ΠΕΡΙ ΧΡΗΣΗΣ ΙΝΔΙΚΗΣ ΚΑΝΝΑΒΗΣ - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 79
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Lostre, δε πήρες ποτέ χάπια?
    http://www.mazi.org.gr/

  2. #32
    Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    66
    Originally posted by alexisams
    Μια χαρά φίλε μου είμαι. Τέλεια ψυχική υγεία σε συνδιασμό με σωματική! Εverything is under control. Αισθάνομαι ολοκληρωμένος σε πόλλα πράγματα.Κατάφερα να κάνω πολλά για την ηλικία μου και μόνος μου.

    Dr A\'dam The Nethelands

    Tot ziens...
    Και πιστεύεις ολα αυτά οφείλονται στα ναρκωτικά;

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Lostre, αυτά τα χάπια εννοώ! Δηλαδή τι άλλο να εννοούσα? Γιατί τα διαχωρίζεις? Όλα τα χάπια ίδια είναι. A-friend, εσύ κατάλαβες δηλαδή πως ο Alexisams αποδίδει τις προσωπικές του επιτυχίες στα ναρκωτικά?
    http://www.mazi.org.gr/

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Διαίσθηση το λένε μαιρουλίτα...

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    188
    ΑΠʼΝΤΗΣΗ προς άρκτο

    για να εξηγιόμαστε και να μη παρεξηγιόμαστε

    δεν είπα ότι το χασίς προκαλεί διπολική διαταραχή.
    το χασίς μπορεί σε ανθρώπους με γενετική προδιάθεση να πυροδοτήσει ασθένειες όπως η διπολική διαταραχή

    υπάρχουν άτομα που την πίνουν και δεν έχουν πάθει ποτέ τίποτα lukyones

    anyway οι λόγοι που έπαθα ΄δ.δ. δεν μπορούν να καθοριστούν με σαφήνια και βεβαιότητα ούτε να εξιχνιαστούν καθαρά και αυτό λόγω της φύσης της ίδιας της ασθένειας.το αφήνω στους επιστήμονες του μέλλοντος πουθα μελετήσουν την δ.δ.


    αλλά μπορώ εν τω μεταξύ να καταθέτω από την μέχρι τώρα εμπειρία μου και παρατηρησή μου κάποια πράγματα νομίζω

    ήθελα να ακουστεί και μια άλλη φωνή μπροστά στις καταιγιστικες απόψεις υπέρ της χρήσης
    δεν ξέρουμε αν οι ουσίες οδηγούν στην ασθένεια ή η ασθένεια οδηγεί στις ουσίες


    φιλάκια

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Απλά, λέω πως όπως εμείς έχουμε προβλήματα και τα λύνουμε ( ή τουλάχιστον προσπαθούμε ) και με χάπια, έτσι και οι εξαρτημένοι από ναρκωτικές ουσίες προσπαθούν να λύσουν τα προβλήματα τους με χάπια. Μη διαχωρίζεις έτσι τους ανθρώπους. Αυτό ήθελα να σου πω. Οι άνθρωποι που το έριξαν στα ναρκωτικά, ήταν απλά πιο ευαίσθητοι και αδύναμοι από εμάς. Η γνώμη μου πάντα. Φιλιά.
    http://www.mazi.org.gr/

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    394
    Θα συμφωνησω και εγω με αυτα που λεει ο Αλεξ..
    πιστευω οτι οι χρηστες ναρκωτικων δεν ειναι παρα ατομα που χρειαζονται βοηθεια και οτι δε θα πρεπει να τα καταδικαζουμε για μια λαθος επιλογη.Η κοινωνια μας βεβαια εχει μεγαλη ικανοτητα στο να κρινει και να περιθωριοποιει καποιον που αντιμετωπιζει ενα προβλημα,παρα να βοηθησει..Αντι να υπαρχει κρατικη μεριμνα και να γινονται ολο και περισσοτερες προσπαθειες ωστε να μην πεσουν και αλλοι στην παγιδα των ναρκωτικων,το κρατος βοηθαει να κανει τη ζωη αυτων των ανθρωπων ακομα πιο δυσκολη.Αυτο ομως φυσικα και δε συμβαινει στην περιπτωση καποιου επιτυχημενου ή καποιου διασημου ανθρωπου.Εκει το να παιρνει καποιος ή οχι ναρκωτικα δεν απασχολει κανεναν καθως κατι τετοιο ειναι \'λεπτομερειες\' μπροστα στην ολη επιτυχια και δημοσιοτητα. Βεβαια οι κοινωνικες ανισοτητες ειναι κατι που υπαρχει παντου και πολλες φορες τις συντηρουμε ολοι μας,οποτε ειναι φυσικο να υπαρχουν και σε αυτη την περιπτωση,οσο αδικο και παραλογο και αν ειναι αυτο.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    327
    το να παιρνει κανεις ναρκωτικα το κανει γιατι θελει να ξεφυγει απο την πραγματικοτητα...και γιατι αυτο?γιατι δεν ειναι καλα!!!ξερετε που γινονται οι αποτοξινωσεις?στα ψυχιατρεια!!!

  9. #39
    Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    42
    ενω η πραγματικοτητα ειναι υγιεστατη ε? και οσοι ειναι εξω απο τα ψυχιατρεια δεν πασχουν απο τιποτα? ναι συνφωνω ολοι οι κακοι ειναι στη φυλακη και ολοι οι προβληματικοι στα ψυχιατρεια.... προοδευτικοτατες ιδεες.....

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Μπα εγώ είμαι έξω ther...:P

  11. #41
    Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    38
    Η αποψή μου είναι πως ο σημερινός νέος (κι ο εργαζόμενος) δεν μπορει να ικανοποιηθεί από τη σημερινή κοινωνια.Η ζωή τους καταντάει πολλές φορές ρουτίνιαρικη, όχι ομως γιατί αυτός το έχει επιλλέξει αλλά,γιατί οι συνθήκες τον αναγκάζουν!(Δουλιά (ή σχολείο) - σπίτι - τηλεόραση (φροντηστηρια για μαθητές) - οικονομικά προβλήματα - άγχος - «επιφανειακή - ελεγχόμενη» ψυχαγωγία.

    Αυτά όλα δυσκολεύουν τη ζωή την κάνουν ανιαρη. Η σημερινή κοινωνία δεν χρειάζεται μόνο να δημιουργήσει τις υποδομές για σωστη πρόληψη, δεν φτάνει να αντιμετωπίσει τους χρήστες μόνο σαν ασθενείς, (χρειάζονται όλα αυτά σίγουρα!!!) αλλα μαζι με αυτά χρειάζεται το κράτος να δημιουργήσει τέτοιες υποδομές ώστε να μπορει να «δημιουργει» ο σημερινος άνθρωπος,πχ χώρους άθλησης (οπου να ενισχυεται κυρίως ο ερασιτεχνικός αθλητισμός και οχι η καθε πολυεθνική), πχ να ενισχυσει την τεχνη και να την κάνει προσιτή στο λαό (ΔΗΠΕΘΕ,φτηνά εισιτηρια) κ.α.

    Αποψή μου είναι ειδικά για τους εργαζόμενους νεους οτι αν δεν αλλάξουν οι συνθήκες εργασίας, οι απδοχές κλπ, πάλι σ αδιεξοδο και μιζέρια θα καταλήξουν.

    Ο λόγος που λέω οτι χρειαζονται τα παραπάνω είναι γιατι ότι μέτρα πρόληψης και να πάρεις, το θέμα είναι η ζωη να είναι γεμάτη και δημιουργική...αλλιώς καταντάς ξεκουδουνο ρομποτακι.

    ʼποψη μου επίσης,πως το σημερινό οικονομικο-πολιτικό συστημα (παγκοσμίος) θέλει τους ανθρώπους εξαρτημένους και για αυτό ...αφήνει την κατασταση έτσι!

    ...στη χουντα ελευθερο ήταν το «αλισβερισι»
    ο λαος ποτέ να μην ξυπνήσει...

    Κώστας Βάρναλης

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    ...and i\'m thinking to myself what a wonderful world....

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    394
    Συμφωνω και εγω με οσα εγραψες vacalova και ιδιαιτερα με το οτι το οικονομικο-πολιτικο συστημα θελει τους ανθρωπους εξαρτημενους.Στις μερες μας δε συμφερει να υπαρχουν αν8ρωποι με κριση και να μπορουν να βλεπουν αν κατι δεν παει καλα γυρω τους.Γι\'αυτο κιολας αντι να γινουν προσπαθειες να υπαρξει βελτιωση σε ολους τους τομεις και οι ανθρωποι να αναπτυξουν τα ενδιαφεροντα τους,να διευρυνουν τη σκεψη τους,αυτο που προσπαθουν πλεον,ιδιαιτερα τα ΜΜΕ ειναι να αποκοιμιζουν τον κοσμο,να τον βαζουν να ασχολειται με ενα σωρο ανουσια θεματα κοτσομπολια,eurovision κλπ και να ξεχναει τα ουσιωδη.Σε μια κοινωνια λοιπον οπου λειπει σε μεγαλο βαθμο το ενδιαφερον για το συνανθρωπο,κυριαρχει το συμφερον και οπου υπαρχουν μεγαλα προβληματα ανεργειας κλπ ειναι φυσικο οι νεοι να βρισκονται πολλες φορες σε αδιεξοδο και να σκεφτονται πχ οτι και να σπουδασουν 8α ειναι παλι ανεργοι κλπ.Αυτες οι συνθηκες που επικρατουν σε συνδυασμο με καποια παραπανω ευαισ8ησια,προσωπικα προβληματα μπορουν να οδηγησουν καποιον στη χρηση ουσιων.
    Θα πρεπει να υπαρχει γενικα μεριμνα γι\'αυτο το 8εμα και οχι μονο λογια,ομως 8α πρεπει να υπαρξουν και σε αλλα θεματα αλλαγες γιατι με αυτες τις συνθηκες η ιδια η πολιτεια σπρωχνει τους νεους στα ναρκωτικα.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    188
    η κάθε εξουσία μας θέλει όλους εμάς ναρκωμένους

    εξουσία και ναρκωτικά πάνε μαζί

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    139
    Ναρκωτικα, εμποριο οπλων, πορνια = μεγαλα πακετα. Πιος σημερα λεει οχι στα πακετα;

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •