χιγκς και λεει κατσε να ανακαλύψω το μποζονιο δημιουργησε μια λογική υποθεση και εργαστηκε στην αποδειξη της.
    H φιλοσοφία προηγείται της φυσικής. Αφού γνωρίζεις τον αστροφυσικό Μάνο Δανέζη, θα ξέρεις τη μανία του να τεκμηριώνει τους ισχυρισμούς του με επιστημονικές αποδείξεις. Ομολογώ πως δεν είμαι ειδικός στο να παραθέτω μαθηματικές ή άλλες αποδείξεις για τους ισχυρισμούς μου. Ούτε διεκδικώ την πατρότητα των όσων ισχυρίζομαι. Ένας απλός μελετητής της ζωής ισχυρίζομαι οτι είμαι, με μόνο εργαλείο ένα φιλοπερίεργο νου χωρίς στεγανά. Εχω ακούσει πολλές από τις ομιλίες του Δανέζη και έχω εκπλαγεί από το πόσο έχει προσεγγίσει η σύγχρονη φυσική τη φιλοσοφία.

    Δεν προτίθεμαι να προσπαθήσω να σε πείσω οτι η πραγματικότητα δεν περιορίζεται από το αισθητό. Αυτό το έχουν καταδείξει πολλοί σημαντικοί επιστήμονες πριν από μένα. Άλλωστε,εδώ δεν προσπαθούμε να πείσουμε. Την άποψή μας διατυπώνουμε και στην καλύτερη περίπτωση παρακινούμε κάποιους να ψάξουν λίγο περισσότερο, χωρίς προκαταλήψεις, με κριτική ματιά και με φιλαλήθεια. Άλλωστε, τα μεγάλα ζητήματα της ύπαρξης παραμένουν αναπάντητα. Γι αυτό έχουν και θα έχουν πάντα ενδιαφέρον...

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    528
    @Proteus. Ξαναζητώ το δικό σου ορισμό της ψυχής, όχι οιουδήποτε. Για να υπάρχει μία βάση πάνω στην οποία να κινηθούμε. Εκείνο που έγραψες "συνείδηση=ψυχή", λυπάμαι, αλλά δεν το λαμβάνω υπόψιν μου, καθώς αποτελεί λήψη του ζητούμενου από την πλευρά σου. Συνείδηση και μνήμη αποτελούν λειτουργίες του εγκεφάλου για εμένα, καθώς έχει βρεθεί πως εξαρτώνται από αυτόν και καθώς θεωρώ ότι η επιστήμη έχει φτάσει στο σημείο να μην χρειάζεται κανένας δυισμός ψυχή και σώμα.
    Συμφωνώ με τον mindcrime γενικά στο νήμα αυτό.
    Η αναζήτηση κενών στην επιστήμη ώστε να βρεθεί πάτημα για μεταφυσικές αντιλήψεις, όπως η ύπαρξη της ψυχής, δεν είναι παρά άλλη μία κονσέρβα όπως του Θεού των Κενών. Αναζήτηση φαινομενικών κενών, που ελλείψει άλλης πρότασης, καλύπτεται με το "Άρα θεός". Άρα ψυχή έχουμε στο παρόν νήμα. Είχα διαβάσει κάπου πως ο μυστικισμός είναι ένα από τα χειρότερα αποτελέσματα της θρησκείας, γιατί μας διδάσκει πως είναι αρετή να ικανοποιούμαστε χωρίς να κατανοούμε. Εγώ αγωνιώ όταν δεν κατανοώ, ένας πιστός το απολαμβάνει το "μυστήριο". Φτάσαμε να μιλάμε για 10 διαστάσεις δηλαδή μόνο και μόνο για να μην χάσουμε τη ζεστή ασφάλεια παρωχημένων αντιλήψεων όπως η ψυχή που τάχαμου είναι ξέχωρη από το μυαλό μας. Σκέτη μαγεία. Εγώ είμαι εδώ και η ψυχή μου πετάει στις δέκα διαστάσεις, πραγματικά εκπλήσσομαι πόσο μακριά μπορούμε να φτάσουμε για να μην μας ταράξει κανένας τα δεκανίκια μας.
    Έτσι αντιλαμβάνομαι τον φόβο της αποδοχής των επιστημονικών ανακαλύψεων της νευροβιολογίας. Προσωπικά δε με καλύπτουν οι ιδέες που πίστευαν οι προπάπποι και οι προγιαγιάδες μου, και πολλές γενιές παλιότερα από εκείνους. Με ενοχλεί να νιώθω ότι ενώ ο κόσμος προχωράει η μεταφυσική παραφιλολογία θέλει να βάλει εμπόδια στο δρόμο (δεν μπορεί πραγματικά να το κάνει, γιατί πάντα θα πάει στο επόμενο κενό, κι αυτό δεν είναι παρά τέχνασμα και δική της μάχη για επιβίωση). Θα ρωτήσω το νηματοθέτη, γιατί η ύπαρξη της ψυχής είναι σημαντική γι αυτόν; Αυτό το ερώτημα το θεωρώ καίριο.
    Κατά τον Δαίμονα Εαυτού

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by BlackCoral View Post
    @Proteus. Ξαναζητώ το δικό σου ορισμό της ψυχής, όχι οιουδήποτε. Για να υπάρχει μία βάση πάνω στην οποία να κινηθούμε. Εκείνο που έγραψες "συνείδηση=ψυχή", λυπάμαι, αλλά δεν το λαμβάνω υπόψιν μου, καθώς αποτελεί λήψη του ζητούμενου από την πλευρά σου. Συνείδηση και μνήμη αποτελούν λειτουργίες του εγκεφάλου για εμένα, καθώς έχει βρεθεί πως εξαρτώνται από αυτόν και καθώς θεωρώ ότι η επιστήμη έχει φτάσει στο σημείο να μην χρειάζεται κανένας δυισμός ψυχή και σώμα.
    Συμφωνώ με τον mindcrime γενικά στο νήμα αυτό.
    Η αναζήτηση κενών στην επιστήμη ώστε να βρεθεί πάτημα για μεταφυσικές αντιλήψεις, όπως η ύπαρξη της ψυχής, δεν είναι παρά άλλη μία κονσέρβα όπως του Θεού των Κενών. Αναζήτηση φαινομενικών κενών, που ελλείψει άλλης πρότασης, καλύπτεται με το "Άρα θεός". Άρα ψυχή έχουμε στο παρόν νήμα. Είχα διαβάσει κάπου πως ο μυστικισμός είναι ένα από τα χειρότερα αποτελέσματα της θρησκείας, γιατί μας διδάσκει πως είναι αρετή να ικανοποιούμαστε χωρίς να κατανοούμε. Εγώ αγωνιώ όταν δεν κατανοώ, ένας πιστός το απολαμβάνει το "μυστήριο". Φτάσαμε να μιλάμε για 10 διαστάσεις δηλαδή μόνο και μόνο για να μην χάσουμε τη ζεστή ασφάλεια παρωχημένων αντιλήψεων όπως η ψυχή που τάχαμου είναι ξέχωρη από το μυαλό μας. Σκέτη μαγεία. Εγώ είμαι εδώ και η ψυχή μου πετάει στις δέκα διαστάσεις, πραγματικά εκπλήσσομαι πόσο μακριά μπορούμε να φτάσουμε για να μην μας ταράξει κανένας τα δεκανίκια μας.
    Έτσι αντιλαμβάνομαι τον φόβο της αποδοχής των επιστημονικών ανακαλύψεων της νευροβιολογίας. Προσωπικά δε με καλύπτουν οι ιδέες που πίστευαν οι προπάπποι και οι προγιαγιάδες μου, και πολλές γενιές παλιότερα από εκείνους. Με ενοχλεί να νιώθω ότι ενώ ο κόσμος προχωράει η μεταφυσική παραφιλολογία θέλει να βάλει εμπόδια στο δρόμο (δεν μπορεί πραγματικά να το κάνει, γιατί πάντα θα πάει στο επόμενο κενό, κι αυτό δεν είναι παρά τέχνασμα και δική της μάχη για επιβίωση). Θα ρωτήσω το νηματοθέτη, γιατί η ύπαρξη της ψυχής είναι σημαντική γι αυτόν; Αυτό το ερώτημα το θεωρώ καίριο.
    Ψυχή, όπως την αντιλαμβάνομαι, είναι ένα "δροσερό αεράκι" που δίνει ζωή σε ένα κουφάρι, που είναι το ανθρώπινο σώμα. Είναι σημαντικό για μένα να ξέρω οτι η γνώση που έδωσε το Σύμπαν στον άνθρωπο, η γνώση του θανάτου, μοναδική μεταξύ των ζώντων οργανισμών, έχει κάποιο απώτερο σκοπό πέρα από το "ότι φάμε, ότι πιούμε κι ότι αρπάξει ο κώλος μας".

    Με γοητεύουν οι επιστημονικές ανακαλύψεις της νευροβιολογίας. Λατρεύω τον Όλιβερ Σάκς. Δε μπορεί όμως η επιστήμη να εντοπίσει τη συνείδηση στον εγκέφαλο. Η μνήμη, τα συναισθήματα, το πώς δημιουργείται η γνώση και οι συνήθειες, όλα έχουν καταγραφεί και γνωρίζουμε ποιά τμήματα του εγκεφάλου είναι υπεύθυνα για αυτές τις λειτουργίες. Η συνείδηση όμως; Ποιό κομμάτι του εγκεφάλου είναι υπεύθυνο για τη συνείδηση;

    Η Συνείδηση είναι μια από τις ιδιότητες της ψυχής. Εϊναι η λησμονημένη μνήμη από προηγούμενες μετενσαρκώσεις. Πώς εξηγείται βάσει του εγκεφάλου οτι ο Μότσαρτ έγραφε συμφωνική μουσική από έξι ετών; Ο εγκέφαλος δεν είναι παρά ένα όργανο, όπως το πάγκρεας. Γιατί να ταυτίζουμε το όν που λέγεται άνθρωπος με τον εγκέφαλο και όχι π.χ. με το συκώτι. Δεν είμαι ο εγκέφαλός μου, έχω εγκέφαλο. Άρα, είμαι κάτι παραπάνω, κάτι έξω από αυτόν. Ο διαλογισμός το αποδεικνύει περίτρανα. Αλλά ξέχασα, τον εντάσσεις και αυτόν στη «μεταφυσική παραφιλολογία».

    Υπάρχει μια κοινή καταγεγραμμένη γνώση των φιλοσόφων που έζησαν σε διαφορετικές περιοχές της γης και δεν ήλθαν ποτέ σε επαφή μεταξύ τους. Η φιλοσοφία δεν είναι δεκανίκι, όπως την αποκαλείς, ούτε έχει μόνο μεταφυσικές καταβολές. Οι δυό μεγάλες φιλοσοφικές σχολές, οι Στωικοί και οι Επικούρειοι, επικεντρώνονται στην καθημερινότητα του ανθρώπου. Γι αυτό άντεξαν 700 χρόνια και έχουν επηρεάσει τη σύγχρονη Δυτική σκέψη (Νίτσε, Σοπενάουερ, Καρτέσιος, Φρόιντ). Ο Δημόκριτος μίλησε για το άτομο σε μία εποχή που ήταν αδύνατο να αποδειχτεί επιστημονικά η θεωρία του. Οι μεγαλύτεροι επιστήμονες έχουν βοηθηθεί πολύ από τη φιλοσοφία, η οποία κάθε άλλο παρά εμπόδιο υπήρξε στην πρόοδο της ανθρωπότητας.

    Τα κενά στην επιστήμη είναι κενά στην ανθρώπινη νόηση. Δεν τα ξέρουμε όλα. Ο κόσμος που μας περιβάλλει κρύβει πολλές εκπλήξεις για μας. Η πεποίθηση πως «ότι δεν καταλαβαίνω δεν υπάρχει» ή ότι δε μπορεί να αποδειχτεί επιστημονικά δεν υφίσταται, με πάει πίσω στην εποχή του Κοπέρνικου και του Νεύτωνα. Κανείς δεν πίστευε ότι η γή είναι στρογγυλή. Κανείς δεν είχε αποδείξει την ύπαρξη της βαρύτητας. Μπορεί σε 50 ή 100 χρόνια η επιστήμη να μετρήσει την ψυχή. Και τότε, θα διαπιστώσει πως είναι κάτι παραπάνω από 21 γραμμάρια…
    Last edited by proteus; 27-08-2020 at 11:10.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Βρε Πρωτέα η συνειδηση δεν ειναι κάτι που έχουν όλοι. Το ακούμε καθημερινά στη ζωή μας. Ο κατα συρροήν δολοφόνος έχει συνείδηση; Ο οδηγός που θεωρεί πως οι δρόμοι είναι δικοί του και οδηγάει με στυλ όποιον πάρει ο χάρος έχει συνείδηση; Οπότε ευλογα σε ρωτάω αν η συνειδηση ειναι ιδιότητα της ψυχής τότε η ψυχή είναι κάτι αλα κάρτ που καποιοι τη διαθέτουν και κάποιοι όχι; Ποιος άνθρωπος που έχει συνειδηση κάνει δολοφονίες κατα συρροήν, βιάζει ανήλικα παιδιά και άλλα χίλια δύο τετοια ακραία φαινόμενα;

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Βρε Πρωτέα η συνειδηση δεν ειναι κάτι που έχουν όλοι. Το ακούμε καθημερινά στη ζωή μας. Ο κατα συρροήν δολοφόνος έχει συνείδηση; Ο οδηγός που θεωρεί πως οι δρόμοι είναι δικοί του και οδηγάει με στυλ όποιον πάρει ο χάρος έχει συνείδηση; Οπότε ευλογα σε ρωτάω αν η συνειδηση ειναι ιδιότητα της ψυχής τότε η ψυχή είναι κάτι αλα κάρτ που καποιοι τη διαθέτουν και κάποιοι όχι; Ποιος άνθρωπος που έχει συνειδηση κάνει δολοφονίες κατα συρροήν, βιάζει ανήλικα παιδιά και άλλα χίλια δύο τετοια ακραία φαινόμενα;
    Έχεις δίκιο όπως το θέτεις. ϊσως θα πρέπει να ορίσουμε τη συνείδηση... :)
    Ή να χρησιμοποιήσουμε τη λέξη "Συνειδητότητα" (consiousness), που σημαίνει επίγνωση της ύπαρξης.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    255
    Αρχικα να ενημερωσουμε τους ψυχολόγους παγκοσμιως, πως ο Πρωτεας χαρτογραφησε τον εγκεφαλο και ότι μπορουμε να κανουμε μεταμόσχευση εγκεφαλου όπως κανουμε στο συκωτι.

    Όχι, ο εγκεφαλος δεν ειναι ενα ακόμα οργανο στο σωμα μας, ειναι ΤΟ ΟΡΓΑΝΟ και φυσικα δεν μπορουμε να επεμβουμε σε αυτον όπως στο στομαχι με ενα γαστρικο μανίκι και να τον κανουμε να δουλεψει οπως εμείς θελουμε. Οποτε Πρωτεα απο την αρχη το πηρες λαθος.

    Εαν υποθεσουμε πως η ψυχη μας είναι ο εγκεφαλος μας αυτο θα σημαινε οτι δεν μπορουμε να παρεμβουμε σε αυτη με κανεναν τρόπο;

    Ως ανθρωπος του 21ου αιωνα δεν πιστευω σε ξεματιασματα, κακο ματι, μαυρες γατες και ότι το συμπαν θα συνωμοτισει για να είμαι εγω ευτυχισμενη ή ότι η γιαγια που πεθανε πριν 6 χρόνια ζει μαζί με τα ρουχα της που εχω στο σπίτι ή οτι θα εμφανιστεί στο σπίτι και θα μου ψιθυρισει ποσο της λείπω.

    Θυμαμαι στη κηδεια της λεγανε: Να αναπαυτει η ψυχη της, αν και μεταξυ μας οταν ηταν ζωντανη περναγε ζάχαρη ( αστειακι γιατι πεθανε απο επιπλοκες του ζαχαρωδη διαβητη).

    Οποτε για μενα η ψυχη αφου ρωτας ειναι ο ιδιος ο εγκεφαλος που όταν σταματησει να δουλευει για μενα και πεθανω θα σβησει μαζί της. Δεν θα ταξιδεψει για αλλα μερη και για αλλους ηπειρους.

    Ουτε θα νεκροαναστενεται καθε ψυχοσαββατο και φυσικα κανενα κερακι δεν θα της δινει φως.

    Ευχομαι μόνο στα χρονια που απομενουν να αφησει οσο το δυνατο λιγοτερο αποτυπωμα στην φυση και όσο το δυνατο μεγαλυτερο στους ανθρωπους που αγαπω.

    Όπως λεει και η Πρωτοψαλτη "Η σωτηρια της ψυχης ειναι πολυ μεγαλο πραγμα" και σιγουρα αυτη μπορει να επιτευχθει με την ΕΠΙΣΤΗΜΗ και όχι με την φιλοσοφία.

  10. #25
    ναι υπαρχει ψυχη... οχι δεν υποαρχουν μετενσαρκωσεις... αν τοχετε πιστεψει εστο κλ για λιο θα εχετε παρατηρησει, πως εκεινη την περιοδο που διατιρουσατε αυτην την πεποιθηση μεσα σας.. νιοθατε λιγο σαν να χανετε την επαφη με την πραγματικοτητα... κ ναι αυτο ηταν... τετοιες φευγατες ιδεες μπορει να ειναι καταστροφικες... π.χ. ζεις πολλες ζωες κ σε καθε ζωη περνεις κ απο μια γυναικα κ μετα τις εχεις ολλες μαζι στον παραδεισο... κ πολλα αλλα παραδειγματα... ολλα αυτα ειναι βλακειες... η ψυχη πιστευ μετα τον θανατο... ξεκαθαριζει απο ολλα τα του κοσμου κ παραμενει ως ενα πνευματικο ων που ομος κραταει τα χαρακτιριστικα του αλλα κ τα μυαλα του... μερικοι λενε οτι οταν πεθαινεις δν το καταλαβαινεις... εγω σου λεω οχι οτι το καταλαβαινεις αλλα κρουεις κι ολλας... πως πχ εσυ οταν ησουν μικρος ησουν λιγο πιο ασυνηδητος κ ανεμελος ενω μεγαλωνωντας ορημασες κ αρχισες να αντιλαμβανεσαι πιο πραγματικα την ζωη... ετσι κ στον θανατο... συνερχεσαι ακομα περισωτερο οποιος κ αν ησουν κ οτι κ αν εκανες στην ζωη... αποκτας πληρη επιγνωση κ συνηδειση γτ πλεον φευγεις απο τα κοσμικα δεσμα κ ερχεσαι σε μια πιο καθαρα πνευματικη κατασταση... κ πολλοι ειναι που εκεινη την ωρα λενε μα καλα τι μαλακιες εκανα στη νζωη μου... κ πολλες φορες στεναχωριουνται... αυτα δν τα λεω εγω τα λενε η ορθοδοξη εκλεισια κ οι αγιοι

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by LiloCook View Post
    Αρχικα να ενημερωσουμε τους ψυχολόγους παγκοσμιως, πως ο Πρωτεας χαρτογραφησε τον εγκεφαλο και ότι μπορουμε να κανουμε μεταμόσχευση εγκεφαλου όπως κανουμε στο συκωτι.

    Όχι, ο εγκεφαλος δεν ειναι ενα ακόμα οργανο στο σωμα μας, ειναι ΤΟ ΟΡΓΑΝΟ και φυσικα δεν μπορουμε να επεμβουμε σε αυτον όπως στο στομαχι με ενα γαστρικο μανίκι και να τον κανουμε να δουλεψει οπως εμείς θελουμε. Οποτε Πρωτεα απο την αρχη το πηρες λαθος.

    Εαν υποθεσουμε πως η ψυχη μας είναι ο εγκεφαλος μας αυτο θα σημαινε οτι δεν μπορουμε να παρεμβουμε σε αυτη με κανεναν τρόπο;

    Ως ανθρωπος του 21ου αιωνα δεν πιστευω σε ξεματιασματα, κακο ματι, μαυρες γατες και ότι το συμπαν θα συνωμοτισει για να είμαι εγω ευτυχισμενη ή ότι η γιαγια που πεθανε πριν 6 χρόνια ζει μαζί με τα ρουχα της που εχω στο σπίτι ή οτι θα εμφανιστεί στο σπίτι και θα μου ψιθυρισει ποσο της λείπω.

    Θυμαμαι στη κηδεια της λεγανε: Να αναπαυτει η ψυχη της, αν και μεταξυ μας οταν ηταν ζωντανη περναγε ζάχαρη ( αστειακι γιατι πεθανε απο επιπλοκες του ζαχαρωδη διαβητη).

    Οποτε για μενα η ψυχη αφου ρωτας ειναι ο ιδιος ο εγκεφαλος που όταν σταματησει να δουλευει για μενα και πεθανω θα σβησει μαζί της. Δεν θα ταξιδεψει για αλλα μερη και για αλλους ηπειρους.

    Ουτε θα νεκροαναστενεται καθε ψυχοσαββατο και φυσικα κανενα κερακι δεν θα της δινει φως.

    Ευχομαι μόνο στα χρονια που απομενουν να αφησει οσο το δυνατο λιγοτερο αποτυπωμα στην φυση και όσο το δυνατο μεγαλυτερο στους ανθρωπους που αγαπω.

    Όπως λεει και η Πρωτοψαλτη "Η σωτηρια της ψυχης ειναι πολυ μεγαλο πραγμα" και σιγουρα αυτη μπορει να επιτευχθει με την ΕΠΙΣΤΗΜΗ και όχι με την φιλοσοφία.
    "Έτσι είναι, αν έτσι νομίζετε", που έλεγε ο Πιραντέλο.
    Μόνο που, λυπάμαι, αλλά η επιστήμη δεν θα σας σώσει την ψυχή, που κατ εσάς είναι ο εγκέφαλος. Τα σκουληκάκια, αντίθετα, που θα τον φάνε, θα σωθούν σίγουρα....

    Υ.Γ. Αυτό που μου απαντάτε σε λόγια που δεν είπα, δεν βοηθάει τη συζήτηση, δε νομίζετε; Εαν βέβαια σας ενδιαφέρει η συζήτηση και όχι μόνο να αποδείξετε οτι έχετε δίκιο.
    Last edited by proteus; 27-08-2020 at 19:58.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    255
    17.8.2020μ.Χ Πρωτέας:

    Συνείδηση είναι ο εγκέφαλος; Μα ο εγκέφαλος είναι ένα όργανο, όπως το συκώτι. Μάλιστα, έχει πλήρως χαρτογραφηθεί. Η χαρτογράφηση δεν έδειξε ύπαρξη συνείδηση

    Η επιστήμη έχει σώσει ήδη το σωμα σου Πρωτεα δεκάδες φορές από την ημέρα που γεννήθηκες, κυριολεκτικα.

    Τα σκουλήκια δεν θα σωθουν τρώγοντας με στο λέω με μεγάλη βεβαιότητα. Πιθανόν να πεθάνουν πριν προλάβουν να χωνέψουν. (καλό είναι όταν μιλάμε να ξέρουμε και το ιατρικό ιστορικό του συνομιλητή μας εαν όχι σιωπουμε ή τον ρωτάμε).

    Δευτερο και βασικότερο, σεβομαι καθε βασική σου ιδεολογία ότι είμαστε κατι παραπάνω από ενα σώμα με όργανα αλλα να σου θυμίσω πως η ΕΠΙΣΤΗΜΗ που υποτιμάς εφτιαξε την καρεκλα που καθεσαι, τον υπολογιστή που γραφεις, το ντεπόν στην βιβλιοθήκη σου, την τροφή στο ψυγείο σου.

    Τα εμβόλια σου, τις νοσηλίες σου, τα φαρμακα σου, το προφυλακτικό σου, την οδοντοκρεμα σου.

    Εαν στηρίζεις ότι δεν τα εχεις καμοία αναγκη, τοτε μπορεις να γίνεις ερημίτης και εγω θα ειμαι η πρωτη που θα σε χειροκροτήσει. Επειδη όμως δεν εισαι ερημίτης πρεπει να πεις ενα τερααααααστιο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στην επιστημη που σε κραταει ζωντανο.

    Εαν ακουσεις φωνες, εαν εχεις θεματα ισορροπιας, εαν εχεις παραισθησεις θελεις να μου πεις τι θα κανεις;

    Φυσικα και αναζητω διαλογο, αλλιως δεν θα εγραφα καν το ζητημα ειναι οτι μαλλον εσυ δεν τον αντεχεις ενω τον ξεκινας.

    υγ: καθε φιλικη διαθεση απο πλευρας μου, ο σαρκασμος ειναι στην ψυχή μου.

  13. #28
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    χαρτογραφηση εχει γινει εδω κι πολλα χρονια στον εγκεφαλο μας.Αυτο που δεν εχει γινει παρα σε ενα πολυ μικρο του μερος ειναι οι λειτουργιες των νευροβιβαστων και τον τροπο που αυτες ανταλασουν τις δυαφορες ντοπαμινες ,σεροτονινες κ.α. Μετε γνωριζουμε ακομα τα σημεια του εγκεφαλου οπου αλλαζουν ακομα και χρηση .,κατι που ανακαληφθει μολις περισι απο ελληνες ομογενεις.,και το βρηκαν διοτις τους εκανε εντυπωση οτι καποιος μετα απο ατυχημα οπου αχρηστευτηκαι μερος του εγκεφαλου του που ειναι η μνημη υπερξε αλλο μερος του που σιγα σιγα επλαθε μικρα μερη της μνημης, αλλαζωντας σχεδον τα παντα οσα ηξεραν για τον εγκεφαλο. Οι συγκεκριμενη βιολογοι πειραν βραβειο για την ανκαλυψη τους, και ειπαν οτι οι γνωσεις μας για τον εγκεφαλο ειναι λιγοτερες απο τις γνωσεις μας για το ηλιακο μας συστημα!!!
    Οσο για τον χριστιανησμο, ουδεπωτες μετα την οικουμενικη συνοδο του Παρισιου υπηρξε μην αποδοχη της επιστημης, απεναντιας ,αυτη η θρησκεια δεχεται και συνεργαζεται με τους επιστημονες, εξου και η προσευχη οπου αναφερεται σε καλην ζωη και να τους ευλογει ο Θεος.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    χαρτογραφηση εχει γινει εδω κι πολλα χρονια στον εγκεφαλο μας.Αυτο που δεν εχει γινει παρα σε ενα πολυ μικρο του μερος ειναι οι λειτουργιες των νευροβιβαστων και τον τροπο που αυτες ανταλασουν τις δυαφορες ντοπαμινες ,σεροτονινες κ.α.
    Τα παντα εχουν χαρτογραφηθει... εκτος απο τα πιο σημαντικα. Μαλιστα.

    Δε διαφωνω, αλλα θα ειχε ενδιαφερον να ακουγαμε τις αποψεις των νευρολογων, ψυχιατρων και ψυχοφαρμακολογων που δεν ξερουν καν σε τι μοριακους στοχους να βαλουν το ματι τους και περιμενουν οι ειδικοτητες τους να ανακαλυψουν επιτελους το εικοστου πρωτου αιωνα αντιστοιχο του μικροσκοπιου.

    Οι συγκεκριμενη βιολογοι πειραν βραβειο για την ανκαλυψη τους, και ειπαν οτι οι γνωσεις μας για τον εγκεφαλο ειναι λιγοτερες απο τις γνωσεις μας για το ηλιακο μας συστημα!!!


    Τελικα δεν καταλαβα... Το χαρτογραφησαμε το ρημαδι η τσου;
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    255
    oboro οι σεροτονίνες αυτες οι ατιμες δεν ειναι οι ορμονες της διαθεσης όπως για παραδειγμα , υπνος, μνημη, σεξ,
    αχ να δεις τι αλλο κανουν; α! ρυθμιζουν την ορεξη, τυπου βουλιμια, ανορεξια, υπερφαγια.

    ενταξει δεν μου φαινονται πολυ σημαντικα, μαλλον δεν θα τα χρειαζομαστε ποιος στην εποχη μας εχει διατροφικες διαταραχες και καταθλιψη;

    επίσης να θυμηθω να πω στο παπα -Λαμπρο να βαλει μασκα. Α ναι, δεν φοραει, δουλευει για την θρησκεια μας.

Page 2 of 8 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Απεγνωσμένη ψυχή
    By anapofasistos123 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 21
    Last Post: 29-09-2019, 21:13
  2. ψυχη κ πνευμα
    By giannis000 in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 8
    Last Post: 04-05-2018, 00:34
  3. Μια παραλυμένη ψυχή
    By Picaro in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 20
    Last Post: 02-04-2012, 03:14
  4. τι ψυχή είσαι;
    By Helena in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 24
    Last Post: 22-01-2010, 17:10
  5. ΨΥΧΗ
    By dimitriskai in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 25-02-2009, 15:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •