Εγώ ξέρω τι είμαι
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 65
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876

    Εγώ ξέρω τι είμαι

    Και το ερώτημα είναι απλό μπορει η ψυχοθεραπεία να μετατρέψει έναν άνδρα σε βανιλλά ή μπορεί για παράδειγμα κάποιος που είναι γκει να γινει στρεητ; Δεν εκετάζουμε το γιατι να γινουν αυτές οι αλλαγες εξετάζουμε το αν κατι τέτοιο μπορεί να επιτευχθεί από τη ψυχοθεραπεία. Θα μου πει καποιος ψυχολογος μα να αλλαξει καποιος το είναι του; Ναι να αλλαξει το είναι του. Γίνεται είναι εφικτό με τη ψυχοθεραπεία σε οποιαδήποτε μορφή της.
    Αντε να αναφερω και αλλο παραδειγμα μπορει καποιος που ειναι πυρομανης με την ψυχοθεραπεία να σταματήσει να ειναι πυρομανής;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Παραβίαση όρων χρήσης καλής λειτουργίας κοινότητας
    Last edited by Aeon; 24-08-2020 at 12:49.
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Και το ερώτημα είναι απλό μπορει η ψυχοθεραπεία να μετατρέψει έναν άνδρα σε βανιλλά ή μπορεί για παράδειγμα κάποιος που είναι γκει να γινει στρεητ; Δεν εκετάζουμε το γιατι να γινουν αυτές οι αλλαγες εξετάζουμε το αν κατι τέτοιο μπορεί να επιτευχθεί από τη ψυχοθεραπεία. Θα μου πει καποιος ψυχολογος μα να αλλαξει καποιος το είναι του; Ναι να αλλαξει το είναι του. Γίνεται είναι εφικτό με τη ψυχοθεραπεία σε οποιαδήποτε μορφή της.
    Αντε να αναφερω και αλλο παραδειγμα μπορει καποιος που ειναι πυρομανης με την ψυχοθεραπεία να σταματήσει να ειναι πυρομανής;
    Με την ψυχοθεραπεία δεν μπορεί ένας γκει να γινει στρεητ. Μπορεί όμως ένας γκέι να αντιμετωπίσει τις ψυχολογικές συνέπειες που ενδεχομένως του προκάλεσε η συμπεριφορά ενός μεγάλου και ανεγκέφαλου κομματιού του κοινωνικού συνόλου.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Το ερωτημα ειναι αλλο αν αντρασ μπορει να αγαπησει αντρα ωσ ανθρωπο και να εχει σχεση με γυναικα και να τον κερατωνει και να πρεπει να κρινει και τον εραστη τησ γυναικασ του ωσ ανθρωπο για να μην τα γαμησει ολα κ πεθανει κανεισ εσεισ τι θα κανατε εγω αυτο αντιμετωπιζω τωρα τελευταια
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Αυτο ειναι ενα προβλημα που δε θα το εχετε ποτε αλλα εγω το εχω συν τα παιδια με τα λεφτα που τα βρηκα συν του μπατσουσ με το λαθρεμποριο συν οτι ειμαι κανιβαλοσ και ειναι ολοι προκατειλημενοι ενανριον μου
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Παραβίαση όρων χρήσης καλής λειτουργίας κοινότητας
    Last edited by Aeon; 24-08-2020 at 12:49.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Με την ψυχοθεραπεία δεν μπορεί ένας γκει να γινει στρεητ. Μπορεί όμως ένας γκέι να αντιμετωπίσει τις ψυχολογικές συνέπειες που ενδεχομένως του προκάλεσε η συμπεριφορά ενός μεγάλου και ανεγκέφαλου κομματιού του κοινωνικού συνόλου.
    Ξέρεις τι γινεται δεν ειναι το θέμα η κριση της κοινωνίας απέναντι στο άτομο δηλαδή μπορεί το ίδιο το άτομο να αδιαφορεί πλήρως για την άποψη της κοινωνίας τα ηθη της και τις παραδόσεις της. Αυτό που πραγματικά θα ενδιέφερε το άτομο θα ήταν η απαλλαγή από τους περιορισμούς που του προκαλούν οι στοχευμενες επιλογές. Πχ υποθετικα πάντα μπορεί οιμγκει στην Ελληνική κοινωνία να είναι στους άνδρες 100 χιλιάδες και απο τη αλλη οι γυναίκες οι στρέητ να ειμαι 1.000.000 Αν για παράδειγμα ο ομοφυλοφιλος, στραφει στο γυναικειο φιλο αυτομάτως οι επιλογες του δεκαπλασιάζονται.
    Οπως και να έχει πάντως απο τα λεγομεμα σου αντιλαμβανομαι πως η αλλαγη προσανατολισμού ή η απαγκίστρωση απο διαφορες καταστασεις μάλλον είναι αδύνατη

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Οπως και να έχει πάντως απο τα λεγομεμα σου αντιλαμβανομαι πως η αλλαγη προσανατολισμού ή η απαγκίστρωση απο διαφορες καταστασεις μάλλον είναι αδύνατη
    Τι σημασία έχει το αν απαγκιστρωθούμε ή όχι από διάφορές καταστάσεις από τη στιγμή που είναι πολύ πιο εύκολο να μάθουμε να ειμαστε οκ με τις καταστάσεις αυτές;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Τι σημασία έχει το αν απαγκιστρωθούμε ή όχι από διάφορές καταστάσεις από τη στιγμή που είναι πολύ πιο εύκολο να μάθουμε να ειμαστε οκ με τις καταστάσεις αυτές;
    Οκ θα σου φερω καποια πσραδειγματα για να το καταλάβεις. Αν για παραδειγμα τη φωτια στο Ματι την εβαζε ενας πυρομανης που τον συλλαμβανανε και η ψυχοθεραπσία θα μπορυσε στη διαρκεια χρόνου να τον βοηθησει να αποβάλλει αυτο το κουσουρι ενδεχομένως να μην συνεβαιμε κατι τετοιο ξανα ή αλλοι να ακολοθουσαν προγραμμα που θα τους απετρεπε από αυτές τις πραξεις...
    Παμε σε ενα αλλο παραδειγμα αν για παραδειγμα η ευρεση ερωτικου συντρόφου που έχει τις ίδιες ερωτικες προτιμησεις και ελξη σε ολα τα επιπεδα ειναι αδύνατη λόγω ερωτικου προσανατολισμου και δεν μπορουμε τελικως να ειμαστε καλά η απαγκιστρωση δεν ειναι ιδανικοτερη λύση; Πως θα την επιτυχουμε;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Παμε σε ενα αλλο παραδειγμα αν για παραδειγμα η ευρεση ερωτικου συντρόφου που έχει τις ίδιες ερωτικες προτιμησεις και ελξη σε ολα τα επιπεδα ειμαι αδύνατη λόγω ερωτικου προσανατολισμου και δεν μπορουμε τελικως να ειμαστε καλά η απαγκιστρωση δεν ειμαι ιδανικοτερη λύση; Πως θα την επιτυχουμε;
    νομίζω ότι η ιδανικότερη λύση ειναι 1)βρουν άλλο σύντροφο 2) να συμβιβαστούν με κάτι λιγότερο ιδανικο

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Μα νομίζω ότι η ψυχοθεραπεία συχνά έχει αυτό το νόημα, έχει δύο όψεις. Όχι μόνο να αποδεχτείς τον εαυτό σου όπως είναι και να σε γνωρίσεις καλύτερα, αλλά και να αλλάξεις κομμάτια του εαυτού σου που μπορεί να μη σου αρέσουν ή να ταλαιπωρούν εσένα και τους γύρω σου. Π.χ. ένας άνθρωπος χειριστικός ή νάρκισσος ή εξαρτητικός κτλ γίνονται προσπάθειες να δουλέψει αυτά τα στοιχεία του χαρακτήρα του και να τα αποβάλλει. Το ζήτημα είναι το πόσο εύκολο είναι αυτό. Αν ο άλλος το θέλει πραγματικά, είναι μία αρχή, αλλά και πάλι δεν είναι καθόλου εύκολο, ειδικά όταν μιλάμε για θέματα σεξουαλικού προσανατολισμού, που αν με ρωτάς, παίζει μεγάλο ρόλο η γενετική προδιάθεση.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Καλημέρα !

    Νομίζω η ψυχοθεραπεία μπορεί να βοηθήσει ένα πυρομανη να σταματήσει να είναι ή τουλάχιστον να μπορεί να ελενχει αυτή την επιθυμία του .
    Να αλλάζει όμως ένα ομοφυλόφιλο ή ότι άλλο είναι ,δεν νομίζω.Περισσοτερο πιστεύω θα τον βοηθήσει να αποδεχτεί αυτό που είναι και να σταματήσει να έχει ενοχές για τις ερωτικές του προτιμήσεις .
    Να καταφέρει να αγαπήσει τον ευατο του και να κάνει επιλογές συντρόφων στην ζωή του που τα ερωτικά του θέλω να είναι αποδεκτά από αυτών .

    Ο πυρομανης μπορεί να καταλάβει ότι αυτό που κάνει είναι επικυνδινο και το αποτέλεσμα τις πράξεις του να είναι καταστροφικό .
    Ο ομοφυλόφιλος όμως δεν έχει τέτοια χαρακτηριστικά.Οι πράξεις του δεν απειλούν ανθρώπινες ζωές ,δεν καταστρέφουν κάτι...
    Είναι τελείως διαφορετικά πράγματα .Ναι μεν βασίζονται οι πράξεις του σε επιθυμιες και ανάγκες ικανοποιήσεις τους αλλά με πολύ διαφορετικές συνέπειες η κάθε μία.
    Το καταλαβαίνω ότι αναφέρθηκε σαν παράδειγμα ο πυρομανης και πολύ σωστά ,αλλά η ουσία είναι να καταλάβουμε τι αποτελέσματα έχει η κάθε επιλογή μας και από εκεί και πέρα αποφασίζουμε αν θέλουμε να την αλλάξουμε ή αν θα την αποδεκτού με και να μάθουμε να ζούμε με αυτή.

    Τώρα αν ήδη βρίσκονται σε μια σχέση που δεν τους καλύπτει στο ερωτικό κομμάτι αλλά Παρ όλα αυτά υπάρχουν δυνατά συναισθήματα εκεί θέλει να ανακαλύψει το άτομο τι πραγματικά θέλει από την ζωή του για να είναι καλά .

    Θέλει ένα σύντροφο που να τον αγαπάει και να υπάρχει συμβιμβασμος στο ερωτικό κομμάτι0ή θέλει ένα σύντροφο που να του ικανοποιεί όλες τις σεξουαλικές του προτιμήσεις αδιάφοροντας για το αν υπάρχουν βαθιά συναισθήματα μεταξύ τους.

    Πρέπει νομίζω πρώτα να αποφασίσουμε τι πραγματικά θέλουμε από την ζωή μας ,τι μας κάνει αληθινά ευτυχισμένους και μετά να προχωρήσουμε στις επιλογές μας οποίες να είναι αυτές και το κυριότερο να είμαστε έτοιμοι ψυχολογικά να αποδεχτούμε τις συνέπειες αυτών .

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    - Πόσοι ψυχολόγοι χρειάζονται για να αλλάξουν μια λάμπα;
    - Ένας, αρκεί η λάμπα να θέλει να αλλάξει

    Ενδεικτικό το ανέκδοτο. Για να δουλέψει η ψυχοθεραπεία, πρέπει το άτομο να θέλει να αλλάξει μια συμπεριφορά του. Για να γίνει αυτό, χρειάζεται να αλλάξει την οπτική που τον οδήγησε σε αυτή τη συμπεριφορά. Να αντικαταστήσει μια συνήθεια/νοοτροπία με μιάν άλλη. Απαραίτητο είναι να νιώθει οτι η συγκεκριμένη συμπεριφορά δεν τον εκφράζει πιά, οτι του προκαλεί αφόρητη ενόχληση.

    Δεν αρκεί να θέλει να αλλάξει μόνο για να έχει περισσότερες επιλογές. Αυτό είναι μιά ψυχαναγκαστική αλλαγή με κοινωνικές καταβολές. Η αρχική προτίμηση του ατόμου παραμένει η ίδια. Αν πχ μου αρέσει το παγωτό σοκολάτα αλλά ο μπουφές έχει μόνο παγωτό βανίλια κι εγώ θέλω οπωσδήποτε παγωτό, θα αναγκαστώ να φάω βανίλια. Αυτό δε σημαίνει οτι άλλαξε η προτίμησή μου.

    Αλλη μια παράμετρος είναι πως η προσωπικότητα αλλάζει πολύ δύσκολα, έως καθόλου. Αιτία είναι οτι κατά 50% τουλάχιστον η προσωπικότητα έχει γονιδιακές καταβολές. Αν έχω ευαίσθητο νευρικό σύστημα λόγω γονιδίων, μπορώ με τη ψυχοθεραπεία να μάθω να διαχειρίζομαι το άγχος μου, ποτέ όμως δεν θα το εξαλείψω.

    Οσον αφορά τον σεξουαλικό προσανατολισμό, η επιστήμη δεν έχει αποφανθεί ακόμα αν γεννιέται κάποιος ομοφυλόφιλος ή γίνεται στην πορεία. Παλαιότερα χρησιμοποιούσαν απάνθρωπες μεθόδους για να "φέρουν στον ίσιο δρόμο" έναν ομοφυλόφιλο (η ομοφυλοφιλία ήταν μέχρι πρόσφατα παράνομη σε πολλές χώρες), χωρίς αποτέλεσμα...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Καλα εσυ βριζεισ εγω σου λεω την αληθεια εισαι εντελωσ ασχετοσ με ψυχολογια κι αν νομιζεισ οτι ξεφυγα ρωτα το γιατρο σου τι ειναι οι σχιζο μην νομιζεισ δηλαδη οτι ειναι το χειροτερο ειναι το καλυτερο γτ ειμαστε στην πραγματικοτητα ουτε σε αυτο που σου πλασαρουν σαν πραγματικοτητα ουτε σε αυτο που νομιζεισ υπαρχουν ανθρωποι που με εχουν φιλο για να μαθαινουν την πραγματικοτητα γιατι η δικια μου θεωρηση μαζι με τη δικια σου ειναι ολη η αληθεια για ολα αν δεν τισ ενωσουμε η αληθεια σου ειναι ψεμα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Μα νομίζω ότι η ψυχοθεραπεία συχνά έχει αυτό το νόημα, έχει δύο όψεις. Όχι μόνο να αποδεχτείς τον εαυτό σου όπως είναι και να σε γνωρίσεις καλύτερα, αλλά και να αλλάξεις κομμάτια του εαυτού σου που μπορεί να μη σου αρέσουν ή να ταλαιπωρούν εσένα και τους γύρω σου. Π.χ. ένας άνθρωπος χειριστικός ή νάρκισσος ή εξαρτητικός κτλ γίνονται προσπάθειες να δουλέψει αυτά τα στοιχεία του χαρακτήρα του και να τα αποβάλλει. Το ζήτημα είναι το πόσο εύκολο είναι αυτό. Αν ο άλλος το θέλει πραγματικά, είναι μία αρχή, αλλά και πάλι δεν είναι καθόλου εύκολο, ειδικά όταν μιλάμε για θέματα σεξουαλικού προσανατολισμού, που αν με ρωτάς, παίζει μεγάλο ρόλο η γενετική προδιάθεση.
    Και δυστυχως την γενετικη προδιαθεση τη ζουμε απο πολυ μικρη ηλικία.

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Δεν ξέρω τι είμαι.
    By tzimani in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 33
    Last Post: 03-09-2020, 03:30
  2. Βοήθεια!!! Δεν ξέρω τι είμαι
    By crystallia in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 0
    Last Post: 11-08-2018, 02:52
  3. δεν ξέρω ποια είμαι
    By lepetit in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 14
    Last Post: 09-05-2016, 22:52
  4. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΟΡΙΑΚΗ,ΔΙΠΟΛΙΚΗ,ΜΑΝΙΟΚΑΤΑΘ ΛΗΠΤΙΚΗ...ΤΙ ΕΙΜΑΙ??
    By tokokkinofoustani in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 7
    Last Post: 16-02-2012, 10:22
  5. Δεν ξέρω ποιός είμαι
    By carrot in forum Αυτοανάλυση - Τα εσώτερα μας...
    Replies: 47
    Last Post: 11-06-2011, 02:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •