ΦΙΛΙΑ;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22

Thread: ΦΙΛΙΑ;

  1. #1
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    34

    ΦΙΛΙΑ;

    ΓΕΙΑ ΣΑΣ.ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΕΝΙΚΑ ΠΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΤΕ.ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΩ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ.ΓΕΝΙΚΑ ΣΑΝ ΑΤΟΜΟ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΔΕΚΤΙΚΗ ΣΕ ΟΛΑ.ΕΙΧΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΙΛΕΣ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ.ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΠΗΓΑΜΕ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΚΑΙ ΕΓΙΝΕ ΜΙΑ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΗ.ΕΓΩ ΔΕΝ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΗΚΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΒΤΕΘΗΚΑ ΟΤΙ ΦΤΑΙΩ ΕΓΩ ΓΙΑ ΟΛΑ.ΤΩΡΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΤΙΣ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΩ ΑΛΛΑ ΟΛΟ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΕΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΒΓΟΥΜΕ.ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ;ΝΙΩΘΩ ΠΟΛΥ ΜΟΝΗ.ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΑ ΣΧΕΣΗ,ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΛΕΙΠΕΙ ΠΟΛΥ Η ΦΙΛΙΑ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΧΩ ΦΙΛΕΣ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Frida,

    οταν ειμαστε πολυ δεκτικοι σε ολα, ειναι σαν να δεχομαστε αδιαμαρτήριτα τα παντα. Αυτο μπορει να προκαλεσει την εντύπωση πώς μπορουμε να δεχτουμε τα παντα, χωρις τπτ να μας ενοχλει.

    Ετσι, προσεγγιζοντας τις φιλες σου πάλι, μιλησες ανοιχτα? ή επεστρεψες απολογητικα?εξηγησες πώς αισθανθηκες κ πώς αισθανεσαι τωρα?

    Καταλαβαινω πώς αισθανεσαι μονη, αλλα θελεις να επιστρέψεις υπο τις συνθηκες που κι εσυ βοηθησες να δημιουργηθουν ή να διαμορφωσεις διαφορετικα το τοπιο πλεον?
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    34

    ΦΙΛΙΑ;

    ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΡΧΙΖΑ ΝΑ ΛΕΩ ΣΥΓΝΩΜΗ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΚΑΛΑΩ ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ.ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΚΑΝΑ ΚΑΤΙ ΚΑΚΟ,ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΔΕΧΤΗΚΑ ΚΑΤΙ

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    λες οτι δεν εκανες κατι κακο, ομως το παραβλέπεις αυτο κ μαλιστα ζητας και συγγνωμη και παρακαλας για δεύτερη ευκαιρια....

    ακομα κι αν συνεχιστει αυτη η φιλια, ποσο αληθινη την βοηθας να γινει? ποσο πραγματικη? δεν νιωθεις οτι στηριζεται σε πολυ ρευστες βάσεις? απο τη μια οι ιδιες σε κατηγορησαν για κατι που δεν φταις αποκλειοντας σε, απο την αλλη εσυ παρακαλας να επιστρεψεις για κατι που δεν φταις...

    αυτο εμενα μου ακουγεται πιο πολυ για μια απεγνωσμενη λυση, παρα για μια αληθινη φιλια...θεωρεις πώς ειναι υπερβολικο αυτο που λέω?
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  5. #5
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    34

    ΦΙΛΙΑ;

    ΟΧΙ,ΚΑΘΟΛΟΥ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ.ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ.ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΧΕΙΡΙΣΤΩ;ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΩ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΜΟΥ,ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ;ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ;ΕΧΩ ΕΡΘΕΙ ΣΕ ΑΠΟΓΝΩΣΗ

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    εγω θα σου λεγα, να προσπαθήσεις να πεις αυτο που νιωθεις οτι εγινε στις φιλες σου. και αυτο που αισθανεσαι οτι γινεται τώρα. αν αισθανεσαι πχ αδικημενη, στεναχωρημενη κλπ. Απο την άλλη εχε στο νου, πώς μπορει να εισπράξεις αντιδράσεις διαφορες. π.χ γιατι δεν ειπες κατι τοτε? ποιος σου πε να σαι υποχωρητικη κλπ.

    για μενα το κυριοτερο ειναι να δεις με ευκαιρια το γεγονος αυτο πώς γινεσαι τοσο υποχωρητικη και δεν εκφραζεις τα συναισθηματα σου. Ξερω και απο προσωπικη εμπειρια, πώς με το να αποφευγω να εκφραστω αρνητικα για κατι που μου κανει καποιος εχω σαν κυριο στοχο να αποφυγω μια λεκτικη διαμαχη με το φοβο οτι μπορει να απομακρυνθουμε.Στην πραγματικοτητα ομως, το να μην πουμε αυτο που πραγματικα αισθανομαστε φερνει την αποσταση.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Οι γυναικες μπορει να φαινονται ευαισθητες και ευαλωτες αλλα ειναι ιδιαιτερα σκληρες ιδιως προς το ιδιο φυλο,αυτο νομιζω.
    Μαλλον πηραν αποφαση να σε αποκοψουν,τωρα δεν ξερω λεπτομερειες αλλα αν ζητας συγγνωμη και δεν σε δεχονται στην παρεα τους τι αλλο μπορεις να κανεις?
    Αν εδινες ισως περισσοτερες λεπτομερειες?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #8
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    34

    ΦΙΛΙΑ;

    ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΠΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΓΙΑΤΙ Μ\'ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΠΟΛΟΓΗΤΙΚΗ ΜΟΥ ΔΙΑΘΕΣΗ,ΕΓΩ ΠΡΩΤΗ ΑΠ\'ΟΛΟΥΣ ΡΙΧΝΩ ΤΟ ΦΤΑΙΞΙΜΟ ΣΕ ΜΕΝΑ.Η ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΟΠΕΛΕΣ,ΕΝΩ ΕΙΧΑΜΕ ΒΓΕΙ ΚΑΙ ΕΔΕΙΧΝΕ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΕΝΤΑΞΕΙ ΜΑΖΙ ΜΟΥ,ΜΕΤΑ ΨΥΧΡΑΘΗΚΕ.ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΗΣ ΕΒΑΛΑΝ ΛΟΓΙΑ

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    frida, δεν αμφιβαλλω οτι μπορει να γινε και ετσι οπως λες. Ομως με την σταση σου, δινεις εδαφος σε τετοιες συμπεριφορες. Αν δεν μιλησεις εσυ για σενα, ο άλλος μπορει να υποθετει οτι θελει.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Γιατι να μιλησεις ξεκαθαρα,για να μη καταπιεσεις τα συναισθηματα σου?Δεν συμφωνω μαλλον πρεπει να μη ριξεις αλλο λαδι στη φωτια.
    Τωρα βεβαια μιλαμε για σχεσεις και το θεμα ειναι δυσκολο ακομα και οταν υπαρχουν πολλες λεπτομερειες.
    Μπορει να εχουν αποφασισει να σου κανουν χουνερι,αστην να βρασει λιγο στο ζουμι της κατα καποιο τροπο,ξερω γω για ποσες φιλες μιλαμε?Οσες περισσοτερες γυναικες μαζευονται και μιλανε για ενα θεμα τοσο πιο πολυ μπαχαλο μπορει να το κανουν και να εχουν δημιουργησει ουτε εγω ξερω τι σεναριο,οι αντρικες φιλιες ειναι πιο απλες.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    εχω ξανακουσει αυτες τις θεωριες για γυναικες κ αντρες. να πω την αληθεια δεν θελω να γινομαι πιο καχυποπτη με τις γυναικες απο οτι με τους αντρες.σε καθε περιπτωση, προσπαθω να ειμαι εγω ενταξει με τον εαυτο μου κ ο αλλος ας πραξει οπως νομιζει καλυτερα.

    Οταν φεύγω ή αποχωρω απο καπου προτιμω να το κανω, λεγοντας οτι θελω να πω, απο το να καταπιέζομαι. Ετσι κ αλλιως ο άλλος θα με κρινει ειτε πω κατι ειτε οχι. Το να πω αυτο που θελω, με βοηθα απο το να μην καταπιέζομαι, να μην κρατω απωθημενα για την συγκεκριμενη σχεση κ με βοηθα να φυγω κ καλυτερα. Ειναι αλλο αν λεγοντας κατι, περιμενω κ μια συγκεκριμενη συμπεριφορα μετα απο αυτο κ αλλο αν το κανω για να πω την δικη μου αληθεια.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  12. #12
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    34

    ΦΙΛΙΑ;

    ΤΡΕΙΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΕΙΝΑΙ.Η ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΗ ΕΓΙΝΕ ΜΕ ΤΗΝ ΜΙΑ ΑΠ\' ΑΥΤΕΣ.ΑΥΤΗ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΗΚΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΗΣ,ΕΓΩ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΣΕ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΧΟΥΜΕ ΤΣΑΚΩΜΟΥΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΥΤΕΣ ΠΗΡΑΝ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ.
    ΛΟΙΠΟΝ Η ΟΛΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΧΕΙ ΩΣ ΕΞΗΣ:
    ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΜΙΑ ΠΑΡΕΑ ΑΠΟ 4 ΚΟΠΕΛΕΣ.ΕΓΩ ΤΗΝ ΜΙΑ ΑΠ\'ΑΥΤΕΣ ΔΕΝ ΤΗΝ ΘΕΩΡΟΥΣΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝ ΕΝΑ ΑΤΟΜΟ ΠΟΥ ΕΞΟΥΣΙΑΖΕ ΤΗΝ ΠΑΡΕΑ(ΣΤΑ ΜΕΡΗ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΜΕ ΚΤΛ).ΕΚΑΝΑ ΟΜΩΣ ΥΠΟΜΟΝΗ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΑΛΛΕΣ ΤΗΝ ΗΘΕΛΑΝ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ.ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΕΝΩ ΕΙΧΑΜΕ ΠΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΜΕ ΟΛΕΣ ΜΑΖΙ ΣΤΟ ΛΙΜΑΝΙ,ΕΙΠΕ ΑΥΤΗ ΟΤΙ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΕ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΚΑΙ ΓΩ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΑ ΜΟΝΗ ΜΟΥ.ΕΓΩ ΑΝΤΕΔΡΑΣΑ.ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΧΑΖΟ ΒΕΒΑΙΑ,ΑΛΛΑ ΗΤΑΝ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΡΑΤΑΓΑ ΜΕΣΑ ΜΟΥ.ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ ΚΑΠΩΣ ΤΟ ΛΥΣΑΜΕ ΚΑΙ ΠΗΓΑΜΕ.ΣΤΟ ΝΗΣΙ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΤΥΠΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΜΕ ΑΥΤΗΝ.ΟΥΤΕ ΑΥΤΗ ΜΟΥ ΠΟΛΥΜΙΛΟΥΣΕ,ΟΥΤΕ ΕΓΩ.ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΡΙΞΑΝΕ ΤΟ ΦΤΑΙΞΙΜΟ ΕΠΑΝΩ ΜΟΥ.ΤΙ ΕΓΩ ΕΦΤΑΙΓΑ.ΚΑΙ ΛΕΓΑΝΕ\'\'ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΑΜΕ ΑΠΟ ΣΕΝΑ\'\',ΕΠΕΙΔΗ ΜΕ ΕΙΧΑΝ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ ΝΑ ΤΑ ΔΕΧΟΜΑΙ ΟΛΑ.ΕΓΩ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΗΚΑ ΤΗΝ ΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΠΡΟΣΒΑΛΛΕ ΑΥΤΗ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΚΑΝΑ ΠΑΡΕΑ ΟΤΑΝ ΟΙ ΑΛΛΕΣ ΤΗΝ ΕΙΧΑΝ ΠΑΡΑΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΤΡΕΧΑΝΕ ΑΛΛΟΥ ΜΟΝΕΣ ΤΟΥΣ

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Μαλλον εβγαλες απωθημενα και φαινοταν εντονα η ξινιλα προς αυτην ακομα και οταν προσπαθουσες να την κρυψεις?

    εχω ξανακουσει αυτες τις θεωριες για γυναικες κ αντρες.
    Δεν ειναι ακριβως θεωρια Sofia εισαστε διαφορετικες στις σχεσεις σας...μαλλον επειδη ζηλευετε-ανταγωνιζεστε υπερβολικα?
    Τελοσπαντων ειστε διαφορετικες αυτο ειναι το μονο σιγουρο:D και μαλιστα ενω μπορει ενας αντρας να εχει ας πουμε πεντε παρεξηγησεις με φιλους το χρονο ή γυναικα μπορει να εχει πολλαπλασιες με τις φιλες της,τουλαχιστον αν κρινω απο αυτα που σερνουν πισω απο την πλατη εκαστης.
    Φυσικα και παιζει ο ρολος του χαρκατηρα αλλα δεν ομαδοποιω ανθρωπους στη συγκεκριμενη απλως προκειται για διαφορες \"φυλων\" και ισως καλυτερα να μη συμβουλευα καθολου μιας και δεν \"πιανω\" την λογικη.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  14. #14
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    34

    ΦΙΛΙΑ;

    ΝΑΙ,ΕΤΣΙ ΕΓΙΝΕ.ΤΩΡΑ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Τι αισθηματα εχεις προς τον βασικο υπαιτιο-εννοω την κοπελλα που εχεις ουσιαστικα το προβλημα δηλαδη μπορειτε να εχετε μια συζητηση ποιοτικη?
    Αυτος ειναι ο πιο ευκολος τροπος πιστευω,αλλα και οδυνηρος γιατι αν δεν τον χωνευεις τον αλλον δεν εχει και νοημα να κανεις την συζητηση κατα καποιο τροπο.
    Αν δεν γινει αυτο πρεπει καπως να φυγει το \"εγω ή αυτη\" απο τις υπολοιπες δυο κοπελλες και ειλικρινα δεν ξερω πως οταν τους πιεζεις κατα καποιο τροπο να επιλεξουν ενω ηδη εχουν παρει την αποφαση τους για το ποιος φταιει.
    Μαλλον θα τα ξαναβρειτε αλλα θα ειναι ημιτελης λυση αν τη μια βγαινουν με σενα και την αλλη με την αλλη κοπελλα.
    Δεν ξερω τι αλλο να πω θα αφησω τη sofia να πει.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •