Αρνητικά συμπτώματα - περιορισμός τους
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    278

    Αρνητικά συμπτώματα - περιορισμός τους

    Καλησπέρα,
    Υπάρχει κανείς που να έχει καταφέρει να εξαλείψει ή έστω να περιορίσει τα αρνητικά συμπτώματα της ψυχωσης. Αν ναι πόσος χρόνος χρειάζεται και τι πρέπει να κάνω. Συμβουλές please. Εκείνο που με ταλαιπωρεί περισσότερο είναι η συναισθηματική ανηδόνια και ενα αίσθημα κόπωσης που βιωνω από την ώρα που θα σηκωθώ απ το κρεβάτι. Επίσης μαζί υπάρχει πολύ έντονο και κάτι που ο γιατρός μου το χαρακτηρίζει ως αποπροσωποίηση.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

  2. #2
    davidh
    Guest
    Προσωπικα, ειμαι 40 ετων και κανω θεραπεια 17 χρονια. Εχω αλλαξει παρα πολλα φαρμακα και καταληξαμε εδω και 2 χρονια στο Λεπονεξ, με το οποιο ειδα διαφορα στα αρνητικα. Οχι στο 100% αλλα σε σχεση με τα παλια χαπια πολυ καλυτερα.

    Αυτο το αισθημα της κοπωσης ισχυει και για μενα.. μαλλον ειναι απο τα χαπια. Για λιμπιντο δεν το συζηταω.. εχετε γεια.. βρυσουλες.. :P

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    3
    Καλησπέρα σας!
    Ο γιός μου που είναι 24ετών έχει διαγνωσθεί με ψύχωση, κάποιου τύπου σχιζοφρένειας. Τόσο τα συμπτώματα όσο και οι αγωγές έχουν αλλάξει πολλές φορές, αυτά τα 6 χρόνια που ταλαιπωρείται. Αυτό που είναι πάντα παρόν, είναι το συναίσθημα της ανηδονίας, όπως και εσύ λες. Όμως έχει βελτιωθεί πολύ. Το μόνο που μπορεί κάποιος να συμβουλέψει είναι να έχεις έναν γιατρό που θεωρείς ότι είναι έμπειρος, ενημερωμένος και Άνθρωπος. Από εκεί και πέρα, ίσως να είσαι τυχερός/ή και να βοηθηθείς από το πρώτο φάρμακο που θα δοκιμάσεις. Αλλιώς, μπορεί να χρειαστεί να δοκιμάσεις περισσότερα, όπως ο γιός μου, μέχρι να αποδειχθεί τί κάνει καλό σε σένα. ΝΑΙ. Μπορούν να εξαλειφθούν ή και να περιορισθούν τα αρνητικά συμπτώματα. Αυτό να μην το βγάλεις από το μυαλό σου και να μην απογοητευτείς αν δεν γίνει με την πρώτη προσπάθεια. Επίσης πρέπει να είσαι απόλυτα συνεπής με την όποια αγωγή και να έχεις υπομονή για να δεις τα επιθυμητά αποτελέσματα.
    Βέβαια, πολύ μεγάλη σημασία έχει και το αν έχει κανείς κοινωνική ζωή, κάποια ασχολία, κάποιον φίλο/η. Αυτά είναι που μπορούν να κάνουν την ανηδονία να φύγει πιό γρήγορα. Πράγματα που ....ξέρω...πόσο δύσκολο είναι να έχει κανείς.... Εύχομαι εσύ να τα έχεις όλα αυτά και σύντομα να ξανανιώσεις χαρά και ασφάλεια!

Similar Threads

  1. αρνητικα συμπτωματα
    By nikopoul in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 11-04-2014, 04:36
  2. Αρνητικά επωδυνα συμπτωματα
    By Karol in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 26-04-2012, 12:32
  3. Replies: 6
    Last Post: 14-01-2012, 23:52
  4. L-Lysine για αρνητικά και γνωστικά συμπτώματα
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 25-05-2011, 21:47
  5. Τα αρνητικά συμπτώματα της ψύχωσης
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 15
    Last Post: 10-03-2011, 23:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •