Πώς σας ξεκινάει μια κρίση πανικού
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    106

    Πώς σας ξεκινάει μια κρίση πανικού

    Καλημέρα ομάδα εμένα ξεκινάει από μουδιάσματα χέρια πόδια δάχτυλα εξάψεις και υπερκινητικότητα ...άλλες φορές με έκτακτες και πόνους στους μυς

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Καλημερα!

    Ταχυκαρδία,μούδιασμα και αν το αφεισω σε ταραχή και τρέμουλο το οποίο είναι και το τελευταιο που φεύγει ....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    106
    Εμένα άλλες φορές μούδιασμα πηγούνι πόνο στο στέρνο κλασσικά και υπερένταση και αυτά τα συμπτώματα έχω

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Thodor68 View Post
    Εμένα άλλες φορές μούδιασμα πηγούνι πόνο στο στέρνο κλασσικά και υπερένταση και αυτά τα συμπτώματα έχω
    Πριν καταλάβω ότι ήταν κρίση τα είχα και εγώ όλα αυτά και ακόμα χειρότερα....

    Είχα κάνει μαγνητικές εγκεφάλου ,αυχένα ,αιματολογικες τα πάντα ...Όταν καταλήξαμε πλέον ότι προερχόταν από έλλειψη βιταμινών και βρίσκοντας την αιτία που πυροδοτούσε όλο αυτό ,τότε μόνο κατάφερα να την κοντρολάρω.
    Όχι ότι περνάει ,απλά μαθαίνεις να την ελέγχεις μέσα από την ψυχοθεραπεια και φυσικά την φροντίδα της σωματικής σου υγείας, που πλέον και τα δυο πρέπει να υπάρχουν ταυτόχρονα για να μπορέσει να λειτουργήσει αποτελεσματικά όλο αυτό.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    106
    Έχω κάνει καρδιολογικα μαγνητικές
    Έχω πάει και σε εφημερεύον κλασσικά μια σειρά από όλα
    Άλλοτε μου περνάει γρήγορα σχετικά ξεχνιέμαι άλλοτε μου κρατάει ώρες όλο αυτοβ

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Thodor68 View Post
    Έχω κάνει καρδιολογικα μαγνητικές
    Έχω πάει και σε εφημερεύον κλασσικά μια σειρά από όλα
    Άλλοτε μου περνάει γρήγορα σχετικά ξεχνιέμαι άλλοτε μου κρατάει ώρες όλο αυτοβ
    Πρέπει να βρεις την αίτια που στο προκαλεί. Μπορεί να είναι κάτι επιφανειακό, αλλά μπορεί να είναι και κάτι πολύ πιο παλιό και βρήκε έδαφος τώρα να αναπτυχθεί.

    Εγώ πλέον το ξέρω ,με το πρώτο ερέθισμα το περιμένω και είμαι έτοιμη να μην το αφεισω να με ταλαιπωρεί πολλές ώρες ...Όσο το αφήνεις δυναμώνει και όσο δυναμώνει εκείνο άλλο τόσο ευάλωτος γίνεσαι εσύ.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    116
    Καλησπερα παιδια. Μου ξεκιναει απο μουδιασμα στον αυχενα που επεκετεινεται στα χερια ταχυκαρδια και ταση για λιποθυμια.... Καποιες φιρες το ελεγχω καποιες..... Με ελεγχει αυτο!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    135
    Καλησπερα. Μου ξεκινάει απο ζάλη, ατονία, Έκτακτες, τάση λιποθυμίας, ανυσηχια και Τωρα τελευταία πονο στο στέρνο (εχω κανει όλες τις σχετικές εξετάσεις, και δεν έχω κατι).
    Εχω έλλειψη β 12 kai D. Πιστεύω οφειλεται στο οτι δεν κάνει καλη απορρόφηση τα στομαχι μου, λογο αγχωτικων καταστάσεων που εχουν γινει ποια καθημερινές. Και οχι μη επαρκους πρόσληψης.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    106
    Τελικά είμαστε αρκετά άτομα κρίσεις πανικού άγχους και τα συναφή

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Σας έχει τύχει να μην μπορείτε να πείτε κάποιες λέξεις; Να μην σας έρχονται στο μυαλό; Να θέλετε να μιλήσετε αλλά να μην σας βγαίνει η φωνή; Ήταν η χειρότερη κρίση πανικού που έχω πάθει.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    106
    Ναι νομίζω ότι δεν μπορώ να μιλήσω εγώ....
    Επίσης μου ξεκινάει με Κοκκιναδα στο πρόσωπο και έκτακτες...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    106
    Κρισαρα παιδιά χθες
    Ιδρωνα για 15 λεπτά περίπου μέχρι που έρχομαι σπίτι κοιτάω τον καθρέφτη και νόμιζα ότι ήμουν κόκκινος
    Περνώ πίεση (φόβος εδώ )
    Και είδα 13.5 η μεγάλη κανονικά έχω 12 με 12.5 άντε 13 με νεύρα
    Η μικρή χθες είναι 9 κανονικά έχω 7 με 8
    Και οι παλμοί μου ήταν 121 ....(που κανονικά παλμούς έχω 80 85 άντε 90 με λίγο στρες μετά την δουλειά κτλ κτλ )
    Μετά από 20 λεπτά το πολύ περίπου ηρέμησα και έπεφτε και η πίεση ....
    Έχω κοιτάξει καρδιά κτλ κτλ καρδιογράφημα τριπλεξ όλα οκ αλλά οι αρρυθμίες έρχονται που και που
    Last edited by Thodor68; 24-08-2020 at 01:15.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    2
    https://ikariada2.blogspot.com/2020/...st_26.html?m=1 Η πρώτη κρίση πανικού πριν 16 χρόνια

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    106
    Το διάβασα το άρθρο δύσκολο ....

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    ωραίο θέμα

    πριν το "big bang" υπάρχει αλληλουχία αρνητικών σκέψεων και ένας τιτάνιος αγώνας μεταξύ αισιόδοξου-απαισιοδοξου εαυτού.
    π.χ. τελευταία φορά που με έπιασε μέσα σε αεροπλάνο ο εσωτερικός διάλογος

    απαισιόδοξος εαυτός : το αεροπλάνο είναι γεμάτο , θα σε πιάσει κρίση πανικού και δεν υπάρχει διαφυγή.

    αισιόδοξος : δε παθαίνεις τπτ και να πάθεις θα σου περάσει

    απισιόδοξος : θα το πάθεις και δεν υπάρχει διέξοδο είσαι σε πτήση που θα πας?

    συνεχίζει η "εσωτερική πάλη" παρέα με μικρή ταχυπαλμία...

    απαισιόδοξος : ήδη σε έχει πιάσει και δεν έχεις και αγχολυτικό μαζί σου...

    ξεφέυγει η κατάσταση και ξεκινάει μια αλληλουχία αρνητικών σκέψεων με όλα τα προσωπικά προβλήματα , ο απαισιόδοξος έχει κερδίσει για τα καλά και μου αρχίζει ένα κατεβατο με τα προβλήματα μου (εργασιακά , προσωπικα , οικογενειακα , όλα...)

    μετά ξεκινησε το πάρτυ

    αίσθημα ότι η καρδία μου είναι μικρή σα καρύδι και χτυπάει ασταμάτητα...δυσκολία στην αναπνοή...ιδρώτας
    αποπραγματοποίηση σαν μεταθανάτεια εμπειρία ένα πράγμα...να βλέπω τα πράγματα μέσα στο αεροπλάνο "μακρόστενα" σα να κοιτάζω μέσα από κυάλια...(ούτε LSD να είχα πάρει)

    να μην μπορώ να μιλήσω και να προσπαθώ να μη με καταλάβουν.

    δε ξέρω πόση ώρα το έπαθα.

    μετά ευτυχώς μου πέρασε , και συνήθως όταν μου περνάει με πλημυρίζει ένα συναίσθημα συσωρευμένης εφορίας...το οποίο όμως μπορεί να ξαναγυρίσει τούμπα και να σκάσει σε κρίση...

    δε ξέρω που πατάει όλο αυτό...ιδεοψυχαναγκασμός?? κατάθλιψη?? κάτι χειρότερο??

    το καλό είναι ότι με πιάνει σπάνια πλέον αλλά όλο στριφογυρίζει...τώρα με το trittico έχει μειωθει κατά πολύ και πάντα στην τσέπη το xanax για παν ενδεχομενο...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Κρίση πανικού η κρίση επιληψίας;
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 28-02-2020, 12:38
  2. κρίση πανικού
    By smaropap in forum Διαταραχή Μετατραυματικού Στρες
    Replies: 6
    Last Post: 09-06-2019, 14:57
  3. λιποθυμία ή κρίση πανικου/κριση αγχους;
    By maria4 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 26-09-2017, 14:50
  4. Κριση πανικου
    By Zinovaki in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 11
    Last Post: 19-07-2017, 23:32
  5. Κρίση πανικού;
    By nikos04 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 6
    Last Post: 15-05-2016, 19:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •