Υπάρχει ψυχή;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 8 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 107
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453

    Υπάρχει ψυχή;

    Αφορμή γι αυτή την ανάρτηση είναι η διαφωνία μου με την Black Coral για την ύπαρξη της ψυχής και τη μετενσάρκωση. Τη μεταφέρω εδώ γιατί το αρχικό νήμα στο οποίο έγινε αναφορά χάθηκε στη μετάφραση (για να το θέσω "κομψά").

    Quote Originally Posted by BlackCoral View Post
    Προς το παρόν, δεν υπάρχει ούτε καν απόδειξη για ύπαρξη ψυχής. Συνείδηση είναι ο εγκέφαλός μου. Όταν αυτός πεθάνει, πεθαίνω. Απλό, και σύμφωνο με το ξυράφι του Όκκαμ, το αγαπημένο μου λεπίδι.
    Α, είναι ωραίο να είσαι σε ένα φόρουμ Ψυχολογίας και να ισχυρίζεσαι οτι δεν υπάρχει ψυχή. Τότε η επιστήμη της Ψυχολογίας με τι ασχολείται, με ραπανάκια για την όρεξη; :) (πλάκα κάνω)

    Συνείδηση είναι ο εγκέφαλος; Μα ο εγκέφαλος είναι ένα όργανο, όπως το συκώτι. Μάλιστα, έχει πλήρως χαρτογραφηθεί. Η χαρτογράφηση δεν έδειξε ύπαρξη συνείδησης.

    Πέραν αυτού, τι είδους απόδειξη θα σε ικανοποιούσε; Η Φυσική δέχεται οτι το 94% του Σύμπαντος αποτελείται από Σκοτεινή Ύλη και Σκοτεινή Ενέργεια για τις ιδιότητες των οποίων δεν γνωρίζουμε τίποτα (εξ ου και "σκοτεινή"). Σημαίνει οτι δεν υπάρχουν; Άρα ότι δε μπορεί να μετρηθεί με επιστημονικά όργανα, δε σημαίνει πως δεν υπάρχει. Απλά τα συγκεκριμένα όργανα δε μπορούν να το πιάσουν.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    528
    Δώσε μου τον ορισμό της ψυχής.
    Κατά τον Δαίμονα Εαυτού

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by BlackCoral View Post
    Δώσε μου τον ορισμό της ψυχής.
    Γκούγκλαρέ τον.
    Η Βικιπαίδεια έχει πολλά στοιχεία (παραδόξως)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by proteus View Post
    Αφορμή γι αυτή την ανάρτηση είναι η διαφωνία μου με την Black Coral για την ύπαρξη της ψυχής και τη μετενσάρκωση. Τη μεταφέρω εδώ γιατί το αρχικό νήμα στο οποίο έγινε αναφορά χάθηκε στη μετάφραση (για να το θέσω "κομψά").



    Α, είναι ωραίο να είσαι σε ένα φόρουμ Ψυχολογίας και να ισχυρίζεσαι οτι δεν υπάρχει ψυχή. Τότε η επιστήμη της Ψυχολογίας με τι ασχολείται, με ραπανάκια για την όρεξη; :) (πλάκα κάνω)

    Συνείδηση είναι ο εγκέφαλος; Μα ο εγκέφαλος είναι ένα όργανο, όπως το συκώτι. Μάλιστα, έχει πλήρως χαρτογραφηθεί. Η χαρτογράφηση δεν έδειξε ύπαρξη συνείδησης.

    Πέραν αυτού, τι είδους απόδειξη θα σε ικανοποιούσε; Η Φυσική δέχεται οτι το 94% του Σύμπαντος αποτελείται από Σκοτεινή Ύλη και Σκοτεινή Ενέργεια για τις ιδιότητες των οποίων δεν γνωρίζουμε τίποτα (εξ ου και "σκοτεινή"). Σημαίνει οτι δεν υπάρχουν; Άρα ότι δε μπορεί να μετρηθεί με επιστημονικά όργανα, δε σημαίνει πως δεν υπάρχει. Απλά τα συγκεκριμένα όργανα δε μπορούν να το πιάσουν.
    Με το εγκέφαλο ασχολούνται οι ψυχολόγοι.. Αυτά λένε, αυτά δίνουν σαν επιχείρημα. "μοτιβο του εγκεφάλου".
    "Την ώρα που φοβάσαι, την ώρα που το μυαλό σου αρχίζει τα σενάρια εσύ εκείνη την ώρα θα πρέπει να ασχοληθείς με κάτι άλλο για να του αποσπάσεις την προσοχή".

    Και η απάντηση "ψάξε στο Google για το τι είναι ψυχή", δεν είναι καν απάντηση. Ας μη γίνει συζήτηση, ας ψάξουμε όλοι στο Google. Ααα και κάτι άλλο. Στη Wikipedia γράφει ο οποιοσδήποτε για οτιδήποτε, οποιαδήποτε στιγμή..
    Last edited by george1520; 17-08-2020 at 16:17.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Με το εγκέφαλο ασχολούνται οι ψυχολόγοι.. Αυτά λένε, αυτά δίνουν σαν επιχείρημα. "μοτιβο του εγκεφάλου".
    "Την ώρα που φοβάσαι, την ώρα που το μυαλό σου αρχίζει τα σενάρια εσύ εκείνη την ώρα θα πρέπει να ασχοληθείς με κάτι άλλο για να του αποσπάσεις την προσοχή".

    Και η απάντηση "ψάξε στο Google για το τι είναι ψυχή", δεν είναι καν απάντηση. Ας μη γίνει συζήτηση, ας ψάξουμε όλοι στο Google. Ααα και κάτι άλλο. Στο Wikipedia γράφει ο οποιοσδήποτε για οτιδήποτε, οποιαδήποτε στιγμή..
    Ας δεχτούμε λοιπόν οτι ψυχή=συνείδηση και βρίσκεται κάπου στον εγκέφαλο. Αλλωστε είναι γνωστή τα τελευταία χρόνια η διαμάχη μεταξύ νευροβιολόγων και ψυχολόγωγ για τον έλεγχο της συμπεριφοράς με μέσα όπως NLP κλπ

    Αν συμφωνήσουμε με τον Αϊνστάιν, τότε η ύλη είναι μιά πύκνωση της ενέργειας μέσα στο χρόνο, σωστά; Η ενέργεια λοιπόν δε χάνεται, μεταστοιχειώνεται σε ύλη και πίσω σε ενέργεια. Αν ονομάσουμε την ενέργεια "Ψυχή" και την ύλη "Σώμα", τότε η ψυχή είναι αιώνια. Κάθε μεταστοιχείωσή της σε σώμα (ύλη) είναι οι πολλαπλές μετενσαρκώσεις της ψυχής.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Η ετυμολογία είναι χρήσιμη

    Σημασιολογία του ψυχή:

    ψυχή θηλυκό

    η βασική αρχή της ανθρώπινης ύπαρξης, της ζωής του ανθρώπου

    και οι παντρεμένοι έχουν ψυχή

    το άυλο βασικό στοιχείο της ανθρώπινης φύσης, σε αντιδιαστολή με το υλικό που είναι το σώμα

    μέχρι να βρει η ψυχή του ανθρώπου…

    το αθάνατο στοιχείο της ανθρώπινης ύπαρξης

    Ο Θεός να αναπαύσει την ψυχή του.

    ο συναισθηματικός, πνευματικός και ηθικός κόσμος του ανθρώπου

    έχει καλή ψυχή

    η καλοσύνη, η γενναιοδωρία ενός ανθρώπου

    δεν έχεις ψυχή;

    (κατ’ επέκταση) ο καλοσυνάτος, ο γενναιόδωρος άνθρωπος

    είναι μεγάλη ψυχή

    ο άνθρωπος ως άτομο

    στο δρόμο δεν υπήρχε ψυχή

    το θάρρος, η ανδρεία

    θέλει ψυχή να…
    ήταν άνθρωπος με ψυχή

    άτομο που με την παρουσία του και τις πράξεις του ενισχύει και εμπνέει θάρρος στο κοινωνικό σύνολο στο οποίο ανήκει

    ήταν η ψυχή της ομάδας

    (πλατωνικός αθεϊσμός) θεωρούμενο υπέρτατο όμως κίβδηλο ιδανικό που δεν δύναται να οριστεί όχι λόγω ανθρώπινης αδυναμίας αλλά γιατί δεν εμπεριέχεται στα “αιώνια αρχέτυπα” όπως τα ορίζουν διαφοροποιημένα οι πλατωνικοί αθεϊστές (όχι ο Πλάτωνας) (εντομολογία) η πεταλούδα (μουσική) (εξάρτημα οργάνου) μικρό ξυλαράκι μέσα στο ηχείο εγχόρδου μουσικού οργάνου, που βοηθά στη μετάδοση των δονήσεων των χορδών και είναι κρίσιμο για την ποιότητα του ήχου

    https://etymologia.gr/etymologia/%cf...5%cf%87%ce%ae/

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Νομίζω ότι η ψυχή βρίσκεται σε άλλες διαστάσεις από τις 10 του Σύμπαντός μας

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by proteus View Post
    Ας δεχτούμε λοιπόν οτι ψυχή=συνείδηση και βρίσκεται κάπου στον εγκέφαλο. Αλλωστε είναι γνωστή τα τελευταία χρόνια η διαμάχη μεταξύ νευροβιολόγων και ψυχολόγωγ για τον έλεγχο της συμπεριφοράς με μέσα όπως NLP κλπ

    Αν συμφωνήσουμε με τον Αϊνστάιν, τότε η ύλη είναι μιά πύκνωση της ενέργειας μέσα στο χρόνο, σωστά; Η ενέργεια λοιπόν δε χάνεται, μεταστοιχειώνεται σε ύλη και πίσω σε ενέργεια. Αν ονομάσουμε την ενέργεια "Ψυχή" και την ύλη "Σώμα", τότε η ψυχή είναι αιώνια. Κάθε μεταστοιχείωσή της σε σώμα (ύλη) είναι οι πολλαπλές μετενσαρκώσεις της ψυχής.
    Απο την στιγμη που χαρακτηριζεις την ενεργεια ψυχη ισχυει και το αντιθετο. Ναι αλλα η ψυχη δεν δυναται να κατηγοριοποιηθεί σε καμια μορφη ενεργειας. Συνεπως ο ισχυρισμος σου ειναι ατοπος

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    σε ενα ενδιαφερον θεμα οπως αυτο νομιζω οτι εαν θελετε να κανετε μια ομορφη,ηρεμη και σοβαρη κουβεντα θα πρεπει μετα απο τον αλληλοσεβασμο στις διαφορετικες αποψεις, θα επρεπε να ορισετε και την λεξη ψυχη και την εννοια της απο τον καθε εναν. Επιστημονικα με την αριστοτελια λογικη? ,να υπαρχει δλδ αποδηξη μεσα απο ερευνα πειραματα .Με θεολογικη πρακτικη?οπου ειναι δεδομενο η υπαρξη της ψυχης και των οσων πρευσβευει,? απλα διαφωνουν με το ποια θρησκεια εχει την αληθεια? -οπου λογικα την αληθεια την λεει η ορθοδοξη χριστιανοσυνη -.η τελος με την προσωπικη εμπειρια ,γνωμη του κθε ενος μας? αρα χωρις αναγκη να αποδηξει καποιος κατι, αλλα ταυτοχρονα χωρις να μπορει να πει την λεξη "αληθεια" διοτις δεν γινετε.
    δεν σας κανω τον εξυπνο, ουτες σας λεω τι και πως θα το πειτε! , απεναντιας προσπαθω να σαςθυμησω τροπους να κουβεντιαζουμε χωρις να μαλονουμε, να βριζουμε ,χωρις να αγωνιζοντε μερικοι να βρουν λεξεις και γρφη που θα προζβαλει τον αλλον! και οχι να τον πεισει με επιχειρηματα.
    Ετσι λοιπον θα ελεγα για την γνωμη μου, οτι απο την στιγμη οπου υπαρχει ενεργεια και υλη γυρο μας που ο ανθρωπος δεν μπορει με τις αισθησεις του να την αντυλιφθει αλλα μπορει μοναχα να καταλαβει τα αποτελεσματα αυτης πανω στην φυση, και στην ορατη σε αυτον υλη ,και δυαστημα. Οπως δεν μπορουμε να δουμε τον αερα δλδ ουτε να τον ακουμπησουμε ,αλλα δεχομαστε ολοι την υπαρξη του και την μεγαλη του δυναμη,καπως ετσι μπορει να συμβαινει και με την ψυχη! ποσο μαλον που για να υπαρχει η λεξη ξεκαθαρη σε πολλες γλωσσες ειτε Δυση ειτε Ανατολη ,κατις υπαρχει λοιπον.Ο ανθρωπινος εγκεφαλος ειναι οτι πιο περιπλοκο υπαρχει στο κορμι μας! Η επιστημη παρα τα βηματα που εχει κανει ακομα δεν εχει υπερβει το μισο των οσων μπορει να μαθει ακομα! Το περιεργο λοιπον αυτο οργανο που επιπλεει μεσα σε ενα υγρο πριεχει πολλα οχι ομως κατα συγουρια και την ψυχη μας!
    Προσωπικα, εχω ζησει εντονα τον θανατο του αγαπημενου μου παπου! πεθαναι στα χερια μου, εβγαλε τις τελευταιες ανασες του επιθανατιου βρογχου, ετσι παρα το ασχημο της υγειας του, παρα το οτι ηταν ειδη σχεδον νεκρος, χωρις αμεση επικοινωνια με το περιβαλον, οταν εβγαλε την τελευταια του ανασα θυμαμαι οτι ηταν σαν να εφυγε απο μεσα του μια ενεργεια!,σαν να εζβησαι καποιος την ενεργεια του! ,ξαφνου τα μαγουλα του μαζεψαν, τα ματια του εγιναν μελανακαι ηταν λες και βυθιστικαν μεσα στο κρανιο του! Το στηθος του οταν εβγαλε τον αερα και αυτο μαζεψαι σαν σφουγγαρι! ,ελαφρηναι για λιγο αποτομα και το χρωμα του εγινε λες και ηταν κατις ψευτικο! ενιωσα οτι δεν κραταγα πλεον τον παπουμου που αγαπουσα! ηταν σαν να κραταω κατις αλλο, ενα κουφαρι! δεν ειχα δλδ πλεον την αισθηση και συναισθηματα που ειχα πριν λιγα δευτερολεπτα! σαν να βγηκε κατις απο μεσ του ! Δεν μπορω να το εξηγησω ουτε ξερω! ,μονο ξερω οτι καταλαβα πως "εφυγε" .

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Γιώργο, μία έννοια ορίζεται με δύο τρόπους, μας λέει η επιστήμη: είτε απ' ευθείας (όταν αυτό είναι εφικτό) είτε μέσα από τα χαρακτηριστικές της επιπτώσεις επάνω σε γνωστές έννοιες, επιπτώσεις που δεν εξηγούνται παρά μόνο με τη χρήση αυτής της άγνωστης έννοιας. Έχω κι εγώ ένα παράδειγμα αντίστοιχο με αυτό που ανέφερες. Ήμουν δίπλα στη γιαγιά μου όταν έφυγε από τη ζωή. Το άψυχο πρόσωπό της ήταν άγνωστο για μένα. Δεν είχε τα χαρακτηριστικά που ήξερα και αγαπούσα. Λες και μαζί με τη ζωή έφυγε και αυτή η πνοή που χάριζε στο πρόσωπό της τα οικεία χαρακτηριστικά. Όλοι οι παρευρισκόμενοι συμφώνησαν με την παρατήρησή μου. Αυτό που τόσο γλαφυρά περιγράφεις ήταν και η δική μου εικόνα.

    Οσο για το άτοπο της ταύτισης της ενέργειας με την ψυχή, περιμένω το φίλο/η mindcrime να το τεκμηριώσει.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Α είναι πολύ απλό γιατί στη φυσική ταιριάζει η απλότητα. Οι μορφές ενέργειας συμφωνα με τη φυσική είναι οι εξης:
    Κινητική
    Δυναμική
    Χημική
    Πυρηνική
    Θερμική
    Φωτεινή
    Ηλεκτρική

    Η ενέργεια έχει μία από αυτές τις μορφές πάντοτε. Σε ποια απο αυτές τις κατηγορίες ανήκει η ψυχή ως ενέργεια;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Α είναι πολύ απλό γιατί στη φυσική ταιριάζει η απλότητα. Οι μορφές ενέργειας συμφωνα με τη φυσική είναι οι εξης:
    Κινητική
    Δυναμική
    Χημική
    Πυρηνική
    Θερμική
    Φωτεινή
    Ηλεκτρική

    Η ενέργεια έχει μία από αυτές τις μορφές πάντοτε. Σε ποια απο αυτές τις κατηγορίες ανήκει η ψυχή ως ενέργεια;
    Χμμ... εννοείς του 6% της γνωστής ενέργειας, γιατί το 94% είναι άγνωστων ιδιοτήτων. Αποκλείεις η ψυχή ως ενέργεια να εμπίπτει σε αυτό το άγνωστο ποσοστό;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by proteus View Post
    Χμμ... εννοείς του 6% της γνωστής ενέργειας, γιατί το 94% είναι άγνωστων ιδιοτήτων. Αποκλείεις η ψυχή ως ενέργεια να εμπίπτει σε αυτό το άγνωστο ποσοστό;
    Φιλε μου στη φυσικη δεν υπαρχει γνωστη και αγνωστη ενεργεια. Στη φυσική η ενέργεια ειναι μια και έχει συγκεκριμένες μορφές. Η φυσική δεν είναι λογοτεχνία και δεν προσφέρεται για φιλοσοφίες. Για να σου το θέσω διαφορετικά ισχυρίζεσαι πχ πως η ενέργεια είναι γνωστή κατα το 6% και κατά το 94% άγνωστη. Οκ αποδειξε το μου οχι με το ανέβασμα ενός άρθρου και μιας αμπελοφιλοσοφίας αλλά με μαθηματικές και φυσικές αποδείξεις. Εγώ από την άλλη μπορώ να ισχυριστώ και δικαίως πως η ενέργεια είναι γνωστή στην ανθρωπότητα στο 100% δηλαδή στο σύνολο της και τεκμαίρεται από τις μορφές που δύναται να πάρει και που είναι γνωστές και αποδεκτές από τον τομέα της φυσικής.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Φιλε μου στη φυσικη δεν υπαρχει γνωστη και αγνωστη ενεργεια. Στη φυσική η ενέργεια ειναι μια και έχει συγκεκριμένες μορφές. Η φυσική δεν είναι λογοτεχνία και δεν προσφέρεται για φιλοσοφίες. Για να σου το θέσω διαφορετικά ισχυρίζεσαι πχ πως η ενέργεια είναι γνωστή κατα το 6% και κατά το 94% άγνωστη. Οκ αποδειξε το μου οχι με το ανέβασμα ενός άρθρου και μιας αμπελοφιλοσοφίας αλλά με μαθηματικές και φυσικές αποδείξεις. Εγώ από την άλλη μπορώ να ισχυριστώ και δικαίως πως η ενέργεια είναι γνωστή στην ανθρωπότητα στο 100% δηλαδή στο σύνολο της και τεκμαίρεται από τις μορφές που δύναται να πάρει και που είναι γνωστές και αποδεκτές από τον τομέα της φυσικής.
    Να σου το αποδείξω εγώ; Προτιμώ να αφήσω να το κάνουν οι ειδικοί...

    https://www.eef.edu.gr/el/arthra/ana...-skoteini-yli/

    https://www.alfavita.gr/epistimi/275...teini-energeia

    https://www.politeianet.gr/books/978...ini-uli-192729

    και κάτι από τον αστροφυσικό της καρδιάς μας, Μάνο Δανέζη
    https://atomiq.weebly.com/blog/1
    https://www.manosdanezis.gr/syghroni-epistimi/
    http://deeaef.gr/wp-content/uploads/...E%BF%CF%85.pdf

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by proteus View Post
    Να σου το αποδείξω εγώ; Προτιμώ να αφήσω να το κάνουν οι ειδικοί...

    https://www.eef.edu.gr/el/arthra/ana...-skoteini-yli/

    https://www.alfavita.gr/epistimi/275...teini-energeia

    https://www.politeianet.gr/books/978...ini-uli-192729

    και κάτι από τον αστροφυσικό της καρδιάς μας, Μάνο Δανέζη
    https://atomiq.weebly.com/blog/1
    https://www.manosdanezis.gr/syghroni-epistimi/
    http://deeaef.gr/wp-content/uploads/...E%BF%CF%85.pdf
    Αυτά που μου παραθέτεις δεν απαντουν στην εξης απλη ερώτηση που σου εχω θέσει. Σε ποια μορφη ενεργειας συγκαταλεγεται η ψυχη; Ειναι πολυ απλη η ερωτηση που σου κάνω. Ο όρος ενέργεια ειναι συγκεκριμένος, έχει συγκεκριμένες μορφές και χαρακτηριστικά. Πες μου λοιπον σε ποια μορφη ενέργειας ανηκει η περιβόητη ψυχή; Τα λινκς που μου παραθετεις τα γνωριζω γιατι ειναι του εκπαιδευτικού μου πεδίου. Και δυστυχως ειναι εικασιες υποθεσεις και τιποτα περισσοτερο

Page 1 of 8 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Απεγνωσμένη ψυχή
    By anapofasistos123 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 21
    Last Post: 29-09-2019, 22:13
  2. ψυχη κ πνευμα
    By giannis000 in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 8
    Last Post: 04-05-2018, 01:34
  3. Μια παραλυμένη ψυχή
    By Picaro in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 20
    Last Post: 02-04-2012, 04:14
  4. τι ψυχή είσαι;
    By Helena in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 24
    Last Post: 22-01-2010, 18:10
  5. ΨΥΧΗ
    By dimitriskai in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 25-02-2009, 16:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •