ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ! ΜΙΛΗΣΤΕ ΜΟΥ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    246

    ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ! ΜΙΛΗΣΤΕ ΜΟΥ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Πριν 1 μιση χρονο, ημουν στο κρεβάτι και ο ψυχαναγκασμος μου ελεγε να σηκωθω και να παω σ τον υπολογιστη και να πατησω accept τα cookies απο ενα συγκεκριμενο site ή απο ενα συγκεκριμενο αρθρο. δεν θυμαμαι ακριβως.

    εγω δεν ηθελα να το κανω. ηθελα να ηρεμησω και να κοιμηθω. εκει που ανελυα τις σκεψεις μου για το αν εκανα υποσχεση οτι θα πατησω accept/reject στα συγκεκριμενα cookies, ξαφνικά λογω πιεσης εκανα αλλαγη της υποσχεσης οτι δεν πρεπει να πατησω accept στα συγκεκριμενα cookies. νομιζω ζητηθηκε και καποια τιμωρια σε περιπτωση που γινοταν αυτη η πραξη. ηταν απλα μια βιαστικη σκεψη σε μορφη προσευχης. δεν ξερω αν ηταν 100% ακυρες, ενοχλητικες, ανεξελεγκτες σκεψεις ή απλα, ξεχάστηκα και προσευχηθηκα για να κανω νεα υποσχεση. ηταν καπως σαν δραση-αντιδραση. δηλαδη, ανησυχουσα και σκεφτομουν οτι μπορει να εκανα υποσχεση να πατησω accept στα cookies/reject αλλα ημουν σιγουρος οτι δεν εκανα αλλα ανησυχουσα μηπως εκανα. και εκει που προσπαθουσα να πεισω τον εαυτο μου να μην κανει την τελετουργια, ξαφνικα, δεν κρατηθηκα και ας πουμε εκανα φευγαλεα μια υποσχεση να ΜΗΝ καν accept τα cookies ωστε να αναγκασω τον εαυτο μου να ΜΗΝ αγχωνεται πια.


    Το αρθρο που απαγορευοταν να κανω accept τα cookies, είχε να κάνει με εναν ηθοποιο. Δεν θυμομουν το site αλλα απο τοτε, ειμαι προσεχτικος στο οτι κανω accept στα cookies.


    Πριν λιγο, ηθελα να διαβασω κατι για τον ιο, απο ενα ελληνικο site και πατησα ως συνηθως reject στα cookies αλλα αφου πατησα, παρατηρησα οτι μαζι με το αρθρο ειχε μια διαφημιση διπλα με αυτον τον ηθοποιο που απαγορευοταν να κανω accept/reject τα cookies.


    Ανησυχω μηπως εσπασα την υποσχεση. Δεν μπορω να θυμηθω αν ηταν απλα ακυρες σκεψεις ή βιασιτκη υποσχεση. δεν ξερω αν το εννοησα ή οχι. πολλες φορες, υποσυνειεδητα σκεφτομται την ιδεα να κανω υποσχεση ωστε να αναγκασω τον εαυτο μου να βγει απο την δυσκολη θεση, και χωρις σκεψη, αμεσως κανω αυτην την υπόσχεση και δεν μπορω να καταλαβω αν το κανω επιτηδες ή οχι. δεν ξερω αν υπαρχει καποιο δευτερολεπτο που το εννοω ή οχι. ειναι σαν δραση-αντιδραση

    ocd: κανε την τελετουργια!
    εγω: oxi!
    ocd: καντην! εκανες υποσχεση!
    εγω: δεν εκανα!
    υποσυνειδητο: κανε νεα υποσχεση για να καταφερεις να πεις οχι στο ocd.
    εγω: καλη ιδεα! (κανει την υποσχεση)

    ολο αυτο κρατησε 1-2 δευτερολεπτα, περίπου.

    ανησυχω μηπως υπάρχει κάποιος Θεός που δεν τον νοιαζουν οι ψυχαναγκασμοι.
    Last edited by Erudinam; 19-08-2020 at 15:12.

  2. #2
    τσαμπα γραφεις μεγαλε. Τραβα σε ειδικο, οι απαντησεις που ψαχνεις δεν θα στις δωσει κανεις εδω μεσα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Νομίζω ότι αν υπήρχε κάποιος θεός που ακούει αυτά που λες, πιο πολύ θα του είχαν σπάσει τα ούμπαλα οι χαζές σου υποσχέσεις παρά οι ψυχαναγκασμοί. Γιατί να τον νοιάζει τον κάθε θεό αν έκανες υπόσχεση κι αν την τήρησες ή όχι για cookies σε sites ή γαριδάκια ή τσίχλες ή όλα αυτά τα εντελώς ανούσια που λες; Είναι σαν να περιπαίζεις την οποιαδήποτε θεότητα και να την έχεις σπάσει στο δούλεμα, δεν το βλέπεις;

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    καλησπερα κι απο εμενα!! πως περασες το σουκου? εκανες κανενα μπανακι? πηγες πουθενα ευχαριστα?
    εχεις παει σε ψυχιατρο και και δεν εχεις βρει καποιο θεμα?

  5. #5
    Ψυχαναγκασμός είναι να σκέφτεσαι ότι θα κάνεις ψυχαναγκασμό. Η εμμονή δλδ που κυριαρχεί στο νου μου ότι θα κάνω ψυχαναγκασμό, ιδίως συγκεκριμένες συμπεριφορές /πράξεις, κι ανάλογα ακολουθεί ο ψυχαναγκασμός και η εκτέλεση ή μη εκτέλεσή του. Από εκεί ξεκινάμε και πάμε προς τα κάτω.
    Φαίνεται πως βρήκες από μόνος σου τη μέθοδο αναγνώρισης και απώθησης ψυχαναγκασμού. Αν δεν πήγες ήδη σε ειδικό ειλικρινά στο λέω σε γενικές γραμμές βρήκες τη μέθοδο.
    Αν δεις και κάποιο ψυχολόγο με ειδικότητα γνωστικής συμπεριφορικής μεθόδου ή/και κάποιο ψυχίατρο αν δεν παλεύεται το θέμα ακόμα καλύτερα. Μάλλον θα πρέπει να προηγηθεί ο ψυχολόγος.
    Η απραξία και η έλλειψη δραστηριοτήτων (εργασίας, χόμπι, παρέα) δημιουργεί, μάλλον θεριεύει τους ψυχαναγκασμούς. Κι οι ψυχαναγκασμοί αφορούν πράξεις/καταστάσεις με τις οποίες ενασχολείσαι στο πλαίσιο της απραξίας πχ ίντερνετ.
    γιάννης

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    266
    Εγω δεν καταλαβα γιατι δεν πας σε αλλο ψυχιατρο ...αν πεθανει ο δικος σου δεν θα πας αλλου ;αφου βλεπεις οτι δεν εισαι καλα ψαξε αλλον ...δεν εχει νοημα να σου απανταει καποιος σε αυτα που ρωτας θα γινεις χειροτερα ....σχεση εχεις? παρεες?η εισαι ολη μερα μεσα με τους γονεις σου ,

Similar Threads

  1. Ειμαι αρκετα καλος ειμαι η μηπως δεν βλεπω αρκετα καλα
    By ImLost in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 20-08-2014, 13:56
  2. ειμαι καλα αλλα δε θελω να ειμαι καλα γιατι βαριεμαι
    By favvel in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 17-09-2012, 13:12
  3. ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ!!!ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΛΑ!!!
    By elenkouf in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 03-11-2011, 22:29
  4. Replies: 26
    Last Post: 13-05-2011, 11:41
  5. ειμαι η τζενη και ειμαι καλα
    By τζενη_ed in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 21
    Last Post: 13-04-2008, 16:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •