Ο γλάρος - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 25 of 25

Thread: Ο γλάρος

  1. #16
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by proteus View Post
    Είναι προτιμότερο να έχεις ένα πρόγραμμα στην καθημερινότητά σου που απομακρύνει αυτές τις σκέψεις, κι ας έχει αρνητικό πρόσημο, πίστεψέ με....
    ξερεις μου ερχονται σκεψεις αυτοκαταστροφης. αλλα φοβαμε να το κανω... προτιμω να υποφερω...
    ενα αλλο που με βασανιζει αυτον τον καιρο ειναι οτι βλεπω ανθρωπους παλιους μου φιλους να προχωρανε και εγω να μενω στασιμος........
    ξερω τι θα μου πεις να κανω κατι... θα προσπαθησω.....

  2. #17
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by proteus View Post
    Κι εγώ υπέφερα πριν από καιρό και -τι παράξενο- η σκέψη οτι έχω την επιλογή όταν τα πράγματα γίνουν αφόρητα να τερματίσω τη ζωή μου με ανακούφιζε...
    εμενα αυτη η σκεψη με τρομαζει... με κανει ακομα χειροτερα οταν το σκεφτομαι.. γιατι λεω εχω καταφερει οτι εχω καταφερει να κανω και αυτο? η αυτοκτονια ειναι δειλια.....δεν το λεω να στην πω.. αλλα εχει τυχει να πω στην ζωη μου "θα αυτοκτονησω" εκεινη την στιγμη με ανακουφιζει αλλα φοβαμε να το κανω πραξη....

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    εμενα αυτη η σκεψη με τρομαζει... με κανει ακομα χειροτερα οταν το σκεφτομαι.. γιατι λεω εχω καταφερει οτι εχω καταφερει να κανω και αυτο? η αυτοκτονια ειναι δειλια.....δεν το λεω να στην πω.. αλλα εχει τυχει να πω στην ζωη μου "θα αυτοκτονησω" εκεινη την στιγμη με ανακουφιζει αλλα φοβαμε να το κανω πραξη....
    Οπως το θέτεις είναι δειλία. Κι εγώ έτσι το βλέπω. Ξέρω πως δεν θα φτάσω ως εκεί. Την αγαπάω τη ζωή, Ηλία. Κι εσύ την αγαπάς με το δικό σου τρόπο...
    Υπάρχει μια ηδονή στο να είσαι ανήμπορος, η υγρή ηδονή του βουλιάγματος στο ζεστό βούρκο της αυτολύπησης...

  4. #19
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by proteus View Post
    Οπως το θέτεις είναι δειλία. Κι εγώ έτσι το βλέπω. Ξέρω πως δεν θα φτάσω ως εκεί. Την αγαπάω τη ζωή, Ηλία. Κι εσύ την αγαπάς με το δικό σου τρόπο...
    Υπάρχει μια ηδονή στο να είσαι ανήμπορος, η υγρή ηδονή του βουλιάγματος στο ζεστό βούρκο της αυτολύπησης...
    εχω μπει στο ιντερνετ και διαβαζω για την μοναξια... και επεσα σε ενα αρθρο που λεει οτι καλυτερα να εισαι μονος παρα να εισαι με αλλους και να νιωθεις μονος... και νομιζω με εκφραζει....

    https://www.pillowfights.gr/eros-ksi...n-eisai-monos/

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,364
    Quote Originally Posted by proteus View Post
    Κι εγώ υπέφερα πριν από καιρό και -τι παράξενο- η σκέψη οτι έχω την επιλογή όταν τα πράγματα γίνουν αφόρητα να τερματίσω τη ζωή μου με ανακούφιζε...

    Εφόσον έζησες κατά κάποιον τρόπο το γεγονός με τον πατέρα σου, δεν έχεις μπει στη διαδικασία να το αποβάλλεις όλο αυτό και να μην υπάρχει ούτε καν σαν σκέψη γνωρίζοντας πόσο πόνο μπορεί να προκαλέσει στον περίγυρο σου?

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Εφόσον έζησες κατά κάποιον τρόπο το γεγονός με τον πατέρα σου, δεν έχεις μπει στη διαδικασία να το αποβάλλεις όλο αυτό και να μην υπάρχει ούτε καν σαν σκέψη γνωρίζοντας πόσο πόνο μπορεί να προκαλέσει στον περίγυρο σου?
    Υπάρχει σαν επιλογή. Αυτό μου αρκεί. Με τις άλλες μου επιλογές φροντίζω επαρκώς να απομακρύνω αυτό το ενδεχόμενο.
    Όσο για τον πόνο, μην ανησυχείς. Κανένας δεν πρόκειται να μας κλάψει για περισσότερο από κάποιες μέρες. Η ζωή θα συνεχιστεί μια χαρά και χωρίς εμάς...

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,364
    Quote Originally Posted by proteus View Post
    Υπάρχει σαν επιλογή. Αυτό μου αρκεί. Με τις άλλες μου επιλογές φροντίζω επαρκώς να απομακρύνω αυτό το ενδεχόμενο.
    Όσο για τον πόνο, μην ανησυχείς. Κανένας δεν πρόκειται να μας κλάψει για περισσότερο από κάποιες μέρες. Η ζωή θα συνεχιστεί μια χαρά και χωρίς εμάς...
    Είναι πολύ σκληρό αυτό που λες...
    Γιατί έχεις τέτοια άποψη για τον ευατο σου?
    Νομίζεις ότι δεν έχεις ανθρώπους αυτή την στιγμή κοντά σου που σε θεωρούν δικό τους άνθρωπο.Που θέλουν να είσαι καλά και να χαίρονται με την παρουσία σου?

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Είναι πολύ σκληρό αυτό που λες...
    Γιατί έχεις τέτοια άποψη για τον ευατο σου?
    Νομίζεις ότι δεν έχεις ανθρώπους αυτή την στιγμή κοντά σου που σε θεωρούν δικό τους άνθρωπο.Που θέλουν να είσαι καλά και να χαίρονται με την παρουσία σου?
    Φυσικά έχω. Έτσι είναι η ζωή όμως.
    Δεν είναι σκληρό. Οι άνθρωποι θα συνεχίσουν να χαίρονται και με την απουσία μου.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,364
    Quote Originally Posted by proteus View Post
    Φυσικά έχω. Έτσι είναι η ζωή όμως.
    Δεν είναι σκληρό. Οι άνθρωποι θα συνεχίσουν να χαίρονται και με την απουσία μου.
    Όχι όλοι ....
    Τουλάχιστον έτσι το βλέπω για τους δικούς μου ανθρώπους .
    Η ζωή δεν θα είναι ποτε ξανά η ίδια χωρίς αυτούς ...

    Αυτό νομίζω έχει να κάνει καθαρά με τον χαρακτήρα του κάθε ανθρώπου.

  10. #25
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Νομιζω οτι ειναι εγωιστικο να περιμενουμε οτι μετα θανατον μας οι γυρο μας θα αποκτησουν μονιμη στεναχωρια, η οτι θα παθουν μεγα τραυμα και θα το ξεπερσουν πολυ αργα και με πολυ πονο!
    Το υγειες ειναι να το ξεπερασουν γρηγορα, το υγειες ειναι να επιθυμουμαι κι εμεις για αυτους, να δυνεχισουν να ζουν την ζωη τους, την δουλεια τους, την κοινωνικοτητα τους.
    Ο θανατος, η αυτοκτωνια ειναι το μιζον θεμα της φιλοσοφιας, εξαλου μερικοι λενε οτι ο σκοπος της ειναι να εξηγησει τον θανατο.
    Ο ντοστογιεφσκι εγραφε οτι αυτος που θα καταφερει να σταματησει να φοβαται γινεται Θεος! Αλλοι ελεγαν οτι ο θανατος ειναι κατις που το μετεπειτα του ειναι αγνωστο για τους πολλους κι οπως ξερουμε το αγνωστο ανεκαθεν μας τρομαζαι σαν ανθρωπους.
    Εκει ερχετε ο χριστιανησμος να σε απαλαξει απο τις φοβιες, απο τον αγωνα να τρεξεις να κανεις πραγματα που λαχταρσς να τα κανεις οσο ζεις, να αποκτησεις υλικα αγαθα, η να γευτεις ηδωνες της ζωης.Ο χριτιανισμος σου απανταει οτι υπαρχει "μετα" οπου ειναι πολυ πιο ενδηαφερον απο το τωρα! κι απεναντιας με οσα νομιζουμε θελει οσο πιο εναρετη ζωη για οσο πιο καλο μεταθανατον υπαρξη. Εκει ειναι που παρεξιγιεται αυτη η θρησκεια λογο του οτι οι μη πιστευοντες αντιλαμβανονοντε την στερηση της χαρας ως στοχο. Δεν ειναι αυτο ομως, απεναντιας αυτη η πιστη σου λεει οτι η μεγιστη κατασταση ειναι ο διαχωρισμος σωματος απο την ψυχη! και αφου ειναι δυο τελειος ασχετα μεταξυ τους δεν εχουν και σχεσει αυτα που προσφερουν χαρα στο σωμα με αυτα που προσφερουν στη ψυχη.
    Παντος ,οπως συνηθως τα πραγματα ειναι απλα, δεν ειναι δλδ περυπλοκα οπως του Νιτσε ,οπου εφτασε να γραψει οτι ο θεος πεθανε! αφου , εμεις οι ανθρωποι τον σκοτωσαμε!
    Αποψη μου ειναι οτι σκοπος μας δεν πρεπει να ειναι η μελετη του θανατου που θα βρουμε, αλλα η ενασχοληση με την ζωη!
    Αφου , ο θανατος δεν θα μας απασχολησει πωτες με την εννοια της "συναντησεις", αφου οταν αυτος θα ερθει , εμεις απλα δεν θα ειμαστε εδω! και οσο εμεις ουμε και υπαρχουμε αυτος δεν ειναι εδω! αρα ειναι ασκοπο να τον σκεφτομαστε με τοσο φοβο, ας δουμε λοιπον την ζωη οπως εγραφε ο επικουρος, ως το φαγητο για παραδηγμα, ελεγε οτι σημασια δεν εχει να φας οσο πιο πολυ γινεται, αλλα να φας οτι πιο νοστημο γινεται! ετσι και στη ζωη, νοημα δεν εχουν τα πολλα χρονια να ζησουμε αλλα το να ειναι ευχαριστα.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •