Υπάρχει ψυχή; - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 8 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 107
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    528
    Πολύ χρήσιμα όσα επιχειρήματα παρέθεσε η LiloCook.
    Θα συμπληρώσω πως το "δροσερό αεράκι" που δίνει ζωή σε ένα κουφάρι, δε χρειάζεται τόσο ποιητική εξήγηση, λέγεται εγκέφαλος και είναι τόσο "μαγικός" που προσωπικά δε χρειάζομαι τη μαγεία καμιάς ψυχής για να βιώσω τον θαυμασμό, την έξαψη, την ευχαρίστηση του να ξέρω πόσο τυχεροί είμαστε που ζούμε στην εποχή τόσων ανακαλύψεων για το πώς θυμόμαστε, πώς σκεφτόμαστε, πώς βλέπουμε, πως πονάμε, πως ελκόμαστε, και όλες τις λειτουργίες αυτού του θαυμάσιου τοπίου του ανθρώπινου νου, που καθημερινά μαθαίνουμε όλο και περισσότερα γι αυτόν. Οπότε για μένα υπάρχει ένα δροσερό αεράκι και είναι μέσα στο κρανίο μου, το σημαντικότερο όργανο του σώματός μου, που για τον λόγο ότι είναι τόσο σημαντικό, βάζεις τη ζώνη όταν μπεις στο αυτοκίνητο για να μην τον τραυματίσεις χτυπώντας στο παρμπρίζ και το κράνος στη μηχανή, και δεν πέφτεις με το κεφάλι παντού, και προσέχεις όταν κάνεις βουτιές και τόσα άλλα. Τον προσέχεις γιατί ξέρεις ότι η ζωή σου εξαρτάται από αυτόν. Τώρα, δεν ξέρω τι κάνεις για το δροσερό αεράκι της ψυχής, και δε νομίζω ότι μπορείς να του φορέσεις κράνος (ίσως ένα σουρωτήρι). Σόρρυ, δεν μπορώ να κρατηθώ. :P

    Οι αλλαγές που είδες στη γιαγιά σου και ο άλλος συνομιλητής στον παππού του νομίζω, εξηγούνται ΟΛΕΣ χωρίς να χρειάζεται η εισαγωγή της ψυχής.
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK539741/ Μη μου θυμίζεις τον Καυκιά που έμπαινε και έβαζε φωτό μοναχών που χαμογελούσαν μετά θάνατον (εντωμεταξύ το χαμόγελο μας μάρανε, το ότι ήταν στο εκρού του νεκρού απόχρωση ή για το livor mortis, rigor mortis, τσιμουδιά. Όλα τα σώματα περνούν από τις ίδιες διαδικασίες, που αυτές φυσικά έχουν διαφορετικές παραμέτρους, θερμοκρασία, ασθένειες, ηλικία, ποσοστό λίπους, εποχή έτους, τοποθεσία, και άλλα. Τίποτε το ιδιαίτερο, θάνατος, παύση, τέλειωμα. Τι γίνεται με αυτόν τον ναρκισσισμό του να θες να είσαι αιώνιος εν τέλει; Πάντα αναρωτιέμαι, γιατί τόσος φόβος για την παύση. Ας κάνουμε τη ζωή μας να αξίζει, ώστε το τέλος να είναι απλά αυτό, και να μην έχουμε ανάγκη να το φορτώνουμε τόσες ανοησίες από ανάγκη.
    Γιατί όταν γράφεις για απώτερο σκοπό, τι σε εμποδίζει αντί να τον ψάξεις στο υπερπέραν, να τον βρεις εδώ, στην ωραία γη, στη ζωή, με όλες της τις αντιθέσεις, τα πάνω, τα κάτω, τις διαφοροποιήσεις, όλα αυτά; Είναι η δική σου ανάγκη λοιπόν, όχι όλων, ούτε όλα τα ανθρώπινα μυαλά σκέφτονται αχ, πού να είναι τώρα η ψυχή μου; Μάλιστα κάποιους δεν τους απασχολεί καν, ούτε τους απασχόλησε ποτέ.

    Όσο για τον Μπετόβεν και το σε ποια ηλικία έγραφε συμφωνίες, αυτό δεν είναι τίποτε. Πού να δεις τι κάνουν κάποιοι αυτιστικοί savants. Ένας απ' αυτούς τους ανθρώπους ζωγράφισε σε εφτά μέρες (από μνήμης, με φοβερές λεπτομέρειες) την κάτοψη περιοχών της Νέας Υόρκης που είχε δει σε μία εικοσάλεπτη πτήση με ελικόπτερο.
    https://www.appliedbehavioranalysise...tistic-savant/
    Αυτό το μεγαλείο λοιπόν δεν είναι παρά η απίστευτη ποικιλία και δυνατότητες των εγκεφαλικών λειτουργιών, που εξερευνά η επιστήμη. Δε σχολιάζω καν το "λησμονημένη μνήμη προηγούμενων μετενσαρκώσεων". Out of your hat obviously.

    Τα επιχειρήματα κατά του δυιστικού μοντέλου είναι αρκετά, τόσα ώστε η ύπαρξη ψυχής που μάλιστα είχε υποχωρήσει για πολύ καιρό, τελευταία ξαναήρθε στο προσκήνιο (ως Ψυχή των Κενών άλλωστε), τα επιχειρήματα λοιπόν αυτά την κάνουν να μην έχει και τόσο σίγουρη υπόσταση. Όχι μόνο χαρτογραφούνται οι εγκεφαλικές λειτουργίες και η συνειδητότητα ερευνάται, επίσης ερευνώνται οι "θρησκευτικού τύπου εμπειρίες". Κι αυτές εκεί βρίσκονται.
    Κατά τον Δαίμονα Εαυτού

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by BlackCoral View Post
    Πολύ χρήσιμα όσα επιχειρήματα παρέθεσε η LiloCook.
    Θα συμπληρώσω πως το "δροσερό αεράκι" που δίνει ζωή σε ένα κουφάρι, δε χρειάζεται τόσο ποιητική εξήγηση, λέγεται εγκέφαλος και είναι τόσο "μαγικός" που προσωπικά δε χρειάζομαι τη μαγεία καμιάς ψυχής για να βιώσω τον θαυμασμό, την έξαψη, την ευχαρίστηση του να ξέρω πόσο τυχεροί είμαστε που ζούμε στην εποχή τόσων ανακαλύψεων για το πώς θυμόμαστε, πώς σκεφτόμαστε, πώς βλέπουμε, πως πονάμε, πως ελκόμαστε, και όλες τις λειτουργίες αυτού του θαυμάσιου τοπίου του ανθρώπινου νου, που καθημερινά μαθαίνουμε όλο και περισσότερα γι αυτόν. Οπότε για μένα υπάρχει ένα δροσερό αεράκι και είναι μέσα στο κρανίο μου, το σημαντικότερο όργανο του σώματός μου, που για τον λόγο ότι είναι τόσο σημαντικό, βάζεις τη ζώνη όταν μπεις στο αυτοκίνητο για να μην τον τραυματίσεις χτυπώντας στο παρμπρίζ και το κράνος στη μηχανή, και δεν πέφτεις με το κεφάλι παντού, και προσέχεις όταν κάνεις βουτιές και τόσα άλλα. Τον προσέχεις γιατί ξέρεις ότι η ζωή σου εξαρτάται από αυτόν. Τώρα, δεν ξέρω τι κάνεις για το δροσερό αεράκι της ψυχής, και δε νομίζω ότι μπορείς να του φορέσεις κράνος (ίσως ένα σουρωτήρι). Σόρρυ, δεν μπορώ να κρατηθώ. :P

    Οι αλλαγές που είδες στη γιαγιά σου και ο άλλος συνομιλητής στον παππού του νομίζω, εξηγούνται ΟΛΕΣ χωρίς να χρειάζεται η εισαγωγή της ψυχής.
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK539741/ Μη μου θυμίζεις τον Καυκιά που έμπαινε και έβαζε φωτό μοναχών που χαμογελούσαν μετά θάνατον (εντωμεταξύ το χαμόγελο μας μάρανε, το ότι ήταν στο εκρού του νεκρού απόχρωση ή για το livor mortis, rigor mortis, τσιμουδιά. Όλα τα σώματα περνούν από τις ίδιες διαδικασίες, που αυτές φυσικά έχουν διαφορετικές παραμέτρους, θερμοκρασία, ασθένειες, ηλικία, ποσοστό λίπους, εποχή έτους, τοποθεσία, και άλλα. Τίποτε το ιδιαίτερο, θάνατος, παύση, τέλειωμα. Τι γίνεται με αυτόν τον ναρκισσισμό του να θες να είσαι αιώνιος εν τέλει; Πάντα αναρωτιέμαι, γιατί τόσος φόβος για την παύση. Ας κάνουμε τη ζωή μας να αξίζει, ώστε το τέλος να είναι απλά αυτό, και να μην έχουμε ανάγκη να το φορτώνουμε τόσες ανοησίες από ανάγκη.
    Γιατί όταν γράφεις για απώτερο σκοπό, τι σε εμποδίζει αντί να τον ψάξεις στο υπερπέραν, να τον βρεις εδώ, στην ωραία γη, στη ζωή, με όλες της τις αντιθέσεις, τα πάνω, τα κάτω, τις διαφοροποιήσεις, όλα αυτά; Είναι η δική σου ανάγκη λοιπόν, όχι όλων, ούτε όλα τα ανθρώπινα μυαλά σκέφτονται αχ, πού να είναι τώρα η ψυχή μου; Μάλιστα κάποιους δεν τους απασχολεί καν, ούτε τους απασχόλησε ποτέ.

    Όσο για τον Μπετόβεν και το σε ποια ηλικία έγραφε συμφωνίες, αυτό δεν είναι τίποτε. Πού να δεις τι κάνουν κάποιοι αυτιστικοί savants. Ένας απ' αυτούς τους ανθρώπους ζωγράφισε σε εφτά μέρες (από μνήμης, με φοβερές λεπτομέρειες) την κάτοψη περιοχών της Νέας Υόρκης που είχε δει σε μία εικοσάλεπτη πτήση με ελικόπτερο.
    https://www.appliedbehavioranalysise...tistic-savant/
    Αυτό το μεγαλείο λοιπόν δεν είναι παρά η απίστευτη ποικιλία και δυνατότητες των εγκεφαλικών λειτουργιών, που εξερευνά η επιστήμη. Δε σχολιάζω καν το "λησμονημένη μνήμη προηγούμενων μετενσαρκώσεων". Out of your hat obviously.

    Τα επιχειρήματα κατά του δυιστικού μοντέλου είναι αρκετά, τόσα ώστε η ύπαρξη ψυχής που μάλιστα είχε υποχωρήσει για πολύ καιρό, τελευταία ξαναήρθε στο προσκήνιο (ως Ψυχή των Κενών άλλωστε), τα επιχειρήματα λοιπόν αυτά την κάνουν να μην έχει και τόσο σίγουρη υπόσταση. Όχι μόνο χαρτογραφούνται οι εγκεφαλικές λειτουργίες και η συνειδητότητα ερευνάται, επίσης ερευνώνται οι "θρησκευτικού τύπου εμπειρίες". Κι αυτές εκεί βρίσκονται.
    Αυθαίρετα συμπεράσματα, ένδεια επιχειρημάτων, χλεύη. Μάλιστα.
    Το αποκορύφωμα, η σύγκριση του Μπετόβεν με τα αυτιστικά. Τέλειο!

    Ας συμφωνήσουμε οτι διαφωνούμε λοιπόν και ας κρατήσει ο καθένας τις απόψεις του.
    Δεν θα ήθελες να σου απαντήσω στο ίδιο εξυπνακίστικο ύφος που απαντάς εσύ, πίστεψέ με...
    Last edited by proteus; 28-08-2020 at 09:28.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,345
    Ψυχή είναι το φως που είναι αόρατο και αντιλαμβανόμεθα μέσω των ματιών. Φως δεν είναι τα μάτια, αυτά είναι το εργαλείο αντίληψης του φωτός.

    Είναι όπως το ηλεκτρικό ρεύμα, αόρατο παρά μόνο σαν αποτέλεσμα στις συσκευές.

    Τα κομπιούτερ μας λειτουργούν από το αόρατο ρεύμα και κάνουν όλες αυτές της λειτουργίες. Ρεύμα δεν είναι οι συσκευές μέσω των οποίων αντιλαμβανόμαστε την ύπαρξή του.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,357
    Αν μέσα από τον χλευασμό τέτοιων αξιών περιμένουν κάποιοι να εδραιώσουν τις απόψεις τους είναι πραγματικά πολύ λυπηρό....

    Ποτέ δεν κατάλαβα γιατι μάχονται να αποδείξουν με ότι παραφιλολογία κυκλοφορεί κάτι που είναι ανθρωπίνως αδύνατον.

    Οι εξυπνάδες και οι ειρωνείες που αρχίζω να βλέπω πολύ έντονα πλέον να εκδηλώνονται μόνο κύρος και βάση στα λεγόμενα αυτών που τα εκδηλώνουν δεν δίνουν...


    Την καλημέρα μου!!!
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by LiloCook View Post
    17.8.2020μ.Χ Πρωτέας:

    Συνείδηση είναι ο εγκέφαλος; Μα ο εγκέφαλος είναι ένα όργανο, όπως το συκώτι. Μάλιστα, έχει πλήρως χαρτογραφηθεί. Η χαρτογράφηση δεν έδειξε ύπαρξη συνείδηση

    Η επιστήμη έχει σώσει ήδη το σωμα σου Πρωτεα δεκάδες φορές από την ημέρα που γεννήθηκες, κυριολεκτικα.

    Τα σκουλήκια δεν θα σωθουν τρώγοντας με στο λέω με μεγάλη βεβαιότητα. Πιθανόν να πεθάνουν πριν προλάβουν να χωνέψουν. (καλό είναι όταν μιλάμε να ξέρουμε και το ιατρικό ιστορικό του συνομιλητή μας εαν όχι σιωπουμε ή τον ρωτάμε).

    Δευτερο και βασικότερο, σεβομαι καθε βασική σου ιδεολογία ότι είμαστε κατι παραπάνω από ενα σώμα με όργανα αλλα να σου θυμίσω πως η ΕΠΙΣΤΗΜΗ που υποτιμάς εφτιαξε την καρεκλα που καθεσαι, τον υπολογιστή που γραφεις, το ντεπόν στην βιβλιοθήκη σου, την τροφή στο ψυγείο σου.

    Τα εμβόλια σου, τις νοσηλίες σου, τα φαρμακα σου, το προφυλακτικό σου, την οδοντοκρεμα σου.

    Εαν στηρίζεις ότι δεν τα εχεις καμοία αναγκη, τοτε μπορεις να γίνεις ερημίτης και εγω θα ειμαι η πρωτη που θα σε χειροκροτήσει. Επειδη όμως δεν εισαι ερημίτης πρεπει να πεις ενα τερααααααστιο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στην επιστημη που σε κραταει ζωντανο.

    Εαν ακουσεις φωνες, εαν εχεις θεματα ισορροπιας, εαν εχεις παραισθησεις θελεις να μου πεις τι θα κανεις;

    Φυσικα και αναζητω διαλογο, αλλιως δεν θα εγραφα καν το ζητημα ειναι οτι μαλλον εσυ δεν τον αντεχεις ενω τον ξεκινας.

    υγ: καθε φιλικη διαθεση απο πλευρας μου, ο σαρκασμος ειναι στην ψυχή μου.

    Από που έβγαλες το συμπέρασμα οτι υποτιμώ την επιστήμη; Από αυτό;
    "Με γοητεύουν οι επιστημονικές ανακαλύψεις της νευροβιολογίας. Λατρεύω τον Όλιβερ Σάκς".

    Στα λόγια όλοι θέλουμε το διάλογο, αγαπητή. Με διαστρεβλώσεις και αυθαιρεσίες όμως δεν γίνεται διάλογος

    Υ.Γ. Η φιλική διάθεση είναι δεδομένη (μόνο που ο σαρκασμός είναι στον εγκέφαλό σου, όχι στη ψυχή σου). Εδώ σχολιάζουμε απόψεις, όχι ανθρώπους... :)
    Last edited by proteus; 28-08-2020 at 11:32.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    528
    E, μα τι να κάνουμε. Αφού γράφεις επιχειρήματα που δεν έχουν καμία βάση. Τι δουλειά έχει δηλαδή το εξαιρετικό ταλέντο του Μπετόβεν με τις μετεμψυχώσεις. Το τραβάς από το μαλλί και δε σου βγαίνει. Άστο. Ψάχνεις να βρεις εξηγήσεις μεταφυσικές εκεί που δεν υπάρχουν γιατί απλά δε χρειάζονται! Δεν ξέρω αν εσύ θεωρείς πως θα έπρεπε να δίνω σεβασμό στο καθετί, εγώ δεν το κάνω πάντως, το έχω ξαναγράψει, εξαιρετικοί ισχυρισμοί απαιτούν εξαιρετικές αποδείξεις. Δε δίνετε αποδείξεις, κανένας δε σας φταίει για τις αντιδράσεις. Δεν είμαστε υποχρεωμένοι να σεβόμαστε την οποιαδήποτε μπλόφα επειδή την πιστεύουν άλλοι. Απάντησε με όποιο ύφος επιθυμείς, αποδείξεις όμως δεν υπάρχουν, υπάρχουν ισχυρισμοί και είναι αδύναμοι.
    Κατά τον Δαίμονα Εαυτού

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    528
    Και υπάρχει και αλαζονεία επίσης, άσχετα από το τι νομίζεις εσύ. Όταν θεωρείς πως έχεις βρει ό,τι δεν έχουν ανακαλύψει με ιδρώτα και κόπο σε εργαστήρια επιστήμονες και χρησιμοποιείς μάλιστα τα κενά που υπάρχουν ακόμη στη γνώση, μία γνώση βασισμένη σε εξέλιξη αιώνων (που έχει πολεμηθεί με εμπόδια πιστών που εμμένουν σε πίστη δίχως απόδειξη), την επιστήμη, όσο να το κάνεις, μια αλαζονεία δείχνει. Ξεπέρασες τον Αινστάιν. Όχι μόνο δεν υπάρχει ισχυρή βάση για την ψυχή, παρά αναφέρεις ΚΑΙ την μετεμψύχωση. Μην τσαντίζεσαι λοιπόν, εσύ εμμένεις σε δόγματα και ιερά που είναι ιερά μόνο για όσους μοιράζονται τις ίδιες τραβηγμένες από τα μαλλιά αντιλήψεις.
    Άσε που χρησιμοποίησες και μία τύπου τελεολογική απειλή απευθυνόμενος προς την LiloCook, για τα σκουλήκια που θα της φάνε τον εγκέφαλο μετά το θάνατο. Ε ναι φίλε μου, τι να κάνουμε, δεν βαυκαλιζόμεθα όλοι για αιωνιότητες και επέκεινα, μερικοί παλεύουμε με νύχια και με δόντια να είμαστε εδώ, στη γη, να επιστρέφουμε στη λογική πάντα και ξανά και ξανά. Θα το παλεύω μέχρι θάνατο και μέχρι..σκουληκιών. (Και τα σκουλήκια...έχουν ψυχή, αυτά να μη φάνε δηλαδή, κλέφτες θα γίνουνε;). Τσάκα και το αστείο σου. :P
    Κατά τον Δαίμονα Εαυτού

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    528
    Quote Originally Posted by homebod View Post
    Ψυχή είναι το φως που είναι αόρατο και αντιλαμβανόμεθα μέσω των ματιών. Φως δεν είναι τα μάτια, αυτά είναι το εργαλείο αντίληψης του φωτός.

    Είναι όπως το ηλεκτρικό ρεύμα, αόρατο παρά μόνο σαν αποτέλεσμα στις συσκευές.

    Τα κομπιούτερ μας λειτουργούν από το αόρατο ρεύμα και κάνουν όλες αυτές της λειτουργίες. Ρεύμα δεν είναι οι συσκευές μέσω των οποίων αντιλαμβανόμαστε την ύπαρξή του.
    Είναι γνωστό και πολυμασημένο επιχείρημα των θειστών, δημιουργιστών, και τα λοιπά. Γελάνε πάρα πολλοί φιλόσοφοι επίσης σύγχρονοι, για μπείτε σε ένα έγκυρο σάιτ φιλοσοφίας και γράφτε τα. Θα φάτε κράξιμο άνετα. Επίσης, κάθε φιλόσοφος, όσο έγκυρος και να ήταν, έγραψε και μαλακίες, ο Αριστοτέλης για παράδειγμα που θεωρείται από πολλούς πρότυπο, έχει κι αυτός τις δικές του. Επικεντρώνεστε στις σοφίες και ξεχνάτε τις ανοησίες. Δε το λες και καθαρή ματιά στην εξέταση των πραγμάτων. Ωραία η φιλαλήθεια αλλά απαιτεί και σταγόνες όταν βλέπουμε ό,τι θέλουμε και μόνον αυτό για να επιβεβαιώσουμε ό,τι ήδη πιστεύουμε για να μην ανατραπεί ποτέ και με τίποτα.
    Κατά τον Δαίμονα Εαυτού

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by BlackCoral View Post
    Και υπάρχει και αλαζονεία επίσης, άσχετα από το τι νομίζεις εσύ. Όταν θεωρείς πως έχεις βρει ό,τι δεν έχουν ανακαλύψει με ιδρώτα και κόπο σε εργαστήρια επιστήμονες και χρησιμοποιείς μάλιστα τα κενά που υπάρχουν ακόμη στη γνώση, μία γνώση βασισμένη σε εξέλιξη αιώνων (που έχει πολεμηθεί με εμπόδια πιστών που εμμένουν σε πίστη δίχως απόδειξη), την επιστήμη, όσο να το κάνεις, μια αλαζονεία δείχνει. Ξεπέρασες τον Αινστάιν. Όχι μόνο δεν υπάρχει ισχυρή βάση για την ψυχή, παρά αναφέρεις ΚΑΙ την μετεμψύχωση. Μην τσαντίζεσαι λοιπόν, εσύ εμμένεις σε δόγματα και ιερά που είναι ιερά μόνο για όσους μοιράζονται τις ίδιες τραβηγμένες από τα μαλλιά αντιλήψεις.
    Δεν είναι δικές μου απόψεις, δεν διατείνομαι οτι ανακάλυψα τον τροχό. Τα περί αλαζονείας, πες τα σε εκείνους που ισχυρίζονται οτι έχουν όλες τις απαντήσεις..
    Δεν εμμένω σε τίποτα, ούτε θυμώνω. Συζήτηση κάνουμε. Όταν αποκαλείς μια πανάρχαια γνώση "ανοησίες" εσύ δείχνεις παρωπιδική εμμονή.
    Η επιστήμη, που τόσο επικαλείσαι, έχει προχωρήσει πολύ πιό πέρα από τη Νευτώνεια Φυσική. Θεωρίες για παράλληλα σύμπαντα, υπερχορδές (που χλεύαζες επίσης), είναι μαθηματικά αποδεδειγμένες. Αν χρησιμοποιείς για σημαία σου την επιστήμη, κάντο τουλάχιστον σωστά.

    Θέλεις ένα δια ταύτα; Αυτό συνοψίζεται στο "Δεν Ξέρω". Κάθε άλλη απάντηση υποκρύπτει αλαζονεία.

    Περιμένω τις δικές σου αποδείξεις οτι όλα είναι στον εγκέφαλο... Φαινόμενο Μότσαρτ, άτομα που μιλούν ξένες γλώσσες χωρίς να τις έχουν διδαχτεί κ.λ.π. Ποιά "ανωμαλία" του εγκεφάλου θεωρείς υπεύθυνη γι αυτά;

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    528
    Ως προς τον σεβασμό σε "πανάρχαια γνώση" επιχείρημά σου= Argumentum ad antiquitatem. Η παλαιότητα δεν αποτελεί και ορθότητα. Το ίδιο συμβαίνει και με τη δημοφιλία απόψεων και αντιλήψεων (argumentum ad populum). Είναι το ίδιο σα να λες "αυτό είναι σωστό γιατί το κάνω χρόνια", όχι δεν αποτελεί εχέγγυο ούτε κριτήριο ορθότητας.

    Δεύτερον, το "φαινόμενο" Μότσαρτ. Ήδη σου ανέφερα περιπτώσεις πολλών άλλων φαινομένων, αποτελούν παραλλαγές εξαιρετικές μεν, όχι όμως υπερφυσικές, φυσικές παραλλαγές ικανοτήτων. Cerebellum theory. Κανένας λόγος να πάω στην ψυχή για εξηγηθεί. Όταν ακούω καλπασμό, δε σκέφτομαι "ζέβρες!", σκέφτομαι "άλογα". Με τον ίδιο τρόπο λοιπόν που εξηγεί η επιστήμη και μελετά τις περιπτώσεις παιδιών με εξαιρετικό ταλέντο στα μαθηματικά ή στη γλώσσα, ή οτιδήποτε άλλο. Vandervert, 2007, 2009a, 2009b.

    https://en.wikipedia.org/wiki/Child_...y_of_prodigies

    *ως σημείωση, δεν είναι ο Μότσαρτ καθόλου πιο σημαντικός από "τα αυτιστικά" όπως υποτιμητικά τα ανέφερες. Προς τι η υποτίμηση, επειδή δεν είναι νευροτυπικά άτομα; Μα ούτε εσύ είσαι, ούτε εγώ. Δεν υπάρχει κι εδώ νόρμα που θα αποδεχτώ ως ανώτερη ή κατώτερη. Εγκέφαλοι, που λειτουργούν διαφορετικά.

    Εδώ και για παιδιά εξαιρετικά ταλέντα στο σκάκι. Πρέπει να συνδέσω το ταλέντο τους με μετενσάρκωση, ή να πω, ω τι λες ρε φίλε, μυαλό που το έχει! Εγώ λέω το δεύτερο πάντως.
    https://en.wikipedia.org/wiki/Chess_prodigy

    Έρευνες στον τομέα της ιδιοφυίας.
    https://en.wikipedia.org/wiki/Genetic_Studies_of_Genius

    Τρίτον, ανέφερες για πρόσωπα που μιλούν ξένες γλώσσες χωρίς να τις έχουν διδαχτεί. Υπάρχει εξήγηση και γι αυτό.
    https://en.wikipedia.org/wiki/False_...ions_and_types
    Σε αυτό το link υπάρχει και η αναφορά στην διάσημη αγύρτρια Fiona Broome για τον θάνατο του Μαντέλα. (huge rolleyes, αυτά θεωρείς σοβαρά παραδείγματα; Αποτελούν παραδείγματα ψευδομνήμης, ψευδοαναμνήσεων, που έχει δειχθεί ότι μπορούν να λειτουργήσουν μαζικά, επηρεάζοντας πολλούς ανθρώπους (κοινωνική επιρροή που λειτουργεί ως γνωστική ενίσχυση).

    "Το πώς συμβαίνει κάτι τόσο σημαντικό όσο μια κατάσταση συνείδησης να προκύπτει ως αποτέλεσμα του ερεθισμού του νευρικού ιστού είναι τόσο ανεξήγητο, όσο η εμφάνιση του Τζίνι όταν ο Αλαντίν έτριψε το λυχνάρι του" T.X.Huxley, 1866.
    Αυτό κολλάει και στην περίπτωση του Shazaam και του Kazaam. Και μπορεί να συμβεί στον καθένα και να εξηγηθεί, όχι μυστικιστικά, αλλά επιστημονικά και νατουραλιστικά. (Confabulation).
    Last edited by BlackCoral; 28-08-2020 at 14:48.
    Κατά τον Δαίμονα Εαυτού

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    528
    Κι άλλες περιπτώσεις που η μνήμη λειτουργεί με τρόπο "παράδοξο", που ωστόσο εξηγείται επιστημονικά, φυσιοκρατικά. Καμία ανάγκη για εισαγωγή μεταφυσικής. Υπερμνησία για παράδειγμα.
    Η κατάσταση του εγκεφάλου εξετάζεται σε όλες τις περιπτώσεις.

    https://neyrologos.gr/mnimi-eidi-diataraxes/
    Κατά τον Δαίμονα Εαυτού

  12. #42
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Η αποψη οτι δεν υπαρχει Θεος, οτι μονο εδω υπαρχουμε και σαν παιθανουμε οταν γερασουμε ολα τελειονουν ειναι μια λογικη που θελει τεραστια ωριμοτητα και ιδεοσυγκρασια αναμεσα σε αυτους που θα χτισουν πανω σε αυτην την γνωμη ιδεολογιες.Η ιστορια παντως μεχρι σημερα εδειξε οτι ο ανθρωπος δεν ειναι ακομα ετοιμος να δεχτει ιδεολογιες τοσο προχωρημενες,αποδηξη ειναι ο κομμουνισμος ,οπου ειναι ενα ιδανικο συστημα για τις κοινωνιες των ανθρωπων ,ομως οταν ειναι στο επιπεδο ακομα του σοσιαλησμου ολα χανωντε! ολα διαφθηρωντε! οταν ακομα και ο ρωσικος λαος που εκ φυσεως ειναι λιγοτερο μιζαδορος απο εμας δεν καταφερε να κανει τον κομμουνισμο φανταστειτε τι θα καναμε εμεις! Οταν δεν υπαρχει ο φοβος στον ανθρωπο για την παραβαση των ηθικων αξιων τωτες τα πραματα ειναι επικυνδηνα! διοτις θα κοιταει τρυγυρο του μην υπαρχουν καμερες και σνεχεια θα πραξει προς οφελος του κατα πατωντας τις ηθικες αρχες της κοιωνιας που ανηκει! εκει λοιπον ερχετε ο Θεος που αστηνομευει ακομα και την σκεψη της παραβασης των ηθικων αρχων και χωρις κατασταλτικα μετρα αποτρεπει την παραβατικοτητα των ανθρωπων.Οπως ελεγε κι ο Βολτερος ακομα κι εαν δεν υπηρχε ο Θεος θα επρεπε να τον εφευρουμε εμεις .
    Εκει λοιπον , στην μετα θανατον ζωη ειναι το ουσιοδες καθε θρησκειας.Μονο μια θρησκεια δεν εχει ριξει βαρος σε αυτο, δεν εχει καποια δυνατη θεωρια για την μεταθανατων ζωη και βλεπετε ο λαος της τα δινα που τον κυνηγουσαν τοσους αιωνες! οταν αυτη η θρησκεια πιστευει οτι ο Θεος τους χρωστα τον παραδησο σε αυτην την ζωη υποσυνειδητα λοιπον κυνηγαν τα πλουτοι, απο την μερα που οριμαζουν, με αποτελεσμα ολοι οι υπολοιποι θρησκευομενοι να τους μοχθουν και να τους ψυλο ζηλευουν.Αναφερομαι στους Εβραιους.
    Οσο για τον εγκεφαλο θα ξανα πω οτι εχει γινει χαρτογραφιση του αλλα δεν γνωριζουν ακομα τις λειτουργιες και τον σκοπο των σημειων του.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Κοράλι, ας σοβαρευτούμε. Μου βάζεις ως αποδείξεις παραπομπές σε ανωμαλίες μνήμης (στρες, αϋπνία, αλτσχάιμερ) και από αμφιλεγόμενα πειράματα του 1921 που έχουν δεχτεί κριτικές από την επιστημονική κοινότητα για εγκυρότητα του δείγματος κ.λ.π. Ρε γαμώτο, τόσο άγχος και αϋπνίες έχω και δεν έγραψα καμιά συμφωνία!

    Υπάρχουν θεωρίες που μπορούν να εξηγήσουν την ικανότητα ενός αριθμομνήμονα ή κάποιου στο φάσμα του αυτισμού με φωτογραφική μνήμη, δεν υπάρχει όμως καμιά θεωρία που να μπορεί να εξηγήσει πώς ένα παιδί 6 ετών παίζει άριστα πιάνο. Ξέρουμε πόσα χρόνια χρειάζονται για να τοποθετηθούν σωστά τα χέρια και να αποκτήσουν ευλυγισία τα δάχτυλα για να ρέουν σε ένα απαιτητικό μουσικό κομμάτι. Δεν είναι μόνο θέμα εγκεφάλου. Πόσο μάλλον να γράφει συμφωνίες και κονσέρτα από το τίποτα! Ή να ξυπνήσει ένα πρωί και να μιλάει άπταιστα γαλλικά χωρίς να τα έχει διδαχτεί. Η γνώση δεν παράγεται από το μηδέν! Δε μιλάμε μόνο για παιδιά-θαύμα. Εξ άλλου, προικισμένα παιδιά γεννιούνται κάμποσα σε κάθε γενιά. Μότσαρτ δεν έχει ξαναυπάρξει...

    Αλλά δεν είναι μόνον αυτό. Οι μαρτυρίες όσων γνώρισαν μιά near death experience, που δεν είχαν ζωτικές ενδείξεις για λίγο και μετά επανήλθαν έχοντας βιώσει όλοι την ίδια εμπειρία με τούνελ, λευκό φως γαλήνιο κ.λ.π. Υπάρχουν βέβαια θεωρίες για κοινή ομαδική παράκρουση, αλλά δεν έχουν αποδειχτεί.

    Μπορώ να σου απαριθμήσω και άλλες περιπτώσεις όπου η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά. Όπως έγραψα πριν (αλλά προφανώς διαβάζεις επιλεκτικά) κάποτε πίστευαν οτι η γή είναι επίπεδη και ότι δεν υπάρχει βαρύτητα. Η ίδια η επιστήμη απέδειξε το αντίθετο. Ηδη η επιστήμη πλησιάζει τη μεταφυσική (παράλληλα σύμπαντα, υπερχορδές, δέκα διαστάσεις) με αποδείξεις. Η επιστήμη δεν είναι στατική, εξελίσσεται διαρκώς. Η ατομική θεωρία του Δημόκριτου διατυπώθηκε 2500 χρόνια πριν, αποδείχτηκε όμως μόλις πριν 150 χρόνια! Αποκλείεις στο μέλλον η επιστήμη να αποδείξει τη ύπαρξη της ψυχής;

    Μέχρι τότε ας είμαστε σκεπτικοί. Ας πούμε ένα "δεν ξέρω". Η ίδια η επιστήμη δεν προχωρά με βεβαιότητες. Η έρευνα, ευτυχώς, βασίζεται σε ερωτήματα. Μόνον όταν ο επιστήμονας πει "δεν ξέρω" ανοίγει ένα παράθυρο γνώσης....
    Last edited by proteus; 29-08-2020 at 06:51.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Τώρα, αν ρωτάς για τη δική μου άποψη, πιστεύω στη ύπαρξη ψυχής και στις μετενσαρκώσεις γιατί με βολεύει, ταιριάζει με την γενικότερη κοσμοθεωρία μου και απαλύνει το φόβο του θανάτου. Δεν είναι θέμα ναρκισσισμού, όπως λες. Ως σώμα, το ξέρω οτι είμαι πεπερασμένος. Δεν φορτώνω σε κανένα υπερπέραν την ευθύνη της ύπαρξής μου. Η εμπειρία από την παρούσα ζωή είναι αναντικατάστατη. Οφείλω να πάρω την ευθύνη της στα χέρια μου και να κάνω ότι καλύτερο μπορώ σε αυτή τη ζωή.

    Όσο για την επιστήμη, την εκτιμώ και τη σέβομαι, γιατί μαζί με την τέχνη και τη φιλοσοφία είναι ότι πιό μεγάλο έχει να επιδείξει ο άνθρωπος. Όλα τα γνωστικά πεδία καλύπτουν ανθρώπινες ανάγκες. Έχω κριτική ματιά απέναντί τους, αλλά δεν επιτρέπω στον εαυτό μου να απορρίπτει ή να χλευάζει κανένα από αυτά, γιατί είναι το αποτέλεσμα αιώνων σκέψης και δράσης σημαντικών ανθρώπων. Αξίζουν το θαυμασμό μας, γιατί είναι ζωντανά και εξελίσσονται μαζί μας στους αιώνες.

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    255
    Αλήθεια είναι άξιο απόριάς, άνοιξες ένα νέο θρεντ γιατί δεν εβγαλες άκρη με ένα μέλος.

    Σου γράφουμε εδώ ξανά και άλλα μέλη, ούτε η δική μας γνώμη σου κάνει.

    Τι στο καλό θέλεις; Επιβεβαιώση των απόψεων σου;

    Θελεις να πιστεύεις -ότι πιστεύεις- για την ψυχή, με γειά σου με χαρά σου. Στα 55 δεν θα σου αλλάξουμε γνώμη, άραξε στο καναπέ σου και "θαύμασε" την.

    Συμφωνα μα τα δικά μου πιστεύω, λες μπούρδες. Εσυ ρώτησες την γνώμη μου, εγώ στην είπα. ΕΣΥ ΜΕ ΡΩΤΗΣΕΣ. Ούτε βγαζω συμπερασματα από μόνη μου, τα κείμενα σου διαβάζω.

    Κρίνω τις απόψεις σου, δεν σε ξέρω δεν με ξέρεις. Εαν και μια "αγαπη" για τον εγκέφαλο μου την έχεις, μάλιστα τον πούλησες και στα σκουλήκια.

    Καλοφάγωτη λοιπόν και καλή μας μέρα!

Page 3 of 8 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. Απεγνωσμένη ψυχή
    By anapofasistos123 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 21
    Last Post: 29-09-2019, 21:13
  2. ψυχη κ πνευμα
    By giannis000 in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 8
    Last Post: 04-05-2018, 00:34
  3. Μια παραλυμένη ψυχή
    By Picaro in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 20
    Last Post: 02-04-2012, 03:14
  4. τι ψυχή είσαι;
    By Helena in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 24
    Last Post: 22-01-2010, 17:10
  5. ΨΥΧΗ
    By dimitriskai in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 25-02-2009, 15:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •