Πόσο ζηλεύω...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    410

    Πόσο ζηλεύω...

    ζευγάρια που είναι αγαπημένα, δεμένα και δοσμένα ο ένας στον άλλον. Ζήλια όμως χωρίς καμία κακία ίσα ίσα τους χαίρομαι απλά σκέφτομαι ποσο ωραία θα ήταν να ήμουν στη θέση τους.
    Έχω χρόνια να φλερτάρω, δεν έζησα ποτέ τον έρωτα και τον τελευταίο καιρό απλά τραβιομουν με μια κοπέλα που δεν με γέμιζε καθόλου.
    Μοναξιά και πάλι μοναξιά.
    Μου αρέσουν πολύ κάποιες κοπέλες που ξέρω, είναι δηλαδη του γούστου μου αλλά δεν ξέρω πως να πιάσω κουβέντα, πώς να φλερτάρω γενικά. Φοβάμαι. Και ίσως φοβάμαι την απόρριψη..
    Με το μέτρο που κρίνεις θα κριθείς * Καλό κάνεις, κακό κάνεις στο κεφάλι σου γυρνάει...

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Πόσο χρονών είσαι; που τα βλέπεις αυτά τα ζευγάρια; εγώ δεν έχω δει. Στην παρέα σου;

  3. #3
    Quote Originally Posted by el.gre View Post
    Πόσο χρονών είσαι; που τα βλέπεις αυτά τα ζευγάρια; εγώ δεν έχω δει. Στην παρέα σου;
    Το ίδιο θα ρωτούσε και εγώ. Που τα βλέπει αυτά τα ζευγαρια.
    Γιατί εγώ όσους ξέρω συμπεριλαμβανομενου και εμένα είμαστε ας τα να πάνε.
    Γιατί δεν κάνεις κίνηση όμως σε κάποια κοπέλα από αυτές που σου αρεσουν?

  4. #4
    Meditation
    Guest
    Θάρρος φίλε μου. Να διεκδικείς αυτό που θες στη ζωή σου. Και ας φας απόρριψη. Και τι έγινε; Η απόρριψη μες στη ζωή είναι για όλους. Όταν μας απορρίπτουν δεν σημαίνει ότι δεν αξίζουμε σαν άνθρωποι. απλά το άτομο που δεν μας επιλέγει δεν ταιριάζει με την ιδιοσυγκρασία μας, με τον χαρακτήρα μας...ή δεν ανταποκρινόμαστε σε αυτά που θέλει. Υπάρχουν άπειρα ατομα εκεί έξω. Παρά πολλοί είναι αυτοι που ταιριάζουν με εμάς. Αρκεί να βγούμε να τους ανακαλύψουμε. Να συναναστραφουμε μαζί τους να είμαστε ανοικτοί να μας γνωρίσουν. Όταν κάποιος κλείνεται στο καβούκι του δεν έχει πολλές επιλογές να βρει το καλύτερο για αυτόν. Πήγαινε σε κάποιον ψυχολόγο να σε βοηθήσει

    Όλα τα καλά στη ζωή απαιτούν ρισκο και προσπάθεια. Απο τη βολεψη του και την ασφάλεια του κάνεις δεν κατάφερε να φτάσει μακριά

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    410
    Είμαι 27 άντρας και πιστέψτε με βλέπω πολλά ζευγάρια.
    Όμως φοβάμαι να κάνω κάποια κίνηση. Κάτι με κρατάει πίσω
    Με το μέτρο που κρίνεις θα κριθείς * Καλό κάνεις, κακό κάνεις στο κεφάλι σου γυρνάει...

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Αυτό που σε κρατάει είναι μια πιθανή απόρριψη αν ήσουν σίγουρος ότι θα είχες θετική ανταπόκριση θα τολμούσες.Δεν κάνεις τίποτα κ μένεις μόνος αν ρισκάρεις μπορεί να γίνεται σαν αυτά τα ζευγάρια που θαυμάζεις.Η ζωή πάντως βοηθά τους τολμηρούς και μπροστά πάνε αυτοί που τολμούν πέφτουν ξανασηκονωνται κ ξανά τολμούν. Καλύτερα να κάνεις κάτι κι ας μην οδηγήσει εκεί που θες πάρα να μην κάνεις τίποτα γιατί έτσι δε θα εξελιχθείς πάντα θα φοβάσαι. Όσο πιο πολλές φορές τολμάς να προσεγγίζει την κοπέλα που σου αρέσει ακόμα κι αν δε έχεις το αποτέλεσμα που θες τουλάχιστον θα βελτιώνεσαι στον τρόπο προσεγγισης

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    255
    τα ζευγαρια δεν ειναι μόνο αγκαλιες φιλιά και βόλτες χερι χέρι.
    είναι να ξυπνας με νευρα και εκείνος να κάνει υπομονη. είναι να τον υπολογίζεις στο φαγητο που θα μαγειρεψεις, είναι να κοιμάσαι με το ροχαλητό του ( εντάξει αυτο είναι ίσως λίγο γλυκούλη). ειναι πολλά ακομα για να μην μιλήσω για τους καυγάδες, μαλώματα, φωνές κτλ.
    Και εσυ σίγουρα ξέρεις ότι υπάρχουν και αυτα και θεωρώ πως αυτα φοβάσαι, όλοι αυτα φοβομαστε.
    και το ερώτημα δεν ειναι να τολμήσεις να έχεις μια όμορφη σχέση, αλλά τι θα κάνεις τις στιγμές που δεν ειναι όμορφη.

    έχεις όλα τα χρονια μπροστα σου να ψαξεις να βρεις αυτο που σου ταιριαζει και μια κοπέλα δεν αρκεί να είναι του "γουστου" σου για να ζήσεις αυτο το δέσιμο που ψάχνεις, πρέπει να είναι και της "ψυχής" σου γιατί αυτα τα ζευγαρια που βλεπεις και ζηλευεις, ξέρουν να παίρνουν αγάπη όχι μόνο να δίνουν.


    Νομίζω.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    410
    Ίσα ίσα οι καυγάδες, φωνές και γενικά οι άσχημες μέρες δεν με φοβίζουν καθόλου. Είμαι ένας άνθρωπος που αν κάτι χαλάσει το φτιάχνω δεν το πετάω.
    Την αρχή φοβάμαι και ξέρω ότι κατά βάθος είναι η απόρριψη.
    Αλλά γιατί φοβόμαστε την απόρριψη; Εγωισμός; Το ότι έχω φτιάξει μια εικόνα για τον εαυτό μου και αν δεχθώ απόρριψη τότε χαλάει αυτή η εικόνα;
    Δεν ξέρω πραγματικά...
    Με το μέτρο που κρίνεις θα κριθείς * Καλό κάνεις, κακό κάνεις στο κεφάλι σου γυρνάει...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,362
    Quote Originally Posted by venom View Post
    Ίσα ίσα οι καυγάδες, φωνές και γενικά οι άσχημες μέρες δεν με φοβίζουν καθόλου. Είμαι ένας άνθρωπος που αν κάτι χαλάσει το φτιάχνω δεν το πετάω.
    Την αρχή φοβάμαι και ξέρω ότι κατά βάθος είναι η απόρριψη.
    Αλλά γιατί φοβόμαστε την απόρριψη; Εγωισμός; Το ότι έχω φτιάξει μια εικόνα για τον εαυτό μου και αν δεχθώ απόρριψη τότε χαλάει αυτή η εικόνα;
    Δεν ξέρω πραγματικά...
    Γιατι να σε φοβίζει η απόρριψη?
    Δεν μπορούμε να αρέσουμε σε όλους.
    Αν εσύ τα εχεις βρει με τον ευατό σου και νοιώθεις καλά ,γιατι να φοβασαι οτι κάποιος άλλος θα σε απορρίψη?
    Καποιος που ίσως δεν είναι ικανός να αντιληφθεί αυτο που πραγματικά εισαι.

    Αλλωστε είσαι πολυ μικρός ακομα για να σε σταματάει κατι τέτοιο.Μέσα από την απόρριψη ίσως δεις και εσυ καποιες πλευρές του ευατού σου που μπορει να είναι λάθος και να τις βελτιώσεις.
    Αυτο θα σε βοηθήσει πιστευω αρκετά ώστε στην επομενη σχεση που θα θελήσεις να αναπτύξεις να είσαι πολύ καλυτερος.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    255
    Quote Originally Posted by venom View Post
    Ίσα ίσα οι καυγάδες, φωνές και γενικά οι άσχημες μέρες δεν με φοβίζουν καθόλου. Είμαι ένας άνθρωπος που αν κάτι χαλάσει το φτιάχνω δεν το πετάω.
    Την αρχή φοβάμαι και ξέρω ότι κατά βάθος είναι η απόρριψη.
    Αλλά γιατί φοβόμαστε την απόρριψη; Εγωισμός; Το ότι έχω φτιάξει μια εικόνα για τον εαυτό μου και αν δεχθώ απόρριψη τότε χαλάει αυτή η εικόνα;
    Δεν ξέρω πραγματικά...
    Περίεργο που δν σε φοβίζουν οι ασχημες μέρες. Αρχικά τις έχεις ζήσει;
    Και οι καυγάδες απόρριψη ειναι.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    410
    Τις έχω ζήσει ναι.. αλλά είπα και πιο πάνω ότι είμαι ένας άνθρωπος που φτιάχνω τα πράγματα αν κάτι πάει στραβά
    Quote Originally Posted by LiloCook View Post
    Περίεργο που δν σε φοβίζουν οι ασχημες μέρες. Αρχικά τις έχεις ζήσει;
    Και οι καυγάδες απόρριψη ειναι.
    Με το μέτρο που κρίνεις θα κριθείς * Καλό κάνεις, κακό κάνεις στο κεφάλι σου γυρνάει...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    410
    Μάλλον δεν τα έχω βρει με τον εαυτό μου. Συνεχώς με συγκρίνω με πολύ πιο όμορφα άτομα με πιο αρρενωπους δηλαδή (λόγω ότι έχω baby face) και αυτό μου γεμίζει το μυαλό με σκέψεις τύπου: Σιγά μην γυρίσει να με κοιτάξει αυτή...
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Γιατι να σε φοβίζει η απόρριψη?
    Δεν μπορούμε να αρέσουμε σε όλους.
    Αν εσύ τα εχεις βρει με τον ευατό σου και νοιώθεις καλά ,γιατι να φοβασαι οτι κάποιος άλλος θα σε απορρίψη?
    Καποιος που ίσως δεν είναι ικανός να αντιληφθεί αυτο που πραγματικά εισαι.

    Αλλωστε είσαι πολυ μικρός ακομα για να σε σταματάει κατι τέτοιο.Μέσα από την απόρριψη ίσως δεις και εσυ καποιες πλευρές του ευατού σου που μπορει να είναι λάθος και να τις βελτιώσεις.
    Αυτο θα σε βοηθήσει πιστευω αρκετά ώστε στην επομενη σχεση που θα θελήσεις να αναπτύξεις να είσαι πολύ καλυτερος.
    Με το μέτρο που κρίνεις θα κριθείς * Καλό κάνεις, κακό κάνεις στο κεφάλι σου γυρνάει...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,362
    Quote Originally Posted by venom View Post
    Μάλλον δεν τα έχω βρει με τον εαυτό μου. Συνεχώς με συγκρίνω με πολύ πιο όμορφα άτομα με πιο αρρενωπους δηλαδή (λόγω ότι έχω baby face) και αυτό μου γεμίζει το μυαλό με σκέψεις τύπου: Σιγά μην γυρίσει να με κοιτάξει αυτή...
    Αυτό είναι το μεγαλύτερο λάθος που κάνουμε.
    Είσαι αυτός που είσαι ,άσε τι είναι οι άλλοι χαμένος χρόνος να ασχολείσαι με κατι τετοιο...
    Κοίτα να γνωρίσεις και να ανακαλύψεις καλύτερα τον ευατο σου .Ανακάλυψε τα θετικά σου στοιχεία και παράλληλα με αυτά θα ανακαλύψεις και τα αρνητικά ...ολοι εχουμε αρνητικά αρκεί να τα βρούμε και να προσπαθήσουμε είτε να τα διορθώσουμε είτε ακόμα αν δεν μπορούμε να συμβιβαστουμε προς το παρόν και όταν έρθει η στιγμή να τα διορθώσουμε!

    Το κυριότερο είναι να γνωρίσουμε τον ευατο μας και να τον αγαπήσουμε οποιος και αν είναι αυτός!

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Σιγά μην τον φοβησουν οι καυγάδες. Κ δίκιο έχει γιατί να φοβηθεί. Το σωστό είναι να θέλει μια σχέση κ να μη σκέφτεται ότι θα πάει στραβά κ θα υπάρχουν καυγάδες. Είναι σα να λες σε μια γυναίκα καλά δε σε φοβίζει να κάνεις παιδιά ξέρεις τι άγχος είναι πόσο σε τρελενομουν τι ξενύχτια θα φας; καλά είσαι μην παραπονιέται. Ε δεν πάει έτσι. Το πρόβλημα είναι ότι ίσως δεν είχες εμπειρίες θετικές να επιβεβαιώσουμε την αξία σου σιγά σιγά όσο ρισκάρεις θα τις αποκτήσεις. Επίσης απόρριψη με απόρριψη διαφέρει. Όταν ένα άνθρωπο τον γνωρίζω καλά και τον έχω πολύ ψηλά στην εκτίμηση μου τότε η απόρριψη του θα με πονέσει όμως ένας άνθρωπος που ακόμα δεν ξέρω πολλά γι αυτόν κ ούτε αυτός ξέρει καλά εμένα γιατί να πληγωθω.;απλα μπορεί να με πειράξει λίγο το γεγονός ότι ακόμα ένας επιφανειακός άνθρωπος εμφανίζεται στο δρόμο. Αλλά κ πάλι αυτό που απέρριψε δεν ήμουν εγώ, απέρριψε αυτό που νόμιζε ότι γνώριζε, απέρριψε απλά μια ευκαιρία να γνωρίσει έναν άνθρωπο, ίσως να απέρριψε κ την ευκαιρία να γίνει ευτυχισμένη. Ποιος ξέρει. Πάντως εμένα η αξία μου δεν καθορίζεται από την γνώμη των άλλων. Όλοι έχουμε δικαίωμα στην αγάπη στον έρωτα στη φιλια. Δεν είμαστε όλοι για όλους σε αλλού θα αρέσουμε σε άλλους όχι. Κάποτε μου είχε ζητήσει ένα παιδί να βγούμε αλλά μόνο κ μόνο επειδή η φάτσα του θύμιζε έναν πρώην, τον απέφευγα. Πότε δεν ξέρεις τι συμβαίνει στο μυαλό αυτού που μας απορρίπτει μη βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα.Να μην πτοείσαι να προχωράς να ρισκάρεις κ θα βρεις αυτό που ψάχνεις γιατί αλώστε σε πολλές αρέσει το baby face που ανεφερες

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    Αδερφε κανε 3 μεταπτυχιακα βγαλε λεφτα τισ γυναικεσ αν σε ενδιαφερει πραγματικα το ζητημα ακομα θα τισ μαθαινεισ αυτα
    Quote Originally Posted by venom View Post
    Μάλλον δεν τα έχω βρει με τον εαυτό μου. Συνεχώς με συγκρίνω με πολύ πιο όμορφα άτομα με πιο αρρενωπους δηλαδή (λόγω ότι έχω baby face) και αυτό μου γεμίζει το μυαλό με σκέψεις τύπου: Σιγά μην γυρίσει να με κοιτάξει αυτή...
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ζηλευω....
    By Miliva21 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 117
    Last Post: 24-08-2017, 00:38
  2. Πόσο ζηλεύω τους ανθρώπους
    By Νεραιδα in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 11-01-2016, 19:34
  3. δεν ημουν ετσι... ποσο λυπαμαι.. ποσο φοβαμαι... Ποσο...
    By darsel in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 38
    Last Post: 28-08-2012, 22:57
  4. Ζηλεύω πολύ
    By iliaktida in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 24
    Last Post: 19-07-2012, 20:10
  5. τι κανω αφου μετα απο 3 χρονια καταλαβα ποσο την πληγωσα και ποσο μου λειπει?
    By harrisxr650 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 01-01-2008, 06:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •