Πώς σας ξεκινάει μια κρίση πανικού - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 26 of 26
  1. #16
    Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    45
    Quote Originally Posted by Geo12 View Post
    Καλησπερα. Μου ξεκινάει απο ζάλη, ατονία, Έκτακτες, τάση λιποθυμίας, ανυσηχια και Τωρα τελευταία πονο στο στέρνο (εχω κανει όλες τις σχετικές εξετάσεις, και δεν έχω κατι).
    Εχω έλλειψη β 12 kai D. Πιστεύω οφειλεται στο οτι δεν κάνει καλη απορρόφηση τα στομαχι μου, λογο αγχωτικων καταστάσεων που εχουν γινει ποια καθημερινές. Και οχι μη επαρκους πρόσληψης.
    Πιστεύω ότι το προσεγγίζεις πολύ σωστά. Ο οργανισμός μας όταν εκκρίνει μεγάλη ποσότητα ορμόνης κτλ λόγω άγχους δεν λειτουργεί αποτελεσματικά όσον αφορά την απορρόφηση κτλ. Πολλές φορές λόγω άγχους υπάρχει και μεγάλη κινητικότητα στο έντερο και αποβάλει τις τροφές πριν αυτές απορροφηθούν.

  2. #17
    Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    45
    Η κρίση πανικού δεν έχει σε όλους τα ίδια συμπτώματα. Εμένα με πιάνει ζάλη, αστάθεια, ατονία. Αυτά είναι σε πρώτο στάδιο. Εάν δεν καθησυχασω το θηρίο θα συνεχίσει με τρέμουλο, ταχυκαρδία και καλή διάθεση. Φυσικά τότε ξεκινάει και η εφίδρωση. Ο καλυτερος τρόπος αντιμετώπισης είναι να το δεχτούμε..είναι πιστεύω από γενετικό και πυροδοτείται σε αγχωδεις καταστάσεις. Ένας καλός ψυχολόγος σε συνδυασμό με κατάλληλη φαρμακευτική αγωγή πιστεύω θα βοηθήσει αλλά είναι δική μας η ευθύνη καθώς πρέπει μόνοι μας να το αλλάξουμε. ..

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    106
    Εμένα άλλες φορές κρύα χέρια και πόδια και εξάψεις στο πρόσωπο

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    17
    Καλησπέρα.Εγώ συνήθως έχω δύσπνοια,μούδιασμα,εφίδρωσ η,ταχυκαρδία, έντονη αίσθηση οτι θα πεθάνω ή οτι θα πάθω κάτι πολύ κακό και έντονη επιθυμία να φύγω από το σημείο που βρίσκομαι.Τις δυο τελευταίες φορές που μ'έπιασε είχα και ζαλάδα.Κάποιες άλλες και τρέμουλο.Την πρώτη φόρα που μ'επιασε νόμιζα οτι είχα κάτι παθολογικό αλλά ύστερα από εξετασεις(αίματος,καρδιογρ άφημα,εγκεφαλογράφημα) που έκανα και βγήκαν καθαρές διαπιστώθηκε οτι είναι ψυχολογικό.Και στη συνέχεια όταν έπαθα κατάθλιψη έκανα εξετάσεις για τον θυροειδή και μου βρηκαν πρόβλημα.
    Last edited by athena21; 11-09-2020 at 21:29.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν εχω προβλημα με κρισεις πανικου, αλλα ειχα μερικες φορες ισως κανα 4αρι φορες δεν ξερω. Η γη να με καταπιει να μην υπαρχω ηταν και να χαθουν ολοι απο τριγυρω μου να μη με βλεπουν σε αυτη την κατασταση.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #21
    Quote Originally Posted by kriti28 View Post
    ωραίο θέμα

    πριν το "big bang" υπάρχει αλληλουχία αρνητικών σκέψεων και ένας τιτάνιος αγώνας μεταξύ αισιόδοξου-απαισιοδοξου εαυτού.
    π.χ. τελευταία φορά που με έπιασε μέσα σε αεροπλάνο ο εσωτερικός διάλογος

    απαισιόδοξος εαυτός : το αεροπλάνο είναι γεμάτο , θα σε πιάσει κρίση πανικού και δεν υπάρχει διαφυγή.

    αισιόδοξος : δε παθαίνεις τπτ και να πάθεις θα σου περάσει

    απισιόδοξος : θα το πάθεις και δεν υπάρχει διέξοδο είσαι σε πτήση που θα πας?

    συνεχίζει η "εσωτερική πάλη" παρέα με μικρή ταχυπαλμία...

    απαισιόδοξος : ήδη σε έχει πιάσει και δεν έχεις και αγχολυτικό μαζί σου...

    ξεφέυγει η κατάσταση και ξεκινάει μια αλληλουχία αρνητικών σκέψεων με όλα τα προσωπικά προβλήματα , ο απαισιόδοξος έχει κερδίσει για τα καλά και μου αρχίζει ένα κατεβατο με τα προβλήματα μου (εργασιακά , προσωπικα , οικογενειακα , όλα...)

    μετά ξεκινησε το πάρτυ

    αίσθημα ότι η καρδία μου είναι μικρή σα καρύδι και χτυπάει ασταμάτητα...δυσκολία στην αναπνοή...ιδρώτας
    αποπραγματοποίηση σαν μεταθανάτεια εμπειρία ένα πράγμα...να βλέπω τα πράγματα μέσα στο αεροπλάνο "μακρόστενα" σα να κοιτάζω μέσα από κυάλια...(ούτε LSD να είχα πάρει)

    να μην μπορώ να μιλήσω και να προσπαθώ να μη με καταλάβουν.

    δε ξέρω πόση ώρα το έπαθα.

    μετά ευτυχώς μου πέρασε , και συνήθως όταν μου περνάει με πλημυρίζει ένα συναίσθημα συσωρευμένης εφορίας...το οποίο όμως μπορεί να ξαναγυρίσει τούμπα και να σκάσει σε κρίση...

    δε ξέρω που πατάει όλο αυτό...ιδεοψυχαναγκασμός?? κατάθλιψη?? κάτι χειρότερο??

    το καλό είναι ότι με πιάνει σπάνια πλέον αλλά όλο στριφογυρίζει...τώρα με το trittico έχει μειωθει κατά πολύ και πάντα στην τσέπη το xanax για παν ενδεχομενο...
    Λες και το εγραψα εγω..... Μα ακριβως ολα ιδια...

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    Ευτυχως εχει καιρο να με πιασει.
    Αυτη η κατασταση ειναι πολυ δυσαρεστη και εφιαλτικη. Αν δεν την εχει περασει καποιος δε θα την καταλαβει.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Η κριση πανικου ειναι ολιγολεπτη και εχει συγκεκριμενα συμπτωματα. Η κριση αγχους εχει πιο γενικα.

    Εγω εχω ταχυπαλμια εντονη (σε μια περιπτωση φορουσα χολτερ και ειχα 160 παλμους), φοβο, αισθημα οτι σβηνω, ζαλη και μουδιασματα.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Ξεκινάει με ταχυκαρδία η οποία δυναμώνει ,σκέψεις ότι θα πεθάνω ,θα κατάρρευσω,γενικά ότι σκέψη άσχημη μπορει να έρθει στο μυαλό μου εκείνη την ώρα θα με κάνει να τα χάσω,έντονη δύσπνοια και κάψιμο στο στήθος.Τελευταια με πιανουν βράδυ και βγαίνω έξω στο κρύο με το αμανικο και ξυπόλητη για να απασχολήσω το μυαλό μου με το κρύο και όχι με αυτό που μου συμβαίνει.Οταν σταματάει νιώθω λες και έχω κάνει γυμναστική...

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Εχω περασει άπειρες κρισεις πανικού.Θα σου περιγραψω πως ξεκινούσαν μερικες απο αυτες.Στη πρώτη κριση που επαθα δε μπορούσα να παρω βαθιά ανασα,ενιωθα να μου κόβεται.Στη δευτερη κρίση ενιωθα τους παλμούς μου δυνατά και το αιμα μου να καίει και να κανει κύκλους μεσα στο σώμα μου...Στη τριτη κρίση ανέβασα 180 παλμους καθιστή και είχα και έκτακτες και πλέον οταν με πιανει κρισει παθαίνω ιλίγγους.Ααα επίσης σε κάποιες κρίσεις μουδιαζς και το στομα...Αυτα απο κρισεις.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Εμένα αυτο που με πιανει ειναι οταν χρειαστει να παω καπου μονη μου και να περιμενω σε ουρα.αυτοματα με πιανει λαχανιασμα,ζαλη και ασταθεια.δεν εχω καταληξει αν ειναι ομως κριση πανικου ή αγοραφοβια.βεβαια μου εχει τυχει μεσα στο σπιτι χωρις να υπαρχει καποια αιτια να με πιασει ταχυκαρδια,ζαλη,τρεμουλο και να αισθανομαι τοση ζεστη λες και καθομαι μπροστα σε τζακι.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Κρίση πανικού η κρίση επιληψίας;
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 28-02-2020, 12:38
  2. κρίση πανικού
    By smaropap in forum Διαταραχή Μετατραυματικού Στρες
    Replies: 6
    Last Post: 09-06-2019, 14:57
  3. λιποθυμία ή κρίση πανικου/κριση αγχους;
    By maria4 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 26-09-2017, 14:50
  4. Κριση πανικου
    By Zinovaki in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 11
    Last Post: 19-07-2017, 23:32
  5. Κρίση πανικού;
    By nikos04 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 6
    Last Post: 15-05-2016, 19:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •