ZYPREXA
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14

Thread: ZYPREXA

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    157

    ZYPREXA

    Καλησπέρα!!! Θα ηθελα να ρωτήσω εάν υπάρχει κάποιος που παίρνει το συγκεκριμένο φάρμακο σε συνδυασμό με ssri η snri για άγχος, εάν τον βοηθάει και στα πόσα mg το παίρνει. Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    254
    Καλημέρα.Εγω το παίρνω στα 2,5mg ταυτόχρονη θεραπεία με 30mg ladose.Απο την 4η-5η μέρα που το πήρα συνήλθα τελείως ενώ με το λαντοζ δυο μήνες δεν έβλεπα διαφορά σχεδόν καμία.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    157
    Quote Originally Posted by tselpemts View Post
    Καλημέρα.Εγω το παίρνω στα 2,5mg ταυτόχρονη θεραπεία με 30mg ladose.Απο την 4η-5η μέρα που το πήρα συνήλθα τελείως ενώ με το λαντοζ δυο μήνες δεν έβλεπα διαφορά σχεδόν καμία.
    Καλημέρα! Θυμάμαι τα είχαμε πει και σε ένα άλλο thread που είχες ανοίξει. Κι εγώ στα 2,5 mg το παίρνω τώρα μαζί με 90 mg cymbalta. Μέχρι πριν δύο εβδομάδες το έπαιρνα στα 5 mg αλλά ο γιατρός μου το μείωσε.Έχω δει πολύ μικρή διαφορά στο πρόβλημα μου, ένα 10% μόνο βελτίωση. Ωστόσο νομίζω ότι με 90 mg cymbalta και 5 mg Zyprexa πήγαινα λίγο καλύτερα,ωστόσο ο γιατρός ήτανε κάθετος στο να το μειώσουμε. Έχω αγχωδη διαταραχη,κοινωνική φοβία, αγοραφοβία, αποπραγματοποιηση και φυσικά μαζί με αυτά επακόλουθο είναι να υπάρχει και κάποια ήπια καταθλιψη Παλεύω έναν χρόνο και με αγωγές με μικρή έως και καθόλου βελτίωση. Να σημειώσω εδώ ότι το συγκεκριμένο φάρμακο το έχω πάει μέχρι τα 15 mg αλλά στην δόση αυτή μου προκαλούσε πολύ μεγάλη καταστολή και ακόμη μεγαλύτερο θόλωμα!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    254
    Φιλε μου κι εγώ για θολωμα το πήρα και αδυναμία συγκέντρωσης.Ο γιατρός μου το έδωσε και μου είπε στα 2,5mg κάνει καλή αγχολυση και θα άου φύγει γρήγορα το σύμπτωμα αυτό.Και όντως έτσι έγινε.Χωρια του ότι με βοηθάει και κοιμάμαι καλύτερα.Δεν ξέρω κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός όπως και κάθε περίπτωση.Εγω πρώτη φορά το πήρα αυτό το φάρμακο και ίσως για αυτό να έπιασε.Δεν ξέρω πως θα πει στο μέλλον.Παντως τώρα μου έφυγαν όλα αυτά που περιγράφεις όπως κοινωνικές φοβίες και κρίσεις πανικού.Μακαρι να σε βοηθήσει και σενα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    157
    Quote Originally Posted by tselpemts View Post
    Φιλε μου κι εγώ για θολωμα το πήρα και αδυναμία συγκέντρωσης.Ο γιατρός μου το έδωσε και μου είπε στα 2,5mg κάνει καλή αγχολυση και θα άου φύγει γρήγορα το σύμπτωμα αυτό.Και όντως έτσι έγινε.Χωρια του ότι με βοηθάει και κοιμάμαι καλύτερα.Δεν ξέρω κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός όπως και κάθε περίπτωση.Εγω πρώτη φορά το πήρα αυτό το φάρμακο και ίσως για αυτό να έπιασε.Δεν ξέρω πως θα πει στο μέλλον.Παντως τώρα μου έφυγαν όλα αυτά που περιγράφεις όπως κοινωνικές φοβίες και κρίσεις πανικού.Μακαρι να σε βοηθήσει και σενα.
    Σε ευχαριστώ! Δυστυχώς δεν με πιάνει τπτ! Δεν ξέρω τι να κάνω πια έχω τρελαθεί! Από το να μείνω έτσι καλύτερα να πεθάνω πάντως να τελειώνει το θέμα!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    254
    Quote Originally Posted by Billtheo View Post
    Σε ευχαριστώ! Δυστυχώς δεν με πιάνει τπτ! Δεν ξέρω τι να κάνω πια έχω τρελαθεί! Από το να μείνω έτσι καλύτερα να πεθάνω πάντως να τελειώνει το θέμα!
    Φιλε πάντα υπάρχει λύση δε θα μείνεις έτσι.Ποσο καιρό έχει θέματα;;Ήσουν καλά παλιότερα ή από μικρός τα παλεύεις ;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    157
    Quote Originally Posted by tselpemts View Post
    Φιλε πάντα υπάρχει λύση δε θα μείνεις έτσι.Ποσο καιρό έχει θέματα;;Ήσουν καλά παλιότερα ή από μικρός τα παλεύεις ;
    Ειμαι έτσι σχεδόν δύο χρόνια, εκ των οποίων, πάνω από έναν χρόνο παλεύω με φάρμακα, αλλά τπτ. Μικρός ήμουνα νορμάλ δεν είχα τέτοια θέματα! Δυστυχώς έχω απογοητευθεί πολύ γιατί δεν βλέπω βελτίωση!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    254
    Quote Originally Posted by Billtheo View Post
    Ειμαι έτσι σχεδόν δύο χρόνια, εκ των οποίων, πάνω από έναν χρόνο παλεύω με φάρμακα, αλλά τπτ. Μικρός ήμουνα νορμάλ δεν είχα τέτοια θέματα! Δυστυχώς έχω απογοητευθεί πολύ γιατί δεν βλέπω βελτίωση!
    Εγώ από το 2010 τριτη φορά το παθαίνω αλλά με περνάει πάνω στο δίμηνο με τη θεραπεία.Τι να πω ρε φιλε ίσως να άλλαζες γιατρό.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    157
    Quote Originally Posted by tselpemts View Post
    Εγώ από το 2010 τριτη φορά το παθαίνω αλλά με περνάει πάνω στο δίμηνο με τη θεραπεία.Τι να πω ρε φιλε ίσως να άλλαζες γιατρό.
    Άλλαξα γιατρό πριν από τέσσερις μήνες. Αυτός είναι ο δεύτερος που με παρακολουθεί!Δυστυχώς είναι ένα ποσοστό ασθενών που δεν ανταποκρίνεται στα φάρμακα. Μάλλον εκεί ανήκω κι εγώ.Θα ήθελα να δοκιμάσω κάποια αντικαταθλιπτικα παλιάς γενιάς τα οποία είναι πολύ δυνατά όπως το Nardil και το Parnate, αλλά δυστυχώς δεν κυκλοφορούν Ελλάδα και ακόμη και στο εξωτερικό δεν τα χρησιμοποιούν ευρέως.Μετά άλλη λύση είναι η μακροχρόνια λήψη βενζο, αλλά ενέχει μεγάλο κίνδυνο, ανοχής και εθισμού!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by Billtheo View Post
    Άλλαξα γιατρό πριν από τέσσερις μήνες. Αυτός είναι ο δεύτερος που με παρακολουθεί!Δυστυχώς είναι ένα ποσοστό ασθενών που δεν ανταποκρίνεται στα φάρμακα. Μάλλον εκεί ανήκω κι εγώ.Θα ήθελα να δοκιμάσω κάποια αντικαταθλιπτικα παλιάς γενιάς τα οποία είναι πολύ δυνατά όπως το Nardil και το Parnate, αλλά δυστυχώς δεν κυκλοφορούν Ελλάδα και ακόμη και στο εξωτερικό δεν τα χρησιμοποιούν ευρέως.Μετά άλλη λύση είναι η μακροχρόνια λήψη βενζο, αλλά ενέχει μεγάλο κίνδυνο, ανοχής και εθισμού!
    Μην πας ζαναξ σε συμβουλεύω να μην το αρχίζεις έχει τρομερό εθισμό.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by tselpemts View Post
    Καλημέρα.Εγω το παίρνω στα 2,5mg ταυτόχρονη θεραπεία με 30mg ladose.Απο την 4η-5η μέρα που το πήρα συνήλθα τελείως ενώ με το λαντοζ δυο μήνες δεν έβλεπα διαφορά σχεδόν καμία.
    Και μένα με συμβούλεψε να πάρω ζιπρεξα στα 2,5 με εφεξορ , λέτε να αρχίσω; Τι παρενέργειες είδατε παιδιά;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    254
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Και μένα με συμβούλεψε να πάρω ζιπρεξα στα 2,5 με εφεξορ , λέτε να αρχίσω; Τι παρενέργειες είδατε παιδιά;
    Δεν έχει παρενέργειες εκτός από την υπνηλία που φέρνει.Γι’αυτο το δίνουν βράδυ.Μεχρι να ξυπνήσεις έχει φύγει η δράση του.Εμενα εκτός των άλλων με βοήθησε πολύ και στο να κόψω το ζαναξ.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    254
    Α σορρυ ξέχασα να αναφέρω ότι ανοίγει την όρεξη όποτε προσοχή στο φαγητό για να μη πάρεις κιλά.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Ευχαριστώ παιδιά αυτό θέλω και γω να κόψω το ζαναξ να στε καλά!

Similar Threads

  1. Zyprexa 2,5 mg
    By tselpemts in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 09-08-2020, 19:16
  2. Zyprexa
    By sub-zero in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 11
    Last Post: 28-04-2012, 01:36
  3. zyprexa
    By kosmein in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 05-07-2009, 01:03
  4. ZYPREXA ;
    By Georgz in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 07-08-2008, 00:42
  5. zyprexa
    By orfeas in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 06-02-2008, 01:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •